Grupa Media Informacyjne zaprasza do wspólnego budowania nowej jakości        
Nowe Media - Modern News Life        
                                                   
                                                   
   
  TV Radio Foto Time News Maps Sport Moto Econ Tech Kult Home Fash VIP Infor Uroda Hobby Inne Akad Ogło Pobie Rekl Aukc Kata  
                                                   
     
     
© 2010 Adam Nawara            
             
Grupa Media Informacyjne            
 

Diety odchudzające

 
Dieta 1000 kalorii
Dieta 5 czynników
Dieta 7 dni
Dieta Andersona
Dieta antycellulitowa
Dieta antystresowa
Dieta Atkinsa
Dieta bananowa
Dieta Cambridge
Dieta Charlesa Clarka
Dieta
chronometryczna
Dieta cukrzycowa
Dieta dla 20,30,40 L
Dieta dla biegaczy
Dieta dla dwojga
Dieta dla "gruszki"
Dieta dla "jabłka"
Dieta garstkowa
Dieta grejpfrutowa
Dieta grup krwi
Dieta dwudniowa
Dieta hiszpańska
Dieta hollywoodzka
Dieta jogurtowa
Dieta kefirowa
Dieta kapuściana
Dieta kopenhaska
Dieta mleczna
Dieta Montignac
Dieta na bazie soków
Dieta na dobry humor
Dieta na mroźne dni
Dieta na włosy i paznokcie
Dieta odtruwająca
Dieta ostatniej szansy
Dieta orientalna
Dieta owocowo-warzywna
Dieta owsiana
Dieta piękności
Dieta paleo
Dieta proteinowa
Dieta pszenna
Dieta przetworowa
Dieta przy anemii
Dieta przy wrzodach żołądka
Dieta rodzinna
Dieta rozdzielna
Dieta ryżowa
Dieta South Beach
Dieta strukturalna
Dieta szwedzka 1000 kalorii
Dieta śródziemnomorska
Dieta tropikalna
Dieta Turbo
Dieta Wall Street
Dieta wodna
Dieta ziemniaczana
   
   
 

Kontakt:

Adam Nawara tel. 792818066 Napisz do Nas: Media Informacyjne

 
   
     

 

Wstęp

Otyłość

Odchudzanie

Wskaźnik BMI

Indeks glikemiczny

     
           
           

OTYŁOŚĆ

     
           
         

Większość osób utożsamia otyłość po prostu z nadwagą i zbędnymi kilogramami. Jednakże, z medycznego punktu widzenia, jest to choroba, która w dzisiejszych czasach dotyczy coraz większej grupy osób na całym świecie. Otyłość jest niezwykle poważnym schorzeniem – może powodować wystąpienie m.in. chorób serca, nadciśnienia, bezdechu sennego czy cukrzycy. Osoby otyłe częściej cierpią z powodu żylaków, złamań i zwichnięć kończyn, a także są bardziej narażone na nowotwory, bezpłodność czy udar mózgu. Właśnie dlatego, warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu.

Chcielibyśmy najpierw wyjaśnić, czym właściwie jest otyłość. Tak więc, jest to przekraczające normę nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie. O otyłości możemy mówić w przypadku, gdy tkanka ta przekracza 20 procent masy ciała mężczyzny i 25 procent masy ciała kobiety. Nie mniej znaczące jest jej rozmieszczenie – gdy skupia się ona w okolicach brzucha, mamy do czynienia z otyłością brzuszną. Jest ona o wiele bardziej niebezpieczna, niż równomierne rozmieszczenie zbędnego tłuszczyku.

Istnieje wiele, zarówno naukowych jak i praktycznych, metod określania ilości tkanki tłuszczowej. Do najprostszych należy pomiar indeksu masy ciała, czyli BMI. Jest to stosunek masy ciała wyrażony w kilogramach do kwadratu wzrostu wyrażonego w metrach. BMI wynoszące 18,5 – 25 oznacza wagę w normie, od 25 do 30 – nadwagę, zaś powyżej 30 – otyłość.

Można wyróżnić dwa rodzaje otyłości. Za pierwszą z nich, zwaną pierwotną, najczęściej odpowiadają geny. Innymi przyczynami jej wystąpienia może być nieodpowiedni styl życia. W dzisiejszych czasach większość osób spędza większość dnia w biurze przez ekranem komputera, stosuje używki i nie ma czasu na sport czy wypoczynek na świeżym powietrzu. Nasza dieta także pozostawia wiele do życzenia – stosujemy półprodukty i produkty gotowe, które nasycone są tłuszczem, cukrem i konserwantami. Wszystko to wpływa niekorzystnie na proces przemiany materii. Otyłość pierwotna spowodowana może też być czynnikami psychologicznymi. Życie w stresie i w ciągłym biegu sprawia, że jemy zbyt dużo, aby odreagować. Przejdźmy do otyłości wtórnej. Przyczyną jej wystąpienia są m.in. zaburzenia układu nerwowego, wady chromosomalne lub stosowanie niektórych leków.

Mimo iż nie odkryto jeszcze cudownego leku, który zwalcza otyłość, nie oznacza to, że nie da się jej leczyć. Przede wszystkim, należy prowadzić zdrowy tryb życia, co oznacza zwiększenie aktywności fizycznej, stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz unikanie używek. Jeśli jednak otyłość już nas dotknęła, musimy działać rozważnie. Nie wierzmy w cudowne diety i suplementy, lecz zdajmy się na opinię specjalisty. W zależności od naszej wagi, stylu życia i stanu zdrowia, lekarz lub dietetyk dopasuje odpowiedni plan żywieniowy, program ćwiczeń oraz wspomagające kurację środki chemiczne. W niektórych przypadkach otyłość może być leczona także chirurgicznie (gdy wskaźnik BMI przekracza 40) lub w drodze psychoterapii. Jeszcze raz podkreślamy o konieczności zasięgnięcia opinii u specjalisty – tylko w ten sposób możemy pozbyć się zbędnych kilogramów skutecznie i bez szkody dla naszego zdrowia.

Dawniej otyłość była symbolem wysokiego statusu. Na szczęście czasy się zmieniają i dziś jest ona utożsamiana z poważną chorobą. Niestety, mimo dużej świadomości współczesnego społeczeństwa, styl życia i złe nawyki sprawiają, że coraz więcej osób boryka się z tym schorzeniem. Jedno jest pewne - otyłość to choroba, której pod żadnym pozorem nie powinniśmy ignorować.

     

 

     
         
 


     
 
   
     
     
     
           
   

DBAJ O SWOJE ZDROWIE

     
           
           
           
       
           
           
 
   
   
    Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu Copyright: Grupa Media Informacyjne 2010-2012 Wszystkie prawa zastrzeżone.