Łupież – rozpoznanie, przyczyny, leczenie
Łupież to nic innego jak grzybica skóry. Łupież występuję najczęściej na skórze głowy. Jest bardzo wiele powodów pojawiania się łupieżu na głowie. Poczynając od złej diety, alkohol, złych kosmetyków i wiele wiele innych.
Każda z nas prawdopodobnie kiedyś w swoim życiu została dotknięta przez tego ohydnego i okropnie wyglądającego grzyba. Tak tak, powiedzmy sobie szczerze łupież to nic innego jak grzybica.
Wikipedia dostarcza nam takiej oto odpowiedzi:
- Łupież (łac. pityriasis capillitii) – choroba skóry głowy objawiająca się złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem. Pojawia się często u dzieci pomiędzy 6. i 10. rokiem życia, najczęściej jako łupież zwykły. Może on prowadzić do przedwczesnego łojotokowego wyłysienia między 20 a 30 rokiem życia. W miarę łysienia łupież i łojotok ulegają zmniejszeniu.
Inne nazwy medyczne obejmują:
- pospolity skóry owłosionej głowy (łac.pityriasis simplex seborrhoica capillitii)
- pospolity głowy owłosionej (łac.pityriasis simplex seborrhoica capillitii)
- łojotokowy (łac.pityriasis seborrhoica)
- biały (łac.pityriasis alba) – złuszczanie skóry gładkiej najczęściej kończyn i twarzy
Niewielkie ilości łupieżu nie sygnalizują z reguły żadnych problemów, gdyż obumieranie i łuszczenie się skóry jest naturalnym procesem. W niektórych przypadkach nadmierne złuszczanie się skóry może mieć jednak podłoże chorobowe.
Starsza literatura powszechna podawała, jako najczęstszą przyczynę łupieżu drożdżak Malassezia furfur, dawniej Pityrosporum ovale, występujący naturalnie na skórze ludzkiej zarówno ludzi zdrowych jak i z łupieżem. Później odkryto, że grzyb specyficzny dla skóry głowy, Malassezia globosa, jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do powstania łupieżu.
Łupież może być także symptomem znacznie poważniejszych chorób.
W niektórych przypadkach łupież może także występować z powodu złego odżywiania, a w szczególności z powodu braku cynku w organizmie.
Głównym czynnikiem, który wywołuje łupież na głowie jest grzyb Malassezia globosa, który występuje na skórze głowy. Łupieżowi głowy towarzyszy zazwyczaj swędzenie głowy, świąt czy pieczenie skóry.
Przyczyn łupieżu należy szukać w:
- przetłuszczającej się i suchej skórze głowy,
- przebywanie w pomieszczeniach o niskiej wilgotności i temperaturze,
- zaburzenia hormonalne,
- brak odpowiedniej higieny osobistej,
- zła dieta również bardzo często jest powodem występowania łupieżu
- brak cynku w organizmie
Leczenie łupieżu
Zwykły łupież jest stosunkowo łatwy do wyleczenia. Wystarczy zastosowanie szamponu leczniczego Nizoral.
Nizolal to szampon leczniczy doskonały do stosowania w terapii łupieżu, łojotokowego zapalenia skóry oraz łupieżu pstrego.
Jest to w zasadzie jedyny lek przeciwłupieżowy dostępny na rynku polskim. Nizoral cechuje się wysoką skutecznością i szybkością działania. Głównym składnikiem aktywnym w szamponie Nizoral jest ketokonazol. Jeden gram szamponu zawiera 20mg ketokonazolu, co gwarantuje najwyższą efektywność leczenia.
Preparat przeznaczony jest do stosowania miejscowego na skórę ciała. Dla najlepszych efektów wystarczy stosować lek 2 razy w tygodniu przez 2-4 tygodnie. Nizoral niemal natychmiastowo usuwa świąd, łuszczenie się skóry oraz przetłuszczenie włosów i skóry, dzięki czemu skutki leczenia widać już po pierwszym użyciu.
Aby osiągnąć największą efektywność leczenia z Nizoralem, po ukończonej terapii stosuj go profilaktycznie raz na 2 tygodnie. Dzięki temu będziesz mięć pewność, że Twoje dolegliwości już nie powrócą. Szampon Nizoral to produkt dostępny bez recepty w niemal każdej aptece w kraju.
Butelka szamponu Nizoral 60 ml kosztuje około 26 zł. W zupełności taka ilość wystarcza na pełną kurację przeciwłupieżową.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |