Events GMI

Ewenty Grupa Media Informacyjne - Gdzie warto spędzać wolny czas doskonale się bawiąc - Baw się razem z Nami - Zaprasza GMI

Kalendarz wydarzeń Hiszpania

Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara

DataMIEJSCE OPIS
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne

Kalendarz wydarzeń Hiszpania

 

Hiszpania to kraj pełen  folkloru, odrębnej – swoistej kultury, hiszpańskiego temperamentu.  W tym ogromie wrażeń każdy znajdzie coś dla siebie.

 

W każdym niemal mieście odbywają się w określonym czasie festyny i fiesty. Trwają nawet tydzień i potrafią Polaka przyprawić o zawrót głowy.


Do najbardziej znanych należą:


– Fiesta – Tomatina – polega na bitwie dojrzałymi pomidorami. Odbywa się w miejscowości o nazwie Bunol, niedaleko Walencji. Pomidorami walczą wszyscy chętni. Ulice zamieniają się wtedy w pomidorową rzekę.

 

– Festyn w miejscowości  Laza – Galicja –  Odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę karnawału i trwa do wtorku. Ulice przemierzają przebrane postacie w maskach z uwiązanymi do paska krowimi dzwoneczkami. Uderzają oni przechodniów specjalnymi rózgami . Następnego dnia odbywają się potyczki z użyciem mąki, wody i żywych mrówek. Festyn kończy się we wtorek odczytaniem oślego testamentu.

 

– Fiesta w Valencii – nosi nazwę Fallas de Valencia  lub Fiesta de Las Fallas.  Jest to pogański karnawał z udziałem ogromnych figur wykonanych przez dorosłych i dzieci. Odbywa się rokrocznie w marcu. Plan wydarzeń jest następujący:

 

Od początku marca zaczyna się wykonywanie pięknych figur . Do ich wykonania używa się kartonu, drewna, plastrów wosku. Figury te są olbrzymie i bardzo piękne. Codziennie o godz.
14.00 odbywają się pokazy huku i dymu.
15 marca odbywa się montowanie figur.
16 marca odbywają się nocne przemarsze  z udziałem orkiestr, koni. Zabawy trwają do rana.
17 marca mieszkańcy składają Matce Boskiej ofiary w postaci niezliczonej ilości kwiatów. Kwiaty te upinane są na drewnianej konstrukcji w kształcie stożka gdzie u góry umieszczona jest figura Matki Boskiej. Jest ona gigantycznych rozmiarów.
19 marca pali się wszystkie figury oprócz największej.

 

– Fiesta Feria de Abri w Sevilli – to tydzień śpiewu i tańca z dużą ilością światła.

 

– Fiesta  Semana  Santa  w Sevilli – procesje odbywają się w wielkim tygodniu Wielkanocy. Polegają na ogromnych paradach z użyciem świec. Mieszkańcy przebrani w starożytne stroje, kapoty ku -kluks -klanu wędrują ulicami miasta.

 

Muzyka z procesji przeplata się z ze śpiewami, zabawą i pobytem w barach pubach do samego rana. Hiszpanie to katolicki naród łączący tradycje chrześcijańskie z zabawą.

 

Miasto słynące z fiest, koncertów i festiwali to San Sebastian. Warto tam zajrzeć o każdej porze roku.

 

Tradycją hiszpańską jest słynna na całym świecie

 

– Corrida – polega na praktykowanej już od średniowiecza walce byków. Amatorzy tego typu rozrywki muszą mieć mocne nerwy. Jest ona bardzo popularna, aczkolwiek niektóre miasta ze względów humanitarnych zakazały jej praktykowania. Większość Hiszpanów nie popiera tej decyzji. Corrida została już mocno zakorzeniona w tradycji hiszpańskiej.

 

– Tradycyjna gonitwa byków w Pampelunie. Każdy może brać udział w tej gonitwie. Wymagana jest mocna psychika i szybkie nogi. Można porównać ją ze sportem ekstremalnym. Każdy biorący w niej udział bierze na siebie całą odpowiedzialność. Nie jest to bezpieczna zabawa. Można zostać w niej mocno poszkodowanym przez rozjuszonego byka. Zawsze istnieje możliwość  obserwacji gonitwy z okien budynków stojących na trasie gonitwy.

 

Dla turystów ceniących sobie bardziej wyrafinowaną rozrywkę muzea oferują dzieła znakomitych artystów hiszpańskich typu: El Greco, Salvador Dali, a także literatów: Lorc, Cervantes, Ernest Hemingway.

 

Podziwiać można także dzieła architektoniczne w Andaluzji, są to przepiękne budowle mauretańskie.

 

Projekty architektoniczne Gaudiego wzbudzają zachwyt wszystkich architektów świata.

 

Jest sporo darmowych wydarzeń kulturalnych: wystaw, koncertów, kin,  dyskusji.  O wszystkich tych wydarzeniach informują nas strony internetowe:

 

www.Sindinero.org.
www.Forfree.Cat
blogs.Lavanguardia.es

 

Święta i festiwale w Hiszpanii

 

Hiszpania jest krajem szanującym tradycję i obyczaje a ludność wprost uwielbia wszelkie okazje do świętowania. Oto najważniejsze z nich:

 

KARNAWAŁ – obchodzony jest w styczniu, najhuczniej w Kadyksie i Sitges. Zabawy trwają kilka dni i odznaczają się barwnymi korowodami, pięknymi kostiumami i dużą ilością sztucznych ogni. Hiszpanie piją wtedy duże ilości alkoholu.

 

SEMANA SANTA – są to imprezy związane z tradycją Wielkiego Tygodnia przed Wielkanocą. W zależności od miejscowości obchodzi się go na poważnie podczas procesji upamiętniających śmierć Jezusa Chrystusa lub na wesoło radując się ze zbliżających się świąt.

 

ROMERIAS – czyli pielgrzymki. Organizowane są w maju na pamiątkę dawnych pielgrzymek które odbywały się do Rzymu. W tej chwili mają one długość od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. Najbardziej popularne są w Andaluzji, bierze w nich udział bardzo wiele Hiszpanów i turystów.

 

LAS FALLAS – czyli Święto Ognia. Święto to jest hucznie obchodzone w Walencji w połowie marca.

 

LOS SANFERMINES de PAMPLONA – obchodzone jest 7 lipca na cześć świętego Fermina. Świętu towarzyszą gonitwy byków i zimne ognie.

 

NOCHE de SAN JUAN – Noc Świętojańska obchodzona 21 czerwca, najliczniej na wybrzeżu.
Tradycja nakazuje zamoczyć nogi w wodzie bo to przynosi szczęście.

 

FIESTA de SAN MATEO – święto obchodzone w Cuence. Trwa od 18 do 21 września. Codziennie obchodzone są korridy, po ulicach biegają krowy. Podczas święta pije się duże ilości wina.

 

Czytaj również – Hiszpania w dziale Państwa Świata

Czytaj również – A beautiful world

Czytaj również – Słownik Polsko-Hiszpański

Czytaj również – Informacja GMI

Czytaj również – Travel GMI

Czytaj również – Polonia w Hiszpanii

 

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne