Nadmierne wypadanie włosów
Wypadanie włosów - co zrobić?. Wypadanie włosów to naturalny proces. Może wydać się to niewiarygodne, ale problem wypadania włosów dotyczy 100 % populacji ludzkiej. Na skórze głowy znajduje się ok. 100 000 –150 000 włosów.
Prawidłowo codziennie powinno wypadać ok. 40 –100 włosów. Z punktu widzenia dermatologicznego o nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy gdy wypada ponad 100 włosów dziennie. Utrata większej ilości powinna nas zastanowić. Nadmierne wypadanie włosów dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Często jest to przypadłość dziedziczna, jednak istnieje wiele innych czynników powodujących utratę włosów.
O ile zjawisko to nie przybierze na intensywności, nie musimy się nim martwić – każdy włos ma ograniczoną długość życia i fazy wzrostowe:
- Faza wzrostu (anagenowa). Może trwać od 2-6 lat. Na głowie zdrowego człowieka 90% włosów znajduje się w tej właśnie fazie.
- Faza przejściowa/inwolucji (katagenowa). W tej fazie włos przestaje rosnąć. Mieszek włosowy kończy aktywność i zaczyna się kurczyć.
- Faza wypadania/spoczynku (telogenowa). Trwa kilka miesięcy. W tej fazie włos obumiera i przemieszcza się w kierunku powierzchni skóry, gdzie w końcu zostaje z niej wypchnięty.
Typy wypadania włosów:
- czasowa utrata włosów -powodowana jest przede wszystkim przez infekcje o ciężkim przebiegu, przedłużający się stres, odchudzanie, nieodpowiednie odżywianie, działania niepożądane leków i niewłaściwą pielęgnację włosów. Czynnikami wewnętrznymi, które także mogą być odpowiedzialne za utratę włosów, są zmiany hormonalne związane z ciążą i nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu immunologicznego. W tym przypadku problem może być rozwiązany poprzez znalezienie i usunięcie przyczyny. Wzrost włosów może być stymulowany i pobudzany za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Leczenie konieczne jest tylko w rzadkich przypadkach. O wiele trudniejsze, a nawet czasami niemożliwe, jest jednak powstrzymanie nieodwracalnej utraty włosów. W takich przypadkach kuracja medyczna, jak również odpowiednia i właściwa pielęgnacja – są niezbędne.
- trwała utrata włosów zazwyczaj ma swoją przyczynę w stopniowym zmniejszaniu się liczby mieszków włosowych, trwałym obniżaniu aktywności mieszków włosowych lub różnych chorobach skórnych.
Przyczyny wypadania włosów?Jakie są przyczyny wypadania włosów?
Hormony
Najczęściej – w około 95 % wypadków – przyczyną utraty włosów są hormony. Łysienie w większym stopniu i we wcześniejszym wieku dotyczy mężczyzn niż kobiet. Czynnikiem sprzyjającym temu procesowi jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT). A dokładnie ich pochodna zwana dihydrotestosteronem (DHT). Wrażliwe na nią mieszki włosowe kurczą się i zamiast mocnych, długich włosów, zaczynają produkować coraz cieńsze i bardziej delikatne, aż w końcu tylko delikatny meszek, taki sam, jaki porasta nos czy czoło. Skłonność do wrażliwości na tę substancję jest dziedziczna.
Wypadanie włosów nasilają także zaburzenia hormonalne dotyczące kory nadnerczy, tarczycy, przysadki, gruczołów płciowych. Bardzo często włosy wypadają po ciąży – w okresie ciąży hormony powstrzymują wypadanie włosów, a gdy ich wydzielanie ustaje, wówczas czupryna się przerzedza.
Stres
Wiąże się z poprzednią przyczyną wypadania włosów, gdyż generuje wydzielanie pewnych hormonów (takich jak prolaktyna), które przyczyniają się do tego zjawiska.
Choroby
Musimy pamiętać jednak, że hormony nie odpowiadają za wszystko. Jeśli nasz organizm ogólnie jest w złym stanie, wypadanie włosów nie jest niczym dziwnym. Dlatego przed rozpoczęciem kuracji hormonalnej należy się upewnić, czy łysienie nie jest spowodowane jakąś chorobą lub przyjmowanymi lekami. Nadmierne wypadanie włosów w trakcie trwania i po przebyciu chorób zakaźnych wywołane jest przede wszystkim gorączką oraz przyjmowaniem leków. Łysienie polekowe wywołują m.in. leki cytostatyczne i immunosupresyjne stosowane obecnie nie tylko w schorzeniach nowotworowych (w dermatologii wykorzystuje się je np. w ciężkich odmianach łuszczycy, kolagenozach układowych, pęcherzycach). Także leki przeciwtarczycowe, przeciwkrzepliwe czy też środki antykoncepcyjne mogą powodować wypadanie włosów. Z łysieniem spotykamy się także w przebiegu kiły, nerwic
Niewłaściwa dieta
Stan naszych włosów wiąże się także z tym, co jemy. O tej prostej prawdzie często zapominają panie (i panowie) energicznie biorący się za odchudzanie za pomocą cud-diet, mających przynieść rzekomo cudowne skutki, ale nie uwzględniających zapotrzebowania organizmu na produkty odżywcze. Reżim dietetyczny przynosi często zamiast pożądanej utraty wagi mało przyjemne efekty uboczne, w tym także osłabienie i wypadanie włosów. Ta przyczyna łysienia jest bardzo prawdopodobna zwłaszcza wtedy, gdy dieta jest uboga w białka, aminokwasy, a także żelazo lub cynk.
Zatrucia
Wypadanie włosów może być także oznaką zatrucia organizmu np. talem, arsenem, rtęcią. Charakterystyczny objaw zatrucia talem to łysienie poprzedzone czernieniem mieszków włosowych. Obecnie ten środek jest rzadziej spotykany, dawniej był częstym składnikiem trucizn przeciwko gryzoniom. Arsen również wchodził w skład trucizn na gryzonie, stosowany był również produkcji półprzewodników i impregnacji drewna. Rtęć stosowana jest do wypełniania termometrów oraz produkcji niektórych farb.
Jak zapobiec wypadaniu włosów?
1. Zrezygnuj z jedzenia wysoko przetworzonych produktów takich jak zupy i sosy w proszku, białego chleba, zrezygnuj z wszystkich napojów gazowanych, chipsy, fast foody. Takie jedzenie spowalnia proces odnawiania się komórek. Zarówno nasza cera jak i włosy tracą wiele na swojej świetności. Inaczej mówiąc – starzejemy się szybciej.
2. Witamina C i E odżywiają skórę głowy oraz stymulują krwioobieg. Dzięki nim włosy rosną mocne i zdrowe. Witaminy z grupy B oraz witamina F również wpływają na kondycję oraz porost włosów.
3. Pij sok z zielonych warzyw liściastych, marchewki oraz kiełek lucerny. Ten zestaw posiada bardzo wysoki poziom witamin potrzebnych do prawidłowego wzrostu włosów.
4. Używaj octu jabłkowego do płukania włosów – usunie ona martwe komórki z mieszków włosowych oraz zapobiega wypadaniu włosów. Włosy należy płukać w słabym roztworze octu (na litr wody, 1/4 szklanki octu).
5. Papryczki Jalapeño nasączone wódką a następnie zmiksowane z olejem rycynowym wspomagają porost włosów i zapobiegają ich wypadaniu. Poniżej tradycyjny przepis meksykański na maseczkę zapobiegającą wypadaniu włosów:Do zrobienia maseczki potrzebujesz:
2 małe lub jedna duża papryczka Jalapeño
1/2 szklanki wódki
2 łyżki oleju rycynowego.Przemiel papryczki Jalapeño i przełóż do plastikowego pojemniczka a następnie dolej wódki i wymieszaj. Odstaw na 3-4 dni. Odcedź wódkę i pozbądź się resztek po papryczce. Do „paprykowej wódki” dodaj olej rycynowy i wymieszaj. Przechowuj w buteleczce. Przed użyciem wstrząśnij. Sposób użycia: Wmasuj w skórę głowy pół łyżeczki wywaru z Jalapeño przed pójściem spać (możesz poczuć delikatne mrowienie na skórze głowy). Rano umyj głowę szamponem.Po nałożeniu maseczki na włosy nie dotykaj rękami twarzy a szczególnie okolic oczu. Papryczki Jalapeño są bardzo ostre!
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |