Wielka Brytania
Wielka Brytania to powszechnie używana nazwa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, które należy do Rady Bezpieczeństwa ONZ. Posiada w niej prawo veta. To jeden z dowodów na to, że Wielka Brytania to jedno z najważniejszych państw współczesnego świata. Również to, że jej wojska stacjonują w 80 krajach świata i jest mocarstwem atomowym, posiadając 200 głowic. Jest też jednym z członków Unii Europejskiej, choć integruje się z innymi państwami dość opornie. Brytyjczycy są przywiązani do swojej waluty. Nadal płaci się tam funtami i euro nie ma szans. Największym nominałem jest 50 funtów, ale prawie się go nie używa. Można rozmienić taki banknot w bankach, jednak w sklepach może nie udać się zapłacić „pięćdziesiątką”. Królowa i monarchia to rzecz święta, choć po wydarzeniach związanych z małżeństwem księcia Karola z Dianą, śmiercią księżnej, związkiem następcy tronu z Camillą Parker, autorytet królewskiej rodziny został nadszarpnięty.
Wielka Brytania słynie z produkcji wielu luksusowych marek
Podział administracyjny
W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Królestwo Anglii, Królestwo Szkocji ma stolicę w Edynburgu i ponad 5 milionów mieszkańców. Księstwo Walii ze stołecznym miastem Cardiff liczy ponad 3 miliony obywateli i 11 milionów owiec. Język Walijski jest najstarszym językiem w Europie. Prowincja Irlandia Północna ma za stolicę Belfast i prawie 1,8 miliona mieszkańców. Są jeszcze terytoria zależne, wspomnienie potęgi kolonialnej Wielkiej Brytanii. Ostatnio monarchia straciła na rzecz Chin Hongkong, kiedy zgodnie z umowami międzynarodowymi, przekazała azjatyckiego tygrysa w roku 1997.
Brytyjskie atrakcje
Gdyby zapytać przeciętnego Europejczyka, z czego znana jest Wielka Brytania, z pewnością wymieni trzy rzeczy: rodzinę królewską, Londyn i uniwersytety. Pierwsza jest znamienna przez znaczny udział w światowej polityce. Stolica Londyn słynie ze znamiennych zabytków i charakterystycznej, bardzo typowej dla kraju kultury. Nie do pomylenia są londyńskie budki telefoniczne, piętrowe autobusy czy Big Ben – atrakcje rozpoznawalne na całym świecie. Istotnym elementem brytyjskiej kultury są również uniwersytety Oxford i Cambridge. Co szczególnego jest w tych uczelniach? Przede wszystkim światowy poziom nauczania oraz ilość noblistów. Wielka Brytania obfituje także w zabytki zaliczane do klasycznych, czyli monumentalne zamki, doskonale zachowane, klasztory, Pałace czy niepowtarzalny Stonehenge. Jeszcze innym charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii elementem jest monumentalna przyroda. Kraj jest znany ze starych ogrodów, doskonale utrzymanych przez rzesze ogrodników ze starymi pięknymi drzewami i szerokimi alejami. Szczególnym miejscem do zwiedzenia są Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew. Jeśli kogoś nie pociągają zabytki do Wielkiej Brytanii może go przyciągnąć bogactwo zapierających dech krajobrazów.
Kultura regionalna
Wieka Brytania jest państwem, które łączy w sobie kulturę i obyczaje wielu narodowości. Odzwierciedla się to bardzo wyraźnie w odrębności regionalnej i specyficznym poczuciu odrębności. Różnice dotyczą także wyznań religijnych, które z walczącym stopniu wpływają na kulturę. Główne wyznanie w Wielkiej Brytanii to anglikanizm stanowiący około 57%. Pozostałe wyznania, to katolicy, szkoccy prezbiterianie i metodyści oraz około 19% pozostałych wyznań. Największą odrębność administracyjną i kulturową stanowi Szkocja, posiadająca własny parlament, szkolnictwo i sądownictwo, a także tradycyjny folklor. Cechą szczególna szkockiego społeczeństwa jest system klanowy, wyróżniający się odrębnością strojów, w tym słynnych kiltów, zawodami dudziarzy, grami zręcznościowymi ze słynnym rzutem sosnowych pni, spotkaniami towarzyskimi ceilidh, obfitującymi w muzykę i taniec ludowy. Nieco mniej charakterystyczna, ale równie odrębna jest kultura Walii. Cechuje ją szczególnie utrzymanie czystego języka walijskiego obowiązkowego w szkołach Walię cechują specyficzne zamki oraz festiwal pieśni i tańca regionalnego. Trzeci odrębny region to Irlandia, rozkochana w muzyce i tańcu. Chociaż region obfituje w oficjalne imprezy to taniec i granie są spontaniczne na każdym kroku. Nadal zachował się język irlandzki.
Kultura brytyjska
Brytyjczycy kochają puby i tam spędzają większość czasu. Rzadko spotykają się towarzysko w domach i nawet popołudniowa herbatę piją w kawiarenkach w towarzystwie przyjaciółek czy znajomych. Jest to okazja do spotkań towarzyskich i rodzinnych, gier i zawodów, zjedzenia posiłku. Anglicy są konserwatywni, zdystansowani w stosunku do obcych, Irlandczycy i Szkoci są za to otwarci i żywiołowi, a cała Wielka Brytania charakteryzuje się specyficznym poczuciem humoru. Na świecie znany jest powszechnie słynny angielski humor. Specyficzne są również brytyjskie święta. Poza szczególnym poczuciem przynależności narodowej i świętami związanymi z panowaniem rodziny królewskiej obchodzi się tu także święta na wesoło, czyli Noc Guya Fawkesa, święto płodności. W Irlandii najważniejszy jest Dzień Świętego Patryka i słynne jarmarki oraz festyny regionalne.
Polonia
Wielka Brytania dla Polaków to obecnie bardziej zarobkowy cel podróży niż turystyczny. Mamy już liczną Polonię na Wyspach. Symbolem tego była wizyta szefa Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska w Londynie, podczas której prosił rodaków o głosy w wyborach parlamentarnych. Jesteśmy tam jedną z wielu społeczności emigrantów. W Wielkiej Brytanii mieszka prawie ponad 58 milionów ludzi, z czego ponad 7,5 miliona w stolicy. W niektórych dzielnicach Londynu trudno znaleźć białego człowieka, są miejsca, gdzie po prostu nie mówi się po angielsku. Cóż się jednak dziwić, skoro pod względem PKB Wielka Brytania jest drugim państwem w Europie i piątym na świecie. To kraj bogaty z silną gospodarką. Po reformach Margaret Tacher, przemysł przestał mieć znaczenie, najwięcej osób pracuje w usługach, w tym w najprężniejszych – ubezpieczeniowych i bankowych.
Obyczaje
Ludzie, którzy przybywają na Wyspy, muszą się przyzwyczaić do wielu charakterystycznych obyczajów i norm. W Wielkiej Brytanii obowiązuje ruch lewostronny. Brytyjczycy nie posiadają dowodów osobistych i nie mają konstytucji. Większość umywalek i zlewów ma osobny kran do zimnej i ciepłej wody. Przy czym ciepła oznacza bardzo gorącą. Trzeba zatykać odpływ, mieszać wodę i w ten sposób myć ręce. Kiedy poprosimy o herbatę, na pewno dostaniemy z mlekiem. Godzina 17, jako czas na herbatę, nadal jest kultywowana przez wyższe klasy. Jedynkę zapisuje się jedną kreską. Gdy napiszemy ją po polsku, zostanie odczytana jako siódemka. Dzwonki przy drzwiach wejściowych nie są praktycznie używane. Najbardziej popularne są kołatki. W Wielkiej Brytanii bardzo rzadko pada śnieg. Szczególnie łagodny klimat panuje na wybrzeżu zwanym angielską riwierą. Jest to wymarzone miejsce do mieszkania przez wszystkich emerytów.
Z czego jest znana Wielka Brytania
Wiele narodów lubi się podśmiewywać z Brytyjczyków, rekordy biją dowcipy o Szkotach, ale w gruncie rzeczy zazdrości im osiągnięć politycznych, społecznych, naukowych, kulturalnych. Trudno byłoby wymienić wszystkie rzeczy, z których znana jest Wielka Brytania. Brytyjski jest James Bond i Jaś Fasola, luksusowe marki samochodów: Rolls-Royce, Bentley, Aston Martin, Jaguar, słynne uniwersytety Oxford, Cambridge, wielcy naukowcy: Newton, Watt, Darwin, Fleming, Bell (Brytyjczycy są na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę noblistów), znani pisarze: William Szekspir, Alan Alexander Milne, Agatha Christie, Charles Dickens, sir Arthur Conan Doyle, Jane Austen, J. R. R. Tolkien, Terry Pratchett oraz J. K. Rowling, najpopularniejsi wykonawcy muzyki rozrywkowej: Queen, The Beatles, The Rolling Stones i Pink Floyd.
Informacje ogólne
Język urzędowy : angielski
Język używany : angielski, kornijski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki i scots
Stolica : Londyn
Ustrój polityczny : monarchia parlamentarna
Powierzchnia : 244 820 km²
Liczba ludności : 61 mln
Jednostka monetarna : funt szterling
Religia dominująca : anglikanizm
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |