Parapety możemy podzielić ze względu na miejsce montażu oraz materiał, z którego są wykonane. Wybór konkretnego modelu jest trudny ze względu na szeroką ofertę rynkową. Parapety wewnętrzne i parapety zewnętrzne pełnią bardzo ważne funkcje, dlatego materiały, z których są wykonane, powinny odznaczać się odpowiednimi cechami. Jak zatem dokonać właściwego wyboru?

Parapet zewnętrzny i wewnętrzny – jaki materiał wybrać?

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne chronią ściany przed zabrudzeniem i zalaniem wodą podczas sprzątania. Odpowiednio kierują ciepłe powietrza z grzejnika. Mogą pełnić funkcję ozdobnej półki, na której ustawiamy kwiaty lub dekoracje. Rodzaj materiału, z którego są wykonane, zależy od miejscem ich zamontowania i upodobań właściciela. Przede wszystkim musi on być odporny na działanie wysokich temperatur, ponieważ parapet wewnętrzny instaluje się zazwyczaj nad grzejnikiem.  Na rynku dostępne są parapety PVC, drewniane, kamienne lub z płyt wiórowych.

Parapety  PVC są lekkie i odporne na wilgoć. Łatwo można utrzymać je w czystości. Często wykorzystywane są jako nakładki na stare parapety. Pokrywa się je warstwą laminatu w celu zabezpieczenia przed wysoką temperaturą i zarysowaniem.

Parapety drewniane wykonane są z drewna klejonego warstwowo, które jest odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Zwykle mają frezowane krawędzie. Ich powierzchnię pokrywa się woskiem i lakierem. Niestety łatwo ulega ona zarysowaniu.

Parapety z  płyt wiórowych okleja się laminatem, zdobionym w różne wzory (np. imitujące drewno lub marmur). Są odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ich powierzchnia może być matowa lub z połyskiem.

Parapety z kamienia naturalnego wykonane są zwykle z marmuru lub granitu, które szlifuje się lub poleruje. Są odporne na wilgoć i zarysowania.  Porowatą powierzchnię marmuru pokrywa się warstwą impregnatu, aby nie chłonęła zanieczyszczeń. Kamienne parapety są ciężkie, a podczas transportu i montażu łatwo mogą ulec uszkodzeniu.

Parapet z kamienia sztucznego (duromarmur), wygląda jak z marmuru lub graniu. Jednak materiał ten, w odróżnieniu od kamienia naturalnego, jest lżejszy i mniej kłopotliwy w utrzymaniu.

Wybierając parapet do łazienki, pamiętajmy, że musi być on odporny na działanie wilgoci.

Parapety zewnętrzne

Parapet zewnętrzny, nazywany podokiennikiem, zabezpiecza ścianę pod oknem przed działaniem wilgoci i słońca. Pełni również funkcję dekoracyjną, dlatego dobiera się go pod kolor ścian zewnętrznych lub dopasowując do stylu wykończenia elewacji. Musi być wykonany z materiałów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Parapety zewnętrzne produkuje się z blachy ocynkowanej, PVC, aluminium lub kamienia.

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest parapet blaszany, który zabezpiecza się powłoką wzmocnioną antykorozyjnym lakierem. Jeśli na jego powierzchni pojawią się rysy, to wcześniej czy później pokryją się rdzą.

Popularnym rozwiązaniem są również parapety PVC, odporne na rdzę, lekkie i łatwo utrzymać je w czystości.

Parapety aluminiowe są grubsze od stalowych. Mogą być gięte z blachy lub z wytłaczanych profili. Ich powierzchnia jest anodowana i pokrywana lakierem proszkowym.

Parapety z kamienia naturalnego dobrze tłumią hałas spadających kropli i są trwałe. Wykonywane są z płyt granitowych polerowanych lub szlifowanych.

Parapety ceramiczne są wykonane z klinkieru lub gresu, łączonych zaprawą. Ich powierzchnia jest niejednolita. Są łatwe w montażu, ale ze względu na niewielką grubość łatwo je uszkodzić.

Coraz częściej parapety pełnią funkcję ozdoby okiennej. Decydując się na zakup konkretnego modelu, niejednokrotnie zapominamy o tym, że liczy się nie tylko estetyka jego wykończenia, lecz także funkcjonalność.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE