Przeszczep włosów
Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod walki z łysieniem. Kliniki zajmujące się przeszczepianiem włosów u mężczyzn kiedyś okryte były złą sławą. Obecnie zabiegi przeszczepu włosów są już całkiem bezpieczne i dają naprawdę dobre rezultaty.
Choć niektórzy pacjenci zgłębili medyczne podstawy transplantacji, mało kto potrafi sobie uświadomić, że ten trudny i niesłychanie precyzyjny zabieg wymaga ogromnego kunsztu i poczucia estetyki. Niestety nawet dzisiaj nie wszyscy lekarze dokonujący przeszczepów są dostatecznie przeszkoleni. Czasami chirurdzy wykonują zabiegi tylko z chęci zysku i są nie dość otwarci na najnowsze osiągnięcia transplantologii. Przeszczepianie włosów bowiem to nie tylko specjalność medyczna, ale również przemysł, kwitnący biznes, w którym zabiega się o potencjalnych klientów. Dzieje się tak szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie tą gałąź medycyny zdominowały nieuczciwy marketing i nachalna sprzedaż. Wielu chirurgów transplantologów - wzorem pośredników w handlu samochodami stosuje techniki marketingowe, które wprowadzają przyszłego pacjenta w błąd. Nietrudno bowiem omamić człowieka, którym powoduje rozpacz z powodu utraty włosów. Tysiące lekarzy w Stanach Zjednoczonych stosują najrozmaitsze techniki przeszczepiania włosów, mimo to zaledwie garstka przeprowadza zabiegi rzetelnie, bezpiecznie, z dbałością o estetykę i nie powodując trwałych oszpeceń. Mamy nadzieję, że zawarte tutaj informację okażą się pomocne w podjęciu właściwej decyzji co do przeszczepu włosów.
Do przeszczepienia włosów kwalifikuje się prawie 90% łysiejących mężczyzn, jednak tylko nieliczne kobiety cierpią wskutek łysienia, które wymagałoby transplantacji u większości mamy do czynienia z tak zwanym łysieniem rozlanym. Oznacza to, że włosy rzedną na całej powierzchni skóry głowy, także na skroniach i potylicy, czyli "rabatach bylinowych" (jak czasem określa się te obszary u mężczyzn), skąd pobiera się włosy do przeszczepu. Takie miejsca noszą u mężczyzn nazwę stabilnych, co znaczy, że włosy i mieszki włosowe nie ucierpiały w nich wskutek szkodliwego działania DHT, które zniszczyło mieszki na obszarach dotkniętych łysieniem androgenowym, zwanym potocznie łysieniem typu męskiego. W przypadkach łysienia typu żeńskiego obszary dawcze są zwykle niestabilne. Proces rzednięcia włosów jest na nich równie zaawansowany, jak w innych miejscach skóry głowy. Zabójcze dla mieszków włosowych DHT zdążyło już zebrać swoje żniwo. W przypadku pobrania włosów i mieszków z tych właśnie obszarów i przeszczepienia ich w inne miejsce zabieg jest z góry skazany na niepowodzenie. Chirurg, który podejmuje próbę transplantacji włosów z niestabilnych obszarów dawczych, łamie zasady etyki lekarskiej i wyłudza pieniądze od pacjentki.
Inna różnica między łysieniem typu męskiego i żeńskiego polega na tym, że kobiety - w przeciwieństwie do mężczyzn - przeważnie nie tracą włosów wzdłuż linii czoła. Przyczyną ich zmartwień jest rzednięcie włosów na czubku i z tyłu głowy. Tymczasem przeszczep nie zwiększa gęstości czupryny. Sprowadza się do przeniesienia włosów z jednego miejsca w drugie. Jeśli masz jednak problem z cofającą się linią włosów, dysponujesz za to stabilnymi obszarami dawczymi na skroniach i potylicy, kwalifikujesz się do przeszczepu - chirurg uzupełni nieznaczne ubytki i nie będzie musiał zagęszczać włosów na całej głowie. Przeszczep jest też możliwy w przypadku rzednięcia włosów na szczycie głowy, o ile można pobrać materiał z innych, stabilnych obszarów dawczych.
Przez ostatnie trzydzieści lat z okładem lekarze zajmujący się przeszczepami nie nadążali za postępem badań i nie zdradzali większego zainteresowania nowymi metodami rekonstrukcji owłosienia skóry głowy. W latach 90 tych XXw. amerykańscy chirurdzy przedstawili supernowoczesną technikę przeszczepienia mieszków włosowych, uznawaną obecnie za najbezpieczniejszą, dającą najbardziej naturalny efekt i najskuteczniejszą zarówno z medycznego, jak i kosmetycznego punktu widzenia. Niektórzy lekarze jednak wciąż nie chcą stawić czoła nowościom, dlatego trzeba zachować rezerwę wobec wątpliwych stwierdzeń i rzekomych osiągnięć specjalistów, którzy unikają bezpośredniego kontaktu z pacjentem. Miejmy nadzieję, że prymitywne techniki przeszczepów prędzej czy później odejdą do lamusa.
Nie licząc ludzi, którzy poddali się supernowoczesnej transplantacji mieszków włosowych, większość nie jest zadowolona z rezultatów, niektórzy czują się nawet oszpeceni (niestety, trudno im odmówić racji) w następstwie zabiegów wykonanych przestarzałymi metodami przez niekompetentnych lekarzy. Obecnie najbardziej godną polecenia jest metoda przeszczepiania mieszków włosowych. W naszym portalu przedstawiamy również techniki przeszczepu włosów, których lepiej unikać.
Chirurgiczna rekonstrukcja owłosienia skóry głowy to i tak najczęściej wykonywany zabieg kosmetyczny u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, przy czym liczba tego typu operacji wciąż rośnie. Ze wszystkich operacji kosmetycznych przeprowadzanych na mężczyznach rekonstrukcja owłosienia daje największe szanse na radykalną zmianę wyglądu. Jest to jednak zabieg, w którym uzyskanie pożądanych rezultatów wiąże się z ogromnym dyskomfortem dla pacjenta. Niedogodności, jakie trzeba znosić w początkowych stadiach wieloetapowego leczenia - rany, ubytki i zniekształcenia skóry głowy - często biorą górę nad długoterminowymi korzyściami z zabiegu.
Do estetycznych, naturalnie wyglądających przeszczepów prowadziła długa droga. Tradycyjne, rozciągnięte w czasie zabiegi, polegające na wszczepianiu graftów średnicy 2-5 mm, redukcji skóry głowy, przenoszeniu całych płatów skóry lub kombinacji wymienionych metod, przyczyniały się nieraz do poważnych oszpeceń. Przeszczep jednostek folikularnych umożliwia chirurgowi bezpieczne pobranie dużej liczby implantów i odtworzenie owłosienia w niemal naturalnym kształcie. Nowa technika bez wątpienia zrewolucjonizowała rekonstrukcję owłosienia metodami chirurgicznymi.
Mimo tak ogromnych osiągnięć w transplantologii, wielu chirurgów wciąż stosuje przestarzałe, niedopuszczalne techniki przeszczepów, w najlepszym razie zostawiając pacjenta z szopą sztywnych, przypominających czuprynę lalki włosów. Sedno sprawy tkwi w zmianie sposobu myślenia, która pociąga za sobą konsekwencje natury finansowej. Trudno będzie zmienić podejście uznanym specjalistom od przeszczepów - próby rekonstrukcji owłosienia metodami tradycyjnymi przynoszą jednak tak sztuczne efekty, że nieszczęśni pacjenci, którzy padli ich ofiarą, nie są w stanie prowadzić normalnego życia. Utrwalanie obecnych praktyk, dających rezultaty poniżej oczekiwań, kłóci się ze zdrowym rozsądkiem i podważa rzetelność środowisk lekarskich.
Najbardziej godny polecenia zabieg przeszczepiania włosów - zarówno u kobiet, jak i mężczyzn - polega na transplantacji sąsiadujących ze sobą jednestek folikularnych. Zabieg z wykorzystaniem dwóch technik, w którym większość materiału do przeszczepiania stanowią duże implanty, nosi nazwę transplantacji hybrydycznej lub mieszanej - niewielkie, naturalne skupiska jednostek folikularnych wszczepia się jedynie w najwidoczniejszych miejscach wzdłuż linii czoła. Nie radzimy poddawać się tej operacji: rezultat sprawia sztuczne wrażenie w porównaniu z przeszczepem jednostek folikularnych, poza tym włosy przeszczepione wraz z rozległymi implantami często przestają rosnąć. Przejście od standardowych zabiegów przeszczepiania dużych implantów do przeszczepiania dużej liczby maleńkich implantów jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowane, niż sądzi większość chirurgów.
Podane na naszym portalu informacje na temat technik chirurgicznych odzwierciedlają najnowszy stan wiedzy w tej dziedzinie. Polecane zabiegi gwarantują najbardziej naturalne efekty, eliminując ryzyko wystąpienia oszpeceń, blizn, sztywności włosów i wybrzuszeń skóry.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |