zdecydowanej większości przypadków zaleca się układanie <strong>kafelek podłogowych</strong> równolegle do ściany. Wyjątek od tej reguły może stanowić pomieszczenie, w którym ściany są krzywe (nie są zachowane kąty proste). W takiej sytuacji lepiej sprawdza się ułożenie kafelek na podłodze w „karo”, w celu odwrócenia uwagi od nierównych ścian.
Gdy podłoga jest krzywa nie należy rozpoczynać układania kafelek ściennych od dołu. Mogłoby to podkreślić nierówność podłogi spowodować układanie kafelek pod kątem (równolegle do krzywej podłogi). Może się także pojawić konieczność docinania kafelek z górnego rzędu, tuż pod sufitem.
Kafelki dobrze jest układać względem wybranego elementu pomieszczenia (np. od futryny drzwi, kabiny prysznicowej, szafki pod umywalkę naprzeciw drzwi wejściowych). Tak ułożone kafelki wprowadzą ład i harmonię oraz sprawią, że układ pomieszczenia będzie bardziej czytelny.
Gdy na ścianie nie ma elementów charakterystycznych, od których można by było zacząć układać kafelki, zaplanuj rozmieszczenie kafelek symetrycznie – zaczynając od środka ściany. Dzięki temu pomieszczenie będzie sprawiało wrażenie bardziej czytelnego, harmonijnego i przemyślanego.
Pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu długości ściany pomieszczenia, względem szerokości kafelki, aby skrajnych kafelek nie trzeba było docinać na kilka centymetrów. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie ułożenie kafelek symetrycznie względem powierzchni kafelkowanej.
Należy zwrócić uwagę aby narożniki były utworzone z całych kafelek po obu stronach narożnika. Narożnik utworzony z całych kafelek będzie bardziej czytelny i mniej chaotyczny. Jeśli kafelki ścienne i podłogowe mają ten sam wymiar, należy układać płytki ceramiczne tak aby spoiny się pokrywały i stanowiły jedną linię.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE