100 g grzybów suszonych

500 g mrożonych prawdziwków

500 g mrożonych podgrzybków

1 I żurku

120 g śmietany 12%

4 duże marchewki

1 duży seler lub 2 małe

2 pory

4 małe pietruszki

2 średnie cebule opieczone w łupinie

20 g masła ziele angielskie

liść laurowy

sól

pieprz

Susz grzyby płuczemy i zalewamy letnią wodą do wysokości 2 cm ponad poziom grzybów. Odstawiamy na noc, aby dobrze namokły.

Włoszczyznę obierz, pokrój na grube plastry i podziel na 2 porcje.

Następnego dnia z grzybów wraz z zalewą, połowy włoszczyzny i jednej cebuli ugotuj bulion warzywny, uzupełniając poziom wody do  1, 1,5 L. Dodaj ziele angielskie, liść laurowy i sól do smaku. Gotuj około 50-60 minut, aż powstanie esencjonalny, intensywnie grzybowy bulion (powinno pozostać około 1 L płynu). Wywar odcedź.

W drugim garnku, w bulionie przygotowanym z drugiej połowy włoszczyzny, jednej cebuli, ziela angielskiego, liścia laurowego i  1,5 L wody, gotuj do miękkości rozmrożone podgrzybki. Odcedzony wywar zlej do tego samego garnka, co bulion z suszonych grzybów. Grzyby możesz wykorzystać do kapusty z grzybami lub farszu do pierogów.

Do mieszaniny wywarów dodaj żurek, gotuj przez chwilę i odstaw do ostygnięcia. Posól i popieprz do smaku. Następnie zabiel śmietaną.

Rozmroź prawdziwki i dokładnie odsącz je z wody, wycierając delikatnie papierowym ręcznikiem. Następnie pokrój je w cienkie plasterki i podsmaż na maśle. Dodaj do zupy.

Przed podaniem podgrzej zupę. Uważaj, aby jej nie zagotować, ponieważ śmietana się zwarzy.

Najlepiej smakuje serwowana z grzybowymi uszkami, ale możesz też ją podać z łazankami.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA