Czytaj artykuł

Czytaj również dział - Gry Magazine ...

Gry komputerowe są Twoją prawdziwą pasją, ale zastanawiasz się, czy wypada umieścić tę informację w CV i opowiedzieć o tym podczas rozmowy kwalifikacyjnej? W wielu wypadkach warto to zrobić. Okazuje się bowiem, że regularne granie wyrabia umiejętności cenione na rynku pracy. Zatem bez obaw wpisz w sekcji „zainteresowania” w CV gry komputerowe i dowiedz się, jak mówić o tym hobby, by zainteresować rekrutera.


Gaming jako hobby dla dzieci i młodzieży

Barwne i różnorodne światy, skomplikowane fabuły oraz rozwinięta mechanika rozgrywki. Możliwości dzisiejszych gier komputerowych są tak zaawansowane jak nigdy dotąd, dzięki czemu przyciągają rzeszę nowych odbiorców w różnym wieku. Aby zapewnić dziecku zrównoważoną i racjonalną rozrywkę, a tym samym bezpieczne i zdrowe podejście do gier komputerowych, należy przede wszystkim zadbać o rozwój kompetencji medialnych swojej pociechy. Stworzyliśmy poradnik dotyczący gier komputerowych dla dzieci, żebyś mogła w przystępny sposób zaznajomić się z podstawowymi możliwościami związanymi z gamingiem.

Dzieci i gry wideo – podstawowe informacje w skrócie

Od prostej zręcznościówki na komórce do zaawansowanej gry strategicznej – gaming staje się coraz powszechniejszy i towarzyszy naszym dzieciom częściej niż kilka lat temu. Czas, jaki osoby poniżej 15 roku życia spędzają na graniu w gry, wynosi średnio około 21 godzin tygodniowo, a to zdecydowanie sporo. Jak w takim razie wytłumaczyć tak duże zainteresowanie wirtualnym światem?

Chłopcy grają w gry komputerowe znacznie częściej niż dziewczęta i poświęcają na tę czynność więcej czasu. Widoczna jest pewna tendencja, że dzieci z reguły z wiekiem tracą zainteresowanie grami komputerowymi. Im starsza grupa badawcza, tym odsetek młodzieży, która gra w gry komputerowe częściej niż 1 dzień w tygodniu jest mniejsza. Istotnym punktem jest również, że poziom zamożności nie wpływa ani na częstość, ani długość grania w gry komputerowe.

Fascynacja grami komputerowymi i konsolowymi – dlaczego dzieci interesują się gamingiem?

Popularność gier wideo jest związana głównie z ogromem możliwości i różnorodnością, jakie to medium oferuje. Wyróżnić możemy kilka podstawowych zagadnień dotyczących gamingu:

- Interaktywność: W grach komputerowych, gracz bezpośrednio wpływa na przebieg rozgrywki. Oglądanie filmów czy seriali pozwala jedynie na bierne śledzenie fabuły i nie daje tylu możliwości doświadczania przedstawianego świata. To sprawia, że odczuwanie radości z poczynań bohaterów i rozwoju fabuły jest jeszcze większe, niż podczas pasywnego oglądania wizji reżysera.
- Imersja: Gry wideo jak nic innego wciągają gracza w wir wydarzeń, dzięki złożonym możliwościom prowadzenia rozgrywki, różnorodnym wariantom fabuły i fascynującym światom. Poprzez zatopienie się w tej wirtualnej rzeczywistości, odbiorca ma wrażenie bycia częścią innego i fascynującego wszechświata, co wzmaga wieź z bohaterami jak i samym światem gry.
- Symulacja: Przede wszystkim świat wirtualny pozwala na konfrontację z problemami, które nie mają jednego prostego rozwiązania. To uczy nasze dzieci rozumienia i akceptowania złożoności natury wielu życiowych dylematów. W ten sposób mogą poznać kilka różnych rozwiązań trudnych zagadnień i w miarę potrzeby wcielić je później w życie[3]. Do tego konieczna jest również pewna doza refleksji i umiejętność zrozumienia zachodzących zjawisk. Symulacja w grach komputerowych otwiera przed nami i naszymi dziećmi nowe światy, które często w normalnym życiu nie są dla nas osiągalne. W końcu w grach można zostać kierowcą rajdowym nie posiadając jeszcze prawa jazdy, eksplorować kosmos lub dać upust wyobraźni i zostać bohaterem walczącym z potworami w świecie fantasy.

Także możliwość zabawy z innymi osobami przyciąga dzieci do gry i zatrzymuje je przed ekranami.  Dziś, dzięki rozwojowi mediów można zmierzyć się z wieloma przeciwnikami w rozbudowanych wirtualnych rzeczywistościach lub wspólnie z innymi użytkownikami dążyć do tego samego celu, tworząc razem rozwiązania problemów. W ten sposób młodzież może budować nowe relacje z rówieśnikami i rozwijać swoje przyjaźnie na nowych płaszczyznach. Nawet jeśli twoje dziecko samo nie jest zapalonym graczem, to nie da się tak łatwo od tego świata uciec. Gry komputerowe są szeroko komentowane i omawiane w przestrzeni publiczne – zarówno w mediach jak i na boiskach szkolnych – dzięki czemu nasze pociechy niewątpliwie miały już styczność z tym medium.

Wiele gier wideo posiada system multiplayer, czyli możliwość jednoczesnej rozgrywki wielu graczy. Ich celem jest przede wszystkim sprawna komunikacja i współpraca wielu osób, aby uzyskać zamierzony cel. Rozwój tej opcji w ostatnich latach niesie ze sobą jednak pewne problemy. Takie jak chociażby mobbing elektroniczny, przez co małe dzieci nie powinny korzystać z możliwości multiplayera i nauczyć się najpierw mechanizmów gry w trybie offline.  

Konsola do gier – coraz więcej dziewczyn pasjonuje się grami wideo

Gry komputerowe dla dzieci – możliwości i zagrożenia

W celu zapewnienia swoim dzieciom bezpiecznego i zdrowego doświadczania gier wideo, nie powinnaś kierować się uprzedzeniami i krzywdzącymi stereotypami. Aby w rozsądny sposób zmierzyć się z zagadnieniem gier komputerowych, należy przede wszystkim poznać ich wady i zalety:

Pozytywne wartości związane z graniem w gry komputerowe:

- Złożona fabuła i łamigłówki którym należy sprostać w wielu grach, uczą logicznego i strategicznego myślenia. Dodatkowo gry wpływają również na postrzeganie przestrzenne i kreatywność naszych pociech.
- Gry, w których wymagane jest precyzyjne posługiwanie się kontrolerami rozwija motorykę psychoruchową dzieci.
- Wieloaspektowe fabuły gry wymagają umiejętności rozpoznawania i wykorzystania strategii, rozwiązywania problemów i łamigłówek, które mogą również wystąpić w prawdziwym życiu.
- Zadania wykonywane w kooperacji przez kilku graczy rozwijają poczucie wspólnoty i bliskości z innymi uczestnikami rozgrywki.
- Świat wirtualny pozwala poznać i zrozumieć inne kultury. Bez względu na to, czy są prawdziwe czy wyimaginowane, młody gracz może zaznać innych hierarchii wartości, co pomoże mu w określeniu własnych i otworzy go na drugiego człowieka.

Możliwe zagrożenia płynące z korzystania z gier wideo:

- Zbyt długie i intensywne granie może prowadzić do uzależnienia od komputera lub konsoli, a w dłuższej perspektywie także do innych niepokojących zjawisk - jak chociażby izolacji społecznej czy pogorszenia wyników w nauce.
- Inni gracze mogą wykazywać agresywne zachowania wobec naszego dziecka podczas grania online. Należy uważać na możliwe obelgi, które mogą przerodzić się w cyberprzemoc, czyli zastraszanie lub prześladowanie za pomocą Internetu.
- Niektórzy ludzie mogą próbować uciekać od problemów, które mają w realnym życiu i zamiast je rozwiązywać, zastępują je zatracaniem się w wirtualnym świecie.

Gry wideo mogą być przyjemnym sposobem na poznanie interaktywnego świata nowych mediów. Wartościowe pod względem pedagogicznym pecetówki i konsolówki bawią i uczą oraz dają dziecku możliwość zdobycia niezbędnych w dzisiejszym świecie kompetencji medialnych. Dodatkowo pomagają w zacieśnianiu kontaktów z rówieśnikami, czy to na boisku szkolnym podczas rozmowy o najnowszych grach, czy w trakcie samej rozgrywki dzięki osiąganiu wspólnych celów. Aby pomóc dziecku w optymalnym wykorzystaniu tych technologii, powinnaś kształtować w nim odpowiednie postawy wobec niepożądanych zachowań.

Wprowadzenie zasad korzystania z ekranów tworzy granice bezpiecznego grania w gry wideo i zapewnia równowagę między zabawą a nauką. W ten sposób dziecko nauczy się wyznaczać sobie samo odpowiednią ilość czasu spędzanego przed komputerem czy konsolą. Gaming niesie ze sobą zagrożenia, których możesz uniknąć, jeśli spędzisz odpowiednio dużo czasu ze swoją pociechą i wpoisz jej ogólne zasady rządzące tym medium. Nie zapominaj przy tym, aby traktować ją w tych rozmowach jako równego i świadomego partnera. 

Gry komputerowe odpowiednie dla dzieci

Ograniczenia wiekowe służą zapewnieniu bezpieczeństwa dziecka. Oznaczenia PEGI mają na celu zwrócenie uwagi rodzica na niepokojące treści zawarte w grze, mogące być nieodpowiednie dla małoletniego gracza. Są to jednak jedynie wskazówki dla rodzica, które nie mają mocy prawnej i nie wpływają na sprzedaż danego produktu osobie poniżej wskazanego wieku. Należy też pamiętać, że owe oznaczenia nie reprezentują skali trudności gry wideo i nie stanowią o tym, czy dane dziecko poradzi sobie z mechaniką gry, poziomem trudności lub innymi elementami związanymi ze zdolnościami kognitywnymi naszych pociech. W tym artykule znajdziesz przede wszystkim informacje dotyczące oznaczeń PEGI, ale również kilka innych przydatnych informacji dotyczących ograniczeń wiekowych w grach komputerowych.

Gry wideo są bardzo różnorodne, a ich złożoność i grywalność zależą głównie od platformy, na której gra się ukazała. Inne możliwości oferują telefony komórkowe, a inne komputery stacjonarne. Aby lepiej zrozumieć co tak bardzo ciągnie dzieci do wirtualnego świata, należy przyjrzeć się najpopularniejszym obecne rodzajom platform i gier komputerowych. Znajdziesz tu informacje dotyczące mechaniki rozgrywki, które wpływają na zainteresowanie odbiorców i dowiesz się o zagrożeniach, jakie te mechanizmy ze sobą niosą.

Rodzaje gier komputerowych

Wykaż zainteresowanie grami dziecka i pozwól mu na ich zademonstrowanie lub sama uczestnicz w rozgrywce. W ten sposób będziesz wiedziała czym interesuje się twoja pociecha, spędzisz z nią czas i w razie potrzeby zareagujesz na nieodpowiednie dla niej treści. Dzięki osobistemu zaangażowaniu łatwiej zadbasz o zdrowe podejście dziecka do gier wideo.

Bezpieczeństwo a gry komputerowe

Twoje dziecko powinno zachować umiar podczas grania w gry wideo. Aby o to zadbać, powinnaś pamiętać, że oprócz stosowania się do ograniczeń wiekowych i racjonowania czasu przed komputerem lub konsolą, należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć sprzęt, na którym dziecko zamierza grać. Edukacja medialna powinna odbywać się w bezpiecznym dla dzieci środowisku, a więc na zabezpieczonych technicznie platformach. Powinniśmy chronić nasze pociechy przed nieodpowiednimi dla nich treściami lub pułapkami finansowymi. Z tego artykułu dowiesz się jak zabezpieczyć smartfon, konsole, czy inne urządzenie połączone z Internetem. Najważniejsze możliwości ochrony niepełnoletnich pociech, o których warto pamiętać, znajdziesz w naszym PDF-ie.

Od czasu do czasu można się zanurzyć w kolorowy świat gier wideo i urozmaicić w ten sposób swój dzień. Nie należy jednak zapominać o pozostałych obowiązkach, takich jak odrabianie lekcji, obowiązki domowe czy pielęgnowanie kontaktów z innymi ludźmi. Ustalenie zasad korzystania z urządzeń służących do grania pomoże dzieciom w opanowaniu trudnej sztuki umiaru w konsumpcji tych treści. Dzięki temu nauczą się same w przyszłości rozważnie używać komputerów, konsol i innych urządzeń multimedialnych. Dowiedz się jakich reguł podczas grania w gry wideo należy przestrzegać na co dzień, o jakich zasadach netykiety powinno pamiętać twoje dziecko i jak rozpoznać uzależnienie od tej formy rozrywki u naszych pociech. Zasady i wskazany czas korzystania z ekranów znajduje się w naszym poradniku w formie PDF-a.

Praca w branży gier komputerowych

Dla wielu młodych ludzi byłoby spełnieniem marzeń, gdyby mogli pracować w przemyśle gier komputerowych. Popularne gałęzie takie jak twórca czy tester gier to nie jedyne zawody tego typu. Ten Artykuł opisuje branże gier komputerowych i przedstawia role konieczne do stworzenia współczesnej pecetówki czy konsolówki. Dodatkowo dowiesz się, czego wymagają pracodawcy od przyszłych pracowników w tej gałęzi przemysłu.


Od projektanta do testera – Jakie zawody wiążą się z grami komputerowymi?

Wielu młodych ludzi marzy o tym, aby zbudować karierę na swoim hobby. Jeśli za tymi marzeniami idą: talent, zapał i możliwość zarabiania dobrych pieniędzy, tym łatwiej z pracy zrobić powołanie. Dlatego mnóstwo nastolatków chciałoby przekuć swoją pasję do gier na intratną posadę.

Nietypowa i trudna ścieżka kariery, jak na przykład eSporty, to nie jedyne zajęcie w branży gier komputerowych. Jeśli praca przy tworzeniu gier komputerowych (czyli tak zwanym „gamedevie”) to twoje marzenie, w tym artykule poznasz wiele sposobów na to, by je spełnić. Przedstawiamy, jaką ścieżką naukową najlepiej jest podążać, jeśli interesujesz się programowaniem czy „gamedevem” i doradzamy, jak rozwijać swoje talenty na każdym etapie edukacji. Dzięki temu poznasz branżę gier jako rzeczywistą i możliwą do spełnienia ścieżkę kariery.

Zostań programistą i twórz gry komputerowe.

Branża gier komputerowych – pierwsze kroki w tworzeniu gier

Rynek gier komputerowych jest duży i rozwija się bardzo dynamicznie. Obecnie poszukiwane są osoby z wszechstronnymi umiejętnościami i talentami, a od twórców i projektantów gier wymaga się bardzo zróżnicowanych kwalifikacji. Dlatego też deweloperzy mają na swoim koncie rozmaite ścieżki edukacji.

Oto rodzaje wykształcenia, które najbardziej ułatwią start na rynku gier komputerowych:

- Szkoły średnie – Najlepiej sprawdzają się technika, które kształcą informatyków, grafików i programistów oraz licea ogólnokształcące z klasami o profilach informatycznych.
- Studia kierunkowe – Wszystkie studia z zakresu informatyki, grafiki, multimediów i przemysłów kreatywnych
- Studia pokrewne – Kierunki takie jak komunikacja społeczna, kulturoznawstwo, językoznawstwo, filologia polska lub angielska.
- Studia specjalistyczne – Na niektórych uczelniach dostępne są specjalizacje związane m.in. z programowaniem, animacją 2D i 3D oraz projektowaniem fabuły i scenariuszy gier.
- Kursy i szkoły policealne – Istnieją specjalne kursy na projektanta gier komputerowych, a szkoły policealne oferują dwuletnią naukę na kierunkach takich jak informatyka, programowanie czy grafika komputerowa.

Jak widać, ścieżki wykształcenia prowadzące do zawodów związanych z grami komputerowymi mogą być bardzo różne. Najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, czy osiągniesz sukces, jest również to, czy poza pasją masz również zacięcie do poznawania technicznych i teoretycznych tajników produkcji gier komputerowych.

Pomimo tego, że odsetek kobiet zajmujących się „gamedevem” ciągle rośnie, to w 2017 zaledwie około 15% osób pracujących w branży było płci żeńskiej. Jednak sukcesy wielu znanych programistek pokazują, że dziewczynki mają taki sam potencjał do zajmowania się informatyką jak chłopcy i z takim samym powodzeniem mogą zdobyć wymarzoną pracę przy tworzeniu gier komputerowych.

Jak zacząć karierę w branży gier wideo? – Praktyki, konkursy i dofinansowanie

Podstawowe umiejętności praktyczne są mile widziane w każdym zawodzie i bardzo ułatwiają początki kariery. Jeśli naprawdę interesujesz się pracą w „gamedevie“, to mamy dla ciebie kilka wskazówek, gdzie szlifować swoje zdolności a także, gdy przyjdzie na to czas, gdzie zacząć poszukiwania stażu:

- Szukaj nowych okazji do rozwijania umiejętności. Rozejrzyj się za konkursami, stypendiami, czy nawet letnim obozem programistycznym. Klub Młodego Programisty od 2018 roku organizuje różne konkursy i warsztaty dla dzieci i młodzieży m.in. w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania Codeweek. Chętni mogą wykazać się pomysłowością na wszystkich etapach projektu – od planowania do realizacji. Inne ciekawe konkursy organizuje Szkoła Gigantów Programowania. Najlepsi mają szansę wygrać w nich profesjonalny sprzęt, który ułatwia im dalszą przygodę z kodowaniem.
- Odkrywaj platformy, na których możesz uczyć się programowania przez zabawę. Istnieje cała masa tego typu stron, dostosowanych do różnych kategorii wiekowych - od przedszkolaków do nastolatków. Pomocne będą m.in. takie witryny jak scratch.mit.edu czy code.org . Istnieje również wiele gier edukacyjnych online, które wspierają logiczne myślenie i umiejętności programowania.
- Strzałem w dziesiątkę będzie dla ciebie udział w zajęciach dodatkowych, takich jak kółko informatyczne, klub programistyczny czy inicjatywa pokroju Akademii Młodego Hakera. Dzięki nim rozwiniesz skrzydła, zyskasz lepszy wgląd w świat informatyki i szybciej opanujesz podstawy programowania. Jeśli nic ci nie wiadomo o takich zajęciach w twojej szkole lub okolicy, poproś o radę swoich nauczycieli informatyki.
- Jeśli tylko czujesz się na siłach, weź udział w ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej. Już same przygotowania do niej pozwolą ci pogłębić i ugruntować wiedzę. Z kolei zdobyty w razie powodzenia tytuł finalisty lub laureata to namacalny dowód twoich umiejętności, który otwiera wiele drzwi.
- Poszukaj miejsca do odbycia praktyk. Niektóre firmy chętnie przyjmują młode talenty, a staż umożliwia przyjrzenie się danej branży od środka i sprzyja nawiązywaniu pierwszych kontaktów zawodowych.
- Odwiedź targi gier wideo, jak na przykład Poznań Game Arena, lub inne wydarzenie tego typu odbywające się w twojej okolicy. Wybierz się tam nie tylko po to, by przetestować najnowsze gry i poznać najnowsze trendy w branży. Na miejscu znajdziesz też pewnie kącik poświęcony rekrutacji, gdzie możesz zostawić swoje CV i zasięgnąć informacji, jak rozpocząć karierę w „gamedevie”.

Jakie są zawody na rynku gier komputerowych?

Od pomysłu, poprzez realizację, programowanie, design, fazę testów po wejście na rynek – proces tworzenia gier komputerowych jest długi, a dzięki temu jest w nim miejsce dla wielu zawodów. Oto uproszczony podział na trzy główne ścieżki kariery w „gamedevie“:

- Tworzenie gier komputerowych: Projektant gier komputerowych, Programista, Grafik, Scenarzysta, Specjalista od dźwięku, Specjalista od efektów specjalnych, Producent, Tester
- Wprowadzanie na rynek, marketing i dyskusje: Dyrektor Marketingu, Opiekun społeczności, Tłumacz, Dziennikarz recenzent
- Profesjonalny gracz: Esportowiec czyli Pro-Gamer, Streamer zwany też Zagrajmerem.

Studia z projektowania gier komputerowych - kreatywność jest tak samo pożądana jak uzdolnienia techniczne

Kariera jako eSportowiec czy Streamer zależy od wielu trudnych do przewidzenia czynników. Niełatwo wstrzelić się w odpowiedni moment, czy znaleźć właściwą dla siebie niszę[4]. Należy również liczyć się ze sporą konkurencją. Jeśli interesuje cię praca jako Streamer, to spróbuj porozmawiać z kimś o możliwych trudnościach i realistycznie ocenić swoje szanse, a także stworzyć awaryjny plan "B" na wypadek, gdyby wyzwań okazało się za dużo.

Droga do pracy przy grach komputerowych rzadko kiedy jest prosta – wielu pracowników tej branży pochodzi z różnych środowisk i wnoszą do niej wiele różnorakich umiejętności. Tutaj przedstawiamy ci kilka najważniejszych zawodów przy tworzeniu gier komputerowych:

Projektant gier – urzeczywistnia kreatywne pomysły

Do zadań projektanta gier należy rozplanowanie podstawowych mechanizmów rozgrywki i konceptu gry. Projektant odpowiada za podstawowe elementy gry, takie jak ilość poziomów i przeciwników oraz atmosferę – wszystko to ma duży wpływ na jej grywalność. Z pomysłu na grę musi opracować jej mechanizm, zasady i zarys scenariusza. Te elementy decydują o przebiegu rozgrywki.

- Potrzebne wykształcenie: Studia lub kursy z projektowania gier, animacji 3D lub filmu i multimediów.
- Umiejętności i predyspozycje: Kreatywność, analityczne i logiczne myślenie, dobra organizacja pracy, rozumienie podstawowych praw matematycznych, zdolności komunikacyjne, przydatne będą również podstawowe umiejętności programowania.

Grafik komputerowy – nadaje grze wygląd

Do zadań grafika należy urzeczywistnienie pomysłu i przekształcenie go w obraz. Poszczególne elementy wizualne muszą do siebie pasować pod względem stylu i powstają w wielu krokach – od pierwszych szkiców do skomplikowanych modeli 3D.

Graficy pracują nad wyglądem postaci, otoczenia i ogólnego stylu gry.

- Potrzebne wykształcenie: Technikum lub studia z grafiki komputerowej, animacji 2D i 3D, ilustracji.
- Umiejętności i predyspozycje: Kreatywność, zmysł plastyczny, elastyczność, zdolność rzetelnej i szybkiej pracy, znajomość oprogramowania (programów graficznych do obróbki zdjęć i do animacji).

Zostań twórcą gier – Praca zespołowa jest bardzo ważna przy tworzeniu gier komputerowych.

Twórca Poziomów – zapewnia światu gry głębię

Przy projektowaniu poziomów zamienia się koncepty z działu graficznego w doświadczalny świat gry. Dość często polega to na przekształceniu szkiców w modele 3D. Twórca poziomów dokłada szczególnych starań by zaprojektować środowisko gry oraz zapewnić graczom jak najlepsze doznania. Musi on zwracać uwagę nie tylko na czysto wizualną stronę poziomu, ale również na dramaturgię poszczególnych elementów gry.

- Potrzebne wykształcenie: studia podyplomowe lub kursy z projektowania doświadczeń użytkownika (user experience) lub kierunki takie jak informatyka i tworzenie oprogramowania.
- Umiejętności i predyspozycje: Kreatywność, umiejętność obsługiwania programów graficznych i do animacji, zrozumienie problematyki rozgrywki i grywalności.

Programista – zamienia koncept na grę

Koncept gry będzie przez programistę urzeczywistniony technicznie, tak byśmy mogli zobaczyć go na ekranie komputera. Kreatywne pomysły będą w tym kroku przełożone na język komputerów (istnieje wiele języków kodowania). Zespoły programistów pracują nad silnikiem gry i to dzięki nim granie jest w ogóle możliwe. To właśnie programista umożliwia graczowi np. uzyskanie upragnionej reakcji podczas rozgrywki.

- Potrzebne wykształcenie: Technik informatyk albo programista lub studia na kierunkach takich jak informatyka czy tworzenie systemów operacyjnych
- Umiejętności i predyspozycje: Analityczne i logiczne myślenie, rozumienie zagadnień matematyczno-technicznych, zdolność komunikacji, zrozumienie dla przebiegu rozgrywki, znajomość różnych języków kodowania i środowisk programistycznych.

Scenarzysta – pisze niepowtarzalne historie

Nawet najlepsza mechanika gry będzie nieprzydatna bez odpowiedniej historii. Za rozwój rozgrywki, świat przedstawiony w grze i koncepcję postaci odpowiedzialny jest scenarzysta, czyli tzw. Storyteller. W tej branży najbardziej ceniona jest kreatywność, gdyż interaktywność jaką zapewniają gry video jest zupełnie inna od tej w filmach i telewizji.

- Potrzebne wykształcenie: Studia z zakresu kulturoznawstwa, językoznawstwa, filologii polskiej lub angielskiej, dziennikarstwa, teatrologii lub filmoznawstwa.
- Umiejętności i predyspozycje: Kreatywne myślenie, bogata wyobraźnia i zasób słownictwa, umiejętność komunikacji, elastyczność, rozumienie projektowania gier.

Jeśli interesujesz się pracą w branży gier komputerowych zapewne spędzasz też sporo czasu przed ekranem. Nieważne, czy poświęcasz wiele godzin na zdobywanie nowych rekordów, czy może rozwijasz własne programy i projekty – istotne jest, żeby zapewnić sobie odpowiednie urozmaicenie. Dlatego też roztropne granie w gry komputerowe nie powinno zajmować całego twojego czasu wolnego. Zostaw w grafiku miejsce na inne aktywności i obowiązki.

Tester gier – dba o jakość gry

Zadania powierzone kontrolerowi jakości gier są bardzo odpowiedzialne i wymagają dużo cierpliwości i technicznego zrozumienia. Tester gier komputerowych upewnia się, że mechanizmy gry funkcjonują i że rozgrywka przebiega poprawnie od strony technicznej.  Do tego niezbędna jest kooperacja z zespołem programistów i twórców.

- Potrzebne wykształcenie: Studia lub kursy z zakresu filmu i multimediów, projektowania gier, projektowania doświadczeń użytkownika.
- Umiejętności i predyspozycje: Podstawowe rozumienie zagadnień technicznych, mechaniki gier i pojęcia grywalności, umiejętność skrupulatnej i ustrukturyzowanej pracy.

Podsumowanie

W dobie nowoczesnych mediów branże informatyczne i gier komputerowych stały się największymi i najbardziej lukratywnymi rynkami pracowniczymi na świecie. Łatwo jest więc zrozumieć zainteresowanie młodych ludzi tym, by zmienić swoje hobby na intratną posadę. Przy tworzeniu gier komputerowych techniczne zrozumienie i kreatywna dusza idą ze sobą w parze. Dlatego też w branży gier komputerowej pracuje tak wiele osób z różnorodnym wykształceniem, gdyż ten rynek daje po prostu takie możliwości.

Jeśli i ty interesujesz się „gamedevem“, to przyjrzyj się szczegółowo wszystkim zawodom związanym z tą branżą. Przedyskutuj z bliskimi, która ścieżka kariery najlepiej do ciebie pasuje i jest możliwa do zrealizowania. Rynek gier komputerowych to branża przyszłości, ale tak jak przy każdym zawodzie liczą się tu umiejętności, predyspozycje i wiele cierpliwości. Pierwsze kroki w kierunku wymarzonej kariery możesz stawiać już w szkole, a nauczyciele i doradcy zawodowi z pewnością posłużą ci pomocą w wyborze kolejnego etapu.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA