Events GMI

Ewenty Grupa Media Informacyjne - Gdzie warto spędzać wolny czas doskonale się bawiąc - Baw się razem z Nami - Zaprasza GMI

Kalendarz wydarzeń Francja

Grupa Media Informacyjne & Adam Nawara

DataMIEJSCE OPIS
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne

Kalendarz wydarzeń Francja

 

W ciągu każdego roku we Francji odbywa się wiele cyklicznych imprez kulturalnych o bardzo różnym charakterze – od prezentacji psów do tygodni mody. Większość z nich odbywa się w Paryżu, miejscu, które przecież nigdy nie kładzie się spać!

 

Styczeń

 

Chiński Nowy Rok Obchody nadejścia Nowego Roku – w kulturze chińskiej Święta Wiosny – odbywają się zawsze na przełomie stycznia i lutego. Trwają dokładnie 15 dni. W Paryżu ze względu na liczną społeczność chińską są niezwykle hucznie ochodzone. Organizuje się koncerty chińskiej muzyki i pochody, podczas których można obejrzeć tradycyjne tańce lwów. Punktem kulminacyjnym jest tzw. korowód smoka, w trakcie którego uczestnicy niosą przedstawienia tego symbolicznego dla chińskiej kultury zwierzęcia.

 

Miejsce: . Świętuje się w dwóch częściach miasta – 13. i Belleville, wstęp: bezpłatny.

 

Paris Dog Show Paryska ekspozycja czworonogów to cudowna gratka dla wielbicieli tych czworonogów. W ciągu dwóch dni odbywa się ponad 300 przedstawień, w których uczestniczy około 3000 zwierząt. Wydarzenie to stało się już jedną z tradycji miasta. Miejsce: Parc floral de Paris, 16 route du Champ-de-Manoeuvre, Paryż, wstęp: 8 €.

 

Luty

 

Karnawał w Nicei Jeden z największych i najbardziej znanych karnawałów na świecie. Podczas jego obchodów Nicea zmienia się nie do poznania – miasto całe zostaje przystrojone pąkami kwiatów i przeobraża się w centrum niekończącej się zabawy. Tradycyjnie to wydarzenie nazywa się także karnawałem kwiatowym – co uwypukla symbol rozpoznawalny tej części Riwiery Francuskiej.

 

Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych Impreza, będąca jednocześnie rywalizacją dla twórców etiud filmowych, gromadzi twórców filmowych i ludzi związanych z tą branżą z całego świata. ukazuje się na niej bardzo różnorodne etiudy – od animacji po horrory. Miejsce: Clermont- Fernand, wstęp: bilety w cenie 3,50 € lub karnety, obejmujące 15 biletów – 35 €, 30 biletów – 60 €.


Marzec


Wiosna poetów Coroczny festiwal poetycki w Paryżu. W trakcie jego trwania odbywa się wiele odczytów i spotkań poetyckich, ale nie tylko – akcja ma upowszechniać wiersze i dawać okazję do bezpośredniego spotkania z pisarzami, więc wiele wydarzeń ma bardzo nieoficjalny i radosny charakter. Organizuje się także warsztaty pisarskie i translatorskie przekładowe.

 

Banlieues Blues Międzynarodowy festiwal jazzowy w Paryżu, w trakcie którego można posłuchać aranżacji najważniejszych światowych jazzmanów. Twórcy imprezy chcą nie tylko zapoznać odbiorców z nowinkami jazzowymi, ale także wykorzystać charakter części miasta, w której odbywa się wydarzenie. Miejsce: Seine-Saint-Denis w Paryżu, wstęp: bilety w cenach poniżej 30 €.

 

Tydzień Mody w Paryżu Ten najbardziej prestiżowy ze światowych tygodni mody odbywa się w pierwszej połowie marca. na wybiegach prezentuje się nowe linie odzieżowe najbardziej znanych twórców. Niestety, dostać się na pokaz nie jest łatwo – wejść można tylko z zaproszeniem. Ale warto zobaczyć, jak zmienia się Paryż w ciągu tych kilku dni, kiedy moda przysłania wszystko inne.

 

Festival de l’imaginaire Festiwal wyobraźni odbywa się w Paryżu od niemal dwóch dekad – tegoroczna edycja będzie już 19. W jego trakcie organizowane są występy teatralne, ekspozycje, koncerty i inne atrakcje, które mają przybliżyć przybyłym mało znane społeczności z całego świata. Goście skorzystać mogą także z różnego rodzaju warsztatów artystycznych. Miejsce: Paryż, m.in. Maison des Cultures du Monde, Institut du monde arabe, wstęp: bilety, z możliwością zakupienia karnetów.


Kwiecień


Międzynarodowy Maraton w Paryżu Paryski wyścig jest jednym z najpopularniejszych w Europie. Obejmuje ponad 42 km trasy w stolicy Francji. zaczyna się u stóp Łuku Triumfalnego i przez Place de la Bastille i Bois de Vincennes powraca do Notre Dame i Wieży Eiffla. Aby wystartować w biegu, należy się zarejestrować. Z maratonem połączone są także targi sportowe. Miejsce: Paryż, wstęp: bezpłatny.

 

Maj


French Open rywalizacja French Open rozgrywa się corocznie w ostatnim tygodniu maja i pierwszym tygodniu czerwca. Jako jeden z czterech turniejów Wielkiego Szlemu ściąga do Paryża najlepszych światowych tenisistów. Miejsce: Paryż, Stade Rolland Garros, 16. dzielnica, wstęp: bilety, w przedsprzedaży od 12 €.

 

Printemps des Musees Francuska wiosna muzeów to odpowiednik naszej nocy muzeów. W tym dniu można nie tylko zobaczyć wiele muzeów za darmo, ale także wziąć udział w wielu kursach i wydarzeniach organizowanych w związku z popularyzacją sztuki.

 

Festiwal Filmowy w Cannes Jeden z najsławniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali na świecie. Odbywa się w maju, kiedy to na kilka dni francuskie wybrzeże zmienia się z międzynarodową stolicę kina. Pokazy konkursowe nie są ogólnie dostępne, ale to nic straconego – w ostatnim tygodniu maja w stolicy Francji odbywa się festiwal, w ramach którego można zapoznać się z filmami z wyboru alternatywnego w Cannes.

 

Czerwiec


Paris Jazz Festival Odbywający się od 1994 roku przegląd muzyczny daje okazję do zaznajomienia się z utworami twórców jazzowych, nie tylko francuskich, w niezwykłej scenerii paryskiego Ogrodu Botanicznego. Trwa przez blisko osiem tygodni. Miejsce: Paryż, Bois de Vincennes, wstęp: bilety w cenie 20 €.

 

Festiwal Chopinowski W ramach imprezy mają miejsce koncerty utworów Chopina w magicznej aurze – przy blasku świec w Orangerie de la Bagatelle w Lasku Bulońskim. Miejsce: Paryż, wstęp: wejściówki w cenach od 17 € do 34 €, niektóre koncerty są nieodpłatne.


Lipiec
Paris Film Festival W trakcie festiwalu pokazywane są najnowsze francuskie obrazy filmowe, a także filmy dobrze się zapowiadającyh młodych reżyserów z całej Europy. Miejsce: Paryż, Cinéma Gaumont Champs-Elysées Marignan, Champs-Elysées, wstęp: bilety kosztują 5 €, na niektóre seanse wstęp jest nieodpłatny.

 

Festival d’Avignon Od początku lipca w Awinionie odbywa się posiadający ponad półwieczną przeszłość międzynarodowy festiwal sztuk wizualnych. Wśród imprez znajdują się emisje filmów, przedstawienia teatralne i baletowe, koncerty i wiele innych. Miejsce: Awinion, wstęp: bilety w cenie około 25 €.

 

Święto Narodowe 14 lipca przypada rocznica zdobycia Bastylii i Rewolucji Francuskiej 1789 roku. Obchody zaczynają się już poprzedniego dnia wieczorem. Odbywają się marsze wojska wzdłuż Pól Elizejskich, pokazy sztucznych ogni i imprezy muzyczne.


Sierpień


La Roque d’Anthéron Międzynarodowy Festiwal Pianistyczny w Prowansji, odbywający się od 35 lat. W jego trakcie goście mają okazję posłuchać muzyki poważnej we wspaniałych interpretacjach i niesamowitych gmachach – imprezy muzyczne odbywają się bowiem w miejscowych zabytkach architektury. Miejsce: Prowansja, wstęp: bilety w cenach od 20 € do 50 €.

 

Cinema au Clair de Lune Paryski festiwal filmowy na świeżym powietrzu. Prezentowane są filmy, w którychstolica Francji staje się jednym z bohaterów – i pozostaje nim przecież na długo po końcu projekcji. Miejsce: najbardziej znane miejsca Paryża w różnych jego częściach, wstęp: wolny.


Wrzesień


Les Journées du Patrimoine Dni Dziedzictwa Narodowego to wydarzenie, które odbywa się w drugiej połowie września w całej Francji. Wówczas to dla gości otwierają się te gmachy państwowe, które zwykle przed nimi zamknięte – jak np. gabinet prezydenta Francji w Pałacu Elizejskim. Towarzyszą temu seminaria, koncerty i różnorodne ekspozycje – od archeologicznych do poświęconych wojsku. najbardziej interesująco jest oczywiście w Paryżu! Wstęp: atrakcje organizowane przez instytucje państwowe są bezpłatne, natomiast niektórzy z indywidualnych organizatorów mogą wymagać opłaty za wejście.

 

Festival d’Automne á Paris Trwający aż przez 3 miesiące przegląd przedstawia gościom różnego rodzaju dziedziny artystyczne w myśl przyświecającej mu idei, że granice państw nie mogą być i nie są granicami kultury. W związku z tym w jego trakcie pokazują się twórcy z całego świata, często w międzynarodowych projektach. Festiwal jest multidyscyplinarny – w całym Paryżu uczestniczyć można w imprezach teatralnych, muzycznych, filmowych, tanecznych i innych. Miejsce: Paryż, wstęp: bilety w zróżnicowanych cenach można zamówić wcześniej na stronie festiwalu. Duże ulgi dla seniorów i młodzieży.


Październik


Foire Internationale d’Art Contemporain Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej to ogromna impreza, która ściąga do Paryża ponad stu światowej sławy artystów. Obejrzeć można nie tylko dzieła tradycyjnie pojmowanej sztuki, ale także tzw. sztukę użytkową – wzornictwo, ceramikę, modę. W trakcie imprezy odbywają się spektakle i koncerty. A to wszystko w najważniejszych i historycznych obiektach związanych z ekspozycjami w Paryżu – jak Grand Palais. Miejsce: Paryż, wstęp: bilety w cenach od 20 € do 60 €.

 

Salon du Chocolat Odbywający się od przeszło dwóch dekad festiwal to prawdziwa gratka dla miłośników łakoci. W trakcie targów poznać można najlepszych mistrzów wytwarzania czekolady i wypieków. Miejsce: Porte de Versailles, Paris, wstęp: bilety kosztują 6 €.


Listopad


Wielkie Targi Wina „Le Grand Tasting” to francuski festiwal win odbywający się co roku w środku Paryża. Na targach obecnych jest ponad setka producentów alkoholi z całej Francji. Oprócz próbowania odbywają się także kursy i warsztaty smaku. To wspaniała okazja, żeby od miłośników i profesjonalistów dowiedzieć się czegoś nie tylko o winie, jego produkcji i charakterze. Miejsce: Carrousel du Louvre, Paryż, wstęp: bilet jednodniowy kosztuje 25 €, a karnet dwudniowy 30 €.

 

Paris Photo mająca miejsce w pierwszej części listopada ekspozycja to świetna okazja do zapoznania się ze współczesną sztuką fotografii. Na tym bardzo prestiżowym festiwalu prezentowane są dzieła najlepszych fotografów. Obejrzeć można bardzo różnorodne wystawy, od fotografii dokumentalnych po zdjęcia znanych fotografów celebrytów.

 

Lancement des Illuminations des Champs-Elysees Wydarzenie otwiera czas bożonarodzeniowy w sercu Francji. Na pięknie oświetlonych Polach Elizejskich mają miejsce się występy jazzbandów, Gwardii Republikańskiej i międzynarodowych gwiazd.


Grudzień


Fête des Lumières Od początku grudnia na ulicach Lyonu odbywa się Festiwal Świateł. impreza odnosi się do zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, ale jest to tylko pretekst do tego, by cieszyć się imponującymi iluminacjami, które rozjaśniają najważniejsze miejsca miasta. Miejsce: Lyon, wstęp: wolny.

 

Jarmarki Bożonarodzeniowe Niemiecka pasja jarmarku świątecznego stała się we Francji bardzo lubiana. Najbardziej znane jarmarki odbywają się oczywiście w sercu miasta. Tu, w jego najpiękniejszych punktach, przed Bożym Narodzeniem w małych góralskich chatkach możemy zakupić regionalne jedzenie, wyroby rzemieślnicze i rękodzielnictwo. Miejsce: Paryż: Pola Elizejskie, Plac Trocadero, Saint-Germain-de Pres, wstęp: wolny.

 

Czytaj również – Francja

Czytaj również – A beautiful world

Czytaj również – Państwa Świata Francja

Czytaj również – Polonia Francja

Czytaj również – Słownik Polsko-Francuski

Czytaj również – Informacja GMI

Czytaj również – Travel GMI

 

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne
01.01.2017 Grupa Media Informacyjne Grupa Media Informacyjne - opis Ewentu - Grupa Media informacyjne