Portal Grupa Media Informacyjne
5 months ago
5 months ago
5 months ago
6 months ago
6 months ago
Czytaj również - Szachy Magazine ...
Szachy razem z Grupa Media Informacyjne Szachy to gra towarzyska, którą jednak można traktować bardzo profesjonalnie i zawodowo. Wybitne osobowości zajmują sie ta gra, zadziwiają zdolnością przewidywania. Szachownica i poszczególne figury oraz ich ruchy tworzą spektakl, pozwalający osiągnąć końcowy sukces. Gra dla zwycięzców.
8 zaskakujących wniosków z gry w szachy
Szachy to gra dla ludzi o mocnych nerwach
Grając w szachy, wbrew pozorom, bardzo łatwo o negatywne emocje. Jedną z nich jest zdenerwowanie. Pojawia się rzecz jasna gdy Ci nie idzie. Szachy to gra, która bardzo rzadko wybacza błędy. Czasem grasz dobrze, ale przegapisz jedno posunięcie przeciwnika i przegrywasz momentalnie. Uczucie to narasta, gdy chcesz się odegrać, ale nadal wyniki są mizerne. Co gorsza, stajesz się wtedy niedotykalny. Każdy, kto by się do Ciebie wtedy odezwał naraża się przynajmniej na parsknięcie, jeśli nie przeklnięcie, gdybyś w tym momencie popełnił kolejny błąd.
Jedną z rzeczy, których musisz się zatem nauczyć już na samym początku, to opanowanie. Pogodzenie się z faktem, że będziesz przegrywał i to często w przypadkach, które nazwiesz głupimi. Przyda się wręcz stoickie nastawienie.
Szachy to wcale nie musi być gra towarzyska
Gdy za młodu grywałem w szachy, zawsze była to gra na żywo, z drugim człowiekiem, przy fizycznej planszy i bez zegara. Można było sobie spokojnie porozmawiać, skomentować ruchy, ale też poruszyć wątki niezwiązane z grą. Po partii dalej spędzało się czas z przeciwnikiem. Nikt nagle nie znikał, a emocje schodziły powoli.
Dzisiaj szachy to głównie gra przez Internet. To rzecz jasna ogromna zaleta, bo w każdej chwili możesz znaleźć przeciwników chcących grać i będących na tym samym poziomie co Ty. Można w każdej chwili powiedzieć sobie dość albo zagrać jeszcze parę partii. Właśnie to sprawiło, że szachy przeżywają dziś ogromy wzrost zainteresowania.
Ta internetowa interakcja to w czasach pandemii zbawienie dla osób szukających rozrywki, choć ma też swoje minusy, bo czymś innym jest spotkanie kogoś twarzą w twarz. Tutaj niestety nie poznajesz swoich przeciwników, nie nawiązujesz z nimi relacji i nie budujesz grona znajomych. Trudno więc nazwać je grą towarzyską.
Od szachów można się uzależnić
Aplikacje do szachów, a do najpopularniejszych zaliczają się Chess.com oraz Lichess.org, posiadają wiele interesujących opcji, które czynią tę grę jeszcze bardziej wciągającą. Jest tu przede wszystkim czytelny ranking, który rośnie, gdy wygrywasz i spada, gdy przegrywasz. Sprawia to, że zaczyna Ci bardziej zależeć na wygrywaniu, niż na samym graniu dla przyjemności. Dodatkowo możesz korzystać z zadań taktycznych, których wyniki również są odnotowywane.
Sam bardzo szybko złapałem się na tym, że nie potrafiłem odłożyć gry na dłuższy czas, a wszelkie spadki rankingów były niczym kolec wbity w serce. W ten sposób łatwo można uzależnić się od gry. To już zła cecha, bo bardzo psuje nastrój i serwuje wiele negatywnych emocji, które później możesz przenosić na innych. Żeby więc grać, musisz szybko nauczyć się panować nad potrzebą poprawiania swoich wyników. Co ciekawe, gdy już spuścisz z tonu i zaczniesz grać na większym luzie, gra sprawia nie tylko więcej przyjemności, ale możesz też osiągać lepsze wyniki.
Przy szachach można się spocić
Jednym z moich zabawniejszych odkryć na temat szachów jest to, że można się przy nich nieźle spocić. I to żadna przenośnia. Stopień skupienia potrzebny do gry, stres i cała otoczka rywalizacji sprawia, że organizm pracuje na najwyższych obrotach. Sam bardzo szybko zauważyłem, że po paru partiach bywam wręcz wyczerpany fizycznie.
Niestety nie zastąpi to standardowych ćwiczeń, ale zdecydowanie do gry warto ubrać się luźno, przygotować sobie wodę, by uzupełniać płyny i nastawić się na niezły wysiłek.
Szachy to gra dla ludzi o świetnym refleksie
Śmieszy mnie też to, że o szachistach krąży całkowicie mylny stereotyp zawarty w powiedzeniu „mieć refleks szachisty”. Oznacza to oczywiście, że ktoś taki ma bardzo opóźnione reakcje. Co ciekawe szachy wymagają świetnego refleksu i błyskawicznego analizowania ciągle zmieniających się warunków na planszy. Grając w aplikacji zawsze masz włączony zegar. Zazwyczaj zbliżysz się znacząco do zera, zanim uda Ci się wygrać. Wówczas każda sekunda się liczy. Niestety nie możesz ot tak zaplanować sobie kilku ruchów do przodu, bo ważne jest też to, co zrobi Twój przeciwnik. Może łatwo zrujnować Twój plan. Musisz więc reagować również na jego posunięcia.
Zawodnicy, którzy potrafią grać w tak dużym stresie, a zwłaszcza grający partie trzy lub nawet jedno minutowe, to osoby o rewelacyjnym refleksie. W tych kategoriach trudno utrzymać się ludziom starszym, których reakcje zdążyły już spowolnieć.
W szachy gra się w dużej mierze mechanicznie
Kolejnym ciekawym odkryciem było to, że na wyższych poziomach szachiści grają w dużej mierze mechanicznie. Oznacza to, że uczą się całych sekwencji ruchów. Wykonując jeden, wiedzą co zrobią w odpowiedzi na większość Twoich posunięć. I nie mam tu na myśli na szybko stworzonych planów, tylko powszechnie znane strategie. Im więcej ruchów danej strategii jesteś w stanie zapamiętać, tym większą masz przewagę nad przeciwnikiem.
Rzecz jasna jest tu nadal duże pole do kreatywności, ale w szachach można wyliczyć, które posunięcia są najlepsze, a które tylko dobre. Szkoląc się, chcesz zapamiętać jak najwięcej tych najlepszych. Zapewne dopiero na najwyższym poziomie gracze bardziej wyczuwają najlepsze ruchy, ale i tak ich droga do sukcesu wiodła przez żmudną naukę debiutów, pułapek i końcówek, co oznacza uczenie się ich na pamięć.
Szachy łączą ludzi
Wcześniej wspominałem o tym, że w szachach przez Internet nie poznajemy przeciwników. Zdecydowanie odziera to tę grę z romantyzmu i atrakcyjności. Ale jest tu też druga strona medalu. Właśnie dzięki tym aplikacjom swoje umiejętności można bardzo łatwo rozwijać, przez co coraz więcej osób gra. Nie jest więc trudno znaleźć wśród swoich znajomych grono chętne do wspólnych partii czy choćby do dyskusji o szachach.
Jest to więc hobby, które może nas połączyć, mimo odległości i niesprzyjających warunków. Kolejny temat do rozmów i sposób na wstępne poznanie kogoś. Kto wie, może za jakiś czas uda nam się pograć na żywo, a wtedy będą to już realne znajomości?
Szachy niewiele uczą
Na koniec wątek nieco zaczepny. Zastanawiałem się czy potrafiłbym stworzyć listę rzeczy, których uczą szachy. Niestety nie udało mi się. Jak sami widzieliście, jestem w stanie wymienić więcej rzeczy, których musimy się nauczyć, żeby w szachach przetrwać z dobrym nastrojem.
Może uczą spostrzegawczości? Może uczą jak drobne zmiany wpływają na całokształt sytuacji? Sam nie wiem. Na pewno same nie uczą spokoju, opanowania i pokory. Te umiejętności musisz przynieść z zewnątrz.
Nie oznacza to jednak, że nie warto grać w szachy. Na pewno mają wiele zalet, których nie mają inne gry, zwłaszcza komputerowe. Moim zdaniem są rewelacyjnym rozwiązaniem, gdy nie możemy się spotykać bez przeszkód twarzą w twarz.
Co rozwijają się w szachy?
Ponad 1,5 tysiąca lat temu prototyp gry, którą dziś nazywamy szachami, powstał w Indiach. Z czasem przedostał się do Europy, Rosji i stał się popularny wśród szlachty, szczególnie w środowisku dyplomatycznym. Mniej więcej w połowie XIX wieku gra przestała być przywilejem szlachty i zyskała prawdziwą ludową miłość. Rozpoczęły się międzynarodowe turnieje i mecze, pojawił się pierwszy światowy mistrz szachowy. Stali się niemieckim mistrzem Wilhelmem Steinitzem.
Nawet wtedy ludzie często się zastanawiali - jakie szachy się rozwijają, jakie korzyści można uzyskać z ich rozwoju, regularnie uczestnicząc w bitwach na 64 komórkach? Oświadczenie wielkiego Goethego jest powszechnie znane: „Szachy są kamieniem węgielnym ludzkiego umysłu”. Ale są to popularne słowa, które lubią cytować do i z miejsca, w którym rozmowa dotyczy wspomnianej gry. Ale chcemy zrozumieć bardziej szczegółowo w tym temacie..
Pod lupą
Najpierw spróbujmy zdefiniować to zjawisko, którego narodziny zaginęły w głębinach odległych epok. Szachy to gra planszowa z wielowarstwową logiką i własnym światem gry, żyjąca zgodnie z surowymi i pozornie niewzruszonymi prawami. Cały urok szachów polega jednak na tym, że prawa te mogą zostać naruszone (nie mamy na myśli reguł gry) i bardzo często naruszający prawo ma rację.
Drużyna płynie spokojnie i powoli, i nagle eksplozja, uderzenie pioruna - jedna postać zostaje poświęcona, druga ... Szybki i miażdżący matowy atak wyłania się z nieba. Tylko kilka ruchów i jak zmienił się przebieg gry! Armia wroga wpada w panikę, a nieprzyjacielski król musi pochylić głowę. To najwyższa logika gry w szachy i jej urok! Oto czym są szachy. Oczywiście ta definicja jest trochę emocjonalna i daleka od ukończenia, ale jako całość odzwierciedla jeden z najbardziej atrakcyjnych aspektów starożytnej gry.
Cóż, teraz zobaczmy, że oprócz poczucia zwycięstwa nad przeciwnikiem i satysfakcji z dobrej gry, szachy dają człowiekowi.
Szkolenie ogólne
Nasz mózg jest tak samo podatny na trening i pompowanie „mięśni mentalnych” jak ciało. Szachy można nazwać uniwersalnym symulatorem mózgu, a pod względem skuteczności nie mają analogów. I nie dlatego, że mają potężny wpływ na mózg. Nie Rzecz jest inna. Gra w pełni ładuje obie półkule, co oznacza, że cała nasza szara materia ciężko pracuje. I to jest fakt medyczny. Niewiele jest możliwych dziedzin ludzkiej aktywności.
Logika
Szachy to gra logiczna. Wszystkie ruchy są ze sobą powiązane, podporządkowane ogólnemu planowi i wynikają z istniejącej sytuacji. Umiejętność logicznego myślenia rozwija się w zależności od partii, od podręcznika do podręcznika. Co więcej, proces ten przebiega jakby sam, bez większego wysiłku. Sama gra uczy aparat umysłowy umiejętności budowania logicznych konstrukcji.
Analiza i planowanie
Jednym z głównych elementów szachów jest analiza pozycji. Na podstawie swojej wiedzy gracz przeprowadza mniej więcej dogłębną analizę i na jej podstawie opracowuje plan gry. Każda osoba ma zdolność analizowania, ale dzięki szachom rozwija się znacznie szybciej i wydajniej..
Pamięć
Niewątpliwą zaletą szachów jest również doskonały trening pamięci. Obliczanie wielu opcji i trzymanie ich w głowie, pamiętanie typowych pozycji sprawia, że nasz mózg pracuje z maksymalnym obciążeniem. Co więcej, cała pamięć działa - zarówno na odległość, jak i na odległość. To prawda, że wciąż istnieje tak zwana pamięć szachowa. Gracz pamięta wszystko: dziesiątki schematów początkowych, setki pozycji w grach końcowych i tysiące rozegranych gier, zarówno własnych, jak i innych. A jednocześnie jest całkowicie roztargniony w codziennym życiu i „nie pamięta rano, jak ma na imię”. Ale taka szczególna pamięć jest bardziej nieodłączna dla osób o wybitnych zdolnościach w tej grze. Zwykły, zwykły fan szachowy radzi sobie ze standardowym urządzeniem pamięci, które dobrze się rozwija w szachach.
Koncentracja i uwaga
Gra w szachy jest niemożliwa bez koncentracji i uwagi. Ale jeśli ich nie masz, nie ma to znaczenia. Regularne uczestnictwo w bitwach szachowych jednoznacznie otworzy i wzmocni te cechy w tobie. Aby nie stracić wątku gry, wymagana jest pełna koncentracja na drużynie. Oczywiście wszystko to nie przychodzi od razu, ale z każdą grą będą się rozwijać niezbędne cechy. Z czasem sam poczujesz, jak łatwo jest ci się skoncentrować na jakiejś firmie. Co więcej, będzie to dotyczyć nie tylko szachów..
Rozwijanie woli i charakteru
Ostatecznym celem każdej gry w szachy jest zwycięstwo. A jeśli weźmiesz pod uwagę, że przeciwstawia Ci się wrogi intelekt (przynajmniej podczas partii), to nieuchronnie podejmowane są silne próby pokonania jego oporu. Poszukiwanie najlepszego ruchu, umiejętność spokojnego odparcia nieoczekiwanego uderzenia taktycznego, postawienia się w pięści w krytycznej sytuacji i kontynuowania bitwy - to wszystko kształcenie charakteru i siły woli.
Z reguły wszyscy poważni gracze szachowi mają silny rdzeń wewnętrzny, dobre umiejętności o silnej woli. Aby rozwinąć takie cechy, nie trzeba zostać arcymistrzem. Wystarczy okresowo grać w poważne gry z równorzędnym lub silniejszym partnerem, nawet jeśli jest on sąsiadem podczas lądowania. Chociaż w naszych czasach brak żywego przeciwnika jest już bezkrytyczny - obecność komputera usuwa wszystkie pytania dotyczące znalezienia odpowiedniego przeciwnika.
Rozwój determinacji
Kolejna jakość, która jest ulepszana za pomocą szachów. A ze względu na swój wygląd wcale nie trzeba wyznaczać sobie celu, aby zostać mistrzem świata, chociaż takie podejście jest bardzo szanowane. Sama gra przyczynia się do rozwoju determinacji. Każdy strategiczny (główny) plan w grze ma ostateczny cel, do którego dąży gracz, pokonując opór wroga. Z kolei globalny strategię dzieli się na wiele małych zadań taktycznych, których rozwiązanie również przyczynia się do realizacji pomysłu. Dlatego umiejętność dążenia do celu, odrzucanie wszystkiego, co jest niepotrzebne, nie rozpraszanie się opcjami prowadzącymi na stronę, jest rozwijana z gry na grę i ostatecznie zapewnia celowość i wytrwałość w realizacji zadania.
Rozwój umiejętności uczenia się
Nikt nie lubi tracić cały czas. Jeśli jednak, na przykład, w domino, nie przychodzi ci do głowy szukać podręcznika na temat uboju znanego zwierzęcia, to w przypadku szachów nowicjusz prędzej czy później pójdzie na półkę ze specjalną literaturą lub zwróci się do komputera. I tu zaczyna się zabawa. Faktem jest, że nie wystarczy czytać i pamiętać, co napisano w inteligentnej książce. Konieczne jest przeanalizowanie tego wszystkiego, aby przeanalizować opcje - z reguły większość podręczników przedstawia powierzchowną analizę, daleką od pełnych obliczeń obliczeniowych. Ma to na celu zaoszczędzenie miejsca na druk i zachęcenie początkującego do samodzielnego myślenia. Oczywiście, podobnie jak gdzie indziej, konieczne jest wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce, co również nie jest takie proste.
Ogólnie rzecz biorąc, nauka szachów jest pełnoprawnym i wieloetapowym studium, w niczym nie gorszym od dobrego kursu instytutowego. Co więcej, szachista przez większość czasu poznaje prawa starożytnej gry w doskonałej izolacji (trenerzy szachów zwykle wyznaczają ogólny kierunek), a taki system rozwija samodyscyplinę i odpowiedzialność. Dlatego po ukończeniu „uniwersytetów szachowych” bez wątpienia będziesz w stanie pokonać inny kurs szkoleniowy..
Rozwój kreatywności
Każda osoba przynajmniej raz w życiu doświadczyła niesamowitego uczucia, odrywając nas od zwykłej i codziennej szarości - inspiracji. I nie ma znaczenia, co robiłeś w tym momencie - śpiewając, grając w piłkę nożną lub rozwiązując trudny problem matematyczny. W pewnym momencie rutynowa praca nagle zmieniła się w coś jasnego, błyszczącego i wydawało się, że nic nie jest dla ciebie niemożliwe. Osoba grająca w szachy bardzo często doświadcza takich emocji..
Typowy przykład. Masz budzącą grozę pozycję. Wszystkie postacie skoncentrowane przed wrogim królem. Konieczne jest znalezienie tylko jednego ruchu, śmiertelnego ciosu prowadzącego do pokonania wroga. Jednak intensywne poszukiwania nie dają rezultatu, a proces myślowy stopniowo przechodzi z kategorii przyjemności do bolesnej. Znajome zdjęcie? Tak to nazywają - bóle kreatywności. Ale nagle, jak wgląd, błysk - znaleziono ruch! A za nim, jakby sami, wylewa się opcje zabójcy, które nie pozostawiają szansy przeciwnikowi. W tym momencie stajesz się twórcą, osobą, która może rozwiązać każdy problem. I tak dzieje się cały czas w szachach. W związku z tym Twoja kreatywność podlega ciągłemu treningowi..
Umiejętność myślenia systemowego i niestandardowego
Dezorganizacja procesu myślowego jest dość powszechna dla większości ludzi. A tutaj szachy są nieocenione. Sama gra i jej badania z konieczności prowadzą do dyscypliny myślenia. Niezależnie od tego, czy tego chcesz, czy nie, regularne bitwy szachowe rozwiną twoją zdolność myślenia systemowego, budując uporządkowane łańcuchy logiczne w zależności od okoliczności. Uratują cię od chaotycznego rozproszenia myśli podczas rozwiązywania problemów..
Umiejętność myślenia w niektórych układach współrzędnych nie oznacza jednak, że nie można podjąć decyzji wykraczającej poza granice tego układu. Po prostu szachy i naucz, jak wyjść poza flagi. Sytuacje, w których należy zastosować oryginalny, niestandardowy ruch lub plan, występują w prawie każdej grze. A analiza i analiza partii silnych mistrzów pomaga jedynie poprawić tę stronę inteligencji.
Podsumowując
Tak więc szczegółowo ustaliliśmy, jakie szachy rozwijają się u dzieci i dorosłych. Możemy śmiało powiedzieć, że ta gra jest przydatna w każdym wieku. Rzeczywiście, w przeciwieństwie do aktywności fizycznej, szachy nie mają przeciwwskazań. Są dostępne zarówno dla osoby zdrowej, jak i chorej. Możesz sobie z nimi poradzić w każdym wieku. Oczywiście lepiej zacząć opanowywać taką mądrą grę we wczesnym dzieciństwie. Zasadniczo to samo można powiedzieć o większości sportów.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA