Dwa poziomy wody – Jezioro Sørvágsvatn
Na pierwszy rzut oka zwykłe jezioro. Gdyby się jednak dokładniej przyjrzeć i dostrzec Ocean Atlantycki 30 metrów niżej, jego status zmienia się na spektakularny.
Sørvágsvatn to leżące na wyspie Vágar największe jezioro Wysp Owczych – zajmuje ono powierzchnię 3,56 km², co czyni je trzy razy większe od drugiego Fjallavatn. Ma ono ponad 6 km, a woda wpływa z niego do Oceanu Atlantyckiego przez 30-metrowy wodospad Bøsdalafossur.
Wśród lokalnych mieszkańców trwa zażarta dyskusja odnośnie samej nazwy. Mieszkańcy Sørvágur są dumni z faktu, że akwen nosi nazwę ich wioski. Takiej nomenklaturze sprzeciwia się ludność Miðvágur. Dla nich jest to jezioro Leitisvatn, ponieważ ziemia po ich stronie nazywana jest Leiti. Dziś może wydawać się dziwne nazywać je Sørvágsvatn, biorąc pod uwagę, że wioska Miðvágur znajduje się bliżej wody. Sytuacje rozstrzyga jednak fakt, iż to właśnie ludność Sørvágsvatn osiedliła się tutaj pierwsza. Wydaje się, że mieszkańcy obu wiosek poradzili sobie z tym problemem i określają ten obszar po prostu jeziorem.
Co ciekawe, podczas II wojny światowej brytyjska armia wybudowała lotnisko na tym jeziorze. Obsługiwali tutaj również wodnosamoloty. Pierwszy z nich – Catalina – wylądował w 1941 roku.
GRUPA MEDIA INFORMACYJNE