Wybór ogrzewania jest bardzo ważną decyzją podczas budowy wymarzonego domu. Zależny jest on od wielu czynników: rodzaju pomieszczenia, czasu przebywania w nim ludzi, możliwości technicznych (dostępnych źródeł energii) oraz uwarunkowań finansowych właściciela nieruchomości. Istnieje wiele metod dostarczania do domu ciepła. Wśród najpopularniejszych typów systemów grzewczych znajdziemy:

1.Ogrzewanie na gaz ziemny

Ten typ systemu grzewczego wybiera się, gdy dom budowany jest w miejscu, gdzie nie występują problemy z podłączeniem do sieci gazowej. Jest to najtańszy rodzaj ogrzewania domu i nie wymaga on rozdysponowania miejsca na przechowywanie zbiornika. Gaz ziemny jest zdecydowanie tańszy od oleju opałowego i gazu płynnego, a co najważniejsze- uniwersalny. Można nim zasilać np. kuchenki gazowe. Podczas spalania tego gazu nie powstają sadza czy popiół, a powstające spaliny są dość czyste. Warto wiedzieć, że kotły spalające gaz ziemny mają automatyczne sterowanie, czyli są właściwie bezobsługowe. Przy wyborze tego rodzaju systemu grzewczego nie wolno zapominać o corocznym przeglądzie i czyszczeniu jego podzespołów.

W ostatnich latach zauważa się wzrost cenowy tego rodzaju paliwa, dlatego też wiele osób, szczególnie mieszkających na Śląsku, wraca do ogrzewania węglem.

2.Ogrzewanie wykorzystujące odnawialne źródła energii

– zainstalowane na gaz płynny

– piec kaflowy

Zbiornik na gaz płynny umieszczany jest na zewnątrz domu. Można go albo zostawić na powierzchni, albo zakopać. Ponadto należy zaopatrzyć się w kocioł stojący nad poziomem terenu, który będzie zabezpieczał przed ewentualnym pożarem lub wybuchem. Warto zastosować ten rodzaj systemu grzewczego jako tymczasowy, a później zmieniając dyszę w kotle, przejść na ogrzewanie gazem ziemnym. Wyniesie nas to o wiele taniej, gdyż kwoty za zużycie gazu płynnego w okresie grzewczym bywają horrendalne. Ponadto należy również kontrolować stan zbiornika. Zaletami ogrzewania na gaz płynny są: niewielki koszty przyłącza i zbiornika, łatwość dopasowania kotła do potrzeb z uwagi na duży wybór urządzeń grzewczych i uniwersalność (system ten można stosować do ogrzewania domu, a także wody oraz gotowania).

– opałowe na olej

Pojemniki na olej opałowy umieszcza się w osobnym pomieszczeniu, np. w kotłowni. Przynajmniej raz w roku należy uzupełnić zbiornik na olej opałowy, dzięki czemu obniżymy koszty związane z wymianą oraz regulowaniem palnika (co jest konieczne np. w związku zmianą dostawcy). Niestety zmienny rynek paliwowy kształtuje coraz wyższe ceny paliwa, które są zależne od cen ropy na świecie. Plusami tego sposobu ogrzewania domu są: możliwości wyboru dostawcy, a także terminu zakupu oraz komfort eksploatacji, który można porównać do korzystania z gazu z sieci.

– na paliwa stałe (węglem, drewnem, biomasą, ekogroszkiem i miałem)

Ogrzewanie węglem jest to stosunkowo tani system grzewczy(niskie koszty opału), choć posiadający również parę minusów takich jak: kłopotliwe dozowanie paliwa, konieczność zapewnienia miejsca na popiół oraz opał, a także ciągły dozór i stała obsługa kotła. Nowoczesne kotły do palenia węglem są wygodniejsze w obsłudze i dużo wydajniejsze. Ponadto na Śląsku można na nie dostać ekologiczne dopłaty wydawane z gminy z tytułu tzw. niskiej emisji.

Niewątpliwymi plusami ogrzewania drewnem jest tani oraz łatwo dostępny opał. Drewno to również ekologiczne źródło ciepła. Ten system grzewczy wymaga tylko odpowiedniego składowania materiału opałowego i donoszenia sporych ilości węgla do salonu. Ogrzewanie kominkowe posiada ponadto wysokie walory dekoracyjne, choć kominek z otwartym paleniskiem nie jest dobrym wyborem z uwagi na to, iż większość wytwarzanego ciepła ulatuje przez komin.

Ogrzewanie biomasą to palenie pozostałości po żniwach, zielonym nawozem czy chwastami (w postaci najczęściej palet lub też brykietów, granulek, pyłu drzewnego). Ogrzewanie paletami wymaga przygotowania odpowiedniej ilości na opał i jest dość drogie z powodu wysokiego kosztu zakupu podajników. Rekompensuje to natomiast mała ilość popiołu otrzymywana z palet, który można wykorzystać jako nawóz i możliwość automatycznego dozowania tego rodzaju paliwa. Ponadto jest to niezwykle ekologiczne rozwiązanie.

Ogrzewanie ekogroszkiem czy miałem to dziś najpopularniejsza alternatywa dla ogrzewania gazowego. Ekogroszek jest czystszy, a jego składowanie oraz załadunek są prostsze niż w przypadku miały, który pyli i ciężko załadować go do pieca.

– elektryczne

Ogrzewanie elektryczne to idealne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie brak spalin czy ryzyka wybuchu, prostą instalację, niskie koszty inwestycyjne (przy ogrzewaniu podłogowym), niskie koszty eksploatacyjne oraz niezawodność (przy pompach ciepła). Niestety wybór tego systemu grzewczego wiąże się również z wysokimi kosztami zakupu i wykonania instalacji w przypadku pompy ciepła, a także z dość wysokimi kosztami eksploatacji, szczególnie w słabo ocieplonych domach. Koszty może rekompensować fakt, że ogrzewanie elektryczne najlepiej ze wszystkich systemów grzewczych reaguje na zmienne zapotrzebowanie na ciepło, a także potrzeby użytkowników.

– za pomocą kolektorów słonecznych

Dzięki temu rodzajowi ogrzewania domu obniżamy koszty ogrzewania oraz zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Kolektory słoneczne nie stanowią pełnego systemu grzewczego, lecz są wykorzystywane do wspierania podstawowego ogrzewania, np. na paliwo stałe. Wydajność tego systemu zależy od ilości słonecznych dni w roku i ekspozycji paneli na promienie słoneczne.

Opłaty za ogrzewanie domu często stanowią nawet połowę wydatków na utrzymanie domu, dlatego też wszyscy szukają w tej kwestii oszczędności. Mogą przyczynić się do tego nowoczesne urządzenia grzewcze, np. bezrusztowe kotły węglowe, które zapewnią nie tylko niższe emisje substancji toksycznych, ale również stosunkowo niski koszt ogrzewania.

Pamiętajmy, że decydując się na dany rodzaj ogrzewania domu, musimy upewnić się czy mamy odpowiednie warunki do zamontowania wybranego typu systemu grzewczego (np. czy mamy dość miejsca do zamontowania zbiornika czy kotła do magazynowania paliwa stałego).

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE