Czytaj artykuł

Czytaj dział - Czytanie ...

Czytanie książek – dlaczego warto postawić właśnie na to hobby?

Pasje i zainteresowania potrafią nadać sens naszemu życiu. Dlatego tak ważne jest, aby każdy z nas znalazł hobby, dzięki któremu będzie mógł rozwijać się i jednocześnie spędzać swój wolny czas w przyjemny sposób. Wiele osób wykazuje ogromne zamiłowanie do czytania książek – sprawdź dlaczego warto regularnie sięgać po wartościową lekturę.

Czytając trenujesz swój mózg!

Ostatnimi czasy niezwykle popularne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, którego podstawą jest regularna aktywność fizyczna. Jednak należy pamiętać, że bardzo ważna jest także dbałość o dobrą kondycję naszego mózgu. Pomóc w tym może właśnie czytanie, które działa na niego stymulująco. Jest to forma rozrywki, dzięki której skutecznie poprawiamy swoją pamięć oraz koncentrację, a także zwiększamy wydolność mózgu. Łatwiej jest nam się uczyć nowych rzeczy, a posiadane przez nas zdolności analityczne wchodzą na wyższy poziom.

Książki – skarbnica wiedzy!

Nie można zapominać również o tym, że książki są źródłem wielu wartościowych informacji. Zapoznanie się z nimi jest dla nas możliwością do pogłębienia wiedzy w danej dziedzinie i zdecydowanego poszerzenia horyzontów. Warto więc czytać jak najwięcej, w końcu człowiek uczy się przez całe życie. Dodatkowym atutem jest fakt, że czytając książki mamy okazję do poszerzenia swojego słownictwa oraz poznawania reguł gramatycznych i stylistycznych. Dzięki temu wypowiadamy się płynniej, a nasi słuchacze są bardziej zaciekawieni tym co do nich mówimy. A kiedy już przyjdzie nam wypowiadać się na forum publicznym, nie odczuwamy tremy i czujemy się pewniej.

Idealny sposób na rozbudzenie kreatywności!

Czytając kolejne rozdziały książki w naszej głowie pojawiają się swego rodzaju obrazy. Dzięki własnej kreatywności wyobrażamy sobie jak wyglądają poszczególni bohaterowie, czy też jak przebiegają sytuacje, w jakich się oni znajdują. Na dobrą sprawę wtedy tylko nasza wyobraźnia wytycza granice dla tworzonych przez nas wizualizacji i sposobów interpretowania zaprezentowanej przez autora rzeczywistości. Nie można także zapomnieć, że czytanie książek to po prostu świetna zabawa.

Poznając losy różnych bohaterów kształtujesz swój charakter!

Czytając książki bardzo często możemy znaleźć się w sytuacjach, które być może nigdy by nas samych nie spotkały. Obserwując wtedy poczynania bohaterów i podejmowane przez nich decyzje możemy zastanowić się jak postąpilibyśmy na ich miejscu. Niekiedy bardzo przywiązujemy się do tych postaci – razem z nimi cieszymy się z sukcesów, czy też współczujemy im, gdy borykają się z trudnościami. Odczuwamy całą gamę uczuć i kształtujemy swój własny charakter oraz osobowość. Jest to dla nas bardzo wartościowe doświadczenie, z którego powinniśmy czerpać jak najwięcej.

Czytanie – idealny sposób na zrelaksowanie się!

Po ciężkim dniu w pracy, po wypełnieniu wszystkich swoich obowiązków marzymy tylko o jednym – zrelaksowaniu się. Każdy z nas ma swoją własną metodę na zresetowanie się i zredukowanie nagromadzonego poziomu stresu. Wiele osób stawia w tym względzie właśnie na czytanie książek. Jest to dobra decyzja, bowiem już nawet badania naukowców dowodzą, że czytanie uwalnia od stresu. Nic w tym dziwnego, w końcu zatopienie się w literackiej fikcji pozwala nam oderwać się od własnego życia, w którym często jest wiele problemów i kłopotów.

Niezwykle uniwersalne hobby!

Oczywiście, nie każdy musi lubić czytać książki. Jednak jest spora grupa zagorzałych czytelników, którzy czytają jedną książkę za drugą i są na bieżąco ze wszystkimi nowościami w świecie literatury. Mają oni do wyboru wiele gatunków – od kryminałów, po literaturę piękną, historyczną, czy powieści obyczajowe. Jest także wiele opcji dla osób, które niezbyt lubią czytać, jednak od czasu do czasu sięgają po książkę, aby poszerzyć swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie. Powinni oni sięgać po albumy, poradniki, czy encyklopedie. Każdy może więc znaleźć coś idealnego dla siebie.

Podsumowanie

Korzyści wynikające z czytania książek są niezaprzeczalne. Jednak współcześnie bardzo wiele osób tłumaczy się brakiem wolnego czasu, który mogliby poświęcić lekturze wybranej lektury. Nic straconego! Jest wiele sposobów, których praktyczne zastosowanie pozwala wygospodarować każdego dnia kilka minut na czytanie. To chociażby wypracowanie sobie rytuału czytania przed snem, czy zaraz po obudzeniu się. Dobrym pomysłem jest również włożenie książki do torby czy plecaka, mając ją zawsze przy sobie można czytać w autobusie, tramwaju, kolejce do lekarza, czy podczas przerwy w pracy. Pamiętajmy jednak, że sam fakt czytania jeszcze niewiele znaczy – ważne, aby czynić to nie dlatego, że jest taka moda, ale po to, żeby zdobywać nową wiedzę i dbać o swój samorozwój. Ponadto, czytanie nie może stanowić dla nas przykrego obowiązku, należy więc sięgać po utwory, których tematyka nas zaciekawi i zainspiruje.

 

Biblioteki cyfrowe (podział na polskie i zagraniczne) udostępniają on-line publikacje cyfrowe takie jak: czasopisma elektroniczne, e-booki oraz zdigitalizowane publikacje papierowe (książki, czasopisma, mapy, zdjęcia), multimedia. Dostęp do większości materiałów jest bezpłatny i ogólnodostępny.

   

Polskie

Federacja Bibliotek Cyforwych – Pionier
Bałtycka Biblioteka Cyfrowa
Bibliologiczna Biblioteka Cyfrowa
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Lubelskiej
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Śląskiej
Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej
Biblioteka Cyfrowa – Regionalia Ziemi Łódzkiej
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Łódzkiego
Biblioteka Cyfrowa UMCS
Cyfrowa Biblioteka Narodowa – Polona
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
Biblioteka Literatury Staropolskiej i Nowołacińskiej
Śląska Biblioteka Cyfrowa
Dolnośląska Biblioteka Cyfrowa
e-Biblioteka uniwersytetu Warszawskiego
Elbląska Biblioteka Cyfrowa
Cyfrowy Dolny Śląsk
Jagiellońska Biblioteka Cyfrowa
Księgozbiór Wirtualny Federacji FIDES
Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Małopolska Biblioteka Cyfrowa
Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
Nowohucka Biblioteka Cyfrowa
Pomorska Biblioteka Cyfrowa
Pedagogiczna Biblioteka Cyfrowa
Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa
Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa
Podlaska Biblioteka Cyfrowa
Radomska Biblioteka Cyfrowa
Sanocka Biblioteka Cyfrowa
Staropolska on-line
Wejherowska Biblioteka Cyfrowa
Wirtualna Biblioteka Literatury Polskiej
Zachodniopomorska Biblioteka Cyfrowa Pomerania
Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa

   

Zagraniczne

Międzynarodowe biblioteki cyfrowe
World Digital Library
Międzynarodowa biblioteka cyfrowa pod patronatem UNESCO, Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych. Wśród publikowanych materiałów znajdują się manuskrypty, mapy, rzadkie książki, zapisy nutowe, nagrania, filmy, fotografie, szkice architektoniczne i inne znaczące kulturowo materiały.
Europeana
Europejska Biblioteka Cyfrowa ma na celu udostępnienie dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy w internecie. Umożliwia do ponad 15 mln książek, czasopism, fragmentów filmów, map, fotografii i dokumentów w postaci cyfrowej pochodzących z bibliotek, archiwów, muzeów i archiwów audiowizualnych krajów Europy
IntraText Digital library
Pełnotekstowa biblioteka online, zawierająca teksty religijne, filozoficzne, literackie i naukowe w ponad 40 językach.
Project Gutenberg
Pierwsza kolekcja książek elektronicznych z wolnym dostępem stworzona w 1971 r. przez Michaela Harta, udostępniająca 42 000 darmowych książek, głównie anglojęzycznych. Materiały dostępne są w formatach wygodnych do stosowania na najbardziej popularnych czytnikach ebooków.
Biblioteki cyfrowe poszczególnych krajów
RFBNN
Francuskojęzyczna sieć krajowych bibliotek cyfrowych
Austria – ALO
Zbiór ponad 10000 dokumentów z kultury i historii Austrii i Niemiec: książki, czasopisma, gazety, rękopisy, prace naukowe, eseje.
Austria – ANNO
AustriaN Newspapers Online – przedsięwzięcie realizowane od 2003 r. przez Bibliotekę Narodową Austrii wraz z bibliotekami lokalnymi. Projekt w całości poświęcony czasopismom, mający na celu stworzenie internetowej czytelni dawnej prasy (z ostatnich 300 lat) z jednoczesnym scalaniem i archiwizacją na mikrofilmach kompletnych tytułów.
Francja – Gallica
Cyfrowa biblioteka tworzona przez Bibliotekę Narodową Francji. Publikuje unikatowe i trudno dostępne dokumenty, które są szczególnie cenne ze względu na ich wkład w dziedzictwo kulturowe Francji. Materiały obejmują różne dziedziny, szczególnie historię, literaturę, naukę, filozofię, prawo, ekonomię i nauki polityczne.
Hiszpania – Biblioteca Digital Hispanica
Zawiera m.in. zdigitalizowane książki wydane od XV do XIX w., manuskrypty, grafiki, plakaty, fotografie, czasopisma, mapy, atlasy.
Niemcy – Deutsche Digitale Bibliothek
Niemiecka Biblioteka Cyfrowa skupiająca instytucje kulturalne i naukowe. Oferuje dostęp do milionów książek, archiwalnych artykułów, obrazów, rzeźb, utworów muzycznych, a także filmów.
Rosja – Biblioteka Elektronicznej Literatury
Elektroniczne wersje literatury pięknej, popularno-naukowej, naukowej i publicystyki.
Rosja – Naukowa Elektroniczna Biblioteka
Największy rosyjki portal informacyjny oferujący streszczenia i pełne teksty pond 18 mln artykułów naukowych i publikacji w tym 2 tys. czasopism w otwartym dostępie. Oferuje materiały z zakresu nauki, techniki, medycyny, edukacji.
Rosja – Państwowa Biblioteka Rosyjska
Cyfrowa biblioteka zawiera ok. 900 tys. dokumentów, które tworzą kolekcje: dysertacje, inkunabuły, rękopisy, literaturę naukową i edukacyjną oraz dokumenty muzyczne.
Rosja – Rosyjska Wirtualna Biblioteka
Zawiera klasykę rosyjską, współczesną literaturę rosyjską i opracowania krytyczne.
Stany Zjednoczone – The Online Books Page
Strona stworzona przez University of Pennsylvania. Oferuje do ponad 1 mln książek online.
Włochy – Liber Liber
Kolekcja literatury włoskiej i wybrane arcydzieła literatury światowej w języku włoskim.

 

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA