Czy jest coś lepszego niż spokojny, letni wieczór w cudownym ogrodzie? Za te chwile relaksu nie jeden oddałby wiele. Jednak, żeby stworzyć taką atmosferę potrzebne jest odpowiednie oświetlenie! Zbyt ciemny ogród jest troszkę ponury, a zbyt ostre światło nie pozwala na relaks. Pomyślmy więc o tym, w jaki sposób stworzyć ogród spełniający nasze oczekiwania. Trochę wyobraźni i odpowiednia inspiracja na pewno nam w tym pomogą.

Z ogrodu powinniśmy mieć możliwość korzystania o każdej porze dnia i nocy. Umiejętnie operując światłem będziemy w stanie stworzyć piękne otoczenie naszego domu. Rozświetlmy nasze ogrody i pozwólmy im żyć również w nocy. Co jest nam do tego potrzebne?  Ważny jest zarówno odpowiedni dobór lamp, jak ich rozmieszczenie. Podświetlmy najbardziej urokliwe elementy naszego ogrodu, zadbajmy o oświetlenie ścieżek i tarasu lub altanki, stwórzmy miejsce, w którym z chęcią się odprężymy w gronie przyjaciół. Pozwólcie, że rozwinę troszkę temat…

Oświetlenie powinno zapewnić nam poczucie bezpieczeństwa i dobrą widoczność

Dobre oświetlenie nie tylko sprawi, że nasz ogród będzie cudownie wyglądał, ale co najważniejsze – my będziemy się w nim czuć niesamowicie dobrze! Pamiętajmy, że nie możemy się bać przebywać we własnym ogrodzie, a kiedy nie mamy widoczności, tak może się dziać. Warto więc delikatnie podświetlić taras, umieścić kilka lamp w newralgicznych punktach i rozkoszować się pięknem naszego ogrodu. Lampy nie muszą być widoczne na pierwszy rzut oka. Możemy je umieścić między roślinami, lub między ścianą a rabatką. Dodatkowe wzory tworzącego się cienia niewątpliwie dodają ogrodowi uroku!

Nie przesadzajmy ze zbyt mocnym światłem

Zdarzyło Wam się przebywać w ogrodzie, w którym wszystkie lampy były skierowane w jedno miejsce? Albo w takim, w którym zbyt ostre światło nie pozwalało się skupić na odpoczynku? No właśnie! Nie ma nic gorszego niż oślepiające lampy kiedy chcemy zwyczajnie się zrelaksować. Planując oświetlenie ogrodu postawmy na delikatne światło, które rozprasza cień, ale nie naszą uwagę. Duże lampiony to jedna z wielu możliwości. Jeżeli chcemy stworzyć lekko romantyczny i nostalgiczny nastrój, zadbajmy o odpowiednie klosze do naszych lamp ogrodowych. Jak widać, pleciona wiklina sprawdza się wyśmienicie!

Planowania oświetlenia nie zostawiajmy na ostatni moment!

Wydawałoby się, że oświetlenie ogrodu można zostawić na sam koniec, kiedy wszystko inne będzie już gotowe. Otóż nie! Z praktycznego punktu widzenia, podłączenie lamp elektrycznych wymaga położenia odpowiedniej instalacji. Czy na prawdę chcemy rozkopywać ogródek, lub kuć świeżo wykończone ściany tylko dlatego, że nie zadbaliśmy o to wcześniej? Jednak to nie wszystko. Oświetlenie jest jednym z najważniejszych elementów domu. To od niego zależy jak będą prezentowały się wnętrza. To samo dotyczy ogrodu. Przypadkowo ustawione punkty świetlne mogą całkowicie zaburzyć proporcje i koncepcję ogrodu. Za to odpowiednio dobrane oświetlenie pomoże stworzyć atmosferę tajemniczości i magii. Zastanówmy się jakiego efekt pożądamy, wyobraźmy sobie w jaki sposób go osiągniemy i zrealizujmy nasze wizje!

Świetnym pomysłem są lampy typu LED

Nie musimy trzymać się tradycyjnych projektów. Współczesne rozwiązania pozwalają nam na odrobinę szaleństwa i pełnię kreatywności. Zamiast lamp stojących możemy zamontować punkty LED czy to w posadzce, czy w ścianie, czy nawet w meblach ogrodowych. Ta technologia jest niezwykle energooszczędna i niebywale elastyczna. Na zdjęciu mamy przykład bardzo ciekawego rozmieszczenia lamp. Kto powiedział, że lampy muszą znajdować się nad głową? Co więcej, nie każdy wie, że lampy LED nie emitują promieni UV, przez co nie przyciągają owadów! Właśnie tak, owady lgną do promieni UV będących częścią składowa większości z rodzajów światła. Jeżeli do tej pory w obawie przed plagą owadów unikaliście oświetlania ogrodu, lampy typu LED całkowicie zmienią Wasze podejście do letnich wieczorów.

Niezawodne kinkiety zewnętrzne

Są pewne rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody. Jedną z takich rzeczy są kinkiety zewnętrze. Szczególnie popularne i praktyczne jako oświetlenie wejścia, lampy ścienne dostępne są w przeróżnych wzorach, dzięki czemu każdy na pewno znajdzie model idealny dla siebie. Odpowiednie oświetlenie strefy wokół drzwi wejściowych i ogrodowych nie tylko pozwoli nam łatwiej trafić kluczem w dziurkę, ale też kontrolować co dzieje się przy naszych drzwiach. Poza tym, skoro już mamy piękne drzwi, dlaczego ich nie wyeksponować też nocą? W zależności od kształtu żarówki i klosza uzyskamy różne wzory na ścianach. Zabawa ze światłem i cieniem z pewnością wyróżni nasz dom na tle innych. Puśćmy wiec wodze fantazji i rysujmy światłem trójkąty, okręgi i prostokąty.

Wersja dla energooszczędnych: lampy solarne

Oświetlenie ogrodu może być kosztownym przedsięwzięciem… ale nie musi! Lampy solarne jakiś czas temu zrewolucjonizowały rynek lamp ogrodowych. Są przyjazne środowisku, nie wymagają podłączenia do prądu, czyli koszty otrzymania są zerowe, a ponadto, wcale nie są drogie! Korzystając z lamp solarnych możemy pozwolić sobie na częste zmiany aranżacji ogrodu – nie musimy przecież ciągnąć za sobą kabli, wystarczy przenieść lampę w inne miejsce. Znajomość elektrotechniki nie jest wymagana. Możemy je wbić w ziemię, postawić na stoliku, albo nawet wmurować w ścianę. Co więcej, stolik sam w sobie może być lampą! Czyż nie jest to znakomite rozwiązanie?

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE