Bryła i kształt budynku energooszczędnego nie pozostawiają nam wiele miejsca na oryginalność. Powstaje jednak coraz więcej interesujących projektów zarówno katalogowych jak i indywidualnych. Do tego wyróżnić się możemy świadomie dobierając materiały dachowe i elewacyjne.

Projekt z katalogu

Decydując się na budowę domu, możemy sięgnąć po projekt z katalogu. To w miarę tanie, dostępne i uniwersalne rozwiązanie. Jeśli projekt pochodzi z renomowanej pracowni, często jest też już sprawdzony – domy budowane według niego już powstały, a o samym ich budowaniu wiele można się dowiedzieć z forów internetowych, bo inwestorzy chętnie wymieniają się doświadczeniami. To bezcenna skarbnica wiedzy z pierwszej ręki.

Poza tym w katalogach i na stronach internetowych pracowni architektonicznych można często obejrzeć nie tylko projekty, ale także wizualizacje domów i zapoznać się z przewidywanymi kosztami budowy.

Jeśli wybierasz projekt domu z katalogu, weź także pod uwagę dodatkowe koszty. Choćby adaptację powtarzalnego projektu do warunków panujących na twojej działce oraz zmiany w samym projekcie.

Sam projekt z katalogu to koszt 1500-2000 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć adaptację projektu do warunków panujących na działce, np. do jej orientacji względem stron świata, ukształtowania terenu oraz sąsiedztwa. Kosztować nas będą także zmiany w projekcie, choćby gdy zażyczymy sobie podniesienia ścianki kolankowej albo zmian rozmieszczenia czy wielkości okien.

Musimy liczyć się z tym, że nawet niewielkie zmiany mogą kosztować więcej niż sam projekt.

Pamiętajmy także, że musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy projekt przeznaczony jest do domu energooszczędnego, czy też trzeba go do tego adaptować. Często bowiem w projektach domów z katalogów ściany, dachy i podłogi w projektach z katalogów są ocieplone jedynie w minimalnym stopniu – tak, by odpowiadały normom ochrony cieplnej budynków. To samo dotyczy stolarki – w katalogach prawie zawsze są to wyroby standardowe. Raczej nie znajdziemy też energooszczędnych rozwiązań wentylacji: w projektach powtarzalnych jest prawie zawsze grawitacyjna.

Projekt indywidualny

Architekt może nam przystosować projekt domu do zabudowy energooszczędnej, do naszych oczekiwań i do uwarunkowań naszej działki, uwzględniając jej kształt, ukształtowanie terenu, rozmieszczenie i wielkość poszczególnych pomieszczeń oraz przeszklenia. Może także stworzyć projekt całkowicie od podstaw – jeśli sobie tego życzymy, nasz dom będzie się wówczas wyróżniał, będzie niepowtarzalny lub przeciwnie – taki, który znakomicie wtopi się w istniejącą zabudowę.

Na taki projekt trzeba czekać około sześciu tygodni. Przeciętny koszt takiego projektu to 5-20 tys. zł.

Wybór projektu trzeba więc dobrze przemyśleć, bo cena stosunkowo taniego projektu katalogowego powiększona o koszt jego przystosowania do konkretnych warunków i naszych wymagań może się okazać porównywalna z kosztem projektu indywidualnego, którego autora możemy poprosić o zrealizowanie nawet najbardziej wyszukanego zamówienia.

Dom wyróżnij kolorem

W domu energooszczędnym linie i kształty budynku podporządkowane są nadrzędnemu celowi, czyli jak najmniejszemu zużyciu energii elektrycznej. Jak wiadomo najwięcej ciepła przenika na zewnątrz przez ściany, dlatego w domach energooszczędnych dąży się do jak najniższego stosunku powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury domu. Im mniej przegród, tym lepiej, a więc dom energooszczędny najczęściej zbudowany jest na planie prostokąta.

Z dachem jest podobnie – trzeba unikać niepotrzebnego mnożenia powierzchni, przez którą mogłoby uciekać cenne ciepło. Dlatego najlepszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest prosty, dwuspadowy dach. Taki dach to także oszczędność przy budowie – pozwala na najmniejsze zużycie materiałów ociepleniowych, brak dodatkowych wydatków na akcesoria, a także szybkie prace dekarskie.

Kolor dachu ma znaczenie

Jeśli jednak chcemy, by nasz dach wyróżniał się nieco, z pomocą przyjdą nam odpowiednio dobrane materiały elewacyjne i do krycia dachu. Chodzi tu przede wszystkim o ich kolory, ponieważ to właśnie one mają bardzo duży wpływ na kreowanie stylistyki budynku.

Jak duża jest siła oddziaływania barw doskonale obrazują wizualizacje tego samego budynku z różnymi zestawami kolorystycznymi. Jednak pamiętajmy, że większość odcieni budzi skojarzenia z konkretnym stylem – współczesnym lub klasycznym – dlatego decyzję o barwach dachu i elewacji warto bardzo dokładnie przemyśleć.

Wersja tradycyjna

Dom o stylistyce tradycyjnej, kojarzący się z ciepłem, gościnnością i bezpieczeństwem, łączy się zwykle z dachem o czerwonym pokryciu. Dachówki w jednym z odcieni czerwieni to budowlany klasyk. Takie rozwiązanie cieszy się bardzo dużą popularnością – miedziany to obecnie najczęściej wybierany kolor dachu w Polsce. Efekt dodatkowo wzmocnią dachówki ceramiczne z wyraźnym pofalowaniem, kojarzone z tradycyjnym stylem budowania. Jeśli decydujemy się na czerwone dachówki, materiały na elewację dobierzmy z tego samego obszaru barwnego. Na fasadę pasować będzie barwa ciepła – klasyczna czerwień, popularny żółty, stonowany beżowy, czy elementy brązowego.

Nowoczesne rozwiązanie

Ze stylem nowoczesnym zaś najbardziej kojarzą się natomiast barwy chłodne. Chodzi tu przede wszystkim o czerń, biel i szarość oraz różne odcienie pośrednie, takie jak grafitowy czy srebrny. Przy takim domu sprawdzą się zarówno dachy matowe, jak i glazurowane.

Wykreować nowoczesną stylistykę budynku możemy mieszając barwy kontrastowe, np. biel i czerń. Dlatego warto część elewacji wykonać z materiału w innym kolorze. Geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego spotęgują efekt, nawet przy najprostszych, prostopadłościennych bryłach.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE