Za oknem chłód i plucha, więc marzą ci się chwile spędzone przy kominku? Jest proste rozwiązanie – spraw sobie elegancki i funkcjonalny biokominek.
Kiedy tylko robi się chłodno i dzień staje się coraz krótszy, w domu chętniej zapalamy świece i siadamy przy kominku, by cieszyć się ciepłem i przytulną atmosferą, jaką tworzy w domu płonący ogień.
Do niedawna nie każdy mógł mieć w domu kominek, chociażby ze względów technicznych. Poza tym wiele osób przeraża konieczność rąbania i noszenia drewna, popiół i osadzające się sadze oraz dym. Gdy pojawiły się biokominki, sytuacja się zmieniła, zwłaszcza że poza kominkami elektrycznymi i gazowymi pojawiły się jeszcze bardziej praktyczne i nowoczesne kominki na bioetanol.
Biokominki – ich rodzaje i konstrukcja
Biokominki to kominki, w których zamiast drewna spala się paliwo na bazie alkoholu (zazwyczaj etanolu) w postaci żelu lub płynu. Żel kupuje się zwykle w postaci specjalnego wkładu, a płyn w butelce, po czym instaluje się je w biokominku.
Biokominki są nowoczesnym rozwiązaniem, które pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną, choć może służyć również do dogrzewania pomieszczenia, w jakim się znajduje. W zależności od potrzeby do wyboru są biokominki naścienne, wolnostojące i montowane w meblach, przeważnie w stołach.
Biokominek można zainstalować w zasadzie w dowolnym miejscu, gdyż nie wymaga on żadnych specjalnych instalacji ani zezwoleń. Składa się on z podstawy, paleniska, obudowy i szklanej osłony. Wykonany jest zwykle z bardzo odpornych i trwałych materiałów jak stal, szkło, kamień, ceramika i płyta MDF.
Na polskim rynku dostępne są biokominki różnej wielkości i o różnej mocy, otwarte i zamknięte, proste i designerskie, co za tym idzie – w szerokim przedziale cenowym, dzięki czemu istnieją szerokie możliwości aranżacji pomieszczenia i dobrania kominka stosownie do indywidualnych potrzeb.
Biokominki – funkcjonalność, zalety i wady
W zależności od wielkości i mocy biokominki pełnią funkcję dekoracyjną albo służą też do dogrzewania pomieszczenia.
Niewątpliwą zaletą biokominków jest fakt, że nie wymagają one żadnych instalacji kominowych ani zezwoleń budowlanych. Dzięki temu biokominek można zamontować lub postawić w niemal każdym pomieszczeniu. Przed zakupem warto jednak zapoznać się z wymaganiami i zaleceniami producenta, gdyż często podaje on minimalne wymagania, np. wielkość pomieszczenia.
Aby palić w biokominku, nie trzeba rąbać i nosić drewna, lecz wystarczy kupić wkład z żelem lub butelkę z bioetanolem, zainstalować w urządzeniu i zapalić. Podczas procesu spalania wydzielają się jedynie para wodna i dwutlenek węgla (w ilości zbliżonej do tej wydychanej przez człowieka). Nie ma zatem problemów z sadzą, popiołem i dymem. Jednolitrowa butelka bioetanolu, która kosztuje około 7-12 złotych, starcza na palenie w kominku przez około 3-8 godzin. Niektóre biokominki posiadają zbiorniczki na olejki eteryczne, dzięki czemu mogą jednocześnie służyć do aromaterapii.
Biokominki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną i grzewczą. Całe ciepło, które wytwarzają jest emitowane do pomieszczenia – inaczej niż ma to miejsce w przypadku kominków tradycyjnych, w których nawet 60-70 procent ciepła uchodzi kominem. Popularne biokominki mają zazwyczaj słabsze parametry grzewcze niż kominek tradycyjny – podczas gdy tradycyjny kominek ma moc 7-10 kW, to biokominek około 3 kW. Oznacza to, że biokominek daje tyle ciepła co przeciętny grzejnik. Są jednak modele, które dzięki lepszej konstrukcji i zdolności kumulacji ciepła potrafią osiągnąć moc nawet do 13-17 kW. Gdy jednak wybierzemy model do postawienia na komodzie albo stalowy kominek na ścianę, nie oczekujmy, że ogrzeje, lecz co najwyżej dogrzeje pomieszczenie.
Biokominki posiadają regulację płomienia, którą w niektórych modelach można wykonywać za pomocą pilota.
Kupując biokominek i bioetanol należy kierować się nie tylko ceną, lecz także certyfikatami, jakie posiada dany produkt oraz zapoznać się z danymi oraz wymaganiami podanymi przez producenta na opakowaniu i w instrukcji obsługi.
Zazwyczaj, aby zainstalować biokominek naścienny wymagana wielkość pomieszczenia wynosi co najmniej 20 metrów kwadratowych, dzięki czemu użytkowanie biokominka będzie bezpieczne. Należy również odpowiednio często i długo wietrzyć pomieszczenie, aby zadbać o zdrowie mieszkańców i uniknąć powstawaniu pleśni na ścianach. Decydując się natomiast na zakup małego biokominka do postawienia na meblach, należy wziąć pod uwagę, by znajdował się on w bezpiecznym miejscu – np. z dala od przedmiotów łatwopalnych oraz poza zasięgiem dzieci i zwierząt domowych.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE