Kamień naturalny jest bardzo trwałym, odpornym na działanie czasu oraz warunków atmosferycznych surowcem. Kamienne ścieżki przez wiele lat będą elegancką ozdobą naszego ogrodu.
Ścieżka ogrodowa
Kamienie na ścieżkę różnią się między sobą twardością, porowatością, wytrzymałością, ścieralnością i nasiąkliwością. Mogą mieć postać kruszywa, kostek, płyt lub otoczaków. Są dostępne w wielu odcieniach i kolorach, a także o różnym wykończeniu. Najczęściej jako kamienie do ogrodu wykorzystuje się:
– Granit jest trwały, odporny na ścieranie i ściskanie, na działanie kwasów i zasad, warunki atmosferyczne. Występuje w odcieniach różu, szarości, żółci i czerwieni. Jest łatwy w obróbce, bez problemu daje się polerować i szlifować. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji
– Piaskowiec jest mniej trwały od granitu, podatny na ścieranie. Występuje w szarościach, beżu, czerwieni i bieli. Jest łatwy w obróbce, można go szlifować, ale nie daje się polerować. Należy go czyścić i poddawać impregnacji.
– Trawertyn występuje w odcieniach bieli, beżu, żółci i czerwieni. W swojej budowie posiada pory, które często są szpachlowane żywicą lub silikonem, polerowane i impregnowane. Dzięki temu staje się odporny na wilgoć i brud, jednak impregnację należy powtarzać.
– Marmur posiada bogatą kolorystykę (od białego po błękitno – szary, perłowy), jest nieodporny na warunki atmosferyczne. Niektóre odmiany są mrozoodporne. Po impregnacji kolor staje się intensywniejszy. Dobrze poddaje się obróbce i polerowaniu.
– Bazalt śliski, czarny lub ciemnoszary, trwały ale trudnodostępny. Jest twardy, odporny na warunki atmosferyczne, można go polerować, chociaż jest trudny w obróbce.
– Wapień mało trwały, miękki i nasiąkliwy, ścieralny. Wymaga impregnacji. Występuje w odcieniach brązu, beżu, różu oraz szarości.
– Łupki są łatwe w obróbce. Występują w szerokiej gamie kolorów, cechy ściśle zależą od składu.
– Konglomerat jest sztucznie wytworzony na bazie kamienia naturalnego. Najczęściej są wykorzystywane mączki marmurowe lub kwarcowo-granitowe. Występują w różnych kolorach i wzorach naśladujących prawdziwy kamień. Konglomerat ma niską nasiąkliwość. jest odporny na ścieranie, uderzenia i promienie UV.
Ścieżka kamienna
W zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać, musimy odpowiednio dobrać i połączyć ze sobą materiały. Kruszywa i mniejsze otoczaki (grys, żwir, piasek czy miał granitowy) należy układać używając ograniczników. Dzięki temu ścieżki nie będą się rozjeżdżały i pozostaną w pożądanym w projekcie miejscu. Obrzeża drewniane, ceramiczne, palisady kamienne czy krawężniki granitowe – jest wiele możliwości. Aby ścieżki ogrodowe były bardziej trwałe należy dokładnie i zgodnie z zaleceniami wykonać podkład.
Kamienie naturalne to jeden z najdroższych, ale tez najtrwalszych pomysłów na ścieżkę ogrodową. Decydując się na ścieżkę ogrodową z kamienia, oprócz walorów dekoracyjnych i estetycznych, należy również wziąć pod uwagę rodzaj gruntu, na jakim ma zostać zbudowana.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE