Oświetlenie wnętrz światłem dziennym i sztucznym. Co zrobić, aby oświetlenie domu było odpowiednie?
Właściwe oświetlenie wnętrz wpływa korzystnie na samopoczucie domowników i wydajność podczas wykonywanych prac. Przekłada się to także na niższe rachunki za prąd. Oświetlenie domu światłem dziennym wiąże się z prawidłowym rozmieszczeniem okien i ich wielkością. Niestety, nie zawsze można dokonać idealnego wyboru, dlatego chętnie wykorzystywane są inne, dodatkowe źródła światła.
Wykorzystanie światła dziennego
Oświetlenie wnętrz światłem dziennym
Już na etapie projektowania i aranżacji domów i mieszkań zapadają decyzje, ile i w którym miejscu najlepiej wprowadzić do pomieszczeń światło dzienne. Duża liczba przeszkleń to efektywne wykorzystanie światła naturalnego.
Dlatego podejmując decyzję o kupnie domu lub mieszkania należy zwrócić uwagę na liczbę i rozmieszczenie okien. Ważne jest, aby jak najwięcej okien było zamontowanych z uwzględnieniem stron świata – powinny być skierowane na południe, dzięki czemu stają się również źródłem dodatkowego ciepła. Zimą wpadające do wnętrz promienie słoneczne pozwalają obniżyć koszty ogrzewania. Należy pamiętać, że przez duże przeszklenia pozyskiwane jest więcej energii niż tracone, dlatego powinny one stanowić minimum 20% powierzchni podłogi. Latem nadmierne ogrzewanie pomieszczeń można ograniczyć montując rolety zewnętrzne lub markizy.
Produkty z kategorii Okna dachowe
Bardzo dobrym rozwiązaniem zwiększającym dostęp światła dziennego w pomieszczeniach mieszkalnych jest montaż dużych okien połaciowych. Dodatkowo w częściach wspólnych budynków, np. na klatkach schodowych projektuje się świetliki i przeszklenia. W pomieszczeniach mieszkalnych usytuowanych na poddaszach największy dostęp światła dają okna dachowe. Nie są zasłaniane przez drzewa i inne budynki stojące w pobliżu co ułatwia oświetlenie wnętrz.
Okna połaciowe
Oświetlenie domu światłem sztucznym
Ważne dla dobrego samopoczucia jest również prawidłowe rozmieszczenie oświetlenia sztucznego i wybór odpowiednich jakościowo, energooszczędnych źródeł światła. Właściwie dobrane światło sztuczne może wspomagać wewnętrzny zegar biologiczny, podobnie jak to robi naturalne światło dzienne.
W środowisku naturalnym temperatura barwowa światła i natężenie ulegają zmianom w zależności od pory dnia. Projektując oświetlenie w domu należy wziąć pod uwagę powyższą zasadę. Jeśli chcemy wzmocnić aktywność i poprawić koncentrację, wybierzmy źródła światła wytwarzające chłodnobiałą barwę światła. Natomiast wieczorem najlepiej jest skorzystać ze światła o ciepłobiałej barwie, która pomaga wyciszyć się i zrelaksować.
Wybierając źródła światła o chłodnej lub ciepłej białej barwie warto wziąć pod uwagę energooszczędne oświetlenie LED. W porównaniu ze standardowymi żarówkami, LED-y zużywają do 80% mniej energii elektrycznej, potrzebnej do wytworzenia tej samej ilości światła i w zależności od pory dnia zapewniają jego odpowiednią barwę.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE