Niewiarygodne jak niesamowite krajobrazy potrafi stworzyć sama natura. Geologiczne cuda przyrody mieniące się wszystkimi kolorami tęczy wyglądają jak namalowane.

Pewnie niektórzy z was pomyślą, że to fotomontaż. Okazuje się jednak, że te zapierające dech w piersiach formacje skalne istnieją naprawdę. Sprawdźcie, gdzie można zobaczyć najbardziej kolorowe góry na świecie!

Zhangye Danxia Landform Geological Park, Chiny

W północnym regionie Chin, w prowincji Gansu, w pobliżu miasta Zhangye, znajdują się przepiękne pasma górskie. Tęczowe góry są częścią parku geologicznego Zhangye Danxia Landform Geological Park, który w 2010 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na terenie zajmującego obszar około 40 km kw. parku, umiejscowione są, w odległości 8 km od siebie, cztery platformy widokowe, które dają możliwość podziwiania tych niezwykłych górskich krajobrazów z różnych perspektyw. Malownicze wzgórza powstały prawdopodobnie 24 mln lat temu na skutek ruchu płyt tektonicznych, działania wiatru, deszczu oraz procesu utleniania. Zbudowane są głównie z czerwonego piaskowca i rozmaitych minerałów, tworząc różnobarwne warstwy. Przyciągają zwiedzających nie tylko niezwykłymi kolorami, ale też fantazyjnymi kształtami. Można tu znaleźć naturalnie uformowane: słupy, wieże, jaskinie, doliny, wąwozy i wodospady.

Wzgórze Siedmiu Kolorów (Cerro de los Siete Dolores), Purmamarca, Jujuy, Argentyna

Wzgórze Siedmiu Kolorów znajdujące się w argentyńskiej prowincji Jujuy oferuje fantastyczny kontrast różnych barw ziemi: od zieleni, po delikatny brąz, ciemną czerwień, żółć do ciemnych odcieni. Wzniesienia powstałe 65 mln lat temu swoje niezwykłe kolory zawdzięczają różnym rodzajom minerałów, z których zostały utworzone. Region słynie także z dobrze zachowanych ruin inkaskiej cywilizacji. Niewątpliwie podróż do części Argentyny, leżącej blisko granicy z Chile i Boliwią, to prawdziwa uczta dla oczu!

Pasmo górskie Hornocal (Hornocal mountain range), Humahuaca, Jujuy, Argentyna

Około 80 km na południe od Wzgórza Siedmiu Kolorów, znajdziemy kolejny kolorowy cud natury. W tej samej prowincji (Jujuy), w północno-zachodniej Argentynie, w pobliżu miejscowości Humahuaca położone jest pasmo górskie Hornocal. Surrealistyczny wygląd Serrania del Hornocal sprawia, że jest to jedna z najbardziej popularnych części doliny Quebrada de Humahuaca. Góry składają się z aż jedenastu warstw skalnych o różnych kolorach. Najlepszym miejscem do obserwacji jest pobliskie wzgórze o wysokości 4300 m n.p.m., które zapewnia spektakularny widok na niemal całą dolinę. Oprócz niezwykłych naturalnych formacji skalnych, można tu znaleźć ślady osadnictwa ludzkiego sięgające 10 tysięcy lat. Cała dolina Quebrada de Humahuaca jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Malowane Wzgórza (Painted Hills), Oregon, USA

Wzgórza Painted Hills znajdują się w stanie Oregon w USA i są jednym z trzech rejonów wchodzących w skład, obejmującego powierzchnię ponad 5 tys. ha, John Day Fossil Beds National Monument. Nazwa obszaru pochodzi od kolorowych warstw wzniesień, odpowiadających różnym epokom geologicznym. Czarna barwa to wynik obecności węgla kamiennego, szara mułowców i łupków, natomiast czerwona jest spowodowana dużą zawartością żelaza i aluminium w glebie. Kolory różnią się w zależności od położenia słońca, warto więc odwiedzić park w różnych warunkach oświetleniowych.

Landmannalaugar, Islandia

Kolejnym miejscem, w którym możemy zachwycać się krajobrazem o niezliczonej ilości barw jest górzysty obszar Landmannalaugar, położony w południowej części Islandii, w pobliżu wulkanu Hekla. Region cieszący się ogromną popularnością wśród turystów, jest jednym z najpiękniejszych w „kraju lodu”. Znajdujące się tu góry posiadają szerokie spektrum kolorów, od: różowego, przez brązowy, zielony, żółty, niebieski, fioletowy, czarny czy biały. Dwie z najbardziej znanych w tym rejonie gór to Bláhnjúkur (czyli "niebieski szczyt") i Brennisteinsalda (co oznacza "falę siarki"). Oprócz wielokolorowych wzgórz zbudowanych z ryolitu, można tu podziwiać niezwykle piękną roślinność, pola lawy oraz gorące źródła i strumyki. Landmannalaugar jest otwarty dla turystów od czerwca do końca września. Zalecanym środkiem transportu jest samochód z napędem na cztery koła.

Góry Ałajskie, Kirgistan

Kolorowe góry, będące częścią suchej Doliny Ałajskiej, można zobaczyć w drodze na Szczyt Lenina w Kirgistanie. Kirgiskie góry są geologicznie młode. Ukształtowanie terenu cechuje się spiczastymi, ostrymi wzniesieniami i głębokimi dolinami. Zbocza pokryte są skałami zawierającymi różnego koloru pigmenty.

GRUPA MEDIA INFORMACYJNE