Piłki tenisowe – którymi grać?
Zakup piłek tenisowych tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się dość prosty. Szerokość asortymentu w tym zakresie sprawia, że mamy dużo możliwości wyboru. Przybliżę żargon tenisowy w tym zakresie, abyś był pewien co kupujesz.
W podstawowym podziale wyróżniamy trzy kategorie piłek: juniorskie, bezciśnieniowe oraz ciśnieniowe. Piłki z pierwszej kategorii skierowane są dla najmłodszych adeptów gry w tenisa. Pozostałe dwie stanowią podział tzw. piłek do rozgrywek regularnych.
Piłki ciśnieniowe
Są to piłki znacznie bardziej “miękkie” niż piłki bezciśnieniowe, co wpływa na większy komfort gry. Ich budowa, a mianowicie spadek ciśnienia wewnątrz piłek, wpływa na ich mniejszą wytrzymałość. Otwarte piłki ciśnieniowe pozostawione na około dwa tygodnie (nawet nieużywane) nie nadają się do gry. Zawodowcy wymieniają piłki średnio co 9 gemów. Każda marka twórców piłek produkuje trzy klasy piłek, piłki na poziom zawodowy, poziom mistrzowski i poziom rekreacyjny. Profesjonalne piłki tenisowe charakteryzują się najwyższą jakością oferowaną przez każdego z producentów, są to piłki używane przez zawodowców w imprezach ATP i WTA.
Kupując piłki profesjonalne, możesz spodziewać się znakomitej wydajności i trwałości. Piłki tenisowe ciśnieniowe na poziomie mistrzowskim z pewnością wystarczą do większości meczów ligowych, z kolei piłki rekreacyjne są traktowane głównie jako piłki treningowe, wkład do tub trenerskich lub maszyny do piłek i nie są dozwolone w rozgrywkach meczowych w wielu ligach. Wśród nich można wyróżnić piłki: extra duty (przeznaczona na korty twarde, o większej wytrzymałości), regular (do gry na mączce i na hali), high altitude (do gry na wyższych wysokościach geograficznych) oraz HydroGuard (piłki bardziej odporne na wilgoć).
Piłki bezciśnieniowe
W środku wypełnione grubym kauczukiem. Piłki tenisowe bezciśnieniowe charakteryzują się zwłaszcza dużą wytrzymałością. Wynika to jednak z ich budowy, co jednocześnie przekłada się na fakt, iż są twardsze i cięższe. W trakcie rywalizacji wyczuwalna jest ich “ciężkość” w porównaniu z piłkami ciśnieniowymi. Mimo wszystko znakomicie sprawdzają się podczas treningów i będą doskonałym wyborem dla graczy, którzy okazjonalnie pojawiają się na korcie. Sprzedawane są luzem lub w workach.
©® GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA |