Witaj Na Portalu Grupa Media Informacyjne

                                                                                 
               
Banner Ads Top
Headline Ads Banner

Tour De Pologne Bez kategorii


I Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku, kiedy z inicjatywy Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów oraz „Przeglądu Sportowego” zorganizowano Bieg Kolarski dookoła Polski. Wygrał Feliks Więcek z Bydgoskiego Klubu Kolarzy.

II TdP nie zawsze organizowany był co roku. Kilka razy w historii zdarzały się większe przerwy. Najdłuższa była spowodowana II wojną światową – wyścig dookoła Polski nie odbywał się w latach 1940-46.

III Obecnie trasa Tour de Pologne wiedzie z Warszawy do Krakowa a kolarze mają do przejechania 1076 km. To ponad 2 razy mniej niż w 1953, gdy zawodnicy musieli pokonać aż 2311 km. Z kolei najkrótsza trasa była w 1947 roku i mierzyła „zaledwie” 606 km. Zobacz też: Tour de Pologne. Michał Kwiatkowski: Kibice wykrzykujący moje nazwisko dodawali mi sił.

IV Rok 1947 przeszedł do historii nie tylko za sprawą najkrótszej trasy, ale także najbardziej zaciętej walki o zwycięstwo. Różnica między pierwszym Stanisławem Grzelakiem a drugim Zdzisławem Stolarczykiem wyniosła wówczas zaledwie 3 sekundy.

V Najbardziej utytułowanymi kolarzami w historii TdP są Marian Więckowski, Andrzej Mierzejewski i Dariusz Baranowski, którzy wygrywali klasyfikację generalną po 3 razy. Z kolei największą liczbą zwycięstw etapowych może pochwalić się Ryszard Szurkowski, który zgromadził ich aż 15.

VI Przez lata Tour de Pologne nie był najważniejszą imprezą kolarską w Polsce. Władze PRL faworyzowały Wyścig Pokoju, którego trasa biegła przez kraje bloku wschodniego. W ciągu lat były to prócz Polski głównie Czechosłowacja NRD i ZSRR.

VII Swój sukces Tour de Pologne w dużej mierze zawdzięcza Czesławowi Langowi. Były kolarz zajął się jego organizacją w 1993 roku i uczynił z niego wyścig zawodowy, którego ranga z roku na rok rosła. Od 2011 TdP wchodzi w skład UCI World Tour, czyli najważniejszego cyklu zawodów w kolarstwie szosowym. Zobacz też: Tour de Pologne 2015: Marcel Kittel wygrał I etap

VIII Zapewne każdy wie o żółtej koszulce lidera w klasyfikacji generalnej. Kolarze w czasie Tour de Pologne walczą jednak także o inne trykoty. Przyznawane są następujące koszulki: różowa – dla najlepszego zawodnika w klasyfikacji górskiej, czerwona – dla najaktywniejszego kolarza (najwięcej punktów za premie lotne) granatowa – dla najlepszego kolarza w klasyfikacji punktowej W przeszłości istniały także inne koszulki – np. biało-czerwona dla najlepszego Polaka.

IX Dotychczas odbyło się 71 edycji TdP. Najczęściej, gdyż aż 51 razy wygrywali Polacy. Na drugim miejscu są Włosi z czterema tryumfami, a na trzecim Belgowie mający na koncie trzy zwycięstwa w klasyfikacji generalnej. Po dwa razy wygrywali Rosjanie i Czesi a raz reprezentanci Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Francji, Irlandii, Luksemburga i Słowacji.

X Duża część zwycięstw obcokrajowców pochodzi z ostatnich lat. Od 2003 roku, kiedy najlepszy był Cezary Zamana, kolarze spoza Polski wygrali aż 10 kolejnych edycji TdP. Ich dominację w 2014 roku przerwał Rafał Majka. Tryumfy obcokrajowców związane są ze wzrostem prestiżu imprezy, która zaczęła przyciągać najlepszych kolarzy świata. Zobacz foto z poszczególnych etapów TourdePologne 2016 …

Poprzednie lata …

Zobacz również filmy GMI

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Reklamuj się razem z Grupa Media Informacyjne
Banner Ads Post

Contact Us