Czytaj również dział – Caffe Corporate …
Czytaj również dział – Cafe News …
Czytaj również dział – Inne …
Rynek kawy ulega ciągłym zmianom, dobrym przykładem jest tutaj rok 2024 z rekordowym eksportem. Fluktuacji podlega również cena kawy, a tłem tego wszystkiego są rosnące obawy związane z klimatem.
Podaż kawy jest ściśle związana z pogodą, co bezpośrednio przekłada się na ceny i dostępność surowca. Przykładowo Brazylia, największy na świecie producent kawy, zmaga się z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, takimi jak przymrozki i niespodziewane opady deszczu, co zakłóca cykle wzrostu kawowca. Podobne problemy dotykają Kolumbii oraz krajów afrykańskich, gdzie zmienność klimatyczna wpływa na wielkość zbiorów oraz prognozy przyszłej dostępności kawy.
Postępującym trendem na rynku kawy jest rosnące zapotrzebowanie na kawę Robusta, której cena obecnie zrównała się z ceną Arabiki. Przez wiele lat jakość Robusty była niedoceniana, a producenci nie mieli wystarczających bodźców do inwestowania w poprawę procesów produkcji. To się zmieniło — wraz ze wzrostem popularności blendów kawowych, rolnicy zaczęli przywiązywać większą wagę do jakości Robusty, zwracając uwagę na precyzyjny zbiór, suszenie i redukcję defektów ziaren.
Kawa Arabica i Robusta różnią się nie tylko smakiem, ale także warunkami uprawy. Arabica jest uprawiana na wyższych wysokościach, od 800 do 2400 metrów n.p.m., co sprawia, że jej produkcja jest bardziej wymagająca. Z kolei Robusta rośnie na niższych wysokościach, od poziomu morza do 800 metrów n.p.m., co ułatwia jej uprawę, ale jednocześnie przekłada się na niższą cenę, pomimo rosnącej jakości.
Globalne zapasy kawy, szczególnie w Europie i Ameryce Północnej — dwóch kluczowych rynkach importowych — wykazują wahania, co odzwierciedla napięcie między wysokim popytem a problemami produkcyjnymi po stronie eksporterów. Europejska Federacja Kawy (ECF) ostrzega przed malejącymi zapasami, które mogą osiągnąć niebezpiecznie niskie poziomy, zagrażając stabilności łańcucha dostaw.
Przyszłość rynku kawy stoi pod znakiem zapytania, balansując między możliwościami a ryzykiem. Jeśli zmiany klimatyczne będą się nasilać, można oczekiwać dalszych wzrostów cen, co wpłynie zarówno na ceny dla konsumentów, jak i na marże interesariuszy, od małych producentów po duże palarnie kawy. Co więcej, rosnące zainteresowanie wyższą jakością Robusty może wpłynąć na zmniejszenie różnicy cenowej między Robustą, a Arabiką.
W tym momencie ceny dobrej jakości Robusty i podstawowej kawy specialty z Brazylii są na podobnym poziomie co jest wielkim zaskoczeniem dla członków rynku.
Przewidzenie przyszłości rynku kawy na rok 2025 jest wyzwaniem, ponieważ obecna sytuacja jest bardzo niestabilna. Możemy znaleźć się na jednej z dwóch ścieżek: albo wejdziemy na drogę szansy, gdzie stabilizacja cen oraz zwiększona produkcja przyniosą korzyści dla branży, albo rynek stanie się jeszcze bardziej nieprzewidywalny z powodu trudnych warunków pogodowych, co może prowadzić do kolejnych problemów i zakłóceń.
Obecnie rynek kawy przechodzi przez okres wielkich zmian. Rekordowy eksport, zmienność pogodowa oraz rosnące zainteresowanie jakością Robusty to wyzwania, przed którymi stoją wszyscy uczestnicy tego sektora. Jak producenci i dystrybutorzy poradzą sobie z tymi wyzwaniami, dopiero się okaże. Pewne jest natomiast, że konsumenci mogą spodziewać się dalszych zmian, które wpłyną na ceny ich ulubionych kaw.
Czytaj również dział – Caffe corporate …
Czytaj również dział – Cafe News …
Czytaj również dział – Inne …
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE