Nowoczesne schody wewnętrzne
Podążając z duchem czasu nasi projektanci stworzyli prawdziwe perełki architektury wnętrz, nowoczesne schody wewnętrzne, idealnie wpisując się w aktualny trend…
Dlaczego wybór nawierzchni jest tak ważny?
Ważne jest dostosowanie jej konstrukcji do pełnionej funkcji. Inaczej buduje się ścieżkę, po której będą chodzili ludzie, a inaczej podjazd…
Klinkier dobry na wszystko
Klinkier może stanowić odpowiedź na nasze aranżacyjne dylematy. Jego wybór powinniśmy rozważyć szczególnie wtedy, gdy chcemy połączyć przestronny salon z…
Historia szkła
HISTORIA SZKŁA, KLASYFIKACJE, RODZAJE SZKŁA BUDOWLANEGO& Szkło – definicja Szkło to substancja, o właściwościach mechanicznych zbliżonych do ciała stałego, powstałego…
Utrzymanie elewacji klinkierowej
Choć klinkier jest materiałem wyjątkowo odpornym na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych, to o trwałości wykonanej z niego elewacji mogą zadecydować…
Czym pielęgnować drewno egzotyczne?
Drewno egzotyczne, jak np. teak, marbau, iroko czy ipe, cieszy się sporą popularnością w polskich domach i ogrodach. Materiał wyróżnia…
Miedź we wnętrzach – modny trend
Miedź to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich. Wprowadza ciepło i blask do pomieszczeń oraz nadaje im eleganckiego wyglądu. Jak umiejętnie…
Postarzane podłogi
Miłośnicy starych domów z duszą nie muszą latami czekać, aby drewniana podłoga była równie klimatyczna. Stylizowane posadzki dębowe przywodzące na…
Biokominek
Za oknem chłód i plucha, więc marzą ci się chwile spędzone przy kominku? Jest proste rozwiązanie – spraw sobie elegancki…
Wybór listw przypodłogowych
Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania dotyczące listw przypodłogowych wraz z naszymi odpowiedziami. WYBIERANIE LISTW PRZYPODŁOGOWYCH Jakie funkcje pełnią listwy…
Biel we wnętrzach
Czy biel we wnętrzu jest ciepła czy zimna? Czy białe wnętrze może być przytulne? Przekonajcie się sami! Białe wnętrza są…
Kolor beżowy w aranżacji wnętrz
Kolor beżowy jest obecny we wnętrzach praktycznie od zawsze. Delikatność beżu i jego ciepła barwa od dekad skłania projektantów do…
Układ płytek ceramicznych a efekt wizualny
zdecydowanej większości przypadków zaleca się układanie <strong>kafelek podłogowych</strong> równolegle do ściany. Wyjątek od tej reguły może stanowić pomieszczenie, w którym…
Wielkość pomieszczenia a rozmiar płytek
Odpowiednio dobrana wielkość płytek może pomóc w wyeksponowaniu zalet poszczególnych wnętrz, przy jednoczesnym subtelnym ukryciu ich wad i niedoskonałości. Dobrze…
Światło w Twoim wymarzonym ogrodzie
Czy jest coś lepszego niż spokojny, letni wieczór w cudownym ogrodzie? Za te chwile relaksu nie jeden oddałby wiele. Jednak,…
Domowe biblioteczki i pokoje do hobby
Zazwyczaj to, czego wszyscy pragniemy najbardziej w naszym domu to poczucie wolności- swobody do robienia tego, czego tylko chcemy i…
Parapet zewnętrzny i wewnętrzny
Parapety możemy podzielić ze względu na miejsce montażu oraz materiał, z którego są wykonane. Wybór konkretnego modelu jest trudny ze…
Co to jest paroizolacja
Paroizolację stanowi specjalna folia polietylenowa odznaczająca się niską paroprzepuszczalnością lub folia polipropylenowa. Oba rodzaje folii określa się mianem regulatorów pary…
Izolacja poddasza pianką poliuretanową
Izolacja poddasza pianką wykonywana jest poprzez natrysk piany poliuretanowej bezpośrednio w przestrzenie między krokwiami na poddaszu. Ten typ izolacji wymaga…
Jaka farba do kuchni
Kuchnia podobnie jak łazienka jest narażona na większy stopień wilgotności w porównaniu z resztą domu, dodatkowo problem mogą być plamy…
Jaka farba do łazienki
Łazienka jest tym newralgicznym miejscem w domu, które charakteryzuje się dużym poziomem wilgotności, dlatego też do pomalowania tego pomieszczenia jest…
Co na podłogę do garażu
Wykończenie podłogi garażu powinno spełniać kilka podstawowych cech czysto użytkowych. Przede wszystkim musi ono być odporne i wytrzymałe oraz antypoślizgowe,…
Skuteczne metody dbania o czystość zlewu
Jak czyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej Zlewy ze stali nierdzewnej są dość łatwe w utrzymaniu w czystości. Głównym zagrożeniem dla…
Jak czyścić kostkę brukową
Wykwity (porosty, algi, pleśń, mech) na kostce brukowej oraz gromadzący się kurz, błoto i plamy z oleju najlepiej jest usuwać…
Maty wiklinowe – co warto wiedzieć
Maty wiklinowe stały się ostatnio bardzo modne a to za sprawą niskiej ceny, oryginalnego wyglądu i mnogości zastosowań. Tanio szybko…
Balustrady szklane
Balustrady szklane mogą być montowane przede wszystkim do powierzchni stalowej i betonowej. Drewno jako podłoże charakteryzuje się w tym zakresie…
Szyby w balustradach szklanych?
Szyby w balustradach zbudowane są ze specjalnych rodzajów tafli o właściwie dobranych parametrach fizycznych i mechanicznych. Najczęściej wykonuje się je…
Co to jest stan zero budynku
Stan zero to taki etap prac budowlanych który kończy się na poziomie podkładu pod podłogę na parterze budynku. W przypadku…
Jak pozbyć się mrówek z ogrodu?
W Polsce mamy ponad 100 gatunków mrówek, niektóre z nich mogą wyrządzać szkody w naszych ogrodach. Najczęściej spotykanymi mrówkami w…
Posadzki antypoślizgowe
Trzecim elementem procesu technologicznego dotyczącym wykonawstwa posadzek przemysłowych z żywic syntetycznych jest warstwa główna lub zamykająca. W pierwszym przypadku może…
Kamień naturalny – pomysł na ścieżkę w ogrodzie
Kamień naturalny jest bardzo trwałym, odpornym na działanie czasu oraz warunków atmosferycznych surowcem. Kamienne ścieżki przez wiele lat będą elegancką…
Czy warto rezygnować z zadaszenia tarasu?
Zadaszenie tarasu z kotarami Taras to jedno z najprzyjemniejszych miejsc w naszym domu. Niestety jednak, nawet najbardziej komfortowo urządzony taras…
Budujemy taras
Osoby, które decydują się na zakup lub wybudowanie domu często zwracają uwagę na to, aby znajdował się w nim taras.…
Zadaszenie tarasu
Zadaszenie na tarasie daje nam wiele możliwości możemy siedzieć nawet wtedy, kiedy warunki pogodowe nie są sprężającej. Dach ochroni nas…
Co warto wiedzieć o elewacjach z piaskowca?
Piaskowiec jest naturalnym materiałem, który doskonale sprawdza się w budownictwie jako okładzina elewacji. Doskonałe walory estetyczne i równie dobre właściwości…
Kuchnia z klasą
Ciężko powiedzieć, które z mieszkalnych wnętrz jest dzisiaj dla każdego z nas najważniejsze. Jedni bez chwili wahania stwierdzą, że to…
Materiały budowlane na domek letniskowy
Domek letniskowy to świetna propozycja dla tych, którzy w sezonie wiosenno-letnim starają się regularnie wyjeżdżać na wczasy w jedno miejsce.…
Wybór ekipy budowlanej
Kiedy planujemy budowę domu, zastanawiamy się głównie nad jego projektem. Jednak równie ważne, o ile nie ważniejsze jest znalezienie ekipy…
Ochroń drewniane elementy ogrodu
Drewno jest najpopularniejszym materiałem w małej architekturze z jakim spotkamy się w polskich ogrodach i na działkach. Jest bardzo lekkim,…
5 kroków ku wytrzymałej posadzce betonowej
Posadzka betonowa bez względu na to czy eksploatowana jest w garażu, czy w warsztacie często ulega zabrudzeniom, a także narażona…
Podłoga w galerii handlowej
Dzisiejsze centra handlowe to obiekty o imponujących rozmiarach także pod względem wielkości powierzchni podłogowych. Dlatego też posadzki znajdujące się w…
Gdzie stosujemy posadzki przemysłowe?
