Pedagodzy zgodnym chórem twierdzą: wszystkie pasje są cenne dla rozwoju dziecka. I nie ważne, czy jest to zbieranie plastikowych żołnierzyków, gromadzenie kart z postaciami z kreskówek czy zabawek z kinder jajek. Dziecko, które posiada swoje zainteresowania, po prostu lepiej się rozwija. A przecież właśnie o to chodzi rodzicom.
Dlatego opiekunowie, w miarę swoich możliwości, powinni wspierać swoje pociechy w poszerzaniu ich hobby. A te mogą przybierać rozmaite formy i dotyczyć różnorodnych dziedzin życia czy nauki. A zatem, w jaki sposób podjąć się tego zadania?
Wspólne poszukiwania
Wspierając dziecko w zainteresowaniach, odgrywamy dużą rolę w budowaniu przekonania, czy to, co wydaje mu się interesujące, w istocie takim jest. Wówczas łatwiejsze staje się wyszukanie dziedzin, w których zechcą się realizować. Dla przykładu, jeśli latorośl interesuje się jazdą konną, obowiązkiem rodzica jest zapewnienie wszelkich dostępnych sposobów do rozwijania tego hobby, np. zawożenie do szkółki jeździeckiej. Tylko wtedy dziecko będzie miało szerszy obraz, co do tego, czy właśnie z takimi zainteresowaniami chce wiązać swoją przyszłość. Podobna zasada dotyczy wszelkich innych form aktywności czy pasji.
Poszerzamy horyzonty
Próbowanie różnych dziedzin nauki, może mieć daleko idące skutki. Chociażby, jeśli chodzi o wybór studiów. Jeśli zatem dziecko chętnie uczy się nowych języków, polecanym rozwiązaniem jest zapisanie go na kurs. Lubi długie godziny spędzać na wpatrywaniu się w gwiazdy? Z pewnością ucieszy się na widok teleskopu. Kocha taniec? Przydatna okaże się szkółka tańca.
Hobby nie tylko daje przyjemność i satysfakcję, ale również odstresowuje, pomaga łatwiej znieść szkolne trudności czy relacje z rówieśnikami. Warto zatem wykorzystać dziecięce zainteresowania, bo tkwi w nich wartościowa siła. Stanowi również świetną okazję do wzmocnienia łączącej więzi na linii dziecko – rodzic, umożliwiając stworzenie głębokiej, przyjacielskiej relacji.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE