W nowym roku wiele osób decyduje się na zmiany – między innymi na zmianę wystroju mieszkania. Najprostszym na to sposobem jest malowanie ścian. Ale czy wiesz, że kolory farb, które wybierzesz, mają wpływ na twoje samopoczucie?
Początek nowego roku to dobra pora na zmiany. Jesteśmy w optymistycznym nastroju, mamy sporo energii po świątecznym wypoczynku i hucznej sylwestrowej zabawie, i patrzymy z ciekawością w przyszłość. Jeśli planowaliśmy drobny remont, to świetny moment! Pamiętajmy jednak, aby wybrać takie kolory ścian, które będą nam sprzyjać w codziennym życiu.
Jak wpływają na nas kolory?
Nie da się ukryć, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Gdyby było inaczej, prawdopodobnie nie potrafilibyśmy wybrać naszego ulubionego. Powszechnie mówi się o tym, że niektóre kolory pobudzają, inne uspokajają. Ciężko jednoznacznie wyjaśnić jak to działa, ale kierując się tym, że kolor jest energią (i to jedną z najlepiej rozpoznawalnych przez człowieka), można dojść do wniosku, że skoro ta energia dociera do naszego mózgu i wywołuje reakcję w postaci widzenia kolorowego, to może również wywołać innego rodzaju efekty.
Z takich założeń wychodzi dziedzina medycyny naturalnej – chromoterapia. Praktykujący ją specjaliści twierdzą, że kolory mogą również leczyć niektóre problemy zdrowotne! W dalszym zestawieniu skupimy się głównie na wpływie kolorów na nasze samopoczucie, ale wspomnimy też o tym, do czego używa ich chromoterapia.
Jak dobrać kolor ścian idealny dla siebie?
Najczęściej wybieramy kolory ścian kierując się własnymi upodobaniami. To rozwiązanie dobre, ale ryzykowne o tyle, że czasem możemy niechcący zafundować sobie pomieszczenie, w którym nie będziemy się do końca dobrze czuli – nawet najwięksi miłośnicy czerwieni mogą mieć jej dość po jakimś czasie, jeśli pokrywać będzie ona ściany sypialni, gdzie przecież chcemy odpocząć. Podobnie jest, gdy przesadzimy z ilością jednego koloru i jego odcienia w całym mieszkaniu. Osoba, której ulubionym kolorem jest zieleń, może skończyć w mieszkaniu przypominającym dżunglę lub wnętrze strączka groszku… Dobierajmy więc kolorystykę ostrożnie i pamiętajmy o tym, żeby mieszać ze sobą różne odcienie tych samych barw. Dobrą praktyką jest malowanie ścian w zgodzie z rozkładem naturalnego światła w pomieszczeniu – tzn. ściany naprzeciw okien powinny być jasne, zaś te, na które nie pada zbyt wiele słońca, możemy potraktować ciemniejszym odcieniem ulubionego koloru.
Lista kolorów, które pomogą ci lepiej czuć się we własnym domu
Biały
Może nie jest to oczywiste, ale istnieje wiele odcieni bieli. Większość z nich ma w sobie delikatną nutę szarości i jako takie, nie są polecane np. do malowania sufitów kontrastujących z ciemnymi ścianami – optycznie obniża to pomieszczenie i tworzy wrażenie ciasnoty. Jeśli lubimy białe wnętrza – na przykład w stylu skandynawskim – zadbajmy o to, żeby użyć podczas malowania ścian, dobierania mebli i dodatków, kilku odcieni bieli, szczególnie tych ciepłych, wpadających w słoneczne beże.
Biel, choć raczej neutralna, w zbyt dużych ilościach może powodować emocjonalny chłód i poczucie izolacji od społeczeństwa. Chromoterapeuci twierdzą zaś, że ma ona zbawienny wpływ na choroby skóry, pomaga w leczeniu trądziku, a także wzmacnia układ odpornościowy.
Czerwony
Energetyzująca moc koloru czerwonego wspomaga procesy myślowe, dzięki czemu może dobrze sprawdzić się jako jedna ze ścian w pracowni lub biurze. Należy jednak uważać na jego nadmiar, ponieważ po początkowym przypływie energii może powodować poczucie wyczerpania oraz zmęczenia. Nie nadaje się również jako kolor do sypialni, ponieważ utrudnia zasypianie. W chromoterapii stosuje się go w leczeniu przeziębień, bóli krzyża oraz w chorobach krwi.
Czarny
To kolor raczej nieprzyjazny we wnętrzach, ponieważ w dużych ilościach może wpływać przygnębiająco. Za to świetnie sprawdza się jako jeden z elementów – np. pojedyncza ściana w kuchni, pomalowana farbą tablicową, może służyć za praktyczne miejsce na notatki czy listy zakupów. Czerń uspokaja i daje możliwość wyciszenia, należy ją jednak parować z jasnymi odcieniami (np. gołębią szarością), aby uniknąć przytłaczającego charakteru pomieszczenia. W leczeniu kolorem uznaje się ją za dobrą dla osób z lekkimi nerwicami.
Fioletowy
Rzadko jest wykorzystywany na pełnych ścianach, ale paleta kolorów fioletowych świetnie nadaje się na detale. Kolor fioletowy bardzo mocno oddziałuje na ludzką psychikę – wspomaga układ nerwowy, ułatwia zasypianie, ale przede wszystkim, pobudza wyobraźnię i kreatywność. Warto więc wykorzystać jego moc w pracowni artystycznej lub podczas malowania pokoju, który ma nam posłużyć do pracy.
Różowy
Kiedy myślimy o kolorze różowym w kontekście remontu mieszkania, najczęściej przychodzi nam do głowy pokój małej dziewczynki. Ale warto zastanowić się nad umieszczeniem go również w innych pomieszczeniach, chociażby w postaci pomalowania jednej ściany na delikatny, pastelowy odcień. Takie rozwiązanie można zastosować na przykład w jadalni, ponieważ różowy ma właściwości pobudzające apetyt. Według zasad chromoterapii, tym kolorem należy się otaczać, jeśli dolega nam arytmia, choroby serca i krążenia, a także astma.
Zielony
Kolory z palety zieleni cieszą się największą popularnością ze względu swoje działanie. Powszechnie mówi się, że zieleń uspokaja i wiąże się to z poczuciem powrotu do natury, odpoczynkiem np. w lesie lub na łące. I jest w tym wiele prawdy. Jest to jeden z tych kolorów, które nadają się do każdego pomieszczenia. Ciemniejsze odcienie zieleni łagodzą stany napięcia i sytuacje konfliktowe, natomiast chromoterapeuci twierdzą, że ściany pomalowane na jasnozielono pomagają zwalczać infekcje wirusowe i bakteryjne oraz wpływają na obniżenie gorączki.
Żółty
Wszelkie odcienie farb w kolorze żółtym mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie jeśli używamy ich do pomalowania pokoju, który jest mały lub słabo doświetlony, ponieważ kojarzą się ze słońcem i latem. Dzięki swoim właściwościom energetyzującym, żółte kolory ścian pomagają zwalczać depresję i dodają pewności siebie. Dodatkowo przypisuje się im zdolność poprawiania zapamiętywania oraz zmysłu organizacji.
Niebieski
Odcienie błękitu, to jedne z najczęściej wybieranych barw wśród osób, które nie szukają drastycznej odskoczni od standardowej bieli ścian i chcą dopiero zacząć eksperymentowanie z kolorami. Paleta farb w tym kolorze jest tak rozległa, że niemal każdy znajdzie w niej coś dla siebie. A warto! Niebieski pomaga zwalczać bezsenność, przez co świetnie nadaje się jako kolor do sypialni. Dodatkowo, w chromoterapii stosuje się go przy anginie, bólu uszu i chorobach pęcherza. Osoby planujące dietę, powinny również rozważyć jego użycie, ponieważ jednocześnie hamuje apetyt i wspomaga przemianę materii. Należy jednak uważać z nadmiarem, szczególnie wyszarzonych, zimnych odcieni niebieskiego, ponieważ w nadmiarze mogą działać przygnębiająco.
Pomarańczowy
Podobnie jak czerwony, to kolor dla odważnych i energetycznych. Intensywne odcienie barwy pomarańczowej, działają rozbudzająco, ale mają również tę nieprzyjemną stronę – przypisuje się im zdolność potęgowania zazdrości i poczucia krzywdy. Warto więc jako główny kolor do mieszkania wybrać bardziej stonowane odcienie. Jeśli chcemy trzymać się pomarańczowej tonacji, dobrym wyborem mogą okazać się kolory piaskowe, złociste lub pastelowe. Chromoterapeuci polecają kolor pomarańczowy osobom odchudzającym się, ze względu na jego właściwości wspomagania trawienia, a także tym, którzy mają problemy z nierówną pracą serca, astmą lub reumatyzmem.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE