5 cech dobrego przewodnika turystycznego


5 cech dobrego przewodnika turystycznego

Dziś niemal każdy ma internet w komórce, więc po co nam przewodniki – można by spytać. Odpowiedź brzmi: na żadnej stronie w sieci nie znajdziemy tylu kompleksowych, przystępnie podanych informacji o niemal dowolnym zakątku świata. Przewodnik pomoże, gdy sieci nie ma lub tam, gdzie zdobycie informacji uniemożliwia nieznajomość języka. By jednak tak było, przewodnik musi być dobry. Przedstawiamy pięć jego najważniejszych cech.

Im nowszy przewodnik, tym lepiej

Poszukując przewodnika turystycznego zawsze zwracajmy uwagę na datę wydania. Upływ czasu zazwyczaj nie ma znaczenia dla atrakcji turystycznych czy zabytków, ale gdy mowa o zakwaterowaniu, jedzeniu czy komunikacji, aktualność jest niezwykle ważna. Jeśli o to nie zadbamy może się okazać, że miejsce, które zamierzaliśmy odwiedzić lub co gorsza, w którym chcieliśmy się zatrzymać, już nie istnieje. Na tę kwestię powinni zwracać uwagę zwłaszcza podróżujący w mniej popularne zakątki świata, gdzie przewodnik bywa jedynym informatorem o okolicy, którą przemierzamy.

Informacje popularnych destynacjach zazwyczaj odnajdziemy bez trudu w internecie, ale zapuszczając się na wschód, Bałkany czy do Afryki bądź Ameryki Południowej sprawa nie zawsze jest tak prosta. W wielu przewodnikach obok roku wydania znajdziemy także jego miesiąc – najlepiej, jeśli od tego momentu do chwili, gdy trafił w nasze ręce minął rok, maksymalnie dwa lata. Wtedy mamy pewność, że informacje są aktualne.

Wygodny i poręczny

Przewodniki istnieją nie po to, by można je było przeglądać własnym domu z filiżanką kawy, ale by zabierać je ze sobą w podróż. Muszą się sprawdzić niezależnie od tego w jakich warunkach je przechowujemy i przeglądamy. Z tego względu przewodnik powinien mieć niewielki format i dużą, czytelną czcionkę. Niewielki format nie musi oznaczać od razu kieszonkowego wydania, ale warto sprawdzić, czy mieści się chociaż w większej kieszeni, albo małej torebce. Równie istotna jest waga.

Jeśli nie chcemy obciążać bagażu, wybierzmy wydanie w miękkiej, ale solidnej oprawie. Przez solidność rozumiemy sztywną, najlepiej lakierowaną okładkę i woskowane strony, które przetrwają zalanie napojem, deszcz czy śnieg. Z przewodnika korzystamy w przeróżnych warunkach, więc warto wybrać taki, który je zniesie.

Szczegółowy i kompetentny

Od przybytku głowa nie boli, zwłaszcza gdy mowa o przewodniku. Dobry powinien zawierać jak najwięcej praktycznych informacji na temat naszej destynacji: od tych związanych z przemieszczaniem się na miejscu, przez adresy i numery szpitali, policji czy pogotowia, szczegółowe lokalizacje atrakcji i polecanych miejsc noclegowych po dane na temat miejsc, w których dobrze zjemy (adresy, ceny, typ jedzenia, itp.).

Będąc na miejscu docenicie wartość rozmaitych informacji ciekawostkowych, a także dotyczących kultury danego kraju. Znajomość zwyczajów czy gestów w niektórych miejscach może okazać się kluczowa dla spokojnego i udanego wypoczynku. Dużą pomocą jest także słowniczek oraz mapy, nie tylko samego miasta, regionu czy kraju, ale też popularnych miast czy regionów. Szczegółowość przewodnika i liczne smaczki to zazwyczaj znak, że jego autor rzeczywiście przebywał w opisywanych przez siebie miejscach i ręczy za autentyczność informacji, więc warto zwracać na to uwagę.

Dobry znaczy wszechstronny

Ten punkt łączy się z poprzednim, ale dotyczy nie tyle szczegółowości informacji, ile ich zakresu. Dobry przewodnik powinien dostarczyć nam informacji nie tylko na temat charakteru czy atrakcji w danej destynacji, ale też jego historii, kultury i otoczenia.

Powinien odpowiadać między innymi na takie pytania, jak:

    Jak i czym dojadę do celu?

    Jak najlepiej się przemieszczać na miejscu?

    Gdzie się zwrócić w razie problemów?

    Na jakich zasadach otrzymamy pomoc, np. medyczną?

    Gdzie znaleźć noclegi na każdą kieszeń? (od hoteli po hostele)

    Gdzie zjeść tanio, lokalnie, ekskluzywnie?

    Jakie mniej i bardziej oczywiste atrakcje warto zobaczyć?

    Gdzie robić zakupy (spożywcze i nie tylko)?

    Jakie sezonowe atrakcje spotkamy o każdej porze roku?

    Jak zwiedzać najkorzystniej?

    Co ciekawego znajdziemy w okolicy naszej destynacji?

Jak zostało wspomniane wcześniej, we wszechstronnym przewodniku powinno znaleźć się też przynajmniej kilka mapek, nie zawadzi również parę wolnych stron na notatki.

Przewodnik turystyczny musi być przejrzysty

Zmieszczenie dużej ilości informacji w małej formie przewodnika wymaga sprawnego składu i edycji zawartości. Nasza książkowa pomoc turystyczna musi zostać wydana tak, by nawet niewielkie czcionki były czytelne, a wszystkie informacje jasne i przejrzyste. Pomagają w tym między innymi kolorowe wyróżnienia wybranych partii tekstu, notatki na marginesach oraz oczywiście zdjęcia, w umiarkowanej ilości i rozmiarach.

Dobrze, jeśli większa, dołączona mapka znajduje się na końcu lub na początku. W ten sposób zawsze łatwo ją znajdziemy. Podobnie sprawa się ma z informacjami praktycznymi: słowniczek, telefony alarmowe oraz indeks nazw i pojęć muszą być w łatwo dostępnym miejscu. Niektóre przewodniki oznaczają poszczególne sekcje kolorystycznie, co również ułatwia znalezienie części, która w danej chwili nas interesuje. Jeśli podział nie jest naturalny, można zrobić go samodzielnie wykorzystując kolorowe karteczki albo spinacze.

Jeśli nie macie tego w zwyczaju, warto wyrobić sobie nawyk kupowania przewodników. Są praktyczne, zawierają wiele bardzo przydatnych informacji i pozwalają spojrzeć na destynację w zupełnie inny sposób, nie tylko własnymi oczami, ale wzrokiem bardziej wtajemniczonych. Z dobrze napisanym przewodnikiem poczujecie się pewniej w każdej podróży.


GRUPA MEDIA INFORMACYJNE & ADAM NAWARA

Categories: Bez kategorii