Czytaj również dział – Magazine motoryzacja …
Czytaj również dział – Motoryzacja …
Czytaj również dział – Motoryzacja GMI …
Chińskie samochody w Polsce
Zakup nowego samochodu wiąże się z wydatkami, podejmowaniem decyzji o marce, modelu samochodu. Wybór jest duży. Można wybierać wśród uznanych marek krajów zachodnich lub zwrócić swoją uwagę na samochody z Dalekiego Wschodu. Wyróżniają się one nie tylko ceną, ale także technologią, która często może konkurować z europejskimi standardami.
Jakie chińskie marki samochodów są dostępne w Polsce?
Chińskie samochody dopiero co wchodzą na rynek Polski. W 2024 roku na rynku Polskim dostępne były takie marki jak BAIC, MG, Changan, Haval, Voyah, Maxus, Seres, BYD oraz Geely.
Sprzedaż Chińskich samochodów?
Jeszcze w styczniu 2024 roku chińskie marki samochodów w Polsce miały udział w rynku na poziomie jedynie 0,4%. Do końca ubiegłego roku wartość ta wzrosła do 1,9%, a w styczniu 2025 roku osiągnęła już 4,7%. Taki wynik to zasługa 2083 rejestracji w pierwszym miesiącu nowego roku – o 10008% więcej w porównaniu do początku 2024 roku.
Liczba rejestracji chińskich samochodów
Najpopularniejszą marką chińskich samochodów w Polsce jest MG – w całym 2024 roku sprzedała ona 6763 auta, co zapewniło jej 20. pozycję w rankingu najpopularniejszych producentów w naszym kraju. Liczba rejestracji pojazdów MG wśród klientów indywidualnych wyniosła 3971, co stanowi ogromny wzrost o 32991% rok do roku.
Według danych ze stycznia 2025 roku, najpopularniejsze chińskie marki samochodów w Polsce to:
- MG – 985 rej.
- Jaecoo – 328 rej.
- Omoda – 281 rej.
- BAIC – 246 rej.
- BYD – 166 rej.
- Forthing – 68 rej.
Widać więc, że zdecydowanie najpopularniejszą marką chińskich aut jest w naszym kraju MG. Producent ten znalazł się w styczniu 2025 roku na 14. miejscu wśród wszystkich marek, a na 8. pozycji w segmencie klientów indywidualnych. Wyprzedził w ten sposób tak znane marki, jak Renault, Audi czy Ford.
Jak Chińskie samochody wypadają w porównaniu z europejskimi markami pod względem jakości i technologii?
Obecne Chińskie samochody to rozwiązania już całkiem dopracowane konstrukcje. Przeszły one olbrzymią transformacje. Jakość wykonania oraz zaawansowanie technologiczne nie ustępuje europejskim producentom a nawet w pewnych kwestiach je przewyższają.
Na uwagę zasługuje również designe Chińskich samochodów. Takie marki jak Geely, BYD czy MG mają nowoczesne linie nadwozia, które świetnie komponują się z miejską architekturą. Wielu ekspertów rynku motoryzacyjnego jest zgodnych, że chińskie pojazdy są konkurencyjne zarówno pod względem estetyki, jak i osiągów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że chińskie marki mocno inwestują w rozwój technologii elektrycznych oraz hybrydowych. Dzięki temu mają szansę stać się liderami rynku.
Jakie są ceny chińskich samochodów w Polsce?
Ważnym czynnikiem przy zakupie samochodu jest cena. W przypadku Chińskich rozwiązań z pewnością jest ona bardzo konkurencyjna. Najtańszy crossover BAIC Beijing 3 kosztuje od 78 900 zł. Warto podkreślić, że chińskie samochody oferują wiele za tę cenę, często wyprzedzając konkurencję pod względem standardowego wyposażenia oraz dostępnych technologii. Dzięki temu klienci mogą liczyć na nowoczesne rozwiązania w przystępnej cenie.
Oczywiście znajdują się również marki i modele droższe. Większość chińskich aut, jest dostępna w cenie między 100 a 200 tysięcy złotych. Natomiast bardziej luksusowe modele, mogą kosztować nawet ponad 400 tysięcy zł. Ciekawostką jest to, że chińskie marki oferują także bogate pakiety gwarancyjne, co może być dużą zachętą.
Czy chińskie samochody się psują?
Chińskie samochody mają już za sobą lata intensywnego rozwoju, a ich wyniki testów Euro NCAP wskazują, że są na wysokim poziomie. W 2023 roku wiele modeli zdobyło maksymalne 5 gwiazdek, co świadczy o wysokim standardzie bezpieczeństwa.
Pewnym problemem może być fakt, że chińskie marki dopiero co wchodzą na rynek Polski. W związku z tym dopiero teraz budują one sieć autoryzowanych serwisów, co powoduje, że czas oczekiwania na części i naprawy może się nieco przedłużyć.
Ile wynosi cło na samochody sprowadzane z Chin?
Komisja Europejska wprowadziła stałe cła na auta elektryczne z Chin, obowiązujące przez okres pięciu lat. Obecnie stawki wynoszą, przykładowo:
- 17% dla BYD,
- 18,8% dla Geely,
- 35,3% dla SAIC.
Podsumowując, chińskie samochody są znaczącą alternatywądla europejskich marek, które czują oddech z Dalekiego Wschodu. Mają wiele do zaoferowania – od konkurencyjnych cen, przez nowoczesne technologie, aż po estetyczny design. Pewnym problemem mogą być trudności z serwisem i dostępnością części zamiennych. Dużym plusem jest fakt, że Chińscy producenci coraz bardziej dostosowują swoje pojazdy do europejskich standardów, zarówno pod kątem jakości, jak i bezpieczeństwa.
Czytaj również dział – Magazine motoryzacja …
Czytaj również dział – Motoryzacja …
Czytaj również dział – Motoryzacja GMI …
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE