Wybór pokrycia dachowego wiąże się z ceną, a także preferowanymi względami estetycznymi i technicznymi. Dla rozwiązań konstrukcyjnych jednym z najistotniejszych aspektów jest ciężar pokrycia. Im cięższy dach, tym łatwiej o zmiany w rozstawie łat oraz przekrojach krokwi. W budownictwie mieszkaniowym wyróżnia się pokrycia ciężkie (dachówki ceramiczne oraz cementowe) i pokrycia lekkie (papy, blachy dachowe, gonty bitumiczne). Ważny jest także kąt pochylenia połaci dachowej, albowiem większość materiałów pokryciowych można używać wyłącznie przy ściśle określonym kącie pochylenia.

Wyróżniamy następujące rodzaje pokryć dachowych w budownictwie mieszkaniowym:

– Dachówki ceramiczne

Są one wytwarzane z uszlachetnionej gliny i posiadają rozmaite kształty, przekroje (płaski, wyprofilowany) i o różną głębokość tłoczenia.

pokrycie dachowe

Do zalet dachówek ceramicznych zaliczamy: dużą odporność na zmiany temperatury oraz ogień; trwałość, sięgającą 100 lat; tłumienie hałasów z zewnątrz; łatwość wymiany pojedynczej dachówki, która uległa zniszczeniu; można ich używać nawet przy najbardziej skomplikowanym kształcie dachu; dachówki zapewniają doskonałą wentylację dachu; do dyspozycji mamy szeroką gamę kolorów oraz odcieni dachówek; wybór dachówki angobowanej lub glazurowanej sprawi, że dachówka znacznie później zacznie obrastać mchem, a ponadto będzie łatwiejsza w czyszczeniu i utrzymaniu.

Wadami dachówek ceramicznych jest przede wszystkim spory koszt oraz duża waga, która wymaga solidnej więźby dachowej, czyli konstrukcji, przenoszącej obciążenia z pokrycia dachu.

– Dachówki cementowe (betonowe)

Produkowane są z mieszaniny cementu, wody, piasku, pigmentów i plastyfikatorów. Tak wyrobiona masa betonowa jest walcowana, cięta oraz wytłaczana w formach aluminiowych. Tego rodzaju dachówki są dużo tańsze od ceramicznych.

Dachówki cementowe warto wybrać ze względu na: ich trwałość (gwarancja do 70 lat), niepalność i dobre tłumienie hałasu, łatwość w naprawie (tych elementów, które uległy uszkodzeniu, a nie całości pokrycia), wytrzymałość na zmiany temperatury oraz promieniowanie UV, dobrze zabezpieczają przed porastaniem mchem, ograniczają również występowanie wykwitów wapiennych, montaż tego rodzaju pokrycia nie wymaga odeskowania więźby dachowej, nadają się do dachów o skomplikowanych kształtach. Niestety pokrycie dachowe z dachówek cementowych wymaga użycia elementów dodatkowych, w tym m.in. gąsiorów, dachówek wentylacyjnych oraz okapowych, a także odnawiania ich co jakiś czas poprzez pomalowanie farbą akrylową.

– Blachy dachowe (blachodachówki, blacha trapezowa i blachy płaskie)

Występują w formie arkuszy. Wykonuje się je z cyny, stali ocynkowanej, aluminium czy miedzi. Te z dodatkiem aluminium są odporne na korozję. Ponadto blachy dachowe są: materiałem niepalnym, szczelnym, trwałym, elastycznym, tanim i lekkim. Należy pamiętać o wykonaniu szczelnych połączeń w dachach o mniejszym kącie nachylenia, gdyż potem do wnętrza może dostawać się woda. Ponadto podczas zalegania śniegu blacha dachowa może się uginać. Gwarancja na ten rodzaj pokrycia dachu wynosi od 10 do 15 lat.

– Papa

Wyrabia się ją z warstwy nośnej (bądź kilku warstw), którą stanowi osnowa nasycona materiałem bitumicznym. Ten rodzaj pokrycia dachowego wymaga częstej konserwacji (co kilka lat) i bardziej nadaje się na pokrycie tymczasowe lub podkład pod inną powłokę. Papa jest nietrwała, choć stosunkowo tania. Nowoczesne papy są dość wytrzymałe na zmiany temperatury i starzenie, a także bardziej elastyczne, a tym samym-bardziej szczelne.

– Gonty (dachówki) bitumiczne

Są to prostokątne pasy wykonane z modyfikowanej papy asfaltowej. Dolne krawędzie tych prostokątów są wycinane w różne kształty, dzięki czemu gonty przypominają z wyglądu dachówki.

Zalety dachówek bitumicznych: są łatwe w montażu, odporne na działanie grzybów i czynników atmosferycznych, dobrze tłumią hałas z zewnątrz, nie utleniają się, można je układać nawet na najbardziej stromych dachach o skomplikowanych kształtach, ilość odpadów jest minimalna, można je układać na starych pokryciach np. z papy. Minusem gontów jest to, że należy je układać na płaskim podłożu, co tez podnosi koszty całego dachu.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE