Dzisiejsze miasto znajduje się na wyspie Manhattan, zamieszkałej niegdyś przez ludność indiańską z plemienia Algonkinów.

Pierwszy Europejczyk – Giovanni da Verrezano – dotarł na nią w roku 1524. W roku 1609 Brytyjczyk Henry Hudson odkrył w tym regionie rzekę, nazwaną później jego imieniem. W 1613 r. Holender Adriean Block założył na południu wyspy pierwszą kolonię holenderską. W roku 1624 Holenderska Kompania Zachodnioindyjska kupiła wyspę od Algonkinów i założyła na niej pierwszą osadę, nazwaną Nowy Amsterdam. Za ziemię zapłacono wówczas ok. 60 guldenów, co odpowiada 24$.

Pierwsi osadnicy wznosili domy chaotycznie, bez żadnego planu, dlatego też ulice Dolnego Manhattanu są bardzo kręte. Chaos na wyspie panował do czasu przybycia Petera Stuyvesanta. Powołał on pierwszy zarząd miejski, który zaprowadził porządek w mieście.

Ponieważ osada nie przyniosła Holendrom oczekiwanych zysków, w 1664 r. oddali ją Anglikom, którzy, na cześć Księcia Yorku, zmienili jej nazwę na Nowy Jork. Pod brytyjskimi rządami szybko wzrosła liczba mieszkańców i miasto rozkwitło. W 1700 r. zamieszkiwało go ok. 4 000 osób, skupionych głownie w jego południowej części. W przeddzień rewolucji liczba ludności wyniosła 20 000. Sprawiło to, iż pod tym względem Nowy Jork stał się drugim miastem w 13 koloniach brytyjskich.

W wyniku wojny o niepodległość miasto znacznie ucierpiało. Od 1776 r. było ono główną kwaterą Brytyjczyków. Po podpisaniu traktatu pokojowego 25.XI.1783 r. do Nowego Jorku wkroczyła armia amerykańska pod dowództwem Jerzego Waszyngtona. W roku 1789 w Nowym Jorku Waszyngtona zaprzysiężono na pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Przysięgę złożył on w Federal Hall na Wall Street.

Nowy Jork szybko stał się największym miastem USA. Jego sukces opierał się na handlu morskim oraz przemyśle. W 1820 r. w Nowym Jorku mieszkało ponad 125 000 osób. Wcześniej, w roku 1811, niezamieszkałą do tej pory część Manhattanu podzielono na 2 028 skwerów, poprzedzielanych ulicami poziomymi, tzw. Streets oraz pionowymi, tzw. Avenues, które zostały zasiedlone nowymi mieszkańcami. W 1825 r. w Nowym Jorku miało miejsce wielkie otwarcie kanału Erie, który połączył Wielkie Jeziora ze stolicą stanu – Albany. Do miasta licznie przybywali imigranci, pochodzący głównie z Irlandii, Niemiec oraz Skandynawii. Nie wszystkim się jednak powiodło i zmuszeni byli mieszkać w dzielnicach nędzy, i tak, w 1846 r., około 15% nowojorczyków stanowili nędzarze.

W 1875 r. populacja miasta osiągnęła 1 milion. Wall Street stało się największym centrum finansowym, bankowym i ubezpieczeniowym USA. W latach 1880 – 1884 do miasta przybyło ok. 2 milionów kolejnych imigrantów, głównie ze wschodniej i południowej Europy.

W latach 1857 – 1873 w Nowym Jorku powstał Central Park, w 1870 r. założono Metropolitan Museum of Art., w 1883 r. – Brooklyn Bridge (East River), w 1886 r. wzniesiono Statuę Wolności, a w 1898 – Nowy Jork podzielono na 5 dzielnic: Manhattan, Brooklyn, The Bronx, Queens and Staten Island. W roku 1904 wybudowano pierwszą linię metra. W latach 1900 – 1914 nastąpiła koncentracja Afroamerykanów w Harlemie. W 1919 r. ogłoszono prohibicję, która trwała do roku 1933. W 1946 r. Nowy Jork stał się siedzibą ONZ. W roku 1965 w Harlemie miało miejsce zabójstwo Malcolma X. W 1970 r. odbył się pierwszy nowojorski maraton. W roku 1973 wzniesiono The World Trade Centre, dwa wieżowce wyższe od Empire State Building. W 1989 r. w Nowym Jorku wybrano pierwszego czarnego burmistrza – Davida Dinkins’a.

Charakterystyka miasta:

Nowy Jork jest znaczącym ośrodkiem finansowym i kulturalnym Stanów Zjednoczonych. Co roku odwiedza go ok. 25 mln turystów. Ma on bardzo dobrze rozwiniętą bazę turystyczną, z wieloma ekskluzywnymi hotelami oraz restauracjami. Znajdują się tu także wielkie sklepy, należące do największych salonów mody na świecie. Nowy Jork szczyci się wieloma drapaczami chmur, lecz jego największą atrakcją jest Statua Wolności, autorstwa Eiffla, podarowana Amerykanom przez Francuzów. Niedaleko Statuy, na Elis Island, mieści się muzeum, poświęcone historii nowojorskich imigrantów. W centrum miasta znajduje Wall Street, największa giełda papierów wartościowych na świecie. Jedną z najsłynniejszych dzielnic Nowego Jorku jest China Town. Znanym miejscem jest także Washington Squere. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę, że niegdyś pod mieszczącym się tu łukiem (wzorowanym na paryskim łuku triumfalnym) ścinano ludzi. Pod względem rozrywkowym najbardziej interesującą dzielnicą jest Brooklyn. Na jego terenie mieści się 40 teatrów oraz mnóstwo kin i sklepów.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE