Okna są koniecznym elementem w każdym domu czy mieszkaniu. Wstawia się je już w końcowym etapie budowy, a ich wybór nie należy do łatwych. Na polskim rynku istnieje wiele rodzajów okien. Dokonując wyboru, musimy wziąć pod uwagę: kształt i wymiar, a także takie parametry jak infiltracja powietrza, izolacyjność termiczna i akustyczna, trwałość oraz to, że w różnych pomieszczeniach światło dzienne wpada inaczej, co w montowaniu pewnych rodzajów okien będzie miało znaczenie, a w innych – nie.
okna do nowego domu
Asortyment okienny jest dosyć szeroki, zazwyczaj przy podziale okien na rodzaju bierze się pod uwagę typ konstrukcji oraz rodzaj użytego materiału.
Wśród okien drewnianych wyróżnia się:
Okna krosnowe – na całym obwodzie złożone są z pojedynczego elementu i posiadają prostokątny przekrój, a także pojedynczą szybę. Zazwyczaj stosuje się je do piwnic oraz poddaszy. Do ich wad należą: słaba izolacja termiczna i akustyczna.
Okna ościeżnicowe – zbudowane z ościeżnicy, do której montuje się podwójne skrzydło okienne (jedno otwierane na zewnątrz, drugie- do wewnątrz pomieszczenia). Do ich wad zalicza się to, że skrzydła zewnętrzne utrudniają ich mycie na wyższych kondygnacjach, natomiast w razie zbicia szyby w skrzydłach zewnętrznych naraża się na niebezpieczeństwo przechodniów, którzy mogą zostać ranni spadającym szkłem.
Okna skrzynkowe – mają ramę okienną, która składa się z krosna i ościeżnicy. Do ramy mocuje się podwójne skrzydła okienne, otwierające się do środka pomieszczenia. Niestety przy dużych ulewach ich właściciele mogą narzekać na zaciekanie.
Okna zespolone – typu szwedzkiego, posiadają podwójne skrzydło, połączone za pomocą śrub. Najpopularniejsze okna w budownictwie mieszkaniowym, o przystępnej cenie, a przy tym dosyć szczelne.
Okna jednoramowe – najnowocześniejsze i jednocześnie najdroższe. Najlepiej zapewniają izolację termiczną, a układ włókien zapobiega wypaczaniu się konstrukcji. Składają się z ramy oraz pojedynczego skrzydła okiennego, zrobionego z trzech warstw drewna.
Okna drewniane stanowią najczęściej kupowany rodzaj okien. Są stosunkowo droższe od pozostałych okien oraz cięższe, co może wypaczać zawiasy, lecz posiadają lepsze parametry użytkowania (np. bardzo niską aktywność na różnice temperatur, dekoracyjność, łatwe i szybkie naprawy, ułatwiają filtrację powietrza, są naturalne). Przy ich zakupie należy liczyć się z faktem, iż co kilka lat okna trzeba będzie pomalować oraz z tym, że przy zastosowaniu gorszej jakości drewna mogą powstawać w oknach ubytki, przez które uciekać będzie ciepło z domu.
Alternatywnym rodzajem okien są te wykonane z PCV, czyli plastiku.
Okna PCV – zbudowane są ze sztang profilowych, wykonywanych w tłoczeniach z wysokoudarowego PCV. Charakteryzują się wysoką termoizolacją, szczelnością, odpornością na szkodliwe czynniki atmosferyczne i niższą ceną od okien drewnianych. Ponadto nie trzeba ich malować czy poddawać renowacji i są lekkie. Niestety przy sporych mrozach mogą one nieznacznie popękać, zaś infiltracja powietrza jest w nich bardzo nikła.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE