Ważne jest dostosowanie jej konstrukcji do pełnionej funkcji. Inaczej buduje się ścieżkę, po której będą chodzili ludzie, a inaczej podjazd dla samochodów.

Nawierzchnie z kamienia

Najtrwalsze są elementy z granitu. Jest ona znacznie odporniejsza przy uderzeniach niż kostka betonowa- nie pęka ani nie kruszy się. Trwałość naturalnego materiału z którego jest zbudowana mierzona jest na setki lat. Kostka granitowa ze względu na wysoką odporność i trwałość, szczególnie polecana jest do brukowania terenów szczególnie narażonych na długotrwały i silny nacisk. Jednak w każdym miejscu prezentuje się efektownie i tworzy niepowtarzalny urok. Kolejną zaletą granitu jest bezproblemowe utrzymanie go w czystości, gdyż nie absorbuje on żadnego brudu, smarów, tłuszczy czy też kwasów jak robi to kostka brukowa betonowa. Nawet wielokrotne użytkowanie nie zmieni walorów, właściwości ani wartości kostki granitowej, a dodatkowym atutem jest to że przez lata nie traci ona swojego koloru.

Nawierzchnie z betonu

Są wprawdzie mniej trwałe i jeśli chodzi o estetykę mniej atrakcyjne od kamiennych, ale za to stosunkowo tanie. W sprzedaży są kostki o kształtach geometrycznych i nieregularnych. Można kupić betonowe elementy imitujące kamienne płyty i stary bruk.W przypadku kostki brukowej betonowej, której ciężar oraz budowa znacznie różni się od kostki naturalnej, nacisk lub uderzenie może spowodować kruszenie, pęknięcie, wystąpienie rys lub naruszenie konstrukcji nawierzchni, a zmienne warunki atmosferyczne powodują wykwity, utratę barwy oraz z czasem po kilkunastu cyklach zamarzaniowych powolne niszczenie materiału, a co za tym idzie szpecenie posesji na której jest ona ułożona.

Poznaj kamień

Granit

Bardzo twardy i wytrzymały, odporny na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, nie wchłania nawet tłuszczów. Barwa: jasno- i ciemnoszara, czerwona, różowa, żółtawa. Zastosowanie: fundamenty, ogrodzenia, murki oporowe, okładziny, cokoły, krawężniki i obrzeża, nawierzchnie, architektura ogrodowa.

Piaskowiec

Składa się z ziaren piasku zlepionych lepiszczem, może zawierać domieszki.

Od lepiszcza i domieszek zależą jego właściwości; piaskowce dzielą się na twarde i miękkie. Barwa: biała, kremowa, czerwona, czerwonobrązowa, jasnoróżowa, jasnoszara, szarokremowa, szaroniebieska, szarozielona. Zastosowanie: piaskowce twarde są odporne na wietrzenie i nadają się do budowy wszelkich elementów ogrodowych; z piaskowców miękkich wykonywane są głównie okładziny i elementy ozdobne

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE