Witaj Na Portalu Grupa Media Informacyjne

                                                                                 
               
Banner Ads Top
Headline Ads Banner

Zwiedzaj Nowy Sącz Bez kategorii

 

Zwiedzaj Nowy Sącz

Nowy Sącz – miasto powiatowe i na prawach powiatu grodzkiego, w województwie małopolskim.

Położony jest w płaskim dnie Kotliny Sądeckiej, w widłach rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej na wysokości ok. 300 m n.p.m. Najstarsza część miasta leży na płaskim wyniesieniu pomiędzy korytami obu rzek, które posiada naturalne walory obronne.
Przed reformą administracyjną w 1998 r. stolica województwa nowosądeckiego. Trzecie co do wielkości miasto w Małopolsce.

Założony w 1292 przez Wacława II, króla czeskiego, na miejscu wsi targowej Kamienica.
Zasiedlony przez osadników napływających głównie z Niemiec, szybko się rozwijał. Za panowania Kazimierza Wielkiego miasto otoczono murami i wybudowano zamek. W XIV-XVII w. ośrodek handlu z Węgrami i Czechami, konkurujący z Krakowem.

W XVII w., wskutek najazdu szwedzkiego i licznych klęsk żywiołowych, podupadł. Zajęty przez Austriaków w 1770, jeszcze przed I rozbiorem Polski. Pod zaborami utracił swe dawne znaczenie centrum handlowego, zaczął pełnić rolę ośrodka administracyjnego, będąc początkowo stolicą cyrkułu, następnie powiatu.

W 1876 r. utworzono C.K. Warsztaty Kolejowe, a rok później oddano do użytku sądecki odcinek kolei tarnowsko-leluchowskiej. W 1889 r. Nowy Sącz stał się gminą miejską. Podczas I wojny światowej w 1914 r. miasto zajęli Rosjanie. Wyzwolone zostało w 1918 r.

W 1951 r. Nowy Sącz został uznany za miasto na prawach powiatu. W latach 1975-1998 był stolicą województwa nowosądeckiego.

Nowy Sącz jest ważnym ośrodkiem turystycznym i kulturalnym ziemi sądeckiej. Znajduje się tu Sądecki Park Etnograficzny – skansen zabytkowego budownictwa ludowego i folkloru sądeckiego. Czytaj dalej …

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Reklamuj się razem z Grupa Media Informacyjne
Banner Ads Post

Leave a Reply

Contact Us