Poprzez wykonanie posadzek przemysłowych chroni się wierzchnią część podłogi betonowej. Efekt ten uzyskuje się poprzez powstanie wytrzymałej i twardej powłoki.…
Korozja na obiektach stalowych
Rdza, czyli nalot o brunatnym zabarwieniu pojawiający się na powierzchni stalowych obiektów to efekt działania korozji chemicznej. Jest ona niczym…
Remont mieszkania – jakie kolory ścian nam służą?
W nowym roku wiele osób decyduje się na zmiany – między innymi na zmianę wystroju mieszkania. Najprostszym na to sposobem…
Adaptacja poddasza
W segmencie budynków jednorodzinnych najczęściej wybieranym przez kupujących rozwiązaniem jest dom z użytkowym poddaszem. Lubimy je ze względu na specyficzny…
Zamki do drzwi
Podstawą bezpieczeństwa domu są mocne, wytrzymałe, dobrze osadzone drzwi i atestowany, solidny zamek. Zamki mechaniczne mogą być: wewnętrzne i zewnętrzne.…
Wszystko o basenach
Masz odpowiednio duży ogród i nie wiesz jak go zagospodarować? Przy odrobinie chęci i wysiłku można wykorzystać wolną przestrzeń do…
Oświetlenie wejścia do domu
Oświetlenie przed wejściem do domu lub w jakimkolwiek innym miejscu na zewnątrz budynku powinniśmy zaplanować już na etapie projektowania. Wtedy…
Z czego budować dom
Decyzja dotycząca wyboru technologii budowy ścian zewnętrznych nie jest łatwa. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Ściany zewnętrzne powinny być…
Alternatywy dla domów murowanych
Budowanie domu wiąże się z wyborem odpowiedniej technologii, w jakiej będzie on stawiany. Najczęściej buduje się domy murowane, które uważane…
Jakie ocieplenie wybrać
Technologie stosowane w budownictwie zmieniają się z roku na rok. Dziś największą popularnością cieszy się tzw. budownictwo ekologiczne, mające pozytywny…
Jakie ogrzewanie wybrać do domu
Wybór ogrzewania jest bardzo ważną decyzją podczas budowy wymarzonego domu. Zależny jest on od wielu czynników: rodzaju pomieszczenia, czasu przebywania…
Jakie okna wybrać do domu
Okna są koniecznym elementem w każdym domu czy mieszkaniu. Wstawia się je już w końcowym etapie budowy, a ich wybór…
Czym pokryć dach domu
Wybór pokrycia dachowego wiąże się z ceną, a także preferowanymi względami estetycznymi i technicznymi. Dla rozwiązań konstrukcyjnych jednym z najistotniejszych…
Dom energooszczędny – usytuowanie na posesji
Dom energooszczędny – usytuowanie na posesji budynku na działce ma znaczący wpływ na to, czy dom energooszczędny faktycznie zrealizuje w…
Jak się rozliczać z wykonawcami?
Budowa domu to nie jedno. Jak się rozliczać z wykonawcami? razowa usługa. Trwa czasem kilka miesięcy. Pochłania niemałe kwoty. Trzeba…
Badanie termowizyjne – czym jest i czemu służy?
Badanie termowizyjne – czym jest i czemu służy?, aby jego dom był ciepły, tym bardziej jeśli ma być energooszczędny. Badanie…
Przerwy na budowie
Przerwy na budowie – technologiczne i organizacyjne. Budowa domu nie może trwać nieprzerwanie. Prowadzenie inwestycji budowlanej wymaga zachowania odpowiednich przerw…
Adaptacja projektu gotowego
Adaptacja projektu gotowego. Aby wybudować dom jednorodzinny, niezbędny jest projekt. Jeśli jest to projekt z katalogu, wymaga on adaptacji. Jak…
Kosztorys budowy – kontrola wydatków
Kosztorys budowy – kontrola wydatków Decydując się na budowę domu, najczęściej mamy wyznaczony budżet, w którym chcielibyśmy się zmieścić. Zwykle…
Koszt ekipy budowlanej
Planując budowę domu bierzemy pod uwagę wszystkie koszty, składające się na inwestycję. Choć zazwyczaj przyświeca nam idea oszczędzania, tańsze rozwiązania…
Obowiązki kierownika budowy
Każdy inwestor budujący dom ma obowiązek ustanowienie kierownika budowy. Nadzoruje on budowę i jest za nią odpowiedzialny. Do obowiązków kierownika…
Ciepły dom, czyli jaki?
Ciepły dom, czyli jaki?. Budując dzisiaj dom, należy myśleć nie tylko o jego trwałości, równie ważnym elementem są koszty jego…
Budowa domu bez mostków termicznych
Budowa domu bez mostków termicznych. Wznoszenie domu zgodnie ze sztuką budowlaną ma na celu uniknięcie błędów. Między innymi należy zapobiec…
Budowa domu w niskich temperaturach
Wznoszenie budynków w naszych warunkach geograficznych podlega sezonowości. Głównie dlatego, że najbardziej popularnym sposobem jest korzystanie z technologii mokrych, czyli…
Jak kupować materiały budowlane?
Każdy inwestor chciałby, aby jego dom był zbudowany z jak najlepszych materiałów budowlanych. Jednak nikt nie lubi przepłacać, a ceny…
Dom energooszczędny – strefy ciepła i zimna
Dom energooszczędny – strefy ciepła i zimna. Architektura nowoczesnego budynku powinna mieć na względzie zyski ciepła prowadzące do obniżenia kosztów…
Dom energooszczędny
Na niską energochłonność budynku ma wpływ architektura, systemy termoizolacji i rozwiązania instalacyjne. Ale równocześnie istotne jest, w jaki sposób dom…
Dom energooszczędny a architektura
Jaki projekt budynku sprawi, że zbudujemy dom energooszczędny? Sprawdźmy, czym powinna się charakteryzować architektura bryły, aby straty ciepła były jak…
Dom energooszczędny – definicja i standardy
Dom energooszczędny – definicja i standardy. Popularność określenia dom energooszczędny sprawia, że znaczenie tego pojęcia wydaje się oczywiste. Sprawdźmy, jak…
Jakie zalety ma dom energooszczędny?
Jakie zalety ma dom energooszczędny? Mimo dużego zainteresowania, nie każdy wśród ostatnio wznoszonych budynków to dom energooszczędny. A szkoda, bo…
Oświetlenie wnętrz
Oświetlenie wnętrz światłem dziennym i sztucznym. Co zrobić, aby oświetlenie domu było odpowiednie? Właściwe oświetlenie wnętrz wpływa korzystnie na samopoczucie…
Dom energooszczędny a światło naturalne
Światło naturalne może w znaczący sposób wpływać na pozytywny bilans energetyczny budynku. Dom energooszczędny przewiduje jego optymalne wykorzystanie. Pojęciem klasyfikującym…
Kuchnia projektowanie
Kuchnia jest pomieszczeniem, które urządza się raz na wiele lat. Dodatkowo pełni ona wiele funkcji – w niej przygotowujemy potrawy,…
Przygotowanie podłoża, układanie płytek
Jak przygotować podłoże Przed rozpoczęciem prac glazurniczych, a szczególnie w przypadku zastosowania ogrzewania podłogowego, istotnym krokiem jest dokonanie wizualnej oceny…
Dobór płytki
Płytki ceramiczne poddawane są badaniom wg norm europejskich, w wyniku których producent deklaruje określone parametry techniczne. Parametry te umieszczane są…
Jak dobrać płytki na zewnątrz/na taras
Taras, zwłaszcza połączony z ogrodem i przestrzenią wokół domu, narażony jest zarówno na działanie dużych wahań temperatur, jak i wnoszenie…
Jak dobrać płytki do salonu
Podłoga w salonie, w mniejszym stopniu niż podłoga w kuchni i korytarzu, narażona jest na obciążenia, ścieranie i zabrudzenia, więc…
Jak dobrać płytki do kuchni/ łazienki
Do łazienki nadają się w zasadzie wszystkie rodzaje płytek. Istotne jest, aby wykazywały się odpornością na środki chemiczne domowego użytku…
Zastosowanie małych i dużych płytek
Płytki ceramiczne, ze względu na swoją różnorodność, mają zastosowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Co więcej, odpowiednio dobrana okładzina pomaga w…
Płytki fakty i mity
Mit 1: Płytki ceramiczne można układać bezfugowo Uzyskanie minimalnej wielkości fugi w procesie układania płytek możliwe jest dzięki zastosowaniu płytek…
Dom aktywny. Światło w domu?
W domu energooszczędnym warto zwrócić uwagę nie tylko na efektywność energetyczną, ale także na komfortowy mikroklimat oraz neutralny wpływ budynku…
Kupujemy działkę pod dom energooszczędny
Zanim rozpoczniemy budowę domu energooszczędnego, musimy pomyśleć o odpowiedniej działce. Wybierając ją kierujmy się nie tyle bliskością natury, choć to…
Wybieramy projekt domu
Bryła i kształt budynku energooszczędnego nie pozostawiają nam wiele miejsca na oryginalność. Powstaje jednak coraz więcej interesujących projektów zarówno katalogowych…
Planowanie ogrodu
Planowanie ogrodu jest jedną z przyjemniejszych czynności realizacji projektu Naszego domu. Jest to czynność wbrew pozorom dosyć trudna, której często…
Domy z drewna
Domy drewniane staja się coraz bardziej powszechnym widokiem nie tylko w górskich kurortach ale i wszędzie. Przyczyn jest wiele. Moda,…
Jak dobrać zasłonę i firanę do okna?
Pomimo panującej mody na minimalizm, tradycyjnie zaaranżowane okna z wykorzystaniem firan i zasłon nadal mają swoich zwolenników. Czynią wnętrze przytulnym,…
Domy z drewna ocena rynkowa
Budownictwo drewniane w Polsce to wiekowa tradycja, z różnymi okresami renesansu czy spadku popularności. Obecnie możemy zaobserwować wzrost, powrót do…
Izolacyjność cieplna domów z bali
Budynki z bali drewnianych zużywają do ogrzewania zdecydowanie mniej energii niż domy zbudowane w innych technologiach. A jak w świetle…
Dom z bala
Technologia domów z bala jest najbardziej docenianą technologią z zakresu budownictwa drewnianego. Domy z bala są przyjazne dla środowiska, a…
Dom z bali wady i zalety
Współcześnie bardzo popularne, wykonywane z naturalnych surowców, a także przyjazne dla środowiska – takie są właśnie domy z bali. Jest…
Beton architektoniczny
Beton architektoniczny – co to jest i jakie ma zastosowanie? Każdy dostawca betonu styka się z pojęciem betonu architektonicznego bardzo…
Jak powstają płytki ceramiczne
Kolory, zdobienia, faktura – to cechy płytek, które decydują o tym, które wybierzemy. Ale jak te wszystkie detale powstają? Wycieczka…
Rozwiązania inteligentne
Współczesne budownictwo to budownictwo oparte nie tylko o konstrukcje, ale i coraz częściej o tak zwane systemy inteligentne, które wraz…
Rozwiązania inteligentne charakterystyka
Współczesne budownictwo to budownictwo oparte nie tylko o konstrukcje, ale i coraz częściej o tak zwane systemy inteligentne, które wraz…