Geografia i Klimat Gujany

Gujana – Państwo położone w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy ono na północnym zachodzie z Wenezuelą, południowym zachodzi i południu z Brazylią oraz na wschodzie z Surinamem. W Gujanie wyróżnić można 3 regiony, które różnią się pomiędzy sobą ukształtowaniem terenu. Część kraju najwyżej położona jest na obszarze Wyżyny gujańskiej. Najwyższy szczyt kraju to Ruraima (2810 m n.p.m.), który leży w jednym z łańcuchów górskich, na połączeniu granic z Wenezuelą oraz Brazylią. Równinne i pagórkowate tereny porośnięte lasami równikowymi, a wzdłuż rzek galeriowymi tworzy wyżyna, która obniża się w kierunku oceanu. Lasy na terenie Gujany zajmują powierzchnię ok. 80% kraju. Liczne wodospadu na tym obszarze tworzone są przez dobrze rozwiniętą sieć rzek, z których największa to Essequibo. Nad oceanem rozciąga się pas płaskich oraz błotnistych nizin, które sięgają od 8 do 65 km w głąb lądu. Część terenów stanowią depresję, które zabezpieczone są systemem kanałów oraz tam, a wybrzeże natomiast porastają lasy namorzynowe.

Klimat Gujany

Gujanę przez cały rok cechuje klimat równikowy ze stałą wysoką temperaturą powietrza przez cały rok wraz z wyraźnie zaznaczającymi się dwiema porami deszczowymi. Na wybrzeżu temperatura oscyluje pomiędzy 20, a 26,8 stopnia C, natomiast w głębi kraju od 18 do 39 stopnia C. Dzięki sezonowym opadom w okresie maj – czerwiec oraz grudzień – styczeń i wysokiej temperaturze większa część kraju porośnięta jest bujnymi lasami tropikalnymi. Średnie roczne temperatury wynoszą od 1200 na wyżynie oraz do 3000 mm na wybrzeżu.

Historia Gujany

Pierwszą osobą z Europy, która dotarła do wybrzeży Gujany był Krzysztof Kolumb w 1498 r. Kolonizację tam zapoczątkowano w XVII w., gdy zainteresowała się tym obszarem holenderska Kampania Zachodnioindyjska. W 1796 r. władze nad tym krajem uzyskała Wielka Brytania. W sierpniu 1961 r. Gujana otrzymała autonomię wewnętrzną, natomiast w maju 1966 r. pełną niepodległość. W latach 1992-1997 funkcję prezydenta republiki pełnił Cheddi Jagan. Po wyborach w 1977 r. miejsce to zajęła jego żona Janet, jednak takiemu wynikowi bardzo sprzeciwiała się opozycja. Po rezygnacji prezydent Jagan, od 1999 r. urząd prezydenta objął Bharrat Jagdeo. Dwa lata później prezydentura jego zyskała legitymizację, mimo tego partie opozycyjne oskarżyły stronę rządową o sfałszowanie wyborów.

Ludność i Gospodarka Gujana

Ludność Gujany

Społeczeństwo Gujany tworzą przede wszystkim Hindusi oraz Murzyni, oprócz nich mieszkańcy różnych ras także stanowią liczną grupę mieszkańców. Spotkać tam można mniej liczne społeczności Indian, Chińczyków i ludności białej. Jedną z dwóch najważniejszych wspólnot religijnych są protestanci, którym jedynie pod względem liczebności dorównują tylko Hinduiści. Katolicy stanowią grupę znacznie mniejszą, a średnio co dziesiąty mieszkaniec Gujany jest muzułmaninem. Na Gujanie sporadycznie spotkać można zjawisko analfabetyzmu, ponieważ czytać i pisać potrafi tam ponad 98% obywateli kraju. Średnia długość życia kobiet to 68, natomiast mężczyzn 63 lata.

Gospodarka Gujana

Gospodarka Gujany oparta jest głównie na rolnictwie i przemyśle wydobywczym. Główną przemysłową rośliną jest trzcina cukrowa, a w celu zaspokojenia wewnętrznych potrzeb kraju uprawia się tytoń, maniok, bataty, koprę, kukurydzę, ryż oraz kakao i kawę. Oprócz tego prowadzona jest tam hodowla bydła, trzody chlewnej, owiec i kóz. Dość dużą rolę w sektorze żywnościowym odgrywa rybołówstwo. Jeżeli chodzi o znaczenie gospodarcze to poważny wpływ ma eksploatacja bogatych zasobów leśnych. Gujana bowiem posiada ogromne zasoby bogactw mineralnych. Prowadzi się tam eksploatację boksytów, tlenku glinu, manganu, kolumbitu, rudy żelaza, miedzi, uranu, cynku, ołowiu, niklu, srebra, diamentów oraz złota. Kraj ten posiada również znaczne rezerwy żyznych ziem uprawnych na wybrzeżu. Przemysł przetwórczy rozwinął się głównie w branży spożywczej, a szczególnie duży potencjał produkcyjny mają cukrownie, łuszczarnie ryżu, olejarnie, destylarnie rumu i tartaki. W Gujanie stopniowo zyskuje na znaczeniu hutnictwo aluminiowe. Głównymi partnerami handlowymi kraju są Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Trynidad i Tobago oraz Niemcy.

Podróże Do Gujany – Co Zobaczyć i Gdzie Spędzić Wakacje w Gujanie?

Gujana pomimo swojego niezbyt wielkiego obszaru posiada kilka interesujących atrakcji turystycznych i z pewnością powinna się znaleźć na liście miejsc godnych odwiedzenia podczas wojaży po Ameryce Południowej.  Do głównych atrakcji z pewnością należy Wodospad Kaieteur, (który jest aż 5 krotnie wyższy od słynnego Wodospadu Niagara), dzika i nieskazitelna przyroda czy też możliwość wyprawy do magicznej dżungli. Godne odwiedzenia w Gujanie są także  m.in. stolica Georgetown: (katedra St. George’s, ratusz, bazar Stabroek Market, muzea), ponadto góra Mt. Roraima,  kopalnie diamentów w Kurupung oraz Imbaimadai, Linden, Bartica, Kyk-over-al i Lethem.

Georgetown

Główne miasto Gujany, Georgetown jest położone nad brzegiem rzeki Demerara. Panuje tu klimat tropikalny, i tylko dzięki lekkiej i chłodnej bryzie morskiej życie w mieście jest nieco ułatwione. Georgetown charakteryzują liczne bulwary porośnięte drzewami palmowymi oraz liczne stare eleganckie budynki. Miejscem godnym odwiedzenia jest Sea Wall, gdzie toczy się życie towarzyskie miasta. Spośród zabytków, które warto odwiedzić, zaliczyć można anglikańską Katedrę Św. Jerzego (St. George’s Cathedral),  gotycki budynek będący siedzibą władz miasta, inne stylowe domy jak i Rynek Stabroek, wraz z wierzą z której to rozpościera się piękny widok na miasto. Dla osób preferujących kontakt z naturą polecamy odwiedzić Georgetown Zoo, promenadę wraz z botanicznymi ogrodami znajdującymi się w okolicy ulicy Middle Street

Baganara

Baganara – Spośród 365 wysepek znajdujących się na rzece Essequibo, Baganara jest miejscem pięknej i bajecznej przyrody z niespotykaną ilością kwiatów .  Nieopodal znajduje się także brama wejściowa do nieskazitelnie czystych I dzikich terenów dżungli gujańskiej.  Baganara to także miejsce wakacyjnego wypoczynku, znajdują się tutaj liczne kurorty i plaże, które z roku na rok odwiedza coraz większa liczba turystów.  Główne atrakcje Wyspy Baganara to możliwość uprawiania licznych sportów jak; kajakarstwo, żeglarstwo, możliwość wypraw rowerowych i wycieczek pieszych do dżungli.

Wodospad Kaieteur

Wodospad Kaieteur położony jest u stóp płaskowyżu Pakaraima, zapierającej w dech w piersiach, formacji przypominającej stół. To właśnie tam na rzece Potaro możemy zobaczyć jeden z najbardziej majestatycznych  widoków na Ziemi – Wodospad Kaieteur. Wodospad Kaieteur  odkryto w 1870 roku i bezwątpienia jest to największa atrakcja turystyczna Gujany. Jest on jednym z najbardziej efektownych wodospadów świata o wysokości 228 metrów wysokości i  od 80 do 120 metrów szerokości. To co wyróżnia Wodospad Kaieteur to fakt iż jest on ukryty głęboko w dżungli, z dala od osiedli ludzkich i dostęp lądowy jest jeszcze trudniejszy i wymaga wytrwałej wędrówki.  Pragnąc zobaczyć to cudo natury najlepiej jest zapisać się na wycieczkę z Georgetown jednak kosztuje ona dosyć spore pieniądze (kilkaset USD od osoby) o organizowana jest dla jedynie kilku osób i to na 4-dniowe ekspedycje gdzie podróżuje się ciężarówkami, łodziami i następnie pieszo do wodospadu.  Dla tych, którzy nie mają zbyt dużo czasu istnieje alternatywa lotu nad bujną, gęstą dżunglą przypominającą gruby, zielony dywan aż do lądowiska, zbudowanego w odległości 15 minut marszu od wodospadu. Plusem tej formy podróży jest oczywiście czas (około godziny lotu) ale także możliwość podziwiania Wodospadu Kaieteur z lotu ptaka, jak i otaczającej go pięknej dzikiej przyrody.

Nowy Amsterdam

Nowy Amsterdam położony jest nad rzeką Berbice, i tworzą go liczne stare kolonialne budowle i domy, pamiętające czasy dominacji holenderskiej na tych ziemiach. Jednym z najsłynniejszych miejsc jest tutaj Kaplica Misyjna "Mission Chapel", którą uznaje się za dziedzictwo narodowe Gujany.  Nowy Amsterdam posiada także słynne łaźnie, które swojego czasy były najlepszymi w Ameryce Południowej. Osoby pragnące udać się do Nowego Amsterdamu polecam również hotele takie jak; Church View Guest House, Astor Hotel, Little Rock Hotel, The Penguin, i The Parkway Hotel.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE