Portal Grupa Media Informacyjne
5 months ago
5 months ago
5 months ago
6 months ago
6 months ago
Czytaj dział - Kultura ...
Czytaj dział - Artyści Polscy ...
10 malarzy polskich, których warto znać
Słynne polskie obrazy cieszą się coraz większą popularnością wśród kolekcjonerów sztuki z całego świata. Szczególnie malarstwo współczesne polskie zyskuje coraz większe grono miłośników. Inwestycyjny charakter zakupów obrazów artystów polskich oraz szeroko pojętych dzieł sztuki sprawia, że obecnie coraz większa liczba niezwiązanych ze sztuką inwestorów interesuje się tego typu zakupami. Jacy są znani malarze polscy? W co być może warto zainwestować? Zapraszamy do poznania listy 10 słynnych malarzy polskich, których warto znać!
Władysław Ślewiński (1856-1918)
Władysław Ślewiński i jego prace na myśl przywołują słynne obrazy Paula Gauguina. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż był to bardzo bliski przyjaciel malarza polskiego, a sam Ślewiński również tworzył w nurcie postimpresjonizmu. Był również częścią École de Pont-Aven (szkoła z Pont Aven). Pomimo że grupa ta skupiona była wokół Gauguina, to w późniejszym czasie Ślewiński, oprócz postimpresjonistycznych założeń, do swoich obrazów wprowadził cechy indywidualnego, niezwykle syntetycznego stylu. Jego najważniejsze prace to “Anemony w wazonie”, “Autoportret w bretońskim kapeluszu” oraz “Czesząca się kobieta”.
Aleksander Gierymski (1850-1901)
Aleksander Gierymski to polski malarz, który głównie znany jest ze swojej fascynacji rzeczami zwykłymi i niezwykłymi jednocześnie. Miał on wielką wrażliwość i umiejętność przedstawiania właśnie tego typu sytuacji, postaci lub wydarzeń. Jest to twórca, który przez długi czas eksperymentował ze światłem i kolorem, by ostatecznie skupić się na prezentowaniu prawdy. “Pomarańczarka”/”Żydówka z pomarańczami” to jeden ze słynnych polskich obrazów, który żywo istnieje w świadomości odbiorców. Wśród jego dzieł warto wyróżnić jeszcze “Luwr nocą”, “W altanie” oraz “Trumna chłopska”.
Jan Stanisławski (1860-1907)
Jan Stanisławski to malarz polski, dla którego w procesie twórczym najważniejsza była wyobraźnia. Jego o niewielkich rozmiarach prace oscylują w granicach symbolizmu z wyraźnym zaznaczeniem subiektywizmu. Wyrażanie osobistych przeżyć i uczuć głównie przelewał na pejzaż polski, znajdując w nim za każdym razem całą gamę wewnętrznych uczuć. Jego obrazy “Dziewanna” oraz “Topole nad wodą” to jedne z najbardziej przejmujących obrazów artystów polskich.
Ferdynand Ruszczyc (1870-1936)
Ferdynand Ruszczyc zapisał się w historii malarstwa współczesnego polskiego jako malarz krajobrazów, łąk, pejzaży, czyli wszystkiego, co na polskiej ziemi najpiękniejsze. Jego malarstwo jest symbolistyczne, przez co nawet proste rzeczy wydają się czymś niezwykłym, unikatowym i ponad materialnym bytem. Jest to mistrz krajobrazów bogatych w nostalgię, tęsknotę i ciszę. Wśród dzieł tego malarza polskiego warto wyróżnić “Stary dom” oraz “Ostatni śnieg”.
Wojciech Weiss (1875-1950)
Wojciech Weiss to malarz polski, rysownik i grafik, który skupiał się na tworzeniu prac w ekspresjonistycznym nurcie Młodej Polski. Z ekspresjonizmem nieodłącznie kojarzy się także nazwisko norweskiego malarza - Edvarda Muncha. Dzieła Weissa, w których widać inspirację zaczerpniętą z tego słynnego ekspresjonisty, robią niesamowite wrażenie. Pomimo że w późniejszym terminie Weiss nieco mocniej wszedł w nurt kolorystów, to jego prace z przełomu wieków nadal są najbardziej znamienite. Warto wymienić w tym miejscu m.in. obraz “Melancholik” oraz “Demon”.
Mela Muter (1876-1967)
Mela Muter to polska malarka współczesna żydowskiego pochodzenia, której prace wyróżniają się rozedrganym i niespokojnym charakterem. Wśród dzieł znajdują się głównie portrety oraz widoki miast. Muter unika przedstawiania szczegółów i detali, przez co świat prezentowany jest w sposób kompleksowy, całościowy. Plamy barw posiadają specyficzny nerw i siłę. Można także odnaleźć wpływy takich paryskich modernistów jak Paul Cezanne oraz Édouard Vuillard. Mela Muter urodziła się w Warszawie, jednak już od 25. roku życia aż do śmierci przebywała na emigracji w Paryżu. Jest to jedna z czołowych malarek polskich, której prace można zestawiać ze słynną Olgą Boznańską czy Zofią Stryjeńską. Wciąż jest ona w Polsce mało znana, dlatego to jedyne nazwisko kobiece, które znalazło się w naszym zestawieniu znanych malarzy polskich. Warto poznać jej dzieła m.in. “Stary Paryż” czy “Smutny kraj”.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885-1939)
Stanisław Ignacy Witkiewicz, znany pod pseudonimem “Witkacy”, to słynny malarz, fotografik, dramaturg oraz filozof. Życie artysty do dnia dzisiejszego jest owiane legendą, a sama postać od zawsze kojarzona jest z tajemnicą, skandalem oraz temperamentem i charyzmą. Ten nieposkromiony malarz polski miał także kontakt z substancjami psychoaktywnymi, nad czym twierdził, że ma kontrolę. Jego celem było zbadanie wpływu narkotyków na kształt tworzonego dzieła. Był to absolutny mistrz portretów i wyobraźni, który słynął ze zdumiewających i ekscentrycznych zasad, stosowanych w przypadku zamówień obrazów. Jest to też autor Teorii Czystej Formy. Ta koncepcja artystyczna zrywała z realizmem i naturalizmem na rzecz deformacji, przypadkowości i odrzucenia logiczności poszczególnych scen. Wszystko to sprawia, że w zestawieniu słynnych malarzy polskich nie mogło zabraknąć tej postaci z takimi obrazami, jak “Portret Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów", “Kompozycja” czy “Fantazja-Bajka”.
Tadeusz Makowski (1882-1932)
Tadeusz Makowski to malarz polski przebywający przez wiele lat na emigracji. Od początku związany był ze słynną École de Paris (fr. “szkoła paryska”), która założona została w 1924 roku, a w jej szeregach znaleźć można było same artystyczne indywidualności. Malarz był uwielbiany przez paryskich przyjaciół (nazywany Tadeo, Tadziu). Słynni malarze polscy nie zawsze poświęcali życie samotności, jednak Tadeusz Makowski - tak. W jego dziełach można zobaczyć to zamiłowanie do ciszy i spokoju. Można znaleźć w nich także sporo smutku, przy jednoczesnej niesamowitej delikatności, łagodności i wrażliwości. Wśród najpopularniejszych obrazów należy wymienić m.in. “Czworo dzieci z trąbą” czy “Maskarada”.
Andrzej Wróblewski (1927-1957)
Andrzej Wróblewski to malarz polski, który przez całe swoje krótkie, zaledwie 30-letnie życie zmagał się z demonami wojny. W historii zapisał się jako malarz II wojny światowej. Wśród jego najważniejszych dzieł należy wymienić m.in. “Rozstrzelanie z gestapowcem” czy “Kolejka trwa”. W jego pracach zło nie ma twarzy, jednak można dostrzec i odczuć jego siłę i niszczycielską moc. Artysta przez cały czas starał się znaleźć odpowiedni sposób na wyrażenie siebie oraz swoich lęków i nadziei poprzez sztukę.
Zdzisław Beksiński (1929-2005)
Zdzisław Beksiński to postać, obok której nie można przejść obojętnie. Życie tego polskiego malarza wypełnione było rodzinnymi tragediami, co przejawia się także w jego pracach. Ambiwalentne uczucia wzbudza także jego nietuzinkowa twórczość - pełna lęku i szaleńczej odwagi jednocześnie. Jego wizja świata nie była i nie jest zrozumiała dla wielu jego odbiorców. Pomimo tego nadal z dużą dozą pewności można stwierdzić, że jest to fenomen na skalę światową. Jego głównym celem było to, by każdy odbiorca skupiał się jedynie na odczuciach oraz emocjach, bez konieczności interpretowania i rozumienia. Jego obraz “AA80” to jeden z najsłynniejszych obrazów polskich malarzy współczesnych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA