Kuchnia jest pomieszczeniem, które urządza się raz na wiele lat. Dodatkowo pełni ona wiele funkcji – w niej przygotowujemy potrawy, jemy, spędzamy czas z bliskimi. Z tego względu jej projekt musi być perfekcyjne dopracowany, aby była zarówno estetyczna, jak i komfortowa. W tym artykule podpowiadamy, jak zaprojektować i praktycznie urządzić kuchnię pod kątem ergonomii pracy, bezpieczeństwa jej użytkowników oraz walorów wizualnych wnętrza.

Jak zaprojektować i praktycznie urządzić kuchnię:

Uwzględnij sprzęt AGD, elementy zabudowy kuchennej i tryb życia domowników.

Pamiętaj o aspektach praktycznych: oświetleniu i ergonomii.

Wybierz materiały wykończeniowe.

Wybierz swój styl aranżacyjny.

Jak zaprojektować kuchnię – co uwzględnić w projekcie?

Najważniejszym elementem, który decyduje o funkcjonalności i wyglądzie kuchni, jest jej projekt. To on warunkuje późniejsze możliwość aranżacyjne. O tym, jak urządzić kuchnię pomyśl już na etapie projektowania domu czy mieszkania. Dzięki temu unikniesz późniejszych trudności z urządzeniem funkcjonalnej i estetycznej kuchni, która będzie zgodna z Twoimi oczekiwaniami.

Na etapie projektowania weź pod uwagę:

Rodzaj sprzętu AGD

AGD do zabudowy dostosuj do wymiarów mebli kuchennych

Najpierw wybierz sprzęt AGD, a następnie zatwierdź ostateczny projekt kuchni – w przeciwnym razie np. piekarnik może nie zmieścić się w przeznaczonej dla niego przestrzeni w zabudowie kuchennej.

Obecność lub brak wyspy kuchennej we wnętrzu

Na etapie projektowania wnętrza zdecyduj czy chcesz mieć w kuchni wyspę – pozwoli to dostosować sposób poprowadzenia przyłączy wodno-kanalizacyjnych oraz instalacji elektrycznej do założeń aranżacyjnych. Ma to szczególne znaczenie wówczas, kiedy na wyspie chcemy ulokować strefę mokrą (ze zlewozmywakiem) lub strefę gotowania. Skrupulatne przemyślenie tego, jak zaprojektować kuchnię, pozwoli uniknąć sytuacji, w której zamontowanie wyspy będzie niemożliwe ze względu na trudności z doprowadzeniem do niej mediów.

Tryb życia i liczbę domowników

Uwzględnij tryb życia domowników – ważne jest czy domownicy często gotują czy też jedzą poza domem. Jeżeli gotowanie jest czynnością wykonywaną rzadko, wówczas:

a) powierzchnia blatu roboczego może być mniejsza,

b) kuchenkę czteropalnikową można zastąpić dwu- lub trzypalnikowym modelem.

Dostosuj sprzęt AGD do liczby domowników – przykładem tego jest lodówka: pojemny model side by side to dobry wybór, jeżeli w domu przechowywane są duże ilości jedzenia. W przeciwnym razie dwudrzwiowa lodówka będzie niepotrzebnym wydatkiem.

Jak praktycznie urządzić kuchnię?

Dobrze zaprojektowane wnętrze powinno być zarówno estetyczne i funkcjonalne. Jak praktycznie urządzić kuchnię, aby spełniła ona te wymogi? Weź pod uwagę:

Oświetlenie

Zamontuj oświetlenie podszafkowe – najważniejszym źródłem światła sztucznego w pomieszczeniu są lampy sufitowe. Jednak kuchnia, z powodu swoich licznych funkcji, wymaga dodatkowego oświetlenia. Dotyczy to zwłaszcza jej stref roboczych zlokalizowanych w obrębie blatu. Aby zapewnić bardziej komfortowe i bezpieczne wykonywanie codziennych prac, warto zamontować oświetlenie podszafkowe. W tej roli sprawdzą się diody LED, które ze względu na swoją energooszczędność, długą żywotność i łatwość montażu skutecznie wypierają żarówki halogenowe.

Sposób ustawienia sprzętów kuchennych

Lodówkę, kuchenkę i zlewozmywak ustaw w trójkąt – te trzy elementy wyposażenia kuchni powinny być tak rozmieszczone, aby droga pokonywana między nimi tworzyła boki trójkąta. Takie ustawienie gwarantuje największą wygodę użytkowania kuchni. Jednocześnie odległość między wymienionymi sprzętami nie powinna być mniejsza niż 120 cm i nie większa niż 210 cm.

Materiały wykończeniowe

Wybierz materiały o podwyższonej odporności – ściany i podłoga w kuchni narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników. Duża wilgotność, zmiany temperatury czy możliwość zabrudzenia powierzchni przez pożywienie i napoje sprawiają, że materiały wykończeniowe muszą prezentować najwyższą jakość. Do wyboru mamy m.in.:

a) Tapety – dobrym rozwiązaniem są tapety winylowe, które mogą być stosowane w kuchni i łazience. Nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wilgoci oraz mogą być czyszczone bez szkody dla ich faktury.

b) Farby – farby kuchenne muszą być zmywalne, odporne na wilgoć i rozwój pleśni. Informacja o właściwościach i przeznaczeniu substancji powinna znajdować się na jej etykiecie.

c) Płytki ścienne i podłogowe – to sprawdzony i pewny materiał wykończeniowy do kuchni. Najłatwiej jest je utrzymać w czystości, są trwałe i zachowują doskonały stan przez lata. Ponadto szeroki wybór płytek sprawia, że można swobodnie dopasować je do różnych założeń aranżacyjnych. Obecnie modne są płytki wielkoformatowe pozwalające zminimalizować ilość łączeń, a także płytki rektyfikowane o regularnych, wyraźnych brzegach i identycznym rozmiarze. Kafle to najlepszy wybór, kiedy zastanawiamy się, jak praktycznie urządzić kuchnię.

Jaki styl kuchni wybrać

Osoby, które zastanawiają się, jak urządzić kuchnię, stają przed wyborem stylistyki, w jakiej chciałyby ją utrzymać.

Najpopularniejsze style obecne w aranżacji wnętrz to styl nowoczesny i styl klasyczny. Czym cechuje się każdy z nich?

Kuchnia nowoczesna:

Meble w nowoczesnej stylistyce charakteryzują się prostą bryłą i modułową budową inspirowane są modernizmem w architekturze mówiącym, że obiekt przede wszystkim musi być funkcjonalny.

Meble nowoczesne najczęściej utrzymane są w bieli (hit ostatnich sezonów), a także beżu, szarości i czerni. Inne popularne kompozycje to zabudowa black&white, a także zestawienie bieli z drewnem o wyraźnym usłojeniu. Zazwyczaj nie jest to drewno lite, a folia PCV lub fornir. Podobna kolorystyka obowiązuje na ścianach i podłodze.

Meble nowoczesne często wykończone są na wysoki połysk, który dobrze komponuje się z ich prostą formą. Połysk wygląda elegancko i efektownie, jednak na frontach lakierowanych wszelkie zabrudzenia i odciski są bardziej widoczne. Jednocześnie, ze względu na jednolitą, równą powierzchnię, ich czyszczenie jest łatwiejsze niż w przypadku np. frontów ramowych charakterystycznych dla zabudowy klasycznej. Nowoczesne meble w połysku mogą być zatem stosowane tam, gdzie ważne jest, aby praktycznie urządzić kuchnię, a zarazem nadać jej elegancki wygląd.

Kuchnia nowoczesna to z jednej strony prostota, z drugiej zabawa stylem. Obecnie często stosowane są szklane grafiki, szkło Lacobel czy beton architektoniczny. Wyrazistymi akcentami w niej mogą być także zegary, naklejki ścienne, a nawet płytki z ciekawym dekorem, np. napisami.

Wybierz kuchnię w stylu nowoczesnym, jeżeli:

Cenisz proste formy

Lubisz wyraziste i oryginalne dodatki

Ważne są dla Ciebie aktualne trendy aranżacyjne

Twoja kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna.

Kuchnia klasyczna:

Łączy w sobie tradycyjny design z funkcjonalnością, przez co opiera się chwilowym trendom aranżacyjnym.

Meble w stylu klasycznym najczęściej wykonane są z drewna. Dodatkowo wyróżniają się ozdobnymi detalami, takimi jak pilastry, witryny ze szprosami, frezowane listwy czy fronty ramowe.

Kuchnia klasyczna utrzymana jest w naturalnych barwach: bieli, beżu lub brązie. Dotyczy to zarówno mebli, jak i całego wnętrza. Ściany i podłogi wyłożone drewnianymi panelami lub eleganckimi płytkami w stonowanej kolorystyce podkreślają ponadczasowy styl kuchni klasycznej.

Wybierz kuchnię w stylu klasycznym, jeżeli cenisz:

Naturalne materiały

Dopracowane detale i ozdoby

Ponadczasową elegancję – kuchnie klasyczne nigdy bowiem nie wychodzą z mody

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE