About Us
Filmy o modzie Bill Cunningham New York
Nasze zestawienie otwiera dokument z 2010 r., którego reżyserem jest Richard Press. Bill Cunningham New York opowiada historię ulicznego fotografa, który przez ponad 40 lat uwieczniał modę uliczną dla magazynu The New York Times. Chociaż sam unikał sławy, Cunningham stał się legendą, a dzięki jego fotografiom street style wszedł na zawsze do kanonu mody. W filmie oprócz samego artysty zobaczymy takie osobowości jak Anna Wintour, Iris Apfel czy Michael Kors.
McQueen
Film stanowi opartą na faktach historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych kreatorów mody. Alexander McQueen – syn taksówkarza i nauczycielki – od najmłodszych lat przejawiał fascynację modą. Jako główny projektant domu mody Givenchy zasłynął z prowokacyjnych, futurystycznych kolekcji, które w późniejszym czasie stały się jego znakiem rozpoznawczym. McQueen dał się poznać jako buntownik i wizjoner, uwielbiający szokować i elektryzować emocje. Film z 2018 r. jest dokumentalnym zapisem losów artysty, który sukces i sławę okupił depresją, uzależnieniem od narkotyków, a w końcu śmiercią samobójczą.
Breakfast at Tiffany’s (Śniadanie u Tiffany’ego)
Chociaż fabuła Śniadania u Tiffany’ego ma niewiele wspólnego ze światem mody, grająca w nim główną rolę Audrey Hepburn przeszła do historii jako ikona dobrego stylu. Film, który swoją premierę miał w latach 60. ubiegłego wieku, w dalszym ciągu inspiruje kreatorów mody i znane fashionistki. Kostiumy do Breakfast at Tiffany’s przygotowywał sam Hubert de Givenchy. Minimalistyczne, czarne sukienki, dopasowane golfy, cygaretki, perły czy duże, przeciwsłoneczne okulary stanowią do dziś synonim klasy i elegancji.
Moulin Rouge
Akcja Moulin Rouge rozgrywa się w legendarnym francuskim kabarecie. Reżyser Baz Luhrmann nie tylko przedstawił historię wielkiej miłości, lecz także z wielką starannością oddał klimat XIX-wiecznego Paryża. Misternie dekorowane kreacje tancerek, charakterystyczne cylindry, pawie pióra oraz długie rękawiczki przestały się kojarzyć wyłącznie z wulgarnym strojem kurtyzan, a projektanci pokochali styl z Moulin Rouge za niezwykłą zmysłowość i kobiecość. Film nagrodzony Oscarem za najlepszą scenografię oraz za najlepsze kostiumy wyznaczył nowy kierunek zwłaszcza w przemyśle bieliźniarskim, jednak inspiracje kabaretowym ubiorem znajdziemy także w kolekcjach największych domów mody.
Phantom Thread (Nić widmo)
Film, w którym oprócz olbrzymiej pasji i miłości do mody pokazano skomplikowaną, pełną sprzeczności psychikę samego twórcy. Obraz wyreżyserowany przez Paula Thomasa Andersona otrzymał 6 nominacji do Oscara, w tym za najlepsze kostiumy. Fabuła przedstawia historię genialnego krawca, który pewnego dnia zakochuje się w kelnerce. Uczucie pełne namiętności i fascynacji miesza się tu z olbrzymią potrzebą kontroli nad swoim życiem i nieustannym dążeniem do perfekcji, jakie cechuje każdego wielkiego kreatora mody.
Desert Flower (Kwiat pustyni)
Film stanowi ekranizację bestsellerowej powieści o tym samym tytule. Waris Dirie pochodzi z Somalii. Choć jej dzieciństwo było naznaczone cierpieniem i pasmem upokorzeń, łut szczęścia, ale też odwaga, niezwykła życiowa mądrość i wytrwałość dziewczyny spowodowały, że stała się znaną na całym świecie top modelką. Pomimo sławy Dirie nie zapomniała o tym, co ją spotkało. Zaczęła otwarcie mówić o okrutnym rytuale obrzezania (którego sama doświadczyła jako mała dziewczynka), przyczyniając się tym samym do zmiany losu tysięcy czarnoskórych kobiet.
Dior et moi (Dior i ja)
Kolejny dokument, dzięki któremu możemy poznać świat wielkiej mody „od kuchni”. Oś fabularną filmu stanowią przygotowania do pokazu mody, organizowanego przez nowego dyrektora artystycznego Dior – Rafa Simonsa. Widzimy więc gorączkową pracę projektanta, towarzyszące mu nieustannie stres i napięcie, a w końcu odkrywamy, że przemysł modowy to nie tylko radość tworzenia, ale też olbrzymie pieniądze. Dokument pozwala spojrzeć na dom mody Dior z zupełnie innej perspektywy, a dzięki temu dostrzec zawiłe relacje, piętrzące się dylematy i rozterki, z jakimi na co dzień zmagają się wielcy artyści.
Great Gatsby (Wielki Gatsby)
Film powstał na podstawie powieści Francisa Scotta Fitzgeralda. Ekranizacja w brawurowy sposób oddaje amerykański klimat lat 20. Jay Gatsby jest milionerem, który spotyka swoją utraconą 5 lat wcześniej miłość, Daisy. Równie ciekawe, co losy bohaterów, są jednak kostiumy i dekoracje. Wielki Gatsby pozwala na nowo odkryć modę z początku XX w. Charakterystyczne turbany i opaski z piórem, bieliźniane sukienki wykończone frędzlami, kryształami i koronkami oraz długie sznury pereł dodawały kobietom pewności siebie, podkreślały ich niezależność i emancypację.
In Vogue: The Editor’s Eye (Vogue: spojrzenie redaktorów)
Czasopismo, które zostało wydane po raz pierwszy w 1892 r., dziś ma swoje edycje w 24 krajach na całym świecie. Film stanowi podsumowanie 30-letniej historii magazynu. O tym, jak powstała biblia mody, jaki miała wpływ na całą branżę high fashion oraz co zadecydowało o sukcesie Vogue’a, opowiada m.in. Anna Wintour – obecna redaktor naczelna, która sama stała się legendą oraz ikoną dobrego stylu, a także gwiazdy, biorące udział w sesjach zdjęciowych dla magazynu, m.in. Nicole Kidman czy Sarah Jessica Parker.
Iris
Dokument z 2014 r. opowiada historię Iris Apfel, która w tym roku skończy 99 lat. Chociaż matka Apfel prowadziła butik z damską odzieżą, Iris zdecydowała, że zwiąże swoje życie zawodowe z projektowaniem wnętrz. Od początku kariery Apfel dała się poznać jako wizjonerka, perfekcjonistka i kolorowy ptak. W świecie mody dekoratorka zaistniała dopiero w 2005 r., kiedy w Metropolitan Museum of Art przygotowano wystawę poświęconą samej Apfel. Poprzez swoje stylizacje, charakterystyczne wielkie okulary, krótkie, platynowe włosy oraz odważne, wielobarwne stroje Iris udowadnia, że wiek to bariera, która istnieje tylko w naszych głowach.
Valentino: The Last Emperor (Valentino:
Ostatni cesarz wielkiej mody) Dom mody Valentino został założony w 1960 r. W ciągu 60 lat włoski projektant stał się dyktatorem, który wyznaczał trendy i narzucał styl. Dokument wyreżyserowany przez Matta Tyrnauera pokazuje, w jaki sposób powstało największe imperium w świecie mody. Valentino Garavani zasłynął z niezwykle kobiecych, eterycznych kolekcji – kreacje projektanta nosiły m.in. Jacqueline Kennedy czy Elizabeth Taylor. W 2008 r. Valentino oraz jego wspólnik i życiowy partner Giancarlo Giammetti sprzedali udziały spółki, a 10 lat później Garavani oficjalnie zakończył karierę, stając się tym samym ostatnim cesarzem wielkiej mody.
The First Monday in May (Pierwszy poniedziałek w maju)
Dokument z 2016 r. przedstawiający kulisy wystawy China: Through the Looking Glass, która odbyła się podczas corocznej gali MET, organizowanej przez Annę Wintour. Sama wystawa była poświęcona wpływom kultury japońskiej na modę zachodnią i zdobyła rekordową popularność (w ciągu dwóch pierwszych miesięcy obejrzało ją 350 tys. osób). W filmie wypowiadają się ikony mody takie jak Karl Lagerfeld czy Jean-Paul Gaultier, a także gwiazdy muzyki, kina oraz sztuki. Dokument w reżyserii Andrew Rossi pozwala nam zobaczyć z bliska, ile pracy i wysiłku wymaga przygotowanie jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie mody.
Sex and the City (Seks w wielkim mieście)
Film jest kontynuacją serialu HBO o tym samym tytule. Carrie Bradshaw przygotowuje się do ślubu ze swoim wymarzonym mężczyzną („Mr. Big”). Z założenia skromne przyjęcie weselne przeistacza się w wielkie wydarzenie towarzyskie, co powoduje, że mężczyzna postanawia zerwać zaręczyny. Carrie może jednak liczyć na niezawodne przyjaciółki, które pomagają jej uporządkować nowe życie i… zawartość szafy. Fashionistki pokochały Sex and City za stylizacje Carrie (w tej roli Sarah Jessica Parker), jej słabość do szpilek Manolo Blahnika oraz przekonanie, że każda kobieta musi być posiadaczką przynajmniej jednej luksusowej torebki.
The September Issue (Wrześniowy numer)
Film dokumentalny poświęcony jednej z najważniejszych osób w świecie mody. Anna Wintour związała się zawodowo z magazynem Vogue w 1983 r. W ciągu ponad 30 lat brytyjska dziennikarka dała się poznać jako osoba odważna, często radykalna, która wie, czego chce i potrafi postawić na swoim. To właśnie dzięki Wintour Vogue stał się biblią mody, a ona sama zyskała w branży high fashion wpływy, jakich dotychczas nie miała żadna kobieta. Dokument obrazuje przygotowania do jesiennej edycji Vogue’a. Widzimy więc pośpiech, napięcie i ciągłą presję czasu, ale też olbrzymią radość i satysfakcję, które towarzyszą twórcom magazynu.
Gia
Gia stanowi fabularny zapis biografii światowej topmodelki, która w wieku 26 lat zmarła na AIDS. Gia Marie Carangi (w tej roli Angelina Jolie) zyskała popularność na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Modelka pojawiła się na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów, współpracowała także z takimi projektantami jak Armani, Dior czy Yves Saint Laurent. Kariera Carangi rozpoczęła się bardzo wcześnie. Zderzenie z nieznanym, wielkim światem spowodowało, że dziewczyna szybko uzależniła się od heroiny. Film powstał w oparciu o liczne relacje bliskich Gii oraz zapiski z pamiętnika modelki. Dzięki temu na ekranie możemy zobaczyć wzruszający obraz kobiety, która zawodowy sukces okupiła potężnym cierpieniem.
The Devil Wears Prada (Diabeł ubiera się u Prady)
Diabeł ubiera się u Prady jest tym w kinematografii, czym Vogue w przemyśle wydawniczym. Trudno sobie wyobrazić prawdziwą fashionistkę, która choć raz nie widziała historii dziewczyny, rozpoczynającej pracę w jednym z najbardziej poczytnych, nowojorskich magazynów modowych. W filmie widzimy wyraźne inspiracje redakcją Vogue’a, jak i samą Anną Wintour – legendarną redaktor naczelną magazynu (w tej roli rewelacyjna Meryl Streep). The Devil Wears Prada to współczesna historia o spełnianiu marzeń z wielką modą w tle.
Coco Before Chanel (Coco Chanel)
Coco Chanel to jedna z tych postaci, której nie trzeba przedstawiać nikomu. Jej kolekcje stały się symbolem klasy, luksusu i dobrego stylu. Dramat biograficzny w reżyserii Anne Fontaine przedstawia losy Gabrielle Chanel (doskonała rola Audrey Tautou), która ze zwykłej pracownicy baru stała się prawdziwym dyktatorem w świecie mody. W filmie równie ważne, co fabuła, są kostiumy. Projektowane przez Coco kreacje nie straciły nic ze swojej aktualności i w dalszym ciągu zachwycają minimalistycznym krojem, subtelną formą i ponadczasową elegancją.
Marie Antoinette (Maria Antonina)
Maria Antonina stanowi ucztę dla miłośników filmów kostiumowych. Dramat biograficzny w reżyserii Sofii Coppoli nie tylko wiernie odwzorowuje klimat XVIII-wiecznego Paryża, ale też pokazuje losy silnej kobiety, która znacznie wyprzedziła swoje czasy. Maria Antonina przybyła na dwór francuski w 1770 r. Od początku jednak kwestionowała królewski splendor i przepych. Żona Ludwika XVI znacznie uprościła krój sukien, zrezygnowała z gorsetów i fiszbin, a do jazdy konnej zakładała bryczesy, czym wzbudzała powszechne oburzenie. Indywidualistka i propagatorka własnego stylu do dziś pozostaje inspiracją dla największych kreatorów mody.
Saint Laurent
Fabularna biografia jednego z czołowych projektantów mody. Film obrazuje 10 lat z życia Saint Laurenta. Poznajemy go jako ekscentrycznego geniusza, pełnego pasji i pożądania, a zarazem dziwaka i odludka. Bertrand Bonello nie skupił się jednak na historii powstania modowego imperium. Uwaga reżysera koncentruje się na romansie projektanta z Jacquesem de Bascherem. Burzliwa relacja doprowadza Laurent niemalże do upadku. Kolejny film, w którym widzimy artystę przez pryzmat jego emocji i drzemiących w nim demonów.
Personal Shopper
Nasze zestawienie zamyka thriller Personal Shopper w reżyserii Oliviera Assayasa. Historia stylistyki, która początkowo nieśmiale, a potem z wyraźną fascynacją wkracza w świat luksusowych marek i wielkiej mody. Głównym elementem fabuły są jednak niezwykle zdolności bohaterki. Jako medium stara się skontaktować ze zmarłym bratem bliźniakiem, przez co zostaje wplątana w mroczny ciąg zdarzeń. Propozycja dla miłośników dobrego stylu i filmów z dreszczykiem.
more infoOUR PEOPLE
STYLE GUIDE
Gravida quis feugiat ut, vehicula elit, aliqerat volutpat suspendisse Gravida quis feugiat ut, vehicula elit, aliquam erat volutpat suspendisse. Lorem ipsum dolor sit amet, perdiet, dolor aliquam aliquam quam sed nibh aliquam id rutrum quis placerat a, vestibulum id sem. Sed ac tortor non leo scelerisque.
more infoFASHION TIPS
Vestibulum ultricesenean semper aliquet libero. In ante velit, cursus ut, ultrices vitae, tempor ut, risus. Duis pulvinar. Vestibulum vel pede at sapien sodales mattis. Quisque pretium, lacus nec iaculis vehicula, arcu libero consectetuer massactor aliquet mauris ligula id ipsum. Vestibulum pede. Maecenas sit amet augue. Sed blandit lectus eget lectus. Mauris justo. Czytaj dalej ...
Vestibulum ultricesenean semper aliquet libero. In ante velit, cursus ut, ultrices vitae, tempor ut, risus. Duis pulvinar. Vestibulum vel pede at sapien sodales mattis. Quisque pretium, lacus nec iaculis vehicula, arcu libero consectetuer massactor aliquet mauris ligula id ipsum. Vestibulum pede. Maecenas sit amet augue. Sed blandit lectus eget lectus. Mauris justo. Czytaj dalej ...
Vestibulum ultricesenean semper aliquet libero. In ante velit, cursus ut, ultrices vitae, tempor ut, risus. Duis pulvinar. Vestibulum vel pede at sapien sodales mattis. Quisque pretium, lacus nec iaculis vehicula, arcu libero consectetuer massactor aliquet mauris ligula id ipsum. Vestibulum pede. Maecenas sit amet augue. Sed blandit lectus eget lectus. Mauris justo. Czytaj dalej ...
FASHION TIPS
- Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nulla sit amet lectus nec orci euismod porttitor
- euismod porttitor Donec quis adipiscing metus. Maecenas nec enim libero, nec tempor orci. Phasellus scelerisque vestibulum metus nec tempus
- nec tempor orci. Phasellus scelerisque vestibulum metus nec
- tempor orci. Phasellus scelerisque vestibulum metus necs Pra esent magna nunc, sodales id sodales qui
- tempor orci. Phasellus scelerisque vestibulum metus necs De raesent magna nunc, sodales id sodales qui fermentum sed urna. Etiam bibendum vehicula rutrum. Nulla facilisi. Vivamus eget sagittis magna. In eu tortor sed orci
- tempor orci. Phasellus scelerisque vestibulum metus necs Pra esent magna nunc, sodales id sodales qui