Czytaj również dział – Ekonomia …
Czytaj również dział – Ekonomia GMI …
Złoto z jednej strony było przyczyna wielu wojen, z drugiej strony dla kontrastu również miłość jest wyrażana za pomocą złota. Złoto to pierwiastek mający olbrzymi wpływ na ludzką cywilizację jak i cały świat.
Złoto od zawsze budziło wśród ludzi wielkie emocje, było synonimem bogactwa, piękna i władzy. Historia używania złota przez rzemieślników do produkcji wyrobów jubilerskich ma już ponad 7 tysięcy lat. Szczególnie znaleziska archeologiczne na terenie Egiptu, Grecji czy Imperium Rzymskiego mówią nam o szczególnym wykorzystaniu tego kruszcu przez władców tego okresu do podkreślenia swojej potęgi i bogactwa. Chyba najbardziej znanym artefaktem z tego okresu jest złota 11-kilogramowa pośmiertna maska faraona Tutanchamona wykonana w XIV wieku p.n.e. znajdująca się teraz w Muzeum Egipskim w Kairze.
W starożytności największe kopalnie złota znajdowały się na pograniczu dzisiejszego Egiptu i Sudanu, w prowincji zwanej Nubia. Wydobywano tam około 1 tony kruszcu rocznie (dzisiaj około 9 ton dziennie), a plan tej kopalni możemy oglądać na najstarszej znanej mapie świata, tzw. papirusowej mapie z Turynu, która pochodzi z 1100 lat p.n.e.. Duże kopalnie znajdowały się także w obszarze Morza Śródziemnego, znajdujące się w dzisiejszej Arabii Saudyjskiej, między innymi kopalnie Mahd adh Dhahab („kolebka złota”), w której w okresie panowania króla Salomona (961-922 p.n.e.), było wydobywane złoto, srebro i miedź.
Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba spowodowała kolejne zainteresowanie tym kruszcem, a sam podbój kontynentu był głównie napędzany pogłoskami o niespotykanych zasobach złota na tym terenie (EL Dorado). Szacuje się, że eksplorowane obszary Ameryki Południowej wraz z afrykańskim Złotym Wybrzeżem (Zatoka Gwinejska) w XVI wieku dostarczały około 10-12 ton złota rocznie.
Oczywiście w historii złota nie sposób nie wspomnieć o tzw. gorączce złota w Stanach Zjednoczonych. Rozpoczęła się ona w 1848 roku w Kalifornii, ale pierwszą kopalnią na tym kontynencie jest Reed Gold Mine w Karolinie Północnej, która rozpoczęła działalność w 1803 roku. Wszystko zaczęło się, jak to często bywa, od przypadku. Młody chłopiec Conrad Reed znalazł na polu kawał ciężkiej skały, którą jego ojciec John przez trzy lata wykorzystywał do podpierania zamykających się drzwi. Pewnego dnia jubiler rozpoznał w tym ośmiokilogramowy samorodek złota. John Reed sprzedał mu wartą wtedy 3.6 tysięcy dolarów skałę za 3,5 dolara. No i fala szukających przygód i fortuny poszukiwaczy złota ruszyła na zachód. W 1851 roku, w samej tylko Kalifornii, wydobyto 77 ton złota, a światowa produkcja wyniosła 280 ton.
Właściwości złota
Złoto to pierwiastek bardzo rzadko występujący na ziemi. Całe dotychczas wydobyte złoto waży 171300 ton. Złoto jest to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 79. Złoto jest ciężkim, miękkim i błyszczącym metalem, będącym najbardziej kowalnym i ciągliwym spośród wszystkich znanych metali. Z jednego grama można uzyskać płat o powierzchni jednego metra kwadratowego. Jedna uncja złota (31,1 gram) mogłaby być rozwalcowana na arkusz złotej blachy o wymiarach 9 metrów na 9 metrów. Jedna uncja złota mogłaby być rozciągnięta do uformowania wężownicy, która swoją długością przekraczałaby dziewięć razy wysokość Mount Everest. 4,5 uncji złota mogłoby zostać uformowane na przewód o grubości 5 mikronów, który połączyłby ziemię z międzynarodową stacją kosmiczną. Czyste złoto ma jasnożółty kolor i wyraźny połysk, nie utlenia się w wodzie ani powietrzu. Z tego też powodu od tysiącleci było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym używanym w biciu monet, jubilerstwie i sztuce. Stosuje się także w stomatologii (no już chyba trochę rzadziej), elektronice i nawet w przemyśle spożywczym (numer E175). Duży ciężar właściwy (19,3 g/cm3 – dwa i pół razy większy niż żelaza) pozwala na przechowywanie ogromnej wartości w małej bryle. Jedna tona złota warta 20 milionów dolarów amerykańskich mieści się w sześcianie o krawędzi 37 cm. Złoto próby 999 jest tak miękkie, że można byłoby wykonać pełny odcisk zęba najzwyczajniej gryząc je. Złoto doskonale nadaje się do tworzenia stopów z innymi metalami. Złoto to doskonały przewodnik ciepła i energii elektrycznej. Złoto ma bardzo dużą gęstość. Złoto ma niezwykły połysk. Złoto nie reaguje z powietrzem, wilgocią i innymi korozyjnymi utleniaczami. Złoto to pierwszy metal, który już od czasów starożytnych rozpoznawany był przez niemal wszystkich ludzi na Ziemi. W przeciwieństwie do innych metali, złoto może występować w formie płatków lub samorodków. Największa sztabka złota ma masę 250 kg i znajduje się w Muzeum Złota Toi w Japonii.
Skąd się jednak wzięło złoto na Ziemi?
Dała go nam niegdyś umierająca gwiazda, tzw. supernowa. W swojej ostatniej fazie istnienia wyrzuciła w przestrzeń obłok materii, która stała się materiałem dla powstania Układu Słonecznego. Zawierała ona wszystkie pierwiastki, w tym również ciężkie, do których należy złoto, wytworzone przez miliardy lat w wyniku procesów syntezy termojądrowej zachodzącej w gwieździe. Ziemia w czasie formowania się około 4,5 miliarda lat temu składała się z płynnej magmy. W czasie procesu stygnięcia, najcięższe pierwiastki, w tym oczywiście złoto, tonęły w jej wnętrzu. Złoto obecnie znajdujące się w płaszczu i skorupie ziemskiej dotarło na Ziemię znacznie później, w okresie, kiedy to w Ziemię uderzył meteoryt o znacznej masie zawierający między innymi złoto.
Złoto występuje jako samorodki lub ziarna w skałach litych, żyłach i osadach aluwialnych. Z bloku rudy złota ważącego około 860 gram można uzyskać 30 gram złota. Światowe oceany zawierają pewne ilości złota, chociaż stężenie jest bardzo niskie i odzyskanie go nie jest ekonomicznie opłacalne (około 30 części na biliard). Ale przy rozpoznanych złożach złota ocenianych na 26 tys. ton, 15 tys. ton w oceanach budzi nadzieje zapaleńców na duże zyski. Należy także wspomnieć o eksploracji kosmosu. Sonda NEAR zbadała ostatnio asteroidę Eros i odkryła , ze znajduje się na niej więcej złota, niż kiedykolwiek zdołaliśmy wydobyć ( do 2015 roku ponad 186 tys, ton ). Oczywiście jest to pieśń przyszłości jak i zamiana ołowiu w złoto – marzenie każdego średniowiecznego alchemika. Proces zakończył się sukcesem w reaktorach atomowych byłego Związku Radzieckiego. Wprawdzie udało się, ale koszt takiej operacji, jak na razie, jest kompletnie nieopłacalny.
Krótka historia złota w datach
W 3600 r.p.n.e. Egipcjanie jako pierwsi opracowali technologię wytopu złota.
W 2006 r.p.n.e. opisano hieroglifami złoto w Egipcie.
W 1223 r.p.n.e. wykonano maskę ze złota dla Tutenchamona.
W 1200 r.p.n.e. Egipcjanie opracowali używaną do dzisiaj w jubilerstwie woskową technologię wytopu Last-Wax.
W 654 r.p.n.e. Grecy wybili pierwszą monetę przeznaczoną do handlu. Moneta wykonana była ze stopu zwanego electrum będącego naturalnym połączeniem złota i srebra. W tym samym roku również w Chinach wprowadzono do obiegu złotą monetę o kształcie prostokątu, którą nazywano Ying Yuan.
W 433 r.p.n.e. Aleksander Wielki ograbił królestwo Persów i pozbawił ich zgromadzonego złota. W tym samym roku Grecy rozpoczęli pracę związane z alchemią, czyli próbą zamiany zwykłych metali w pełnowartościowe złoto.
W 58 r.p.n.e. Juliusz Cezar zdobył na podbitych terenach Galów taką ilość złota, że każdemu żołnierzowi wręczył po 200 złotych monet i spłacił całość zadłużenia. Rzymianie byli pierwszymi, którzy wykorzystali złoto do stworzenia systemu walutowego. Rzymianie odkryli również nową metodę wydobycia złota na dużą skalę poprzez działanie wysokim ciśnieniem wody na urabianą rudę.
Złoto to pieniądz
Złoto posiada właściwości idealne do wykorzystania w celach monetarnych. Złoto łatwo się formuje w monety i sztabki, w dodatku bardzo łatwo zidentyfikować autentyczność złota z powodu jego unikalnej gęstości i struktury. Nie rdzewieje i nie poddaje się łatwo zużyciu.
Złoto ma wszystkie niezbędne cechy do funkcjonowania, jako waluta i pieniądz: Poręczne (w małej objętości zawarte jest dużo wartości), Realne i Trwałe.
W rzeczywistości złoto odpowiada trzem głównym warunkom do spełniania funkcji pieniądza: środek wymiany, jednostka rozliczeniowa, ochrona wartości.
Standard złota
Przez wiele lat kraje przyjmowały, jako fundament funkcjonowania systemu monetarnego standard złota, w którym wartość waluty była ściśle powiązana z wagą złota. Pierwszym krajem, który stworzył standard złota była Wielka Brytania, a jej wówczas niezwykła siła gospodarcza spowodowała rozszerzenie się tego systemu na inne kraje. W 19 wieku wszystkie większe gospodarki poza Chinami funkcjonowały w standardzie złota. W tym czasie odchodzono stopniowo od srebra, którego wartość w relacji do złota stopniowo malała. W 16 wieku za jedną uncję złota trzeba było zapłacić 15,5 uncji srebra. Podczas gdy w 20 wieku za jedną uncję złota płacono 50 uncji srebra.
Złoto w kosmosie
Złoto towarzyszy ludziom od samego początku podróży w przestrzeń kosmiczną. Powłoka ze złota chroni sprzęt i ludzi przez niszczącym promieniowaniem słonecznym, a urządzenia na promie kosmicznym zawierają około 40 kilogramów złota.
Kto posiada najwięcej złota
Dotychczas wydobyto 171300 ton złota. 31000 ton znajduje się w posiadaniu banków centralnych i organizacji międzynarodowych. Według oficjalnych danych w Fort Knox leży 4581 ton sztabek złota chronionych przez skarbiec odporny na wybuch atomowy. Do skarbca prowadzą 22 tonowe drzwi strzeżone przez 300 czołgów i 30 tys. żołnierzy. Nowojorski oddział Banku Rezerw Federalnych posiada 6718 ton. Przekrój skarbca ma kształt koła i znajduje się 80 stóp pod powierzchnią Manhattanu.
Unikalność nie zastąpionego złota
Złoto to wysoce unikalny, użyteczny i uniwersalny metal, który przez setki lat potwierdził swoją nie zastępowalność w wielu dziedzinach działalności człowieka.
Czytaj również dział – Ekonomia …
Czytaj również dział – Ekonomia GMI …
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE