Współczesne budownictwo to budownictwo oparte nie tylko o konstrukcje, ale i coraz częściej o tak zwane systemy inteligentne, które wraz z rozwojem informatyki, technologii wykonywania budynków stały się ważnym elementem budownictwa.
Pojęcie Intelligent Building Systems pojawiło się w latach 90-tych ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych. W tym okresie duże firmy produkcyjne, szczególnie lotnicze rozwijały się silnie pod względem automatyzacji i robotyzacji. Jednocześnie pojawiły się problemy w zakresie zarządzania i sterowania. Zmusiło to do poszukiwania metod i narzędzi w zakresie optymalizacji, eksploatacji, wspierania poszczególnych działów produkcyjnych oraz zarządzających.
Istotna okazała się w tym przypadku informacja dalej informatyka, przetworzona i za pomocą różnych kanałów przesłana w celu podejmowania decyzji przez człowieka oraz „zautomatyzowane jednostki sterujące”.
Pierwsze systemy automatyzacji to systemy, których działanie oparte było o zarządzanie energią, a więc systemy grzewcze, klimatyzacyjne oraz oświetleniowe.
Kolejny etap rozwoju systemów zarządzania to wykorzystanie w większym stopniu wcześniej wspomnianej informacji. A więc jej pozyskanie, przesłanie, przetworzenie, przechowywanie. Na jej podstawie podejmuje się działania, optymalizacja.
Podsumowując. Zadaniem nowoczesnego budynku jest maksymalizacja wydajności, komfortu oraz bezpieczeństwa. Tym celom mają służyć zainstalowane systemy oraz środki techniczne. Na znaczeniu nabiera również forma tych systemów, a wiec estetyka. Współczesne systemy od strony wizualnej są niemal niezauważalne. Wbudowane w konstrukcje budynku działają poprzez „konsole sterowania, nadzorowania”. Rozwój teleinformatyki zniwelował ograniczenia w zakresie odległości, z której steruje się systemami. Możliwe stało się nie tylko czasowe programowanie, ale i również sterowanie niemal z każdego miejsca na ziemi.
Budynek inteligentny, system inteligentny to nie tylko zdolność sterowania, nadzorowania, ale i również, albo przede wszystkim samodzielność reagowania budynku na różne stany wywołane czynnikami wewnątrz i na zewnątrz budynku.
Do podstawowych systemów inteligentnego budynku możemy zaliczyć.
Systemy informacyjne: sieci komputerowe, sieci telefoniczne. Systemy funkcyjne i ochronne: systemy grzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne, systemy przeciwpożarowe, antywłamaniowe, monitoringu, kontroli dostępu, sterowania oświetleniem, roletami, żaluzjami, modułowymi meblami i ścianami, i inne.
W odniesieniu do systemów inteligentnych warto wspomnieć o klasach budynków inteligentnych. Poszczególne determinują poziom standardów, jakie systemy muszą spełnić. Wymienić tutaj możemy klasy: zarządy korporacji przemysłowych i biurowych, biurowce, budynki rządowe, instytucje finansowe, centra badawcze oraz naukowe, wyższe uczelnie, szpitale, fabryki, lotniska, miejsca publicznych zgromadzeń, prywatne posiadłości i zabudowania.
Realizacja powyższych funkcji, zadań dokonywana jest za pośrednictwem elementów sprzętowych. Mowa tutaj o okablowaniu (okablowanie specjalne strukturalne oraz wykorzystujące istniejąca instalacje elektryczną), sensorach, urządzeniach sterujących i wykonawczych.
Współczesne systemy inteligentne najczęściej posiadają dedykowane oprogramowanie, odpowiedzialne za bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie systemów.
Integracja systemów inteligentnych z nowo budowanymi budynkami zwłaszcza komercyjnymi jest oczywista i podlega uwzględnieniu już na etapie projektowania budynku. Takie postępowanie warto rozważyć również w przypadku budynków jednorodzinnych. Co prawda późniejsza implementacja systemów w już zamieszkanych budynkach czy już istniejących jest możliwa, ale zawsze stanowi pewne utrudnienie.
Wygoda, komfort, bezpieczeństwo współcześnie staja się „towarem” łatwo dostępnym. Koszty implementacji poszczególnych systemów uległy znacznemu obniżeniu. Dlatego warto już na etapie projektowania rozważyć implementacje systemów inteligentnych.
Inteligentne rozwiązania dla budownictwa jednorodzinnego
Zastosowanie inteligentnych rozwiązań w domu zdecydowanie podnosi komfort i wygodę mieszkania. Szczególnie, że obecnie możemy sterować zdalnie większością urządzeń. Technologia każdego dnia idzie do przodu, co pozwala na zupełnie nowy wymiar zarządzania własnym domem. Jak inteligentne rozwiązania poprawiają standard życia? Przedstawiamy produkty, które sprawiają, że obsługa domu jest prosta i przyjemna.
Szukając najlepszych rozwiązań do swojego domu kierujemy się wygodą i funkcjonalnością, ale także oszczędnością czasu i pieniędzy oraz bezpieczeństwem. Dzięki inteligentnemu zarządzaniu domem wyregulujemy odpowiednią temperaturę, zamkniemy bramę i rolety po wyjeździe do pracy lub przygasimy oświetlenie wieczorem. W czasie nieobecności zmniejszymy ogrzewanie, zasłonimy okna czy zakręcimy zawór wody lub otrzymamy informację o podejrzanym ruchu w okolicy domu. Od dawna chętnie sięgamy po pilota do otwierania i zamykania bram, okien czy rolet, jednak coraz popularniejsze staje się także sterowanie oświetleniem, nawadnianiem czy systemem audio. Pilota zastępujemy natomiast telefonem lub tabletem, a nawet smart watchem!
Im bardziej inteligentny dom, tym większy komfort i bezpieczeństwo mieszkania. Idąc tym tropem firmy oferuje produkty, które zapewniają pełną automatykę w domu. Poszczególnymi sprzętami można sterować z poziomu tabletu lub smartfona za pośrednictwem internetu, z każdego miejsca na świecie. Teraz nawet podczas wakacji można kontrolować sytuację w domu – włączyć wieczorem oświetlenie, wyłączyć ogrzewanie lub odsłonić rolety, aby zapewnić roślinom dostęp do światła. Wyjeżdżając z pracy podniesiemy temperaturę w domu, zasuniemy zasłony czy opuścimy projektor do wyświetlania filmów. Wszystko to za pomocą swojego telefonu, bez konieczności uruchamiania wszystkich tych opcji na miejscu w domu. Cały system jest połączony, co pozwala komfortowo odpoczywać na kanapie i zdalnie uruchamiać lub wyłączać poszczególne produkty. Systemy sterowania pozwalają także na wygodne programowanie dni i godziny aktywności, a kamery i czujniki w porę powiadomią nas o zagrożeniu lub niecodziennych ruchach np. w salonie, kiedy wiemy, że nikogo nie ma w domu. Co ważne, nie ma potrzeby instalowania wszystkich produktów już na etapie budowy. Poszczególne urządzenia można dodawać według potrzeby w bardzo łatwy sposób.
Okna, rolety, markizy i uchwyty.
Główną ideą inteligentnego domu było stworzenie systemu do zdalnego sterowania, który podniesie komfort mieszkania i ułatwi codzienne życie mieszkańców. Rozwiązania zostały pomyślane tak, aby dom „myślał” za człowieka. Odsłaniał rolety, kiedy świeci słońce i opuszczał je po zmroku, zmniejszał lub zwiększał temperaturę powietrza odpowiednio do pogody za oknem czy podlewał ogród zgodnie z poziomem wilgotności terenu. Ponadto dużo uwagi poświęcono bezpieczeństwu – zdalnemu zamykaniu okien, opuszczeniu rolet fasadowych czy blokowaniu uchwytów okiennych. W skład produktów wchodzą też alarmy antywłamaniowe, czujniki ruchu i dymu czy domofony z kamerą. Wszystko to sprawia, że dom staje się miejscem bezpiecznym, dostosowanym do potrzeb wszystkich mieszkańców oraz może „samodzielnie zadbać” o siebie. Rolety nowoczesnej generacji dostępne w ofercie firm wyposażone są w napęd, regulowane ruchome lamele oraz możliwość uchylania. To wszystko sprawia, że produkt możemy dopasować do pogody lub nieobecności w domu. Dodatkowe wyposażenie antywłamaniowe zabezpiecza przed próbami włamania, więc otrzymujemy kompletną ochronę w jednym produkcie. System zdalnego sterowania jest w stanie także uchylić lub zamknąć okna tradycyjne, dachowe lub przesuwne, a także kontrolować okiennice czy zasłony wewnętrzne.
Bramy, garaże, drzwi wejściowe.
Komfort mieszkania zaczyna się już przy bramie wjazdowej, dlatego nie może zabraknąć jej wśród produktów sterowanych automatycznie. Brama z tradycyjnymi skrzydłami lub przesuwna, drzwi garażowe oraz drzwi wejściowe to kolejne elementy, które można kontrolować z poziomu swojego telefonu. Dzięki temu bez wychodzenia z samochodu znajdziemy się w garażu lub otworzymy bramę lub drzwi gościom. Produkty dostępne w ofercie firm wyposażone są w napęd, dzięki czemu bez problemu można je otwierać lub zamykać. Posiadają także system wykrywania przeszkody, więc nie zamkną się, kiedy w ich zasięgu jest samochód czy rower. Dla większego komfortu można połączyć je z oświetleniem, które włączy się po wjechaniu na posesję lub po otwarciu drzwi garażowych.
Kamery wjazdowe, domofony, alarmy, czujniki.
Inteligentny dom to zdecydowanie dom bezpieczny, dlatego wśród produktów do sterowania zdalnego nie mogło zabraknąć kamer, czujników czy alarmów. Dotyczą nie tylko niepożądanych gości, ale także zabezpieczenia przeciwpożarowego. Tego typu elementy gwarantują spokojne wakacje, ponieważ podczas dłuższej nieobecności budynek najczęściej jest bardziej narażony na różnego rodzaju zagrożenia. Domofon z kamerą idealnie sprawdzi się także podczas pobytu w pracy lub wieczornego wyjścia. Wystarczy skomunikować go ze zdalnym sterowaniem i odbierać sygnały lub własnoręcznie włączać alarm, aby odstraszyć podejrzane osoby lub dzikie zwierzęta, jeśli mieszkamy w pobliżu lasu.
Czujnik temperatury, zużycia energii, światła słonecznego, ogrzewania.
Firmy zadbały o kompleksową ofertę produktów do zdalnego sterowania domem. To dlatego obok rolet, bram i alarmów znajdziemy również czujniki temperatury, zużycia energii lub ogrzewania. Dzięki temu zadbamy o oszczędność i ekologiczność naszego domu. Podczas nieobecności możemy zmniejszyć poziom ogrzewania, a jednocześnie odsłonić rolety, aby do wnętrza wpadało światło słoneczne. Poprzez urządzenie mobilne sprawdzimy, jak wygląda sytuacja w domu i dopasujemy wszelkie parametry tak, aby uniknąć utraty ciepła lub zbyt dużego zużycia. Możemy też regulować temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach, np. zwiększać ją w łazience lub pokoju dziecka, a zmniejszać w sypialni.
Przyszłość jest dzisiaj.
Nowoczesne rozwiązania do inteligentnego zarządzania domem wciąż nas zaskakują i regularnie pojawiają się kolejne produkty, które mogą być sterowane zdalnie. Oświetlenie, system nawadniania ogrodu czy też operowanie telewizorem lub systemem audio za pomocą urządzenia mobilnego bez ruszania się z miejsca to powoli standard. Pojawiają się już fotele lub kanapy sterowane zdalnie oraz systemy łazienkowe, które pozwalają uruchomić zawór wody i nalać jej odpowiednią ilość do wanny przed naszym powrotem z pracy. Całość dopełnia ustawiona zdalnie muzyka i światło. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom nasz komfort oraz wygoda stają się jeszcze bardziej bezcenne.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran komentarzy w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.