Czytaj również dział – Wędkarstwo…

Podczas Wigilii nie może zabraknąć dań rybnych, które są symbolem postu oraz oczyszczenia. W tym dniu na stole pojawiają się różne dania z różnych gatunków ryb, które nie tylko doskonale smakują, ale i są niezastąpionym elementem świątecznej tradycji. Niezależnie od tego, czy na naszym stole pojawi się karp, dorsz, pstrąg czy może sum, każda z tych ryb ma swoje miejsce w świątecznej tradycji, która łączy pokolenia i buduje niezapomnianą atmosferę świąt. Oto przegląd tych, które najczęściej wybieramy na Wigilie.

Karp

Karp najczęściej gości na wigilijnym stole w Polsce. W latach powojennych władze PRL-u rozpowszechniły hodowlę tej ryby. Zapewniało to każdej rodzinie dostęp do niedrogiego mięsa. W efekcie karp stał się nieodłącznym elementem świątecznego menu i do dziś pojawia się na wigilijnych stołach w różnych formach. Karp może być podawany w galarecie, smażony, pieczony lub jako marynowany. Wadą tego gatunku ryby jest jego intensywny smak i liczne ości.

Pstrąg

Poważną alternatywą dla karpia jest niewątpliwie pstrąg, który jest doceniany za swoje delikatne mięso i lekki smak. Pstrąg może być podawany w różnych formach choć najpopularniejszą jest pieczony z dodatkiem cytryny i ziołowych przypraw. Pstrąg posiada mniej ości. Pstrąg to także ryba, która doskonale oddaje klimat gór i rzek, co dla wielu stanowi dodatkową atrakcję, przypominając o pięknie klimatycznej polskiej przyrody.

Dorsz

Kolejną propozycja na Wigilijny stół jest tym razem morski dorsz. Białe, delikatne mięso jest doceniane za łagodny smak i szerokie możliwości kulinarne. Dorsza można podawać również w różnej formie od pieczonej, smażonej po przygotowanie tradycyjnej ryby po grecku. W porównaniu do karpia, dorsz jest o wiele mniej tłusty, co sprawia, że jest bardziej lekkostrawny. Może on być podawany z różnymi dodatkami takimi jak ziemniaki, pieczone warzywa, sosy na bazie ziół. Jako ryba morska nadaje Wigilii nieco orientalny smak.

Śledź

Śledź najczęściej serwowany jest jako przystawka. Najpopularniejsze są śledzie marynowane w occie, oleju, a także w wersji z cebulą czy w śmietanie. Można go również podawać z dodatkiem suszonych śliwek, orzechów lub w aromatycznym sosie musztardowym. Danie na podstawie śledzia jest proste o bogatym smaku.

Sandacz

Sandacz to ryba, która na wigilijnym stole pojawia się nieco rzadziej niż karp czy dorsz. Z pewnością jednak warto ją rozważyć i włączyć do Wigilijnego menu. Mięso sandacza jest białe, delikatne i bardzo szlachetne. Ponadto z sandacza możemy przyrządzić zarówno proste formy dania jak i bardziej złożone. Pieczony w całości lub filetowany doskonale komponuje się z dodatkiem świeżych ziół, czosnku oraz oliwy. Jest też znakomity do przygotowania w bardziej wykwintnej wersji, na przykład zapiekany z warzywami lub w sosie z białego wina. Dodatki które pasują do sandacza to szafran, białe wino czy oliwa truflowa. Czynią one z sandacza bardziej luksusowy wybór na wigilijny stół. Sandacz posiada subtelny delikatny smak.

Sum

Sum jest rzadkim wyborem choć trzeba przyznać dość nietuzinkowym. Sum ma mięso o charakterystycznym, lekko słodkawym smaku. Najczęściej przyrządzany jest w piekarniku, często w towarzystwie aromatycznych przypraw, takich jak tymianek, majeranek, czy czosnek. Filety z suma są miękkie i soczyste. Sum jest również doceniany za swoją uniwersalność – można go przygotować zarówno w wersji pieczonej, jak i duszonej, z różnorodnymi dodatkami, które podkreślą jego smak.

Pstrąg tradycyjny smażony

Składniki:

– 1 nieduży pstrąg,

– drobno posiekana natka pietruszki,

– 1/2 startego na tarce ząbka czosnku lub 1 mały ząbek,

– sól i pieprz według uznania (warto użyć białego pieprzu lub pieprzu cytrynowego),

– masło i olej do smażenia,

– mąka do obtoczenia ryby.

Sposób przygotowania:

1. Pstrąga umyj i oczyść. Następnie natrzyj go przyprawami, umieszczając je w rozciętym brzuchu i na skórze ryby.

2. Pstrąga na Wigilię panieruj w mące, na patelni rozgrzej olej z łyżeczką masła. Na tłuszczu umieść rybę i smaż przez ok. 2-3 minuty po każdej stronie.

3. Usmażonego pstrąga odłóż na ręcznik papierowy, by odsączyć nadmiar tłuszczu ze smażenia.

4. Pstrąga wigilijnego podaj z plasterkiem lub ćwiartką cytryny, łyżeczką masła i chrzanu, a także natką pietruszki.

Pstrąg z piekarnika

Składniki:

– 1 pstrąg,

– 1 ząbek czosnku,

– natka pietruszki lub koperku,

– łyżeczka masła,

– sól i pieprz według uznania,

– kawałek folii aluminiowej.

Sposób przygotowania:

1. Pstrąga umyj i oczyść. Do brzucha włóż natkę i starty czosnek, a następnie przypraw solą i pieprzem. Skórę także natrzyj przyprawami.

2. Na foli aluminiowej ułóż pasek z masła, a na nim pstrąga. Zawiń w folię aluminiową i umieść w piekarniku rozgrzanym do 180°C, piecz ok. pół godziny, sprawdzając, czy ryba stała się już miękka.

3. Pstrąga na Wigilię podawaj z ćwiartką cytryny i duszonymi grzybami. Pstrąga polewaj powstałym podczas pieczenia, sosem z masła i soku z ryby.

Czytaj również dział – Wędkarstwo…

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE