Jak czyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Zlewy ze stali nierdzewnej są dość łatwe w utrzymaniu w czystości. Głównym zagrożeniem dla zlewozmywaków ze stali nierdzewnej jest kamienny osad, który wytrąca się w przypadku gospodarstw domowych, w których jest twarda woda. Do codziennej pielęgnacji wystarczy stosowanie płynu, takiego samego jakim myjemy naczynia. Jednak, gdy na powierzchni zlewu nawarstwi się osad z kamienia konieczne będzie użycie silniejszego roztworu. I tu sprawdzi się rozcieńczony ocet, który zmieszany z wodą w proporcji 1:1 rozpuści nalot. Preparaty typu mleczka mogą być stosowane tylko w przypadku kiedy producent wyraźnie zaznacza ich zastosowanie do tego typu zlewów. W ramach profilaktyki zlew ze stali można co jakiś czas (np. raz na tydzień) natłuścić zwykłym olejem jadalnym oraz zawsze dokładnie spłukiwać i wycierać miękką szmatką do sucha.

Czyszczenie zlewu granitowego i kompozytowego

Zlewy granitowe mają chropowatą strukturę, którą łatwo odbarwić lub zaplamić. Tego typu tworzywo źle znosi kontakt z kwasami, również spożywczymi (soki z owoców, wino, herbata, ale także alkohol). Bardzo ważna zatem jest systematyczna pielęgnacja i mycie. Na co dzień może to być płyn do naczyń. W przypadku plam i zaschniętych nieczystości można użyć mleczka z drobnym granulatem, pasty czyszczącej lub 9% kwas octowy (nalot z wapnia). Bardzo ważne jest dokładne spłukanie tych środków po zakończonym czyszczeniu oraz wytarcie zlewu do sucha. Nie dopuszcza się stosowania stężonych wybielaczy i preparatów z materiałem ściernym oraz drucianych gąbek. Zaleca się z kolei delikatną impregnację. Do tego celu można użyć specjalnych środków lub oliwy kuchennej. Taką czynność warto powtarzać regularnie.

Czym czyścić zlew ceramiczny

Zlew ceramiczny ławo utrzymać w czystości i nienagannym stanie cieszącym estetyką. Mokra ściereczka lub miękka strona gąbki nasączona płynem do naczyń zapewni dostateczną ochronę przed brudem wynikającym z użytkowania kuchni. Jeśli jednak powstaną silniejsze zabrudzenia konieczne będzie zastosowanie kwasu octowego o stężeniu 9%. Na koniec zlew wystarczy spłukać i wytrzeć do sucha, pamiętając również o oczyszczeniu korka z resztek jedzenia. Zagwarantuje to estetyczny wygląd i zwiększy żywotność zlewu.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE