Światło naturalne może w znaczący sposób wpływać na pozytywny bilans energetyczny budynku. Dom energooszczędny przewiduje jego optymalne wykorzystanie.
Pojęciem klasyfikującym budynek jako obiekt energooszczędny jest bilans energetyczny. To różnica między stratami ciepła w budynku, a zyskami energii do niego doprowadzanej. Mowa tu o źródłach odnawialnych, czyli pochodzących z natury. O pozytywnym bilansie mówimy wówczas, gdy straty są mniejsze od zysków energetycznych. Mała oszczędność generuje większe wydatki ponoszone na konwencjonalne źródła energii, niezbędnej do zapewnienia optymalnych warunków w budynku mieszkalnym. Najważniejszym źródłem odnawialnej energii jest słońce. Dlatego dom energooszczędny powinien być przede wszystkim nastawiony na wykorzystanie światła naturalnego.
Przeszklenia od strony południowej
Największe i najliczniej rozmieszczone okna powinny znajdować się od strony południowej i południowego-zachodu. Dzięki nim dom energooszczędny może podczas największego nasłonecznienia skupiać energię słoneczną wpadającą do wnętrza, co w naturalny sposób podnosi temperaturę w pomieszczeniach. W tej lokalizacji projektuje się strefy mieszkalne, które są najbardziej i najliczniej uczęszczane w ciągu dnia. Powinny mieć one formę otwartych pomieszczeń, dzięki czemu ogrzane przez słońce powietrze będzie miało szansę na przemieszanie się do dalej położonych stref. Na zmniejszenie zapotrzebowania na energię pochodzącą ze źródeł konwencjonalnych wpływa również promieniowanie słoneczne wpadające do wnętrza przez okna dachowe i w ten sposób ogrzewające poddasze. Dodatkowo światło naturalne wpływa na ograniczenie zużycia prądu potrzebnego na doświetlenie wnętrz. Z tego względu warto od strony południa sytuować obszerne przeszklenia, okna dachowe i świetliki tunelowe.
Materiały akumulujące energię ze słońca
Zyski energii możemy gromadzić dzięki akumulacyjności cieplnej nieprzezroczystych przegród zewnętrznych budynku. Z tego względu warto dom energooszczędny wznieść z materiałów, które są w stanie pochłaniać ciepło słoneczne i oddawać je wnętrzu, gdy temperatura powietrza spada. Takie cechy ma choćby ceramika. Istotne jest również z czego wzniesiemy przegrody wewnętrzne. Dom energooszczędny, a dokładniej jego wnętrze, powinno być zaprojektowane tak, aby naprzeciw okien wychodzących na południe znajdowały się ściany działowe lub nośne wykonane z materiałów o wysokiej akumulacyjności cieplnej. Sprawdzą się tu pełne cegły, klinkier, płytki ceramiczne oraz kamień. Akumulowaniu ciepła sprzyjają również pewne kolory. Im ciemniejszy kolor ściany, tym szybciej będzie się nagrzewać pod wpływem promieniowania słonecznego. Po zachodzie słońca przegroda taka zadziała jak piec. Nie powinna być przesłonięta meblami i bibelotami, pełna ekspozycja jest tu bardzo istotna. Swą funkcję lepiej spełni ściana położona jak najbliżej okna. Im głębsze pomieszczenie, tym okno powinno być wyższe. Chodzi o to, aby od przeszklenia do masywnej ściany akumulacyjnej zachować dystans równy 2,5-krotnej wysokości okna. Równocześnie konieczne jest wzniesienie jej w odpowiedni sposób. W domu energooszczędnym przegroda akumulacyjna musi mieć grubość 20-45 cm. Podobnie na podniesienie temperatury wnętrza wpłynie odpowiednio skonstruowana obudowa kominka usytuowanego naprzeciw południowego okna w salonie.
Naturalne formy akumulowania energii słonecznej w domu energooszczędnym są doskonałym dopełnieniem pozyskiwania jej poprzez urządzenia takie jak panele solarne i fotowoltaiczne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE