Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości    
Nowe Media - Modern News Life    
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rozry Aukc Kata  
                                                   
     
     
         
         
  GRUPA MEDIA INFORMACYJNE - CINEMA HD
   
COUNTRY:
         
 

Tematyka filmowa

 
Filmy informacyjne
Filmy GMI
Filmy różne
Filmy sportowe
Filmy motoryzacyjne
Filmy przyrodnicze
Filmy dla dzieci
Filmy muzyczne
Filmy kulturalne
Filmy erotyczne
Filmy fashion
Filmy edukacyjne
Filmy naukowe
Filmy kulinarne
Filmy reklamowe
Filmy zdrowie i uroda
Filmy polskie
Filmy zagraniczne
Tv program
   
Cinema GMI
   
Mobile News
   
Tv Mobile GMI
   
Reperyuar kin
 
GMI Media
 
Recenzje filmów
 
 
Oscars
   
   
 
Kontakt:

Adam Nawara - Napisz do Nas: Grupa Media Informacyjne

 
   

 

 
   

 

 
 
 
 

Historia – Oscary

Już 2 marca odbędzie się 86 gala rozdania Nagród Akademii Filmowej, dlatego warto przyjrzeć się kilku faktom z historii tego wydarzenia. Kto zdobył najwięcej Oscarów, a kto musiał kilkakrotnie obejść się smakiem? Kim była pierwsza czarnoskóra laureatka nagrody? Dlaczego transmisja telewizyjna ma pięciosekundowe opóźnienie? Przeciw czemu buntują się aktorzy?

Oscary, czyli Nagrody Akademii Filmowej, przyznawane od 1927 r. przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej; uznawane są za jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w dziedzinie filmu. Założycielami Akademii są Louis B. Mayer z wytwórni filmowej Metro – Goldwyn – Meyer i Harry Warner z Warner Bros.

Laureatów wybierają członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej, która zrzesza w większości zdobywców Oscara oraz nominowanych wcześniej do tej nagrody. Członkiem Akademii można również zostać dzięki specjalnemu zaproszeniu wystosowanemu przez obecnego członka za znaczący wkład w rozwój kina. Obecnie zrzeszonych jest sześć tysięcy osób. Co roku w grudniu dostają oni specjalne karty do głosowania i w ciągu dwóch tygodni muszą je wypełnić i odesłać.

Słynna statuetka, o której marzy prawie każdy związany z branżą filmową, została zaprojektowana przez głównego dyrektora artystycznego wytwórni Metro – Goldwyn – Mayer, Cedrica Gibbsona w 1928 r. i przedstawia rycerza wspartego na mieczu, stojącego na szpuli taśmy filmowej z pięcioma klatkami, które symbolizują pierwotne branże Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Waży prawie cztery kilogramy, mierzy 35 centymetrów i wykonana jest z brązu pokrytego złotem. Przy jej produkcji pracuje 12 osób przez 20 godzin, a koszt jednej z nich to około 500$.

Oscara nie można sprzedać osobom postronnym. Od 1950 r. każdy wygrany podpisuje umowę, która daje prawo pierwokupu statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej za symbolicznego dolara.

Pierwsza uroczystość wręczenia Oscarów odbyła się w Hotelu Roosevelt przy Hollywood Boulevard i brało w niej udział ok. 270 osób. W 1929 r. galę zaczęto transmitować w miejscowym radiu, w 1953 r. przeprowadzono pierwszą telewizyjną transmisję na terenie USA, a od 1969 r. ceremonię można już oglądać na ekranie telewizorów w około 200 krajach. W transmisji telewizyjnej istnieje pięciosekundowe opóźnienie, co pozwala na szybką cenzurę kontrowersyjnych wypowiedzi. Taką taktykę stosuje się od kiedy Michael Moore, odbierając Oscara za „Zabawy z bronią”, zaatakował z mównicy urzędującego prezydenta USA: Jesteśmy przeciwko tej wojnie. Wstyd mi za pana, panie Bush. Od 2002 r. gala odbywa się w Kodak Theatre w Los Angeles, zazwyczaj w ostatnim tygodniu lutego.

Początkowo przyznawano nagrody w 13 kategoriach, dziś jest ich już 24, m.in. za najlepszy film, oryginalny scenariusz, scenariusz adaptowany, najlepszą muzykę, zdjęcia i kostiumy oraz dla najlepszego aktora, aktorki i reżysera.

Triumfatorzy

Największym wygranym nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej jest bez wątpienia wytwórnia Walt Disney, która zdobyła aż 26 statuetek. Jeśli chodzi o filmy, to w historii konkursu najwięcej, bo aż 11 statuetek zdobyły: „Ben Hur” (1959r.), „Titanic” (1997r.) oraz „Władca Pierścieni: Powrót Króla” (2003r.). Również trzy produkcje otrzymały Oscary we wszystkich pięciu najważniejszych kategoriach (film, reżyser, aktor, aktorka, scenariusz): „Ich Noce” w 1934 r., „Lot nad kukułczym gniazdem” w 1975 r., a także „Milczenie owiec” w 1991 r.

Prawdziwymi Oscarowymi wyjadaczami są: zdobywca trzech statuetek – Jack Nicholson, nominowany 11 razy, Meryl Streep z dwiema statuetkami i aż 18 nominacjami (w tym roku ponownie nominowana) oraz Katherine Hepburn – cztery statuetki, 12 nominacji.

Wielcy przegrani

Do niedocenianych przez Amerykańską Akademię Filmową zaliczają się m.in. Clarence Brown – sześć nominacji i ani jednej statuetki, King Vidor – pięciokrotnie wyróżniony – również bez żadnej nagrody, Alfred Hitchcock – sześć nominacji i tylko jeden Oscar (specjalny im. Irvinga G. Thalberga), Glen Close – sześć nominacji bez powodzenia i Leonardo DiCaprio – cztery nominacje, zero statuetek. Jemu jednak może się jeszcze poszczęścić, bowiem w tym roku został nominowany do nagrody dla najlepszego aktora za rolę w filmie „Wilk z Wall Street”.

John Malkovich to aktor, który stworzył wiele niezapomnianych ról (m.in. w „Myszy i ludzie”) a doczekał się jedynie dwóch nominacji. Mówi się, że to jeden z licznych przykładów zaniedbania ze strony Akademii. Do przegranych zalicza się bardzo często Johnny’ego Deepa, który został uhonorowany jedynie trzema nominacjami. Również John Travolta podziela los swoich młodszych kolegów – tylko dwie nominacje. Natomiast mówiąc o niedocenionych kobietach, koniecznie trzeba wymienić Julianne Moore z czterema nominacjami oraz Annette Bening z trzema.

Jeśli chodzi o niedocenionych, nie sposób zapomnieć o klasyku kina amerykańskiego – „Obywatelu Kane”, który uzyskał 11 nominacji, ale zdobył tylko jedną statuetkę za najlepszy scenariusz.

Oscarowe ciekawostki

Najmłodszą laureatką Oscara była Shirley Temple, która w 1934 r. w wieku sześciu lat otrzymała nagrodę specjalną. Jednak to Marlee Matlin jest najmłodszą aktorką (21 lat), która otrzymała Oscara za najlepszą rolę pierwszoplanową w „Dzieciach gorszego boga”. Natomiast najmłodszą nominowaną była Quvenzhane Wallis (9 lat). Najmłodszym wyróżnionym przez Akademię aktorem za rolę pierwszoplanową jest Adrien Brody (29 lat) za rolę w „Pianiście”, a najmłodszym nominowanym – dziewięcioletni Jackie Cooper.

Hattie McDaniel otrzymała nagrodę Akademii w 1940 r. za rolę drugoplanową w „Przeminęło z wiatrem” i była to pierwsza statuetka przyznana osobie czarnoskórej, a do tego kobiecie. Jednocześnie była to pierwsza Afroamerykanka, która brała udział w uroczystej ceremonii wręczenia nagród. Pierwszą kobietą, która zdobyła Oscara za reżyserię jest Kathryn Bigelow („The Hurt Locker. W pułapce wojny.” 2010 r.) .

Jedynym laureatem o imieniu Oscar, który zdobył statuetkę jest Oscar Hammerstein nagrodzony za najlepszą piosenkę w 1941 r. i 1945 r.

Sandra Bullock jako pierwsza w przeciągu jednego tygodnia otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki za film „The Blind Side” oraz Złotą Malinę dla najgorszej aktorki za „All About Stere”.

Nie każdy film święci triumfy od razu, czasami potrzeba czasu, by dostrzec, że jest naprawdę dobry, a czasami trzeba po prostu poddać się regulaminom. Filmem, który najdłużej musiał czekać na Oscara są „Światła rampy” Charliego Chaplina. Mimo, że został on wyprodukowany w1952 r., to zgodnie z regulaminem Akademii (o nominację mogą ubiegać się filmy dopiero po premierze w Los Angeles) na Oscara musiał czekać aż 20 lat.

W 86 letniej historii Oscarów tylko dwóm aktorom przyznano pośmiertnie Oscara: Peterowi Finchowi za rolę w filmie „Sieć” oraz Heathowi Ledgerowi za postać Jokera w „Mrocznym Rycerzu”.

Ceremonię wręczenia nagród w całej historii przekładano tylko trzy razy. Po raz pierwszy w 1938 r. z powodu powodzi w Los Angeles. Kolejny raz po zabójstwie Martina Luthera Kinga w 1968 r. oraz w 1981 r. po próbie zamachu na ówczesnego prezydenta USA Ronalda Reagana.

Buntownicy

Filmy wyróżnione przez Akademię niejednokrotnie poruszają trudne tematy. „Miasto gniewu”, będące komentarzem do problemu nietolerancji i rasizmu w Los Angeles czy „Tajemnica Brokeback Mountain”, poruszająca kwestię homoseksualizmu to tylko jedne z licznych przykładów na to, że członkowie Akademii nie boją się wyróżniać filmów kontrowersyjnych.

Bywa, że aktorzy oraz twórcy buntują się przeciwko skomercjalizowanej Oscarowej otoczce, a czasami nawet bojkotują galę, chcąc zwrócić uwagę na problemy współczesnego świata. W związku z tym kilkakrotnie odmówiono odebrania nagrody: Dudley Nichols za scenariusz do „Potępienia”, rzekomo przez konflikt między Akademią a Stowarzyszeniem Scenarzystów, Marlon Brando za „Ojca Chrzestnego”, tłumacząc się, że był to bojkot za dyskryminację amerykańskich Indian przez Hollywood oraz George C. Scott dla najlepszego aktora za „Patton”, wyrażając tym swoją pogardę dla całej gali.

Niektórzy aktorzy wykorzystują chwilę uwagi podczas podziękowań, by wyrazić swoje poglądy. Przykłady? Vanessa Redgrave w 1978 r., odbierając statuetkę za „Julię”, wykorzystała swoją mowę, aby wesprzeć prawa Palestyńczyków, a w 2004 r. Sean Peen powiedział na scenie: Nie istnieje coś takiego jak najlepszy aktor. Podobnie jak nie istniała nigdy broń masowego rażenia w Iraku.

Nieidealne ceremonie

Na wielkiej gali wręczenia nagród przez 85 lat nie obyło się bez wpadek i skandali. Pierwsza miała miejsce w 1934 r., kiedy to prowadzący Will Rogers otworzył kopertę, w której było nazwisko zwycięzcy i powiedział: Chodź tu i weź go Frank. Reżyser Frank Capra, nominowany za „Lady for a Day”, wstał z krzesła i gdy już miał wejść na scenę, okazało się, że chodzi o Franka Lloyda, reżysera „Cavalcade”. Roberto Benigni, odbierając w 1998 r. nagrodę za „Życie jest piękne”, skakał z radości po oparciach krzeseł, by szybciej przedostać się na scenę. W tym samym roku Gwyneth Pattrow, która według wielu krytyków filmowych otrzymała niezasłużenie Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w „Zakochanym Szekspirze”, wylała na scenie hektolitry łez. Przy wpadkach i skandalach nie może zabraknąć polskiego akcentu – w 1983 r. Zbigniew Rybczyński po odebraniu Oscara za najlepszy krótkometrażowy film animowany wyszedł na papierosa, a gdy chciał wrócić, nie wpuszczono go, więc skopał ochroniarza i trafił do aresztu.

W ciągu 86 lat osoby związane z przemysłem filmowym odnosiły swoje oscarowe wzloty i upadki – niektórzy doczekali się imponującej liczby nominacji i statuetek, inni musieli poznać gorzki smak porażki. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, mimo pojawiających się od czasu do czasu fal krytyki, to bez wątpienia prestiż. Wiele wyróżnionych filmów weszło na stałe do kanonu amerykańskiego kina.

A jak będzie w tym roku? Czy wyłonią się nowi „wielcy wygrani”, niedocenieni przerwą złą passę, a ktoś zadba o skandaliczny akcent podczas gali? Tego dowiemy się 2 marca podczas 86 ceremonii wręczenia Oscarów.

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

   
     
Edycja – Oscary 2017 Edycja – Oscary 2018 Edycja – Oscary 2019 Edycja – Oscary 2020
     
     
   

O Filmach – Oscary Edycja 2016

 

Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej
Data ogłoszenia nominacji: 14 stycznia
Data wręczenia nagród: 28 lutego
Miejsca: Dolby Theatre, Hollywood & Highland Center, Los Angeles, USA

 

Oscar Najlepszy film
wygrane

Spotlight  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Spotlight (2015)
Steve Golin, Nicole Rocklin, Blye Pagon Faust, Michael Sugar

Dziennikarze bostońskiej gazety trafiają na trop wielkiego pedofilskiego skandalu w Kościele rzymskokatolickim.

   

Najlepszy aktor pierwszoplanowy
wygrane

Leonardo DiCaprio  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Leonardo DiCaprio
jako Hugh Glass w filmie Zjawa (2015)

   

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
wygrane

Brie Larson  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Brie Larson
jako Ma w filmie Pokój (2015)

   

Najlepszy aktor drugoplanowy
wygrane

Mark Rylance  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mark Rylance
jako Rudolf Abel w filmie Most szpiegów (2015)

   

Najlepsza aktorka drugoplanowa
wygrane

Alicia Vikander  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Alicia Vikander
jako Gerda Wegener w filmie Dziewczyna z portretu (2015)

   

Najlepszy reżyser
wygrane

Alejandro González Iñárritu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Alejandro González Iñárritu
Zjawa (2015)

   

Najlepszy scenariusz oryginalny
wygrane

Spotlight  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Spotlight (2015)
Tom McCarthy, Josh Singer

Dziennikarze bostońskiej gazety trafiają na trop wielkiego pedofilskiego skandalu w Kościele rzymskokatolickim.

   

Najlepszy scenariusz adaptowany
wygrane

Big Short  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Big Short (2015)
Charles Randolph, Adam McKay

W 2008 roku światowe rynki finansowe i bankowe dopadł kryzys gospodarczy, na którym wzbogaciła się jedynie garstka ludzi, przewidująca nadchodzącą katastrofę.

   

Najlepszy film nieanglojęzyczny
wygrane

Syn Szawła  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Syn Szawła (2015)

Członek Sonderkommando z Auschwitz chce za wszelką cenę, na przekór obozowej rzeczywistości, godnie pochować chłopca, w którym widzi swego syna.

   

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny
wygrane

Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Dziewczyna w rzece: Cena wybaczenia (2015)
Sharmeen Obaid-Chinoy

Dokument opowiada o kobiecie, która przetrwała falę morderstw w Pakistanie.

   

Najlepsza charakteryzacja
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepsza muzyka oryginalna
wygrane

Nienawistna ósemka  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Nienawistna ósemka (2015)
Ennio Morricone

Dwaj łowcy głów, próbując znaleźć schronienie przed zamiecią śnieżną, trafiają do Wyoming, gdzie wplątani zostają w splot krwawych wydarzeń.

   

Najlepsza piosenka
wygrane

Spectre  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Spectre (2015)
"Writing's on the Wall", wyk. Sam Smith (II)

James Bond stara się odkryć prawdę dotyczącą złowrogiej organizacji SPECTRE. Kluczem do tego jest tajemnicza obrączka.

   

Najlepsza scenografia
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Lisa Thompson, Colin Gibson

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepsze efekty specjalne
wygrane

Ex Machina  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Ex Machina (2015)
Andrew Whitehurst, Paul Norris (I), Mark Williams Ardington i Sara Bennett (II)

Po wygraniu konkursu programista jednej z największych firm internetowych zostaje zaproszony do posiadłości swojego szefa. Na miejscu dowiaduje się, że jest częścią eksperymentu.

   

Najlepsze kostiumy
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Jenny Beavan

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepsze zdjęcia
wygrane

Zjawa  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Zjawa (2015)
Emmanuel Lubezki

Hugh Glass szuka zemsty na ludziach, którzy zostawili go poważnie rannego po ataku niedźwiedzia.

   

Najlepszy długometrażowy film animowany
wygrane

W głowie się nie mieści  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

W głowie się nie mieści (2015)
Pete Docter, Jonas Rivera

Życiem Riley kieruje 5 emocji: Radość, Strach, Gniew, Odraza i Smutek. Pozostałe próbują zakłócić pierwszą, gdy przeprowadza się z rodzicami do San Francisco.

   

Najlepszy dźwięk
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Ben Osmo, Gregg Rudloff, Chris Jenkins

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepszy krótkometrażowy film aktorski
wygrane

Stutterer  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Stutterer (2015)
Serena Armitage, Benjamin Cleary

Samotny typograf, bardzo elokwentny, ale borykający się z ciężką wadą wymowy, stawia czoła największemu lękowi.

   

Najlepszy krótkometrażowy film animowany
wygrane

Niedźwiedzia opowieść  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Niedźwiedzia opowieść (2014)
Pato Escala Pierart, Gabriel Osorio Vargas

Stary niedźwiedź jest ulicznym lalkarzem. Za pomocą marionetek własnej konstrukcji opowiada historię swojego życia.

   

Najlepszy montaż
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Margaret Sixel

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepszy montaż dźwięku
wygrane

Mad Max: Na drodze gniewu  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Mad Max: Na drodze gniewu (2015)
Mark A. Mangini, David White

Max przyłącza się do grupy uciekinierek z Cytadeli - osady rządzonej przez Wiecznego Joe. Tyran wraz ze swoją bandą rusza za nimi w pościg.

   

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny
wygrane

Amy  

http://1.fwcdn.pl/award/13.jpg

Amy (2015)
James Gay-Rees, Asif Kapadia

Prawdziwa historia gwiazdy muzyki Amy Winehouse, która zmarła na skutek zatrucia alkoholowego w wieku 27 lat.

   

©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

 
 
  Strona producenta :
www.ppp.com
     
Dokonując zakupu, dokonujesz właściwego wyboru
Grupa Media Informacyjne - Sklep GMI
Nasi partnerzy
 
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
Zakupy Zakupy Zakupy
000 000 000 000 000 000 000 000 000
     
   

Zaplanuj przyszłość z Media Informacyjne

 

Zapoznaj się z pełną ofertą edukacyjną Akademii Media Informacyjne. Gwarantujemy najlepszą kadrę wykładowców oraz zaplecze lokalowe i sprzętowe. Wszystko na miarę trzeciego tysiąclecia.

   
 
 
 
 
   
Media Informacyjne
 
       
 
         
 
         
 

Najlepsza rozrywka z TV Media Informacyjne

           
Filmy różne   Filmy reklamowe   Filmy informacyjne   Filmy sportowe   Filmy przyrodnicze
       
                 
Filmy muzyczne   Filmy dla dzieci   Filmy kulturalne   Filmy motoryzacyjne   Filmy edukacyjne
       
             
©® 2010 Adam Nawara 2010            
   
 
   
   
   
     
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.