Poniżej znajdują się najczęściej zadawane pytania dotyczące listw przypodłogowych wraz z naszymi odpowiedziami.
WYBIERANIE LISTW PRZYPODŁOGOWYCH
Jakie funkcje pełnią listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim, ich głównym zadaniem jest zamaskowanie przerwy dylatacyjnej. Dylatacja jest to szczelina celowo pozostawiona wokół całego pomieszczenia na styku podłogi i ścian. Ma ona na celu wyeliminowanie wpływu skurczu i pęcznienia materiału położonego na podłodze (np. desek drewnianych, paneli) i zabezpiecza tym samym podłogę przed wybrzuszaniem się pod wpływem zmian wilgotności. Kupując listwy przypodłogowe należy zwrócić uwagę na to, żeby grubość listwy była wystarczająca do przykrycia dylatacji. Listwy przypodłogowe chronią też ścianę przed uszkodzeniami i zabrudzeniami, na które jest ona narażona podczas odkurzania lub ścierania podłogi mopem. Większość listw posiada na tylnej płaszczyźnie podfrezowania i zagłębienia, które umożliwiają niewidoczne rozprowadzenie kabli. Ostatnią, ale bardzo ważną funkcją listw, jest funkcja estetyczna. Drobne listwy mogą stanowić subtelne, ledwo zauważalne wykończenie wnętrza, podczas gdy wyższe listwy, o ciekawych kształtach, mogą nadawać wnętrzu odpowiedniego charakteru i umożliwiają stworzenie harmonijnej całości. Listwy przypodłogowe stanowią przysłowiową kropkę nad „i” w wykończeniu każdego wnętrza, ale to właśnie takie szczegóły stanowią o końcowym efekcie.
W jaki sposób dobierać listwy przypodłogowe do wnętrza?
Listwy przypodłogowe mogą zostać dobrane do wnętrza na kilka sposobów:
Listwa dopasowana do podłogi
Dobieranie rodzaju listwy do podłogi jest tradycyjnym i bezpiecznym rozwiązaniem. Nie powoduje ono wprowadzenia do wnętrza nowego koloru i tym samym pozwala uniknąć sytuacji, w której źle dobrana listwa może popsuć cały efekt. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że listwa w odcieniu podłogi wizualnie powiększa powierzchnię pomieszczenia. Im wyższa listwa przypodłogowa, tym złudzenie powiększenia jest większe. Należy jednak pamiętać, że taki zabieg jednocześnie wizualnie obniża wysokość wnętrza. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że wysokie listwy w połączeniu z ciemną podłogą mogą stworzyć przytłaczający efekt, więc takie połączenie jest bezpieczniejsze w przypadku jasnych podłóg.
Niestety nie zawsze istnieje możliwość dopasowania kolorystyki listw do podłogi. Jest to stosunkowo łatwe w przypadku popularnych, europejskich gatunków drewna, jak dąb, buk czy jesion. Drewna te charakteryzują się stabilną kolorystyką, więc listwy z reguły dobrze pasują do podłogi wykonanej z tego samego gatunku. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku podłóg z drewna egzotycznego, ponieważ tego typu drewno charakteryzuje się niestałą kolorystyką. Przykładowo, iroko przyjmuje barwę od złocisto-miodowej do nawet ciemnobrązowej, a ipe i lapacho mają barwę od oliwkowo-brązowej do czarno-brązowej, ale też często potrafią być ciemnoczerwone. Dodatkowo, drewno egzotyczne, zdecydowanie mocniej od europejskiego, utlenia się, więc z biegiem czasu może znacznie zmienić swoją kolorystykę.
Zakup podłogi i listw z drewna egzotycznego wykonanych przez różnych producentów może więc spowodować, że nie będą one do siebie pasowały. Podobny problem pojawia się w przypadku paneli podłogowych, które często mają fantazyjne odcienie. Aby idealnie dopasować kolorystycznie listwy należy zakupić panele producenta, który równocześnie proponuje do nich listwy. Jeżeli producent nie oferuje listw, to znalezienie takich, które będą pasowały do paneli może się okazać trudne.
Naprzeciw problemom z podłogami z drewna egzotycznego i paneli wychodzą producenci listew z PVC. Oferują oni bardzo bogatą kolorystykę, należy mieć jednak na uwadze, że kolor listw może być tylko zbliżony do podłogi. Co więcej, listwy z PVC ze względu na swoją sztuczność nie należą do najbardziej estetycznych i ekskluzywnych sposobów wykończenia wnętrz, więc nie zawsze będą współgrać z pozostałymi elementami w pomieszczeniu.
Listwa dopasowana do stolarki
Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest również dopasowanie listw przypodłogowych do stolarki wewnętrznej. Może ono być stosowane zarówno w pomieszczeniach, gdzie odcień stolarki jest dopasowany do podłogi, jak i tam, gdzie jest on kontrastujący. Dzięki zastosowaniu koloru, który już występuje w danym wnętrzu uzyskuje się estetyczne, konsekwentne i harmonijne wykończenie.
W przeciwieństwie do dopasowywania listw do podłogi, w tym przypadku z reguły nie ma problemu z odpowiednim doborem kolorystyki. Jeśli stolarka jest dopasowana do podłogi lub kontrastuje z nią, ale jest fornirowana, to również znalezienie odpowiedniej listwy nie powinno stanowić dużego problemu. Jeśli stolarka jest lakierowana np. na biało, to sytuacja jest jeszcze prosta – wtedy można polakierować dowolną listwę na odpowiedni kolor lub w przypadku bieli po prostu zakupić gotowe listwy (należy jednak pamiętać, że kolor biały może występować w wielu różnych odcieniach). Problem, podobnie jak przy doborze listw do podłogi, może się jednak pojawić przy stolarce laminowanej fantazyjnymi gatunkami drewna.
Listwa dopasowana do ścian
Kolejnym bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest montaż listw przypodłogowych, które mogą być pomalowane równocześnie ze ścianami. Jest ono stosowane nie tylko w przypadkach, gdy ciężko dopasować listwy do podłogi lub stolarki. Wynika to z faktu, że listwy pomalowane na kolor ścian z jednej strony wyglądają subtelnie, ale są równocześnie bardzo eleganckie i, w przeciwieństwie do kontrastujących kolorów, nie obniżają optycznie pomieszczenia. Takie rozwiązanie pozwala też na zastosowanie ciekawszych i odważniejszych faktur i odcieni w innych elementach wyposażenia wnętrza bez obaw o stworzenie przesadnego efektu. Bardzo często listwy i ścianę maluje się również kolorami, które różnią się pomiędzy sobą jednym lub kilkoma tonami.
Listwa kontrastująca z innymi elementami
Często stosowanym rozwiązaniem jest montaż listw, które nie są dopasowane do żadnego z elementów występujących w pomieszczeniu. Może się ono wydawać ryzykowne, ale w większości przypadków, przy zachowaniu rozwagi, osiąga się bardzo ładny efekt. Listwa, która nie jest dopasowana do podłogi, stolarki i ścian pełni wyraźnie dekoracyjną funkcję i sama w sobie może świadczyć o atrakcyjności wnętrza.
Do wykończeń kontrastujących można zaliczyć np. listwy aluminiowe i stalowe. Montowane są one często w nowoczesnych wnętrzach i nawet, jeśli nie pasują kolorystycznie do innych elementów, ich charakter idealnie współgra z takim stylem. Innym kontrastującym, ale bezpiecznym rozwiązaniem, jest montaż listw białych w pomieszczeniu, gdzie kolor ten występuje tylko na suficie (lub w ogóle). Odcień ten, dzięki swojej neutralności i uniwersalności, doskonale sprawdza się praktycznie we wszystkich wnętrzach. Dzięki temu jest to obecnie bardzo popularne rozwiązanie, szczególnie gdy pojawia się problem z dobraniem kolorystyki. Dużo rzadszym, ale z pewnością bardzo interesującym rozwiązaniem, jest montaż list w żywych kolorach. W takim przypadku należy uważać, żeby nie osiągnąć we wnętrzu tandetnego efektu – należy więc rozważnie dobierać kolorystykę i fakturę pozostałych elementów. Aby osiągnąć bardziej harmonijne i łagodne wykończenie, warto umieścić we wnętrzu drobne elementy dopasowane kolorystycznie do listw. Pomocna jest również rada od doświadczonego projektanta wnętrz, który może pomóc w doborze odpowiednich kolorów. Z pewnością warto jest podjąć ryzyko związane z kolorowymi listwami, ponieważ można w ten sposób stworzyć interesujące i niepowtarzalne wnętrze.
Jaką grubość powinny mieć listwy przypodłogowe?
Podstawową funkcją listwy przypodłogowej jest zamaskowanie przerwy dylatacyjnej*. Dlatego też przy doborze listw należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, czy ich grubość jest wystarczająca do przykrycia tej przerwy. Warto też zauważyć, że wykonanie bogatego, mocno zdobionego wzoru jest możliwe tylko w przypadku listw o odpowiedniej grubości.
Dylatacja jest to szczelina celowo pozostawiona wokół całego pomieszczenia na styku podłogi i ścian. Ma ona na celu wyeliminowanie wpływu skurczu i pęcznienia materiału położonego na podłodze (np. desek drewnianych, paneli) i zabezpiecza tym samym podłogę przed wybrzuszaniem się pod wpływem zmian wilgotności.
Jaką wysokość powinny mieć listwy przypodłogowe?
O ile grubość listwy uwarunkowana jest szerokością dylatacji, o tyle w przypadku doboru wysokości istnieje praktycznie pełna dowolność. Zależy ona głównie do tego, czego oczekujemy od listwy. Jeśli listwa ma służyć jedynie do przykrycia dylatacji i być jak najmniej widoczna, to naturalnie powinna ona być jak najniższa – często stosuje się w takim przypadku np. ćwierćwałki. Natomiast jeśli listwa ma pełnić funkcję ozdobną, to wskazana jest jak największa wysokość. Dlatego też czasem się zdarza, że w bardzo dużych pomieszczeniach i domach stosowane są drobne listwy, podczas gdy w małych mieszkaniach pojawiają się duże, ozdobne listwy.
Najczęściej listwy są jednak dobierane do powierzchni oraz wysokości mieszkania/domu. W przypadku średniej wielkości mieszkań o standardowej wysokości Klienci najczęściej decydują się na wysokość 5-6 cm w przypadku listw drewnianych i 8-10 cm w przypadku pozostałych listw (np. lakierowane mdf, polistyrenowe do malowania). W przypadku domów i/lub bardzo wysokich pomieszczeń często są wybierane listwy wyższe. Przy doborze listw warto zwrócić uwagę na wysokość gniazdek elektrycznych lub, gdy znajdują się one jeszcze w fazie projektu, zaplanowanie ich na wysokości pozwalającej na montaż wybranych listw przypodłogowych.
Jak obliczyć ilość potrzebnych listw przypodłogowych?
Aby obliczyć ilość potrzebnych listw, należy dokonać obmiaru całego pomieszczenia (pomieszczeń) po jego obwodzie, a następnie odjąć szerokości otworów takich, jak drzwi i okna balkonowe. Do tak otrzymanego wyniku należy dodać około 5-10% zapasu związanego ze stratami podczas docinania listw. Ilość dokładanego zapasu zależy od tego, czy w pomieszczeniach znajdują się tylko długie ściany, czy też jest dużo krótkich odcinków. W przypadku tej drugiej opcji otrzymane podczas montażu ścinki listw będzie można wykorzystać na krótkich ścianach, wię wymagana zapas jest mniejszy.
Mam krzywe ściny, jakie listwy przypodłogowe wybrać?
W przypadku krzywych ścian, często pojawiających się w starym budownictwie, Klienci poszukują listw przypodłogowych, które dają się łatwo dopasować do krzywizn. Jednakże obecność takich ścian niekoniecznie musi oznaczać, że wybór list znacząco się zawęża.
Jest to spowodowane tym, że w przypadku krzywych ścian dobrą praktyką jest zrezygnowanie z dociskania na siłę listw w celu ich dopasowania do krzywizn. Listwy powinno montować się prosto, a w przypadku dużych szpar pomiędzy listwą, a ścianą wypełnić przestrzeń klejem w taki sposób, aby łączył on listwę z podłożem. W przypadku bardzo dużych przerw, pomiędzy listwę, a ścianę można położyć podkładkę, dzięki której będzie można użyć mniejszej ilości kleju. Powstałe szpary po montażu należy wypełnić akrylem (lub klejem do sztukaterii), a następnie zamalować w kolorze ściany. Poprzez zastosowanie przedstawionej techniki uzyskuje się złudzenie optyczne, które sugeruje, że ściany są proste.
W przypadku chęci dopasowania listw do krzywizn ściany, można zastosować dowolne listwy montowane na kołki. Są to przykładowo listwy z PVC (często mają one też specjalną gumkę na krawędziach, która ładnie przylega do ścian) lub drewniane (widoczne są wtedy jednak kołki).
Uniwersalna instrukcja montażu listw przypodłogowych
Mam ściany w kształcie łuku, jakie listwy przypodłogowe wybrać?
W przypadku ścian w kształcie łuków należy stosować listwy przypodłogowe wykonane z giętkiego tworzywa. W zależności od wzoru, minimalne promienie wygięcia sugerowane przez producentów to około 100 cm, ale w rzeczywistości większość tego typu listw można zamontować nawet na kolumnach o kilkukrotnie mniejszym promieniu (aczkolwiek nie jest to zalecane przez producentów, a wzór może się przy małych promieniach odksztacić).
Listwy tego typu można znaleźć w ofercie firm oferujących sztukaterię wewnętrzną, np. NMC, Orac Decor, Europlast. Niestety wybór wzorów elastycznych jest ograniczony, a ich cena jest stosunkowo wysoka. Prawie każda listwa elastyczna posiada na szczęście sztywny odpowiednik, który jest znacząco tańszy i może być montowany na tych odcinkach ścian, które są proste. Na rynku można znaleźć również listwy drewniane i mdf gięte według szablonu, ale niestety one też są bardzo drogim rozwiązaniem.
Jak uzyskać efekt bardzo wysokich listw przypodłogowych?
Listwy przypodłogowe standardowo występują w wysokości do 20 cm. Czasem zdarza się jednak, że we wnętrzach montowane są listwy znacznie wyższe. Z reguły wyższe listwy muszą być wykonywane na zamówienie, a jedyny materiał, który pozwala na wykonanie dużych, stabilnych listw to mdf (drewno przy dużych gabarytach narażone jest na „pracowanie”, można ewentualnie zastosować znacznie stabilniejszą klejonkę drewnianą).
Efekt wysokiej listwy można jednak uzyskać bez potrzeby jej indywidualnego zamawiania na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy to zamontowanie dwóch listw cokołowych „na zakładkę” (obrazek nr 1). Pierwszą listwę przykleja się na wysokości kilku lub kilkunastu centymetrów nad podłogą. Następnie dokleja się do niej drugą listwę (należy zastosować podkładkę pomiędzy dolną listwą, a ścianą, która pozwoli na jej przyklejenie).
Drugi sposób polega natomiast na tradycyjnym zamontowaniu listwy przy podłodze. Następnie, nad tą listwą, w odległości kilku lub kilkunastu centymetrów można zamontować jedną lub więcej listw ściennych (dostępnych w ofercie firm produkujących sztukaterię: NMC, Orac, Mardom, Europlast, Creativa). Ostatnia czynność polega na pomalowaniu na jednolity kolor listwy przypodłogowej, listwy ściennej i ściany, która się pomiędzy nimi znajduje (obrazek nr 2). W ten sposób, przy stosunkowo niskim koszcie, można uzyskać efekt nawet bardzo wysokiej listwy przypodłogowej.
RODZAJE LISTW PRZYPODŁOGOWYCH
Charakterystyka listw przypodłogowych wykonanych z drewna
Listwy drewniane są najczęstszym wyborem w przypadku dobierania listw do podłogi wykonanej z naturalnego, łatwo dostępnego gatunku drewna. Zastosowanie przy takiej podłodze listw imitujących drewno, wykonanych np. z tworzywa sztucznego, powoduje osiągnięcie tandetnego wyglądu.
Formy listw drewnianych
Listwy drewniane zasadniczo występują w dwóch różnych formach.
Pierwsza z nich to listwy profilowe charakteryzujące się tym, że są stosunkowo cienkie na górze, natomiast przy samej podłodze przykrywają około 2-3 cm. Listwy te są montowane „po skosie” i powstaje za nimi duża, pusta przestrzeń, w której można ukryć kable.
Drugi rodzaj listw drewnianych to listwy cokołowe. Przylegają one na płasko do ściany, a ich przednia część jest pionowa i wykończona u góry zaokrągleniem lub ozdobnym frezem. Ponieważ listwy cokołowe z reguły przykrywają nie więcej niż kilkanaście milimetrów, przy dużych dylatacjach (np. w starych podłogach) konieczne jest zastosowanie ćwierćwałka, który zwiększy powierzchnię krycia (czasem można również spotkać listwy cokołowe ze zgrubieniem u dołu przypominającym ćwierćwałek – nie trzeba wtedy montować dodatkowego elementu). Listwy takie są bardziej eleganckie, ale nie można za nimi schować kabli.
Rodzaje listw drewnianych
Listwy drewniane mogą być wykonane na jeden z dwóch sposobów.
Pierwszy, tradycyjny sposób, polega na wyfrezowaniu listwy o odpowiednim kształcie z pojedynczego, długiego kawałka drewna. Są to listwy wykonane z tzw. drewna litego. Dzięki temu, że listwa jest w całości wykonana z jednego gatunku drewna, w przypadku uszkodzenia nie odkryje się inny gatunek. Listwy take są również bardzo trwałe. Są one jednak droższym rozwiązaniem niż listwy fornirowane, a przy bardzo dużych gabarytach mogą pracować.
Druga technologia produkcji polega na połączeniu ze sobą na tzw. mikrowczepy dużej liczby krótkich kawałków listwy wykonanych z drewna iglastego (np. sosna, świerk). Tak otrzymany długi kawałek listwy jest następnie fornirowany, czyli pokrywany cienką warstwą naturalnego drewna wybranego gatunku. Listwy otrzymywane w ten sposób nazywane są listwami fornirowanymi. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mianem listw fornirowanych określane są również listwy wykonane z płyty mdf, a następnie pokryte cienką warstwą forniru. Listwy fornirowane są tańsze od litych, oferują większy wybór gatunków drewna, a dzięki łączeniu na mikrowczepy po montażu praktycznie nie pracują. Niestety, w przypadku uszkodzenia forniru odkrywa się warstwa jasnego drewna iglastego.
Wykończenie listw drewnianych
Listwy z drewna litego przeważnie wstępują tylko w surowej formie, czyli są wyszlifowane i przygotowane do samodzielnego wykończenia. Oznacza to potrzebę włożenia dodatkowej pracy, ale dzięki temu, że listwa może zostać pomalowana dokładnie tym samym lakierem, olejem lub bejcą, co podłoga, to będzie do niej lepiej pasować.
Z kolei listwy fornirowane występują w dwóch wydaniach: do samodzielnego wykończenia oraz już polakierowane. Listwy fornirowane lakierowane z reguły wykończone są lakierem wodnym, więc powinny pasować do podłogi pokrytej lakierem tego samego typu. W przypadku podłóg pokrytych lakierem na bazie rozpuszczalników, olejem lub barwionych bejcą listwa taka niestety nie do końca będzie pasować – lepiej jest wtedy zakupić listwy surowe.
Charakterystyka listw przypodłogowych wykonanych z płyty MDF
Płyta MDF (Medium Density Fibreboard) jest to średniogęsta płyta powstała w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem związków łączących (klejów) i utwardzających w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Jest to materiał w łatwy sposób podlegający obróbce i często wykorzystywany do produkcji mebli i takich elementów, jak listwy, panele podłogowe, panele ścienne czy drzwi. Płyta MDF z reguły jest wykańczana poprzez lakierowanie na kolor lub pokrywanie warstwą laminatu lub forniru.
Listwy przypodłogowe wykonane z płyty MDF są jednym z najczęstszych wyborów przy wykańczaniu wnętrz. Największym powodzeniem zdecydowanie cieszą się listwy MDF lakierowane. Standardowo występują one w białym kolorze, ale w większości przypadków, za dopłatą, mogą zostać również polakierowane na dowolny kolor z palet RAL, NCS lub ICA.</em
Lakierowane listwy MDF posiadają wiele zalet. Przede wszystkim płyta MDF jest tanim w zakupie materiałem, więc również produkt końcowy w postaci listwy ma atrakcyjną cenę. Dzięki lakierowaniu metodą natryskową powierzchnia listwy ma bardzo ładny wygląd, którego nie da się uzyskać malując w domowych warunkach pędzlem lub wałkiem. Listwy MDF charakteryzują się też dużą twardością, która dodatkowo jest wzmacniana przez lakier. Ze względu na szeroki wybór wzorów, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, praktycznie każdy może znaleźć coś dla siebie. W razie potrzeby, w większości przypadków, nie ma też problemu, aby wykonać listwę w wymiarze innym niż standardowy.
Niestety listwy MDF posiadają również dużą wadę wpływającą na ich trwałość. Mianowicie są one mało odporne na wilgoć. Spęcznianie standardowej płyty MDF o grubości 16 mm po zanurzeniu w wodzie wynosi około 12%. Oznacza to, że montowanie tego typu listw na podłogach typu gres lub w łazienkach wiąże się z dużym ryzykiem. Również w przypadku suchych podłóg, jak np. panele lub parkiet, mogą się pojawić problemy, jeżeli w ścianach zalega wilgoć budowlana.
Oczywiście listwy mogą zostać w pewnym stopniu zabezpieczone przed wilgocią. Ich dolne krawędzie często są malowane lakierem lub izolantem przeciwwilgociowym. Nie bez znaczenia jest również profesjonalny montaż – dokładnie docięte kąty i estetyczne połączenia powodują, że nigdzie nie odkrywa się surowy MDF, co minimalizuje ryzyko pęcznienia. Listwy takie potrafią wtedy wytrzymać bez żadnych problemów długi czas.
Na rynku dostępne są również listwy wykonane z płyty MDF o podwyższonej odporności na wilgoć o zielonym zabarwieniu. Płyta ta jednak często jest mylnie określana jak wilgocioodporna. W rzeczywistości jej spęcznianie jest o około 30-40% mniejsze niż standardowej płyty MDF, ale wciąż występuje – ryzyko przy obu rodzajach płyty MDF jest więc takie samo.
Warto zwrócić również uwagę na fakt, że listwy MDF ciężko jest na własną rękę odnowić lub naprawić. W przypadku uszkodzenia mechanicznego użycie lakieru korekcyjnego pozostawi po sobie ślad – taki sam lakier nałożony natryskowo i pędzelkiem da w efekcie trochę inny odcień.
Poza lakierowanymi listwami MDF na rynku występują również listwy z surowej płyty oraz fornirowane. Listwy surowe są tanie w zakupie, ale z racji na dużą chłonność mogą sprawiać problemy przy samodzielnym malowaniu. Z kolei listwy fornirowane zamiast farby posiadają cienką warstwę naturalnego drewna i charakteryzują się podobnymi zaletami i wadami, co listwy lakierowane.
Charakterystyka listw przypodłogowych wykonanych z polistyrenu, duropolimeru, polimeru i poliuretanu
Listwy przypodłogowe opisywane jako wykonane z polistyrenu, duropolimeru i polimeru charakteryzują się podobnymi właściwościami, ale są różnie nazywane przez różnych producentów (np. duropolimer to nazwa własna belgijskiej firmy Orac). Listwy wykonane z tych materiałów, obok listw z płyty MDF, cieszą się największą popularnością.
Polistyren to tworzywo sztuczne – polimer z grupy poliolefin otrzymywany w procesie polimeryzacji styrenu. Czysty polistyren jest bezbarwnym, twardym, kruchym termoplastem (to tworzywo formowane w wyniku topienia) o bardzo ograniczonej elastyczności, ale po zmieszaniu z dodatkami stanowi podstawę wielu tworzyw sztucznych.
Polistyrenu używa się do produkcji m.in. rur kwasoodpornych, elementów elektrotechnicznych, izolatorów, artykułów gospodarstwa domowego, części samochodów, zabawek, opakowań, galanterii i wyrobów codziennego użytku, piankowych materiałów termoizolacyjnych stosowanych w budownictwie i chłodnictwie (np. styropianu).
Listwy polistyrenowe przeważnie pokryte są farbą podkładową i przygotowane do malowania farbą docelową. Listwy z tego materiału posiadają bardzo dużo zalet. Jako zdecydowanie największą można uznać bardzo wysoką odporność na wilgoć – listwy polistyrenowe doskonale się sprawdzają w miejscach, w których występuje duża wilgoć, jak np. łazienki, nie wymagają również dużej uwagi podczas zmywania podłogi na mokro. Dzięki dużej odporności na wilgoć listwy mają bardzo niską kurczliwość i spęcznianie. Polistyren używany do produkcji charakteryzuje się wysokią gęstością, dzięki czemu listwy przypominają twardością drewno np. bukowe. Listwy polistyrenowe są również bardzo trwałe i w łatwy sposób można je odnawiać– w przypadku uszkodzenia mechanicznego wystarczy wypełnić ubytek klejem do sztukaterii i go zamalować, a przy remoncie wszystkie listwy można po prostu przemalować. Część listw polistyrenowych posiada sztywny i giętki odpowiednik, więc listwy tego typu można stosować w pomieszczeniach ze ścianami w kształcie łuku. Sam montaż nie jest skomplikowany, ponieważ polistyren jest łatwy w docinaniu.
W kontekście wad warto zauważyć, że listwy polistyrenowe są stosunkowo drogie w zakupie w porównaniu np. z listwami MDF, ale różnica w cenie wynika przede wszystkim z zastosowanego do produkcji materiału. Listwy polistyrenowe wymagają też malowania, ale dzięki temu, po montażu, nie są widoczne żadne połączenia.
Obok listw polistyrenowych można również postawić listwy poliuretanowe. Charakteryzują się one podobnymi zaletami i wadami, jak listwy polistyrenowe. Główna różnica polega na materiale użytym do produkcji – pianka poliuretanowa uchodzi za materiał bardziej szlachetny. Pozwala ona na uzyskanie elementów o dowolnym wymiarze i kształcie, z bogatymi i bardzo wyraźnymi ornamentami, ale zaleta ta uwidacznia się głównie przy sztukaterii. Przewagą listw poliuretanowych jest fakt, że każdy wzór posiada wersję sztywną i flex wykonaną z giętkiego tworzywa.
W celu zapoznania się z krótkim opisem wszystkich producentów listw przypodłogowych wykonanych z polistyrenu i poliuretanu zapraszam do zapoznania się również z poradnikiem dotyczącym wyboru sztukaterii wewnętrznej.
Charakterystyka listw przypodłogowych wykonanych z metalu
Ciekawym rozwiązaniem w przypadku nowoczesnych wnętrz jest montaż listw metalowych. Doskonale pasują one np. do posadzek żywicznych i jastrychowych, ale równie dobrze się sprawdzają w zwykłych wnętrzach, jeśli chcemy im nadać bardziej współczesnego charakteru.
Listwy te wykonane są z anodowanego aluminium lub stali nierdzewnej. Anodowanie jest procesem, który ma za zadanie zwiększyć twardość aluminium oraz dodatkowo zabezpieczyć je przed korozją. Listwy aluminiowe przeważnie występują w odcieniu naturalnego aluminium lub też mogą być barwione i lakierowane na kolor. Listwy stalowe występują w wydaniu ze stali polerowanej (błyszczącej) oraz szczotkowanej (satynowej).
Do zalet listw metalowych można zaliczyć fakt, że są one bardzo trwałym i estetycznym wykończeniem, które nadaje wnętrzom wyrazisty, współczesny charakter. Dzięki doskonałym parametrom użytkowym listwy tego typu spełniają wysokie wymogi i mogą być montowane w obiektach użyteczności publicznej. Z drugiej strony listwy metalowe często charakteryzują się wysoką ceną.
Wśród listw aluminiowych można znaleźć różne wzory i rozmiary, przy czym wszystkie charakteryzują się stosunkowo prostymi kształtami. W przypadku listw stalowych wybór wzorów jest bardzo mały – ze względu na charakterystykę materiału, można z niego uzyskać tylko bardzo proste wzory.
Charakterystyka listw przypodłogowych wykonanych z PVC
PVC (polichlorek winylu) jest jednym z najczęściej stosowanych na świecie tworzyw sztucznych. Znalazł on swoje zastosowanie również w produkcji listw przypodłogowych.
Listwy wykonane z tego materiału charakteryzują się dużą liczbą zalet. Przede wszystkim są bardzo łatwe w montażu – z reguły składają się z dwóch elementów, gdzie jeden jest montowany do ściany za pomocą kołków montażowych, a następnie drugi jest do niego dołączany na wcisk. Listwy te w większości przypadków posiadają również odpowiednie akcesoria w postaci narożników, zaślepek i łączników, więc nie muszą być docinane po kątem. Wewnątrz listw znajduje się też dużo miejsca na ukrycie przewodów. Dzięki bardzo dużemu wyborowi kolorów, listwy często udaje się dopasować do paneli o fantazyjnym kolorze. Również cena listw jest bardzo atrakcyjna, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na fakt, że należy do nich dokupić akcesoria, które mogą znacząco wpłynąć na końcową kwotę.
Jak wszystko, listwy z PVC posiadają również wady. Są one przez niektóre osoby uważane za rozwiązanie tandetne, które może nie współgrać z drewnianą podłogą lub panelami z wyższej półki – jest to spowodowane faktem, że listwy często wyglądają po prostu sztucznie. Gotowe narożniki, mimo, że wygodne w montażu, wyglądają zdecydowanie gorzej, niż klasyczna listwa docięta pod kątem. Listwy z PVC przeważnie przylegają ściśle do ściany, co może być równocześnie zaletą i wadą. Z jednej strony zakrywają nierówności ściany, ale z drugiej mogą sprawić, że są one przez to bardziej widoczne.
MONTAŻ LISTW PRZYPODŁOGOWYCH
Jak montować listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe są przysłowiową kropką nad „i” w wykończeniu każdego wnętrza. Dlatego też warto zadbać o to, aby zostały one fachowo zamontowane. Montaż listw wydaje się być stosunkowo łatwy, ale w rzeczywistości sprawia on duże problemy osobom, które nie zajmują się tym na co dzień. Dlatego też warto zainwestować w doświadczonego fachowca znającego się na montażu listw (np. parkieciarz, monter sztukaterii), który dysponuje odpowiednim sprzętem do ich docinania. Dzięki temu listwy po montażu będą estetycznie wyglądały i będą mogły służyć przez długi czas.
Zapraszamy również do zapoznania się z uniwersalną instrukcją montażu listw przypodłogowych, która w szczegółowy sposób wyjaśnia poszczególne etapy montażu.
Uniwersalna instrukcja montażu listw przypodłogowych
Jak łączyć listwy przypodłogowe w narożnikach?
Większość listw przypodłogowych nie posiada akcesoriów w postaci gotowych narożników. Może się to wydawać wadą, ale w rzeczywistości cały urok i piękno listw polega na ładnie podocinanych narożnikach. Gotowy narożnik lub pionowy słupek wprawdzie stanowi ułatwienie podczas montażu, ale wiąże się to z wyższymi kosztami i zdecydowanie gorszym efektem końcowym.
W przypadku listw nieposiadających akcesoriów montażowych w postaci narożników i zaślepek należy je odpowiednio zaciąć w rogach. Przy kątach prostych końcówki listw należy zaciąć pod kątem 45 stopni w odpowiednią stronę (w zależności od tego, czy chcemy uzyskać narożnik wewnętrzny, czy zewnętrzny), a następnie połączyć. Kombinacje cięcia potrzebne do uzyskania narożnika zewnętrznego i wewnętrznego przedstawione są na poniższych rysunkach. W przypadku kątów innych niż proste należy przed docięciem dokonać dokładnego pomiaru kątomierzem.
Zapraszamy również do zapoznania się z uniwersalną instrukcją montażu listw przypodłogowych, która w szczegółowy sposób wyjaśnia poszczególne etapy montażu.
Uniwersalna instrukcja montażu listw przypodłogowych
Jak wykończyć listwy przypodłogowe przy cienkich opaskach, na środku ściany lub w miejscu połączenia z listwami o innym wzorze i wysokości?
Większość listw przypodłogowych nie posiada akcesoriów w postaci zaślepek. Na szczęście nie stanowi to dużego problemu, ponieważ listwy można dociąć w odpowiedni sposób, który daje bardzo ładne wykończenie. W przypadku gdy listwa kończy się na środku ściany, przy opasce drzwiowej, która nie jest odpowiednio gruba lub łączy się z inną listwą, która różni się wzorem i wysokością, należy wykonać tzw. zamknięcie listwy, które uzyskuje się poprzez odpowiednie jej zacięcie.
Możliwe jest wykonanie dwóch rodzajów zamknięcia listwy – "w ścianę" oraz "w podłogę". Kombinacje cięcia potrzebne do ich uzyskania przedstawione są na poniższych rysunkach. W obu przypadkach do listwy należy dokleić trójkąt uzyskany w wyniku trzeciego cięcia. W przypadku zamknięcia listwy „w ścianę” frez znajdujący się na niej skręca w kierunku ściany, a w przypadku zamknięcia listwy „w podłogę” frez skręca w kierunku podłogi.
Zapraszamy również do zapoznania się z uniwersalną instrukcją montażu listw przypodłogowych, która w szczegółowy sposób wyjaśnia poszczególne etapy montażu.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE