Czytaj artykuł

Czytaj również dział - Żeglarstwo Magazine ...

Żeglarstwo absolutnie nie jest łatwym sportem. Żeby zostać prawdziwym żeglarzem, to trzeba ukończyć odpowiedni kurs i przepłynąć wiele wód. Jak to się mówi – wiele wód musi przepłynąć zanim zostanie prawdziwym wilkiem morskim. Nie wystarczy wiedzieć jak prowadzi się poszczególne jachty, bo tego akurat może nauczyć się każdy. Czarter Jachtów są bardzo kosztowne, więc w Polsce raczej nie ma na czym ćwiczyć samemu, bo posiadanie jachtu też wiąże się z dość dużymi pieniędzmi. Chyba że ktoś jest wielkim zapaleńcem żeglowania i chce posiadać własną łajbę. Dla tych, dla których żeglarstwo jest bardzo ważne jest też ważne posiadanie własnego miejsca, gdzie będzie można zwinąć żagle, dopłynąć do portu. Nawet jeśli miałaby to być jakaś maleńka łódeczka, to przecież i tak należy do danej osoby. Jeśli ktoś wybiera się na żeglowanie bardzo często, to też nie ma sensu ciągle decydować się na czartery, bo to kosztowne. Lepiej pomyśleć o własnym małym statku. Na początek przecież nie musi być jakoś szczególnie duży. Wystarczy na pewno jeden z jedną małą kajutą. Z czasem na pewno będzie szansa na to, by dorobić się większej i bardzie luksusowej. Choć nie ma się co oszukiwać, że na prawdziwie luksusowy jacht stać tylko najbogatszych. Dla tych, którzy żeglarstwo uprawiają jako sport i pracują jako zawodowi sportowcy żeglarze sprawa jest ułatwiona, bo przynajmniej mają na czym ćwiczyć. Żeglarze są szczególnymi wielbicielami morskich przygód, kochają morską bryzę i uwielbiają wypływać na wodę. Wiele kobiet uważa, że żeglarze mają w sobie coś szczególnego. I wcale nie chodzi o luksusowy jacht, choć trzeba przyznać, że to dla wielu pań ma to znacznie. W Polsce nie widać tak tego, bo w Polsce żegluje się po jeziorach i z zachwytu to co najwyżej uczestników imprezy mogą zjeść komary. Żeglarstwo jest taką dziedziną, że pasją idzie w parze z obowiązkami, nigdy się nie znudzi, bo przecież jak może znudzić się żywioł – nieprzejednany i potężny.


Żaglówki – pasja dla ludzi z charakterem

Wielu z nas czuje ogromny zachwyt patrząc na żaglowce. Podziwiamy ich historyczny walor w odkrywaniu i podróżowaniu po świecie. Marzymy o przygodach wielkich odkrywców i pragniemy sami przeżywać to co oni. Jeśli i ty czujesz podobnie, to może czas spróbować swych sił w tym sporcie. Nie trzeba od razu być Krzysztofem Kolumbem, aby poczuć ekscytację płynącą z żeglarstwa. Jest to dyscyplina dająca ogrom radości ze spokojnego przemierzania jezior i kanałów, których w Polsce nie brakuje. Nie zawiodą się jednak też amatorzy szukający wrażeń w rywalizacji, gdyż zawody w różnych klasach są bardzo popularne na Mazurach – ale i nie tylko. Ten artykuł przybliży ci podstawowe informacje związane z pływaniem pod żaglami, a może nawet zainspiruje, by spróbować własnych sił w tym sporcie.

Żeglarstwo – jak to działa?

Żeglarstwo to dyscyplina sportu i turystyki uprawiana na sprzęcie o napędzie żaglowym. Zaspokaja różnorodne potrzeby człowieka, m.in. poznawcze, estetyczne, emocjonalne czy kulturalne, kształtując przy tym charakter. Dlatego też wykorzystywane jest na przykład do celów rehabilitacyjnych.

Jeśli nie masz jeszcze żadnych doświadczeń z pływaniem pod żaglami, warto zainteresować się i udać w jedno- lub kilkudniowy rejs z szyprem, czyli kapitanem niewielkiej łodzi żaglowej, który na pewno z entuzjazmem opowie ci o swej pasji.

Taką przygodę najlepiej zacząć od kursu. W ten sposób poznasz najważniejsze zasady żeglowania i zadbasz o swoje bezpieczeństwo w wodzie. Nawet jeśli pływasz tylko z doświadczonym żeglarzem, warto wcześniej zdobyć podstawową wiedzę na temat tego sportu, aby na łodzi nie było zamieszania i nieporozumień. Na przykład, dobrze jest znać najważniejsze terminy żeglarskie, aby mieć pewność dobrej komunikacji na pokładzie i wiedzieć co zrobić, gdy zostanie wywołana określona komenda.

Nauka żeglowania – pierwszy raz na żaglówce

Kursy żeglarskie można bez problemu odbyć na terenie całego kraju. Warto połączyć je z odkrywaniem polskich pojezierzy i doświadczaniem specyficznego klimatu tych regionów – zbudowanego wokół jezior i kanałów. W końcu żeglarstwo to nie tylko sport, ale również kultura, muzyka i folklor. Jeśli jednak nie masz czasu na dłuższe wyprawy i chcesz od razu przejść do rzeczy, możesz bez trudu znaleźć szkółki i kluby w twojej najbliższej okolicy.

Jest kilka rodzajów łodzi, od których warto zacząć swoją własną przygodę z żaglówkami. Łódź typu finn jest świetna do nauki, ponieważ zapewnia dużą stabilność w wodzie. W efekcie reaguje ona wolniej niż np. jacht mieczowy, który płynie dużo szybciej. Również mogą nauczyć się nim żeglować, ale muszą przygotować się na konieczność błyskawicznych reakcji.

Nie zapomnij też o teorii. Zanim wsiądziesz samodzielnie do żaglówki, poznaj podstawowe zasady ruchu wodnego, zwane również prawem drogi. W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 28 kwietnia 2003 roku znajduje się podstawa prawna tych przepisów. Przeczytasz tam między innymi o tym, że, jeśli dwa jachty żaglowe płyną różnymi halsami i są na kursach kolizyjnych, to ten, który płynie lewym halsem, ustępuje drogi temu, który płynie prawym halsem. Jeśli oba jachty płyną tym samym halsem, to jacht nawietrzny ustępuje drogi jachtowi zawietrznemu. Nie wiesz czym jest hals? To znak, że musisz zacząć swoją przygodę z żaglówkami od nauki teorii.

Obecnie żagle wykonane są głównie z poliestru. Wcześniej stosowano materiały bawełniane, a przedtem także płótna lniane, które miały tendencje do gnicia. Materiały tkane nie nadawały się zbyt dobrze do pływania pod wiatr, przez co duże łodzie wymagały dodatkowo siły mięśni i pracy galerników.

Odpowiedni sprzęt do żeglowania

Dobre przygotowanie do rejsu to podstawa. Ważne jest zadbanie o odpowiedni sprzęt. Zaleca się noszenie kamizelki neoprenowej. W celu dodatkowej ochrony możesz także zaopatrzyć się w buty i rękawice żeglarskie, ale nie jest to obowiązkowe. Warto również pamiętać o kilku innych kwestiach, których nie powinno zabraknąć na pokładzie łódki:

Żeglowanie z dziećmi – rodzina na łodzi żaglowej .

- Co najmniej jedno lub więcej wioseł
- Kamizelka ratunkowa dla każdego na pokładzie
- Co najmniej jedna lina cumownicza o długości 10 metrów
- Dodatkowa lina o długości 30 metrów
- Kotwica
- Młotek
- Hak do łodzi
- Beczka zbiorcza lub pompa ręczna
- Klakson lub klakson mgłowy jako dodatkowa pomoc w nawigacji na morzu - emituje on głośny sygnał ostrzegawczy
- Gaśnica proszkowa, jeśli łódź jest wyposażona w silnik
- Koło ratunkowe
- Kompas magnetyczny, światła nawigacyjne i pionownik
- Pełen zestaw żagli
- Dobrze zaopatrzona wodoodporna apteczka pierwszej pomocy.

Upewnij się, że zawsze masz ze sobą okulary przeciwsłoneczne, czapki z daszkiem i krem ​​przeciwsłoneczny. Woda silnie odbija promienie słoneczne, co może nas oślepić lub doprowadzić do oparzeń skóry.

Rejs żeglarski - wskazówki i zasady dotyczące bezpieczeństwa

Nie zapominajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Tutaj znajdziesz kilka ważnych reguł, których należy przestrzegać przed i podczas rejsu:

- Przed rozpoczęciem rejsu, sprawdź prognozę pogody. Zwróć szczególną uwagę na przewidywaną siłę wiatru, jego kierunek oraz możliwe opady. W ten sposób odpowiednio zaplanujesz jaki sprzęt należy dodatkowo zabrać ze sobą.
- Unikaj kolizji. Kiedy zbliżasz się do innej żaglówki lub osób uprawiających jakieś sporty wodne, postaraj się wyminąć te osoby, aby nie doszło do wypadku.
- Jeśli płyniemy lewym halsem i jesteśmy od strony nawietrznej w stosunku do jachtu, którego halsu nie możemy z całą pewnością ustalić, powinniśmy ustąpić mu drogi.
- Statek, który idzie przy prawej krawędzi szlaku żeglownego lub blisko prawego brzegu, powinien zachować swój kurs.
- Postaraj się zapobiec wypadnięciu ludzi za burtę. Jeśli jednak tak się stanie, upewnij się, że wszyscy wiedzą co zrobić, aby dana osoba mogła zostać szybko uratowana. Zawsze noś dobrze dopasowane kamizelki ratunkowe, aby utrzymać się na powierzchni w przypadku znalezienia się w wodzie.
- Zawsze zabieraj ze sobą ciepłe ubrania, ponieważ wiatr może sprawić, że będzie chłodniej niż na lądzie. Przydaje się również sprzęt przeciwdeszczowy, ponieważ fale często zalewają burtę i prowadzą do zamoknięcia ubrań. Zwłaszcza podczas chłodniejszych dni, temperatura odczuwalna będzie bardzo niska, dlatego upewnij się, że masz odpowiednią odzież i weź ze sobą dodatkowe ubranie.

Żeglarstwo dla dzieci – kilka przydatnych porad

Żeglowanie to także fantastyczna zabawa dla dzieci. Możesz oczywiście wybrać się z nimi w jednodniowy rejs, na wakacje pod żaglami lub zachęcić swoje pociechy do samodzielnej sportowej rywalizacji. Planując wycieczkę należy pamiętać, że lokalizacja musi być odpowiednia dla dzieci. Kiedy oprócz żeglowania będą miały dodatkowe zajęcia, to nie będą się nudziły, a tym samym wszyscy zapamiętają wypad na żaglówki jako świetną zabawę. Podczas wakacji pod żaglami z dziećmi można uprawiać inne sporty wodne. Warto przy okazji nurkować lub popływać na SUPie. Dzieciom się to naprawdę spodoba. Także zwykła przerwa na grę w piłkę na plaży urozmaici wyjazd i sprawi wam dużo radości. Jeśli będzie to pierwsza wyprawa dla dziecka, to nie warto wypływać zbyt daleko, tak aby w razie potrzeby szybko wrócić na brzeg.

Żeglarstwo sportowe jak wiele innych dyscyplin warto rozpocząć już od najmłodszych lat. Świetnie nadaje się do tego mały jacht żaglowy, czyli klasa optimist, która ze względu na rozmiary pozwoli rozwijać pasję żeglarską u twojej pociechy. Jest ona na tyle popularna, że szkółki i kluby można znaleźć w wielu regionach Polski. Popularne są również kolonie i półkolonie, gdzie twoja pociecha przejdzie intensywny kurs żeglarski.

Upewnij się, że zawsze masz przy sobie odpowiednią ilość kamizelek ratunkowych oraz by każe dziecko podczas rejsu miało ją cały czas na sobie. Jeśli przypadkowo wypadną za burtę, mogą przynajmniej unosić się na wodzie i łatwiej będzie je wciągnąć na pokład.

Klasa optimist – najlepsze łódki do rozpoczęcia przygody z zawodowym żeglarstwem dla dzieci.

Podsumowanie

Żeglarstwo jest niezwykle przyjemnym i wciągającym sportem wodnym. Gdy nauczysz się podstaw, możesz szybko samodzielnie wypłynąć w jedno- lub kilkudniowy rejs. Pamiętaj też, że nawet jeśli płyniesz z doświadczonym żeglarzem, warto mieć przynajmniej podstawową wiedzę, by lepiej rozumieć komendy kapitana i postępować zgodnie z jego instrukcjami. W ten sposób nie będziesz nieświadomie stwarzać niebezpiecznych sytuacji. Ponadto jest to wspaniałe zajęcie dla miłośników obcowania z naturą i entuzjastów sportów wodnych. Jeśli i ty się do nich zaliczasz, będzie to z pewnością hobby dla ciebie.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA