Technologia domów z bala jest najbardziej docenianą technologią z zakresu budownictwa drewnianego. Domy z bala są przyjazne dla środowiska, a ich wykonanie z najwyższej jakości gatunków drewna jest gwarancją trwałości. Dlatego cieszą się nieustannie rosnącym zainteresowaniem. Do budowy tego typu obiektów przeważnie wykorzystuje się drewno pochodzenia iglastego (sosna, świerk, jodła, modrzew). Bale drewniane muszą zostać specjalnie przygotowane już na etapie składowania, gdzie wysychają przez minimum 6 miesięcy. Górną granicę wilgotności stanowi poziom 20 %, bale przekraczające tą wartość powinny zostać poddane dalszemu składowaniu bądź suszeniu komorowemu. Odpowiednio zaimpregnowane i przygotowane bale mogą zostać użyte do budowy domu z bala. Wyróżnia się kilka przekrojów bala, które znalazły swoje zastosowanie przy wznoszeniu ścian zewnętrznych, należą do nich:
– Okrągły
– Dwustronnie zaokrąglony
– Z jednej strony zaokrąglony, natomiast z drugiej prosty
– Prostokątny
– Ze ściętymi krawędziami zewnętrznymi
Domy z bala umieszcza się na płycie fundamentowej, na którą oddziaływuje obciążenie o wiele mniejszej sile niż w domach murowanych. Bale są zespajane ze sobą połączeniami węgłowymi:
– Zamek zrębowy
– Zamek francuski
– Jaskółczy ogon
Wyżej wymienione zamki zapewniają wysoką precyzję połączeń narożnych domu. Jakość wykonania tych połączeń świadczy o solidności konstrukcji. Ważnym aspektem w budownictwie drewnianym jest stworzenie odpowiednich warunków cieplnych obiektu, które okażą się komfortowe dla domowników. Jak wiadomo drewno jest dobrym izolatorem, dzięki czemu zimą zatrzymuje ciepłe powietrze, a latem schładza wnętrze domu. Ściany zewnętrzne z bali potrzebują izolacji wewnątrz przegrody, ponieważ samodzielnie nie spełniają norm cieplnych. W budownictwie drewnianym stosuje się bale o różnych grubościach (od których uzależniona jest ilość izolacji) najbardziej popularne mieszczą się w przedziale od 16 do 32 cm. W ramach izolacji stosuje się folie (paroprzepuszczalna, paraizolacyjna i wiatroizolacyjna) oraz izolacje cieplne (wełna drzewna). Technologia zastosowana w domach z bala nie ogranicza swobody użytkowników pod żadnym względem. Domy z bala korzystają z tradycyjnych rozwiązań stosowanych w tradycyjnym budownictwie murowanym. Możliwe jest zainstalowanie standardowych urządzeń grzewczych takich samych jak w budownictwie murowanym. W domach z bala montowane są standardowe okna, co również nie stanowi żadnego problemu. Taka uniwersalność powinna przekonać grono sceptyków do tej odmiany budownictwa drewnianego.
Budownictwo drewniane powraca do łask, zjawisko to przejawia się poprzez ponowne zainteresowanie technologią z bala oraz technologią szkieletową. Obie te technologie mają wiele wspólnych cech takich jak: szybkość wznoszenia, lekkość konstrukcji, czy też możliwość budowy w warunkach zimowych. Mimo to domy z bala uważane są za bardziej solidne, naturalne i zdrowsze od domów szkieletowych. Klimat i estetyka domów z bala coraz częściej przekonują inwestorów do tej technologii
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE