Współcześnie bardzo popularne, wykonywane z naturalnych surowców, a także przyjazne dla środowiska – takie są właśnie domy z bali. Jest to niewątpliwie gorący trend, tylko czy na pewno posiadają one jedynie same zalety? Podpowiadamy, w jakim przypadku okażą się dobrym pomysłem, a w jakim niestety nie.
Domy z bali są dość popularne, jednak w Polsce buduje je niewiele firm. Obecnie wciąż dominują domu murowane, co wynika z naszej tradycji, kultury czy powszechnych przekonań. Jeśli jesteśmy zainteresowani domami z bali, warto dowiedzieć się czegoś więcej na ich temat, bowiem tak jak każda budowla, tak i ta ma zarówno wady, jak i zalety.
Zalety
Budowa – największą zaletą w porównaniu z tradycyjnym budownictwem jest czas oczekiwania na przygotowanie fundamentów. W stosunku do murowanego domu szybkość jest tutaj zaskakująca. Dlatego jeśli zależy nam na czasie, to rozwiązanie okaże się idealne.
Materiał – niewątpliwą zaletą jest także materiał, z jakiego wykonuje się domy. Drewno, jak wiadomo, wraz z kamieniem służy człowiekowi najdłużej. Wbrew powszechnie panującej opinii postawiony dom jest bardzo trwały i posłuży nam przez wiele, wiele lat. Producenci zapewniają, że wytrzyma nawet do 140. Dodatkowo drewno jest materiałem ekologicznym, w pełni odnawialnym.
Zdrowy klimat – co ciekawe, drewno w pomieszczeniach tworzy korzystny dla naszego organizmu mikroklimat, dlatego też domy te rekomendowane są jako tzw. zdrowe domy. Dodatkowo jako naturalny surowiec ma także zdolność samodzielnego pochłaniania i oddawania wilgoci, w zależności od warunków otoczenia.
Grubość – kolejnym plusem domów drewnianych jest ich grubość. Ściany, dzięki wypełnieniu izolacją cieplną, są w stanie ograniczyć nawet do minimum grubość ścian zewnętrznych. Tym samym zwiększając powierzchnię użytkową nawet o 10%, w przeciwieństwie do domów tradycyjnych, murowanych.
„Sucha” technologia – pozwala nam skrócić czas oczekiwania na postawienie domu. Tak jak domy murowane potrzebują przygotowania zapraw murarskich, które opóźniają czas ze względu na schnięcie, tak w tym przypadku stawianie konstrukcji ogranicza się jedynie do zamontowania drewnianych elementów. Do tego celu przydadzą się metalowe łączniki i gwoździe.
Niestraszna zima – stawiając dom z bali, warto wiedzieć, że nie musimy czekać na ciepły, wiosenno-letni okres, a możemy wybudować go o dowolnej porze roku, nawet zimą. Wynika to z tego, że nie wymaga on betonowania czy murowania, które wtedy nie byłoby możliwe.
Wady
Koszt – zazwyczaj innowacyjne i oryginalne pomysły są związane z wysokim kosztem. Tak i w tym przypadku drewniany surowiec należy do najdroższych materiałów. To, co niewątpliwie wpływa również na wzrost kosztów, to także różnica w wymiarach materiałów budowlanych, zwłaszcza izolacji cieplnej, belek stropowych, płyt drewnopochodnych czy płyt gipsowych.
Osiadanie – kolejną wadą jest proces zmniejszania wysokości domu, który występuje na skutek zmniejszenia objętości drewna podczas wysychania i zgniatania bali pod naciskiem wyższych partii mieszkania. Proces osiadania może trwać nawet do 5 lat.
Niewątpliwie domy z bali mają niezwykły urok i czar. Przyciągają oko i przywołują same dobre skojarzenia, najczęściej związane z urlopem w pięknej górskiej miejscowości. Nic więc dziwnego, że wiele osób pragnie zainwestować właśnie w takie mieszkanie. Są jednak wady, które ciężko jest zignorować, m.in. solidność wykonania, wysoki koszt, osiadanie czy też trwałość. Wybór należy do nas samych, ale jedno jest pewne – właśnie na ten rodzaj domu jest niepowtarzalny i oryginalny.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE