Jak dobrać naciąg
Jest kilka czynników, które wpływają na to, jaki naciąg powinniśmy wybrać. Zależy to między innymi od stylu, w jakim gramy oraz od typu używanej przez nas rakiety. Nie bez znaczenia pozostają także nasze możliwości finansowe oraz podatność na urazy barków i ramion. Wybór właściwego naciągu to proces, który wymaga rozwagi i dokładności. Dobra decyzja pomoże zaoszczędzić pieniądze oraz ułatwi grę w tenisa.
W sklepie spokojnie można znaleźć około 450 różnych typów naciągów, co u przeciętnego tenisisty może wywołać niemały ból głowy. Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, który byłby dla nich najlepszy i jakiego wyboru dokonać. Zakup niewłaściwego naciągu może być brzemienny w skutkach, ponieważ może się okazać, że nasza rakieta (na którą wydaliśmy na przykład 800 złotych) nie współgra z nim właściwie i czujemy przez to, jakbyśmy trzymali w rękach starą, ciężką, drewnianą rakietę. Co ciekawe, takie wrażenie mogą mieć nawet gracze bardzo zaawansowani. To doskonale obrazuje, jak istotną sprawą jest właściwy dobór naciągu. Poniżej przedstawiam kilka najczęściej używanych typów naciągów tenisowych:
Naciąg Naturalny (Natural Gut) – główną zaletą tego naciągu jest nieporównywalny komfort gry oraz czucie piłki. Wysoka kontrola oraz utrzymywanie napięcia to główne zalety naciągu naturalnego. Ta opcja to świetny wybór dla graczy lubiących zagrania typu slajs czy drop szot, a także dla tenisistów preferujących grę przy siatce. Ze względu na dobrą absorpcję drgań podczas uderzenia, naciąg naturalny powinien być stosowany przez zawodników cierpiących na bóle ramienia. Następny plus to zwiększona moc uderzenia poprzez elastyczne właściwości naciągu – piłka zostaje dłużej na naciągu, po czym następuje “efekt katapulty” generujący dodatkową siłę w forehandzie czy backhandzie. Naciąg naturalny nie jest niestety cudownym środkiem do osiągania sukcesów, ponieważ możemy doszukać się też wielu wad. Po pierwsze, żywotność nie jest zbyt długa, dlatego zawodnicy, którym często pękają naciągi nie powinni nastawiać się na tę opcję. Po drugie, poprzez swoją elastyczność utrudnia nadanie większej rotacji, dlatego nie jest polecany dla osób charakteryzujących się “hiszpańską” szkołą. Dodatkowo, wysoka cena sięgająca 50-100 zł za sztukę to skuteczny odstraszacz dla zwykłego średnio-zaawansowanego gracza.
Naciąg syntetyczny (Synthetic String with Solid Core) – oferuje szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o specyfikację naciągu. Ten naciąg charakteryzuje niska cena, dlatego jest to bardzo dobra opcja dla osób zaczynających przygodę z tenisem, także dla tenisistów, którzy nie są wybredni, jeżeli chodzi o “żyłkę”. Całkiem niezła wytrzymałość to zdecydowany plus, natomiast mniejsze “wybaczanie” niedokładnych uderzeń w porównaniu do poliestrowego naciągu to powód, dlaczego wielu tenisistów wybiera ten drugi wariant.
Naciąg syntetyczny z konstrukcją wielowłókową (Synthetic String with Multifilament Construction) – dużo tańszy zamiennik naciągu naturalnego. Lepszy komfort uderzeń oraz niższa cena w porównaniu do naturalnego naciągu to pozytywne strony tego naciągu. Jego naturalna właściwość korzystnie wpływa na wibracje, co znacząco odciąża ramię oraz nadgarstek, dzięki czemu minimalizuje ryzyko nieprzyjemnej kontuzji. Niska wytrzymałość to zdecydowany minus, który często decyduje o wyborze innego naciągu niż ten.
Naciąg poliestrowy (Polyester string) – trwałość to główna zaleta naciągów typu poliester. Sztywność naciągu pomaga w osiągnięciu większej rotacji uderzenia, co korzystnie wpływa na kontrolę. Polecany dla osób dobrze grających, ze względu na potrzebę przyspieszenia rakiety w celu uzyskania odpowiedniej rotacji i siły. Brak umiejętności może spowodować uczucie gry “deską” ze względu na małą elastyczność naciągu. Dość poważną wadą tego typu naciągów jest dość szybki spadek naprężenia naciągu, co może niekorzystnie wpłynąć na kontrolę piłki, a także powodować kontuzje ramion.
Naciąg hybrydowy (Hybrid String) – złożony jest z dwóch różnych naciągów. Struny poziome są bardziej narażone na pęknięcie, dlatego użycie naciągu poliestrowego jako bazy to dobra opcja, by przedłużyć żywotność naciągu. Struny poziome to zdecydowanie lepsza opcja dla naturalnego/nylonowego naciągu, który zapewni potrzebną kontrolę i czucie.
Który naciąg wybrać?
Tak jak w przypadku wyboru rakiety czy ćwiczeń treningowych, naciąg tenisowy to sprawa indywidualna, w której musimy wziąć pod uwagę takie czynniki jak styl gry, stopień zaawansowania, wiek, budowę ciała czy przebyte/istniejące kontuzje. Każdy naciąg charakteryzuje się innymi zaletami i wadami, dlatego nie powinniśmy kopiować wyborów naszych znajomych czy profesjonalnych tenisistów, ponieważ może to przynieść więcej szkody niż korzyści. Najprościej mówiąc, zastanów się czy szukasz kontroli, siły, a może rotacji? I tym kieruj się w wyborze naciągu dla twojej rakiety.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |