Czytaj artykuł

Czytaj również dział - Nurkowanie Magazine ...

Czytaj również dział - Wraki Magazine ...

Nurkowanie jest jednym z najbardziej ekscytujących sportów. Dzięki niemu możesz podziwiać niesamowite widoki pod wodą i czuć to nieprawdopodobne wrażenia zawisania w przestrzeni wodnego środowiska.

Każdy znajdzie w nurkowaniu coś dla siebie. Podglądanie bujnego życia podwodnego bajecznie kolorowych raf koralowych, podziwianie ogromu zatopionych wraków, ekscytacja nocnym życiem podwodnych organizmów, to tylko niektóre z aspektów nurkowania.

Jeśli chcesz nurkować głęboko i interesują Cię nurkowania techniczne, otwiera się przed Toba fascynująca droga kursów przygotowanych specjalnie dla Ciebie, po to, aby dotrzeć w miejsca, gdzie znalazło się mniej ludzi niż na Księżycu.

Z pewnością słyszeliście już wiele o nurkowaniu i widzieliście wspaniałe filmy w telewizji. Nic jednak nie zastąpi tego wspaniałego uczucia nieważkości, lekkości i spokoju pod wodą oraz nieprawdopodobnie dobrego samopoczucia po zakończeniu nurkowania. Tego nie da się opisać, tego trzeba spróbować samemu.


Nurkowanie i snorkeling – sposób na odkrywanie podwodnego świata

Świat skryty pod taflą wody oferuje niepowtarzalnie i zapierające dech w piersiach doznania oraz potrafi zaskoczyć niejednego amatora przygód. Jeśli pragniesz poczuć sie jak odkrywca, to na pewno nie rozczarujesz się podczas nurkowania lub snorkelingu. Te sporty wodne pozwolą ci dosłownie odciąć się od świata codziennych problemów i pomogą na chwilę o nich zapomnieć. Z przygotowanego przez nas tekstu dowiesz się o wszystkim, co warto wiedzieć na początku przygody płetwonurka.

Ogólne informacje i wymagania

Zarówno w przypadku snorkelingu jak i nurkowania, skupiamy naszą uwagę na podwodnym świecie. Podstawową różnica między tymi dyscyplinami sportu jest jednak to, że podczas uprawiania snorkelingu trzymasz się blisko tafli wody i pływasz raczej w płytkich akwenach. Do tego nie potrzeba zbyt wyszukanego sprzętu – maska do snokrelingu w zupełności wystarczy. W przypadku nurkowania zanurzasz się znacznie głębiej i odkrywasz sekretne zakamarki akwenu, niewidoczne z powierzchni. To wymaga profesjonalnego sprzętu oraz znacznie większej wiedzy i doświadczenia. Jeśli pragniesz rozpocząć swoją przygodę z nurkowaniem, warto zacząć ją od snorkelingu, który pozwoli ci szybko zanurzyć się w magicznym świecie podwodnych doznań.

Zanim zaczniesz zgłębiać tajniki tych dyscyplin sportu, sprawdź, czy spełniasz kilka podstawowych wymogów:

Snorkeling         

- Umiejętność pływania
- Entuzjazm związany z poznawaniem głębin
- Ogólna sprawność fizyczna

Nurkowanie

- Umiejętności pływania i nurkowania
- Zdolność do wytężonej koncentracji
- Wytrzymałość
- Badania lekarskie dotyczące ogólnego stanu zdrowia oraz możliwości nurkowania

Snorkeling to aktywność fizyczna niemal dla każdego. Przygodę z tym sportem mogą rozpocząć zarówno dzieci jak i seniorzy. Każdy kto cieszy się dobrym zdrowiem i posiada podstawowe umiejętności pływackie jest zdolny do odkrywania podwodnego świata.

W przypadku nurkowania sytuacja wygląda się nieco inaczej. Aby uprawiać tę dyscyplinę sportu, nie wystarczy tylko wysoka sprawność fizyczna, ale konieczne jest również dobre radzenie sobie ze skutkami wysokiego ciśnienia wody. Pływanie w głębinach wymaga też umiejętności zachowania zimnej krwi. To wszystko sprawia, że nie zaleca nauki nurkowania na własną rękę. Zacznij tę przygodę od kursu pod okiem doświadczonych instruktorów i zdobądź patent płetwonurka.

Snorkeling dla początkujących

Większość z nas pierwszy raz styka się z ta dyscypliną sportu podczas urlopu w ciepłych krajach. Tam, w krystalicznie czystych wodach, poznajemy i uczymy się doceniać świat podwodnych tajemnic. Jeśli jednak chcesz regularnie uprawiać snorkeling, to nie musisz wyjeżdżać z kraju. Także w Polsce istnieje wiele świetnych miejsc do zajmowania się tym sportem. Możesz zanurzyć się zarówno w wielu bardzo czystych jeziorach jak i w morzu Bałtyckim.

Mimo wszystko pierwsze doświadczenia warto zdobyć podczas kursu dla początkujących.  Dzięki temu zaznajomisz się nie tylko z tajnikami tego sportu, ale również z panującymi w danym akwenie specyficznymi warunkami uprawiania snorkelingu. Przestrzegaj tych zasad i staraj się dbać o środowisko, w którym przyjdzie ci pływać.

Sprzęt do snorkelingu

W porównaniu do wielu innych sportów wodnych, akcesoria konieczne do snorkelingu są stosunkowo tanie i łatwo dostępne. Jeśli chcesz, aby nurkowanie stało się twoim regularnym hobby, warto zaopatrzyć się w podstawowy ekwipunek[1], wśród którego powinny znaleźć się:

- Dopasowana i przylegająca do twarzy maska snorkelingowa
- Fajka (snorkel) dobrana do rodzaju maski
- Płetwy w odpowiednim rozmiarze
- Kamizelka do snorkelingu
- Pianka neoprenowa (przydatna do nurkowania w chłodniejszych zbiornikach wodnych)
- Odzież ochronna UV (gdy nurkujemy w miejscach mocno nasłonecznionych)
- Strój kąpielowy

Osoby, które dopiero testują, czy snorkeling to sport dla nich, mogą najpierw kupić sprzęt sportowy w zestawie. Jest to z reguły tańsze niż kompletowanie pojedynczych komponentów, a przy tym wszystkie elementy do siebie pasują. W ten sposób unikniesz na początku problemów związanych z natłokiem różnych opcji.

Bezpieczeństwo i ochrona środowiska podczas uprawiania snorkelingu

Zanim wybierzesz się na podbój jakiegoś zbiornika wodnego, zdobądź na jego temat podstawowe informacje. Przede wszystkim dowiedz się, czy można w nim nurkować? Czy akwen nie leży przypadkiem w obszarze chronionym lub służy jako punkt poboru wody? Czy pływają tam motorówki? Jeśli nie możesz znaleźć pewnego źródła informacji, zawsze warto skorzystać z wiedzy lokalnych entuzjastów tego sportu lub zapytać w pobliskiej szkółce pływania.

Koniecznie sprawdź też, czy w akwenie, w którym zamierzasz pływać występują jakieś prądy lub wiry wodne. Jeśli wybierasz się nad morze, zdobądź informacje na temat pływów wodnych i postarać się prześledzić warunki pogodowe. Zważając na te wszystkie sprawy, masz niemal stuprocentową pewność, że twój wypad zaliczysz do udanych.

Staraj się zawsze zwracać uwagę nie tylko na bezpieczeństwo, ale także na ochronę środowiska. Oto kilka zasad, które mogą ci w tym pomóc:

- Nie zostawiaj po sobie śmieci na plaży lub co gorsza w wodzie. Koniecznie znajdź miejsce w plecaku lub torbie, aby zabrać ze sobą worek na odpadki.
- Nie dokarmiaj ryb ani innych wodnych stworzeń.
- Nie dotykaj wodnej flory i fauny.
- Poruszaj się ostrożnie i z uwagą.
- Używaj ekologicznych olejków do opalania.

Snorkeling dla dzieci

Snorkeling to idealny sport dla całej rodziny. Gdy twoje dziecko nauczy się już w miarę pewnie pływać i będzie w stanie pojąć podstawy tej dyscypliny, możecie zaplanować wasz pierwszy rodzinny wypad w celu poznawania tajemnic wodnego świata. Już 5-letnie dzieci mogą bez obaw rozpocząć swoją przygodę ze snorkelingiem.

Aby powoli i stopniowo przyzwyczaić dziecko do pływania z maską, znajdź miejsce, w którym woda sięga ci do pasa i tam pozwól swojemu podopiecznemu rozpocząć pierwsze próby nurkowania. W takim miejscu dziecko może bez odrywania stóp od ziemi zanurzyć się i przyzwyczaić do odpowiedniego korzystania z rurki do snorkelingu. Zwróć uwagę na oddech i zadbaj o to, aby twoja pociecha robiła głębokie wdechy powietrza. Gdy dziecko poczuje się już pewnie z twarzą pod taflą wody, może zacząć odrywać stopy od podłoża, a następnie podjąć próby pływania z zanurzoną głową.

Podczas wspólnych wypadów zwróć szczególną uwagę na aspekt poszanowania flory i fauny. Poza tym postaraj się nauczyć kilkulatka jak pływać, aby oszczędzać przy tym swoje siły. Nawet jeśli maluch świetie sobie radzi, nie przeceniaj jego możliwości i nie urządzaj zbyt długich wypraw.

Nurkowanie dla początkujących

Odkrywanie zatopionych statków i budowli lub podziwianie podwodnego życia w swej całej okazałości – te atrakcje stają otworem przed amatorami głębin. Pamiętaj jednak, że nurkowanie dla początkujących to nie lada wyzwanie. Aby mieć dostęp do powyższych atrakcji, musisz cieszyć się dobrym zdrowiem. Zanim zaczniesz tę przygodę, skonsultuj się ze swoim lekarzem i sprawdź, czy podołasz wyzwaniom związanym ze zmianą ciśnienia.

Każdy początkujący powinien zacząć od zapisania się na kurs nurkowania i otrzymania wymaganych w wielu krajach uprawnień. Dzięki profesjonalnym lekcjom zdobędziesz nie tylko wiedzę teoretyczną, ale oswoisz się również z nurkowaniem w praktyce, schodząc pod wodę razem z kompetentnymi instruktorami, którzy odpowiednio przygotują cię do czekających na ciebie wyzwań. Jeżeli pragniesz zdobywać głębiny razem ze swoją rodziną, to wiedz, że większość szkółek nurkowania oferuje kursy dla dzieci w wieku od 10-12 lat.

Chcąc wybrać się na nurkowanie, nie musisz planować  dalekich wypraw. Ten sport można uprawiać także w naszej części świata. Do dyspozycji jest nie tylko Morze Bałtyckie, ale również wiele jezior i rzek. Dużą popularnością cieszy się austriackie jezioro „Grüner See“, które po roztopach zalewa okolicę i zmienia ją w bajkową podwodną krainę. W naszym kraju natomiast chętnie odwiedzanym miejscem jest stary kamieniołom w Jaworznie, gdzie można podziwiać zatopione tam maszyny.

Zestaw do nurkowania dla początkujących

Podstawowy ekwipunek każdego nurka jest stosunkowo obszerny. Z jednej strony musi on pozwolić człowiekowi sprostać panującym pod wodą warunkom, a z drugiej umożliwić mu podstawową orientację w głębinach. Wybierając sprzęt dla siebie, koniecznie skorzystaj z fachowej porady w sklepie lub u instruktora nurkowania. Jeżeli posiadasz już uprawnienia, to bez problemu możesz wypożyczyć swój pierwszy ekwipunek.

Zestaw do nurkowania – nurek odkrywa morskie głębiny.

Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z nurkowaniem, pamiętaj o następującym wyposażeniu:

- Maska, fajka i płetwy (początkujący muszą nauczyć się dobrze dobierać rozmiar tych elementów)
- Pianka neoprenowa (także ona powinna być odpowiednio dopasowana, a w razie potrzeby można dokupić do niej rękawiczki i buty neoprenowe)
- Jacket nurkowy BCD (kamizelka ratowniczo-wypornościowa)
- Automat oddechowy (urządzenie mające za zadanie podawać powietrze pod ciśnieniem odpowiadającym ciśnieniu otoczenia)
- Butla wypełniona powietrzem
- Komputer nurkowy (także amatorzy powinni zainwestować w ten sprzęt, który pomaga monitorować wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem pod wodą)
- Balat (z reguły w postaci pasa z odpowiednio ciężkim ołowiem)
- Dodatkowe wyposażenie takie jak latarka, kompas i nóż nurkowy.

Aby wygodnie schować ten sprzęt, można zainwestować w dużą i wodoodporną torbę podróżną. A ten, kto chce zachować swoje podwodne przeżycia na zdjęciach, powinien kupić też wodoszczelną kamerkę sportową.

Początkujący nurkowie powinni wybrać sprzęt, który będzie możliwie łatwy w obsłudze. Dodatkowe wyposażenie i akcesoria są na początku raczej zbędne.

SprawdźPodstawą każdego ekwipunku nurka jest tzw. zestaw ABC. Składa się on z maski, fajki i płetw. Ze względów higienicznych jest to sprzęt, który – także przed pierwszym nurkowaniem – warto kupić. Pozostałe elementy można bez obaw wypożyczyć.

Zasady bezpieczeństwa podczas nurkowania

Aby wszystkie osoby, które zabierzesz ze sobą na nurkowanie dobrze się bawiły, musisz zadbać o odpowiednią organizację przedsięwzięcia. Zapoznaj się dokładnie z lokalnymi przepisami i informacjami dotyczącymi miejsca, w którym będziecie uprawiać sport. Jakie są prognozy pogody? Czy akwen jest otwarty dla turystów? Czy są jakieś szczególne przepisy, o których należy pamiętać? Skrupulatny plan wyprawy to podstawa udanej i bezpiecznej zabawy.

Dodatkowo w celu zachowania bezpieczeństwa, podczas nurkowania pamiętać o następujących zasadach:

- Nie nurkuj samotnie. Postaraj się mieć przynajmniej jednego partnera, z którym możesz uprawiać ten sport.
- Schodź pod wodę tylko wtedy, gdy czujesz się naprawdę dobrze.
- Jak w przypadku każdego sportu, pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu przed rozpoczęciem aktywności fizycznej.
- Sprawdź swój sprzęt przed nurkowaniem.
- Pływaj tylko podczas sprzyjających warunków atmosferycznych i w bezpiecznym akwenie.
- Zabieraj ze sobą boje sygnalizacyjne.
- Nie dotykaj ryb, roślin lub rafy koralowej.
- Przestrzegaj skrupulatnie planu nurkowania.
- Pamiętaj o odpowiedniej regulacji ciśnienia i w razie potrzeby o przystanku bezpieczeństwa „3 minuty/5 metrów”.
- Zadbaj o stopniowe i niezbyt gwałtowne wypływanie na powierzchnię oraz równe i głębokie oddychanie.
- Podczas wypływania patrz w górę, aby w razie potrzeby uniknąć kolizji z przeszkodami.

Początkujący nurkowie nie powinni schodzić na zbyt głębokie wody, aby unikać procesu dekompresji. Tylko doświadczeni nurkowie w szczególnych okolicznościach mogą podejmować takie wyzwania. 

Aby zapewnić sobie możliwie jak najbezpieczniejsze warunki do nurkowania, ćwicz i cały czas zdobywaj wiedzę na temat nowinek związanych z tym sportem. Zrób też kurs pierwszej pomocy, aby nauczyć się niezbędnych umiejętności ratujących życie. Dzięki nim będziesz w stanie szybko zareagować w razie nieszczęśliwego wypadku.

Podsumowanie

Snorkeling i nurkowanie to fascynujące dyscypliny sportu, które mogą być świetną odskocznią od problemów dnia codziennego. Po zdobyciu odpowiednich umiejętności i uprawnień rozwiniesz skrzydła i zaczniesz poznawać uroki podwodnego życia. Staraj się zawsze zachować odpowiednie zasady bezpieczeństwa i ochrony przyrody, a także zdobądź jak najwięcej potrzebnych informacji na temat pogody i warunków panujących w danym akwenie. W ten sposób w pełni wykorzystasz swój płetwonurkowy wypad i będziesz czerpać z niego dużo radości.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